Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

8 kwietnia 2020 r.
21:47

Jak wygląda poród w czasie epidemii koronawirusa? "Robimy zdjęcia dzieci i wysyłamy rodzicom"

34 3 A A

Nie tylko wstrzymanie porodów rodzinnych, ale też w niektórych przypadkach maksymalne ograniczenie kontaktu matki z noworodkiem. Na takie zmiany w związku z epidemią koronawirusa muszą się przygotować przyszłe mamy. – Robimy zdjęcia dzieci i wysyłamy rodzicom – opowiada jedna z lekarek. – Na bezpośredni kontakt nie możemy pozwolić. To zbyt duże ryzyko.

Aktualizacja artykułu: 9 kwietnia 2020 r. 9:41
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Najbardziej stresuje brak możliwości porodu rodzinnego. Właściwie mąż nawet nie może wejść ze mną do szpitala, co dopiero mówić o poczekalni czy sali porodowej – mówi pani Agata z Lublina, która termin porodu ma wyznaczony na koniec kwietnia. – Najbardziej się boję tego, że tak naprawdę nie wiemy, czy pozostałe pacjentki albo personel nie są zakażeni, albo czy ja nie przechodzę infekcji bezobjawowo – zaznacza przyszła mama.

Czeka ją cesarskie cięcie. – Po pierwszym porodzie miałam rzadkie powikłanie, stąd ten będzie obarczony dość dużym ryzykiem – dodaje Agata. Podkreśla, że przy pierwszym porodzie została otoczona fachową opieką. – Mam nadzieję, że teraz też wszystko będzie w porządku.

– Stosujemy maksymalne środki bezpieczeństwa zarówno na oddziale położniczym jak i noworodkowym – zapewnia dr n. med. Monika Wójtowicz-Marzec, kierownik Oddziału Noworodków w SPSK1 w Lublinie. – Pacjentki mają mierzoną temperaturę, zbierany jest wywiad epidemiologiczny. W przypadku objawów, które mogłyby świadczyć o zakażeniu koronawirusem pacjentka jest przewożona do szpitala w Puławach. Jeśli jej stan nie pozwala na taki transport, to rodzi u nas. Poród odbywa się z pełnym zabezpieczeniem w środki ochrony dla personelu, czyli maski, gogle, kombinezony.

W szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie dotychczas nie było pacjentek z Covid-19.

– Jeśli taka kobieta musiałaby u nas urodzić, odbyłoby się to oczywiście w warunkach pełnej izolacji – podkreśla Wójtowicz-Marzec. Dodaje, że wstrzymane zostały porody rodzinne, a kontakt matki z noworodkiem, nawet w przypadku wcześniaków, został maksymalnie ograniczony.

Dotyczy to wczesniaków i noworodków, które przebywają na intensywnej terapii, a także przypadków, w których jest podejrzenie lub potwierdzenie zakażenia koronawirusem u matki.

– Jesteśmy to tego zmuszeni, chociaż to dla rodziców bardzo trudne. Staramy się ich uspokoić i wspierać. Robimy np. zdjęcia noworodków i wysyłamy rodzicom – mówi dr Wójtowicz-Marzec. – Na bezpośredni kontakt nie możemy pozwolić. Nie możemy wykluczyć, że pacjentka może być nosicielem wirusa. Gdyby odwiedziła swoje dziecko, mogłoby nawet dojść do zarażenia wszystkich noworodków na oddziale.

Podobnie jest w innych szpitalach.

– Zmianą, na którą muszą przygotować się pacjentki w ciąży, jest zawieszenie porodów rodzinnych. Ze względów bezpieczeństwa – mówi Jacek Kamiński, dyrektor szpitala w Świdniku. – Pacjentki w ciąży, podobnie jak inni pacjenci przed przyjęciem do szpitala, muszą przejść m.in. wywiad epidemiologiczny. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów, które mogłyby świadczyć o zakażeniu koronawirusem, natychmiast kontaktujemy się z sanepidem – zaznacza dyrektor. Jak dodaje, w jego szpitalu dotychczas takich przypadków nie było.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg
LUBLIN

Plan jest, wykonawca też. Właśnie rozstrzygnięto przetarg

Nowy układ alejek, ławki, latarnie i roślinne kompozycje – Miasto rozstrzygnęło przetarg na budowę skweru im. Arcybiskupa Józefa Życińskiego.

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika
JAZZ
7 grudnia 2024, 19:00

Standardy jazzowe w interpretacji Włodka Pawlika

Już 7 grudnia (sobota) w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin zagra Włodek Pawlik – pianista, kompozytor i jedyny polski laureat prestiżowej nagrody Grammy w kategorii jazz; za płytę „Night in Calisia”.

poznaliśmy 20 najpopularniejszych słów używanych przez młodzież. głosować można do końca listopada
SONDA
galeria

Czemó bambik ma delulu? Znamy finałową dwudziestkę Młodzieżowego Słowa Roku 2024

Dwadzieścia słów spośród tysięcy zgłoszonych powalczy o tytuł Młodzieżowego Słowa Roku 2024. "Boomersi" mogą mieć problem ze zrozumieniem tego słownika, ale przychodzimy wam z pomocą.

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów
JEST PROBLEM, JEST PETYCJA

Tu nie ma chodnika. Chcą to zmienić i zebrali prawie 500 podpisów

Druga największa miejscowość w gminie Końskowola, liczący ok. 800 mieszkańców Skowieszyn, nie posiada chodnika przy głównej drodze przebiegającej przez centrum wsi. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa.

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu
DO ZOBACZENIA
film

Dziennikowe Lustro z Marcinem Wrońskim: Z piórem w ręku, z tajemnicą w sercu

Gościem Dziennikowego Lustra jest jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy kryminałów – Marcin Wroński. Autor cyklu o komisarzu Maciejewskim opowiada o swojej fascynującej drodze twórczej, inspiracjach, życiu z pióra oraz o najnowszych projektach.

Lublana w połowie XIX wieku
DO ZOBACZENIA

Z Lublany do Lublina. Śladami Emila Korytki

Polski szlachcic, zesłaniec, poeta i badacz folkloru słoweńskiego. Emil Korytko wywarł ogromny wpływ na rozwój stosunków polsko- słoweńskich. Wystawa przygotowana w trzech językach stanowi świetną okazję do poznania jego dokonań.

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy
KONTROLA I DECYZJE

Spór o premie dla urzędników. Wojewoda czeka, powiat nie chce oddać pieniędzy

Chodzi o 150 tys. zł, których to zwrotu od powiatu puławskiego domaga się wojewoda lubelski. To część rządowej dotacji na przygotowanie miejsc zakwaterowania uchodźców z Ukrainy, którą to władze Końskowoli przeznaczyły na specjalne premie dla pracowników. W sprawie głos zabrało już nawet ministerstwo.

Piłkarze Motoru Lublin podziękowali w środę za wsparcie swojemu najstarszemu kibicowi

Gość specjalny na treningu. Motor Lublin docenił swojego najstarszego kibica

W środę na treningu Motoru Lublin pojawił się gość specjalny. To jeden z kibiców żółto-biało-niebieskich. Pan Stanisław nie opuszcza żadnego meczu beniaminka, chociaż ma... 93 lata.

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból
ZDJĘCIA
galeria
film

W rolach głównych: Eisenberg, Culkin i Lublin. Uroczysty pokaz filmu Prawdziwy ból

„Prawdziwy ból” to komediodramat opowiadający historię o napiętych relacjach dwóch kuzynów. Ich podróż zaczyna się w Nowym Yorku, skąd nasi lecą do Warszawy, potem jest Lublin, a na koniec Krasnystaw.

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei
WYWIAD

Marcin Kasprowicz (trener reprezentacji Polski U17): Jesteśmy dumni, szczęśliwi i pełni nadziei

Rozmowa z Marcinem Kasprowiczem, trenerem reprezentacji Polski kobiet U-17

Karol M. zadał komorniczce 40 ciosów nożem
PROCES

Zadał komorniczce 40 ciosów nożem. Niedługo usłyszy wyrok

Proces oskarżonego o zabójstwo komorniczki z Łukowa 44–letniego Karola M. toczy się za zamkniętymi drzwiami siedleckiego sądu od roku. Kolejną rozprawę wyznaczono na 26 listopada.

Koszt zimowego utrzymania Lublina za sezon 2023/2024 to około 14,8 mln złotych
odśnieżanie

Idzie zima. Na ulice Lublina wyjechały pierwsze solarki

Służby drogowe w Lublinie mnie chcą dać się zaskoczyć i rozpoczęły pierwsze działania w ramach akcji „Zima 2024/2025”.

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin
ZAMOŚĆ

Dwa osiedla bez wody. Zakręcą ją na kilka godzin

W czwartek, 14 listopada, problemy z dostępem do kranówki będą mieli mieszkańcy w kilku częściach miasta.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium