Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 stycznia 2022 r.
6:34

Jakby zniknęło kilka miast. "Szczyt" na cmentarzach w Lubelskiem

73 16 A A
W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się liczba pochówków
W ostatnim czasie znacznie zwiększyła się liczba pochówków (fot. Piotr Michalski / archiwum)

Do rekordowego poziomu wzrosła liczba zgonów w Lubelskiem. W tym roku w naszym województwie zmarło prawie 30,5 tys. osób. To tak jakby wyludniły się cztery miejscowości jak Lubartów, Nałęczów, Kazimierz Dolny i Piaski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Liczby jednoznacznie pokazują, że zeszły rok był znacznie gorszy od 2020. O ile wówczas zarejestrowano śmierć 27 082 osób, o tyle w minionym roku w woj. lubelskim zmarło 30 466 osób.

Niechlubna czołówka

Pod względem przyrostu zgonów Lubelskie jest w ścisłej krajowej czołówce. Jeśli chodzi o procentowy przyrost w stosunku do 2020 roku, jesteśmy na drugim miejscu w Polsce – wzrost o 12,5 procent; w przypadku liczbowego – na trzecim po Śląsku i Mazowszu – wzrost o 3384 (tylu mieszkańców ma chociażby Tarnogród na Zamojszczyźnie). W samym Lublinie zmarło w zeszłym roku 6 726 osób. Liczba zgonów w stolicy regionu była wyższa o ponad 1000 od tej z roku 2020.

Zgonów „czysto” covidowych lub powiązanych z covidem było 5009, podczas gdy rok wcześniej – 1793.

– W naszym regionie do wzrostu nadmiarowych zgonów przyczynił się przede wszystkim Covid-19. Szczególnie czwarta fala, która była dla naszego województwa wyjątkowo dotkliwa i rekordowa w skali kraju jeśli chodzi o hospitalizacje oraz śmiertelne przypadki – przyznaje Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Ale nie tylko wirus

Lekarze wskazują też na inny powód. – Przyczyna takiego wzrostu zgonów jest prosta – pandemia. Nie chodzi jednak tylko o zgony covidowe, ale też o pacjentów niezakażonych, którzy nie doczekali planowego zabiegu albo nawet diagnostyki. Niestety przez taką, a nie inną organizację pracy ochrony zdrowia w pandemii większość szpitali specjalistycznych, a także powiatowych, była dosłownie zapchana przez zakażonych – podkreśla Leszek Buk, prezes Lubelskiej Izby Lekarskiej. – To niestety odebrało szansę pacjentom, którzy mimo poważnych schorzeń mogliby przeżyć, ale nie było dla nich miejsca.

Do tak alarmujących statystyk przyczyniła się także nasza nieufność do szczepień, a także unikanie fachowej pomocy medycznej i zbyt późne zgłaszanie się do lekarza. – Pacjenci z Covid-19 trafili do szpitala już w bardzo zaawansowanym stanie, a często ich pierwszy kontakt ze służbą zdrowia był dopiero w momencie, kiedy z domu zabrała ich karetka – zwraca uwagę prof. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK1 w Lublinie. – To jest niestety związane z bardzo sceptycznym podejściem do pandemii, charakterystycznym dla wschodnich województw. Skutkiem było zajmowanie miejsc w szpitalach głównie przez pacjentów covidowych, w większości przeciwników szczepień, i tym samym ograniczenie dostępu do leczenia pacjentom niezakażonym, którzy też potrzebowali pilnej pomocy.

Zjawisko nadmiarowych zgonów dotyczy praktycznie wszystkich dziedzin, w tym onkologii czy kardiologii. – Odwoływanie zabiegów i przesuwanie ich na odległe terminy z powodu lawinowo rosnącej liczby pacjentów covidowych, musiało przynieść takie skutki – dodaje prezes Buk.

„Szczyt” na cmentarzach

– W ostatnim czasie widać zwiększoną liczbę pochówków o kilkanaście procent – przyznaje Klaudia Malec z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Zamościu, która nadzoruje działalność cmentarza komunalnego. Zapewnia, że mimo to pogrzeby odbywają się na bieżąco.

Zarządca zamojskiego cmentarza przyznaje, że dodatkowych 90 miejsc, które udało się wygospodarować w ostatnim czasie przy zmianie ogrodzenia, sprzedano błyskawicznie.

– Cmentarz komunalny był powiększany jeszcze przed pandemią, nie mamy żadnych kłopotów z organizacją uroczystości pogrzebowych. Wszystkie odbywają się na bieżąco – mówi z kolei Tadeusz Wagner, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Tomaszowie Lubelskim. Przedsiębiorstwo zarządza komunalną nekropolią. – Jedyna zmiana, jaka zaszła w czasie pandemii, to zasady sprzedaży miejsc pochówków. Można je kupić jedynie na aktualne potrzeby, nie ma możliwości zakupu grobu z myślą o przyszłości – podkreśla dyrektor.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników
QUIZ

Jak dobrze znasz kolędy? Quiz dla prawdziwych kolędników

Wigilia to czas gdy przy świątecznym stole rozbrzmiewają kolędy. A znasz bardzo dobrze ich tekst?

Paweł Socha w rundzie jesiennej wiele razy ratował Świdniczankę od straty gola

Świdniczanka planuje pięć-sześć transferów. „Rozmawialiśmy z grubo ponad 50 piłkarzami”

Zima w ekipie Świdniczanki będzie pracowita. I trudno się dziwić. Po rundzie jesiennej drużyna Łukasza Gieresza jest jednym z kandydatów do spadku. W tabeli znajduje się na trzecim miejscu, ale od końca. Do bezpiecznej strefy traci siedem punktów. Trener i dyrektor sportowy Mateusz Pielach prowadzą rozmowy z zawodnikami, a do klubu może przyjść nawet pięciu-sześciu zawodników.

O dawnych tradycjach opowiada Agata Witkowska z Muzeum Wsi Lubelskiej
WYWIAD
galeria

Choinka, pusty talerz i sianko. Skąd to się wzięło?

Wigilijne potrawy były zawsze postne, a ich liczba zależała od regionu i zamożności gospodarzy. Na Lubelszczyźnie liczba dań była często nieparzysta: pięć, siedem, a u bogatszych trzynaście – rozmowa z AGATĄ WITKOWSKĄ z Działu Edukacji i Promocji Muzeum Wsi Lubelskiej.

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole
ZDJĘCIA
galeria

Samotni i bezdomni już zasiedli przy wigilijnym stole

Lubelska Caritas jak co roku zorganizowała Wigilię dla potrzebujących. Nie zabrakło wspólnego posiłku, kolędowania i łamania się opłatkiem.

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin
film

Świąteczna piosenka i życzenia od siatkarzy Bogdanki LUK Lublin

Wiadomo, że na parkiecie radzą sobie znakomicie. Sprawdźcie, jak siatkarze Bogdanki LUK Lublin spisali się przy mikrofonie. Wilfredo Leon i spółka zaprezentowali swoją wersję świątecznej piosenki „Pada śnieg, pada śnieg”. A przy okazji złożyli kibicom życzenia na święta.

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci
RADAR

Gdzie jest święty Mikołaj? Sprawdź, czy już do ciebie leci

W Wigilię i Boże Narodzenie najwięcej pracy ma święty Mikołaj. Ten najprawdziwszy z Laponii, wyruszył już w drogę ze świątecznymi prezentami.

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Serwis wózków widłowych – 5 powodów, dla których warto naprawiać wózek u producenta

Wózki widłowe muszą regularnie przechodzić serwis. Jakakolwiek usterka w obrębie takich maszyn może bowiem powodować poważne zagrożenie dla pracowników. Gdzie najlepiej naprawić taki pojazd? Poznaj zalety serwisu wózków widłowych u producenta. Kto może znać lepiej budowę pojazdów i wiedzieć, jakie usterki zdarzają się w nich najczęściej, jeśli nie ich producent? To jasne. Dlatego w przypadku serwisu wózków widłowych – podobnie jak w przypadku innych pojazdów – naprawy wykonywane bezpośrednio przez producenta są najbezpieczniejszą, najbardziej polecaną i w długofalowej perspektywie najbardziej opłacalną opcją. Jakie konkretnie korzyści płyną z takiego rozwiązania?

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

Pijany pojechał po karpia – trafił na policję

37-latek wybrał się samochodem po karpia na wigilię. Nie przeszkadzały mu w tym blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!
ZDJĘCIA
galeria

Takiej choinki jak ta, nie ma chyba w całej Polsce!

Chyba się nie pomylimy jak napiszemy że choinka, która stanęła pod Urzędem Miasta Świdnik jest wyjątkowa w skali całego kraju. Ma ona przypominać i dbać o nasze bezpieczeństwo.

MACIEJ BARTON, SZEF KUCHNI W OSTOJA CHOBIANICE, PASJONAT TRADYCYJNEJ POLSKIEJ KUCHNI
MAGAZYN

Pasztety i pierogi, czyli ostatnie przygotowania przed wigilią

Podczas przygotowywania dań na domową wigilię będę posiłkował się sprawdzonymi przepisami Hanny Szymanderskiej, pierwszej damy polskiej kuchni. Polecam jej książkę „Wigilia”. Przyrządzę kaszubski pasztet ziemniaczany, pasztet z karpia i ulubione przez Hanię pierogi z gryczanej mąki, które mają korzenie u Was; na wschodzie.

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Przemysław Jasiński (Motor Lublin): Liczymy te dane, które mają wpływ na nasz proces treningowy

Rozmowa z Przemysławem Jasińskim, asystentem trenera w sztabie Motoru Lublin

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka
galeria

Ten świąteczny prezent nie zmieści się pod choinką. Nowe samochody trafiły do domów dziecka

Dwa samochody dostosowane do osób z niepełnosprawnościami trafiły do domów dziecka w regionie. Oznacza to łatwiejszy dojazd do lekarza, na rehabilitację, a także do szkół i na wycieczki.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

Sprawdź, kogo dotyczą nowe regulacje, jak działa system e-doręczeń i jakie zmiany w praktyce niesie za sobą obowiązek ich stosowania.

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

 Co warto wiedzieć o przetwornicach napięcia?

Przetwornice napięcia to niezwykle praktyczne urządzenia, które umożliwiają zasilanie urządzeń w miejscach gdzie dostęp do sieci elektrycznej jest ograniczony np. w samochodzie, na kempingu czy w instalacjach fotowoltaicznych. W jaki sposób? Za pomocą swojego układu elektronicznego przetwornica konwertuje prąd stały (DC) na prąd zmienny (AC) o napięciu 230V, czyli taki jaki mamy w gniazdkach domowych.

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

5 powodów, dla których warto wybrać hotel przyjazny dzieciom na rodzinny urlop

Rodzinny urlop to czas, który powinien dostarczać radości wszystkim jego uczestnikom, niezależnie od wieku. Dlatego wybór miejsca na wakacje ma ogromne znaczenie. Hotele dla dzieci oferują komfort i rozrywkę zarówno dla najmłodszych, jak i starszych członków rodziny. Sprawdź, dlaczego warto zarezerwować pobyt w hotelu przyjaznym rodzinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Praca -> Poszukuję

kobieta poszukuje pracy

lublin

0,00 zł

Praca -> Poszukuję

szukam pracy

Lublin

0,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

195,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

199,00 zł

Komunikaty