Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

2 czerwca 2021 r.
11:36

Antykwariat Lublin świętował 25. urodziny. "Jest tyle książek do przeczytania, że na nudne szkoda mi czasu"

Katarzyna Dardzińska: Do Lublina przyjechałam w zasadzie tylko na chwilę i tak już zostałam
Katarzyna Dardzińska: Do Lublina przyjechałam w zasadzie tylko na chwilę i tak już zostałam (fot. Maciej Kaczanowski)

Rozmowa z Katarzyną Dardzińską, współwłaścicielką Antykwariatu Lublin, który wczoraj miał 25. urodziny.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Lublinianie czytają?

- To bardzo inteligentni i kulturalni ludzie. Czytają wszystko. Jest zapotrzebowanie na książki z każdej dziedziny. Przychodzą rodzice z malutkimi dziećmi, studenci, ludzie pracujący i seniorzy. Sprzedaję wszystko od książek dziecięcych, przez kucharskie, beletrystykę, podręczniki… Są wszystkie możliwe działy. Dużym zainteresowaniem cieszą się też książki z zakresu psychologii i samorozwoju.

  • To efekt koronawirusa?

- Niekoniecznie. Te książki zawsze cieszyły się dużym powodzeniem. Podobnie jak pedagogika. Dzieje się tak chyba dlatego, że takie wydziały są zarówno na KUL, jak i na UMCS.

  • Dlaczego zachodzimy do antykwariatu, a nie do księgarni?

- Księgarnie są znakomitym miejscem, ale idziemy tam głównie po nowości. W antykwariacie mamy książki wydane w tym roku, ale też i 100 lat wcześniej. Ludzie ich szukają, bo jest wiele tytułów wydanych kilkadziesiąt lat temu, które nie były już wznawiane. Być może dla wydawców są już mało atrakcyjne, a może mamy tylu współczesnych pisarzy, że wydawcy nie widzą takiej potrzeby.

  • Jak to się wszystko zaczęło?

- 1 czerwca 1996 roku mój były już mąż wspólnie ze swoim kolegą założyli Lubelskie Centrum Książki na Krakowskim Przedmieściu 53 nad delikatesami Społem. To była tania książka i nowości wydawnicze. Ja w tym czasie broniłam pracę magisterską z resocjalizacji. Do Lublina przyjechałam w zasadzie tylko na chwilę i tak już zostałam.

  • Kiedy pojawił się antykwariat?

- Jakiś czas później, na prośbę czytelników, pojawiła się sala z antykwariatem. Zainteresowanie nią było tak duże, że firma stała się wkrótce tylko antykwariatem. W tej chwili nowości wydawnicze sprowadzam tylko na zamówienia klientów.

  • Klienci szukają białych kruków?

- Nawet w poniedziałek była para szukająca pierwszych wydań. W Antykwariacie spędzili ponad dwie godziny. Nie wiem, czy znaleźli to, czego szukali, ale kupili kilkadziesiąt książek.

  • Pani ulubiona książka?

- Nie mam takiej. Ulubioną jest każda książka, którą właśnie czytam. W danym momencie jest dla mnie najznakomitsza.

  • Zdarza się, że zaczyna pani czytać i odkłada książkę po kilku stronach?

- Mam test pierwszej strony. Jeśli nie jestem w stanie przez nią przebrnąć, to dalej nie czytam.

  • Odkłada ją pani bez wyrzutów sumienia?

- Teraz już tak. Szkoda mi czasu na kiepskie książki, które czyta się chropowato i bez tego czegoś, co by mnie wciągnęło od pierwszego zdania, od pierwszej strony. Jest tyle książek do przeczytania, że na nudne szkoda mi czasu. Ale zdecydowana większość, która trafia mi w ręce, jest wspaniała. To pozycje, które potem kompletuję.

  • Domowa biblioteka jest więc chyba ogromna.

- Mała. To tylko około 2 tysięcy książek. Niestety, nie można mieć w życiu wszystkiego, co by się chciało.

  • Antykwariat Lublin działa przy ul. Jasnej. To miejsce, które wkrótce czekają duże zmiany budowlane. Szuka już pani nowego lokalu?

- Przez te 25 lat miałam kilka zmian lokalizacji i zmian nazw. Wierni klienci pamiętają zapewne także „Kawiarnię Literacką” z ogromnym wyborem kaw, herbat i innych napojów relaksujących Umowę na lokal przy Jasnej mam podpisaną do końca czerwca. W tej chwili wiem tylko tyle. Jak będzie trzeba, będę szukała nowego miejsca. Nie wyobrażam sobie życia bez książek, bez Antykwariatu, bez tego, co robię.

  • Czyli powinniśmy życzyć kolejnych 25 lat.

- Mój ideał śmierci to umrzeć w pracy i żeby mnie znaleźli klienci zasypaną książkami (śmiech). Bezczynność nie jest dla mnie.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Czy lokatorzy z Farbiarskiej mają wynosić się z hoteli? Właściciel kamienicy dementuje

Czy lokatorzy z Farbiarskiej mają wynosić się z hoteli? Właściciel kamienicy dementuje

Lokatorzy z kamienicy przy ulicy Farbiarskiej otrzymali dzisiaj kolejną niemiłą niespodziankę. Z tego powodu znów musieli pilnie udać się do Ratusza. Tam usłyszeli słowa, które mogły ich uspokoić, ale nie wiedzą, czy powinni w nie uwierzyć.

 Radny Konrad K.

Radny z klubu burmistrza usłyszy wyrok za jazdę po alkoholu

Przyłapany na jeździe po pijanemu radny z Międzyrzeca Podlaskiego w lutym usłyszy wyrok. Konrad K. cały czas bierze udział w sesjach rady miasta.

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

"Przedsiębiorcze Dzieciaki". Jutro rusza rekrutacja

Lubelskie szkoły mogą już zgłaszać się do tegorocznej edycji projektu „Przedsiębiorcze Dzieciaki”. Rekrutacja startuje 6 lutego i potrwa do 13 lutego. Inicjatywa skierowana jest do dzieci w wieku 6-10 lat.

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

Niewybuch z czasów II wojny światowej na terenie PZL Świdnik

We wtorek podczas prac budowlanych na terenie zakładów PZL Świdnik natrafiono na pocisk z czasów II wojny światowej.

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Suszarki do butów ze stali nierdzewnej – niezastąpione w pracy i na stoku

Wilgotne buty to problem, który dotyka zarówno pracowników fizycznych, jak i miłośników sportów zimowych. Przemoczone obuwie nie tylko obniża komfort użytkowania, ale może także prowadzić do powstawania nieprzyjemnych zapachów, namnażania się bakterii oraz osłabienia materiału. Rozwiązaniem są nowoczesne suszarki do butów wykonane ze stali nierdzewnej – trwałe, higieniczne i niezwykle funkcjonalne.

Olgierd Sędlak (z piłką) to jeden z większych talentów w lubelskiej koszykówce
galeria

LNBA: Sky Jumpers autorem największej sensacji 11. kolejki

W LNBA byliśmy świadkami typowej konfrontacji Dawida z Goliatem. Z jednej strony zespół, który w tym sezonie debiutuje na najwyższym poziomie rozgrywkowym, a z drugiej Alco, czyli ekipa z wieloletnim doświadczeniem i olbrzymią liczbą sukcesów na swoim koncie.

Budowa A2 na odcinku Malinowiec-Łukowisko

Miasto chciało widnieć jako węzeł A2. GDDKiA nie chce wprowadzać kierowców w błąd

Zmiana nazwy węzła autostrady raczej nie dojdzie do skutku. Urzędnicy z Międzyrzeca Podlaskiego, miasta, obok którego powstaje właśnie A2 chcieli skorzystać na tym wizerunkowo. Ale GDDKiA ma swoje wytyczne.

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe idealnym rozwiązaniem w technologii bezwykopowej

Systemy płuczkowe w technologii bezwykopowej pozwalają na przeprowadzanie precyzyjnych wierceń horyzontalnych bez konieczności wykopów. Dzięki tym systemom realizacja odwiertów staje się efektywna, przyjazna środowisku oraz oszczędna. Technologie horyzontalnych przewiertów sterowanych, wraz z systemami płuczkowymi, gwarantują utrzymanie optymalnego ciśnienia, co zapewnia precyzyjne wykonanie odwiertów w trudnych warunkach.

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

3 najlepsze agregaty prądotwórcze do ciągnika dla rolników

Agregaty prądotwórcze napędzane wałkiem odbioru mocy (WOM) to urządzenia, które umożliwiają generowanie energii elektrycznej przy użyciu ciągnika rolniczego. Dzięki nim rolnicy mogą zasilać różnorodne urządzenia elektryczne w gospodarstwie, zwłaszcza w miejscach oddalonych od sieci energetycznej lub podczas awarii prądu.

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice
Sportowiec Roku
film

Tylko w naszym plebiscycie współdecydują kibice

Jeszcze tylko dwa tygodnie „z kawałkiem” i kończymy głosowanie w naszym plebiscycie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 r. Kropkę postawimy 20 lutego o północy.

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Kupiłeś sprzęt w Carrefourze? Lepiej go zwróć, bo może wywołać pożar

Francuska sieć sklepów Carrefour zwraca się do klientów z informacją o natychmiastowy zwrot wybranych produktów. Mogą one stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia.

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Dalej nie pojechała. Zatrzymali ją inni kierowcy

Prawie 3 promile alkoholu miała 35-letnia kobieta kierująca Audi. Jej dalszą podróż uniemożliwił inny kierowca.

Mecz Górnika ze Stalą Stalowa Wola był ostatnim na stadionie w Łęcznej w 2024. Pierwszym rywalem zielono-czarnych w 2025 roku będzie ŁKS Łódź

Ruszyła sprzedaż biletów na pierwszy mecz Górnika Łęczna w rundzie wiosennej. Klub przygotował specjalną ofertę dla kibiców

Odliczanie do piłkarskiej wiosny w Betclic I Lidze wypada zacząć już na dobre. W niedzielę 16 lutego Górnik Łęczna zagran na swoim stadinie z ŁKS Łódź. Ruszyła już sprzedaż biletów na to spotkanie, a klub dla swoich fanów, w każdym wieku, przygotował ciekawą ofertę

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Grypa w natarciu. Szpitale ograniczają odwiedziny

Z powodu dużej liczby zachorowań na grypę w szpitalach w całej Polsce ograniczane są odwiedziny. Na w Klinice Chorób Zakaźnych szpitala klinicznego w Lublinie od tygodni wszystkie łóżka są zajęte.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 lutego 2025 r.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty