Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

18 marca 2021 r.
14:45

Staś i Nel opuszczą kanon lektur szkolnych? Lewica: Książka zawiera wątki rasistowskie

475 28 A A
Kadr z filmu "W pustyni i w puszczy" z 1973 roku w reżyserii Władysława Ślesickiego.
Kadr z filmu "W pustyni i w puszczy" z 1973 roku w reżyserii Władysława Ślesickiego. (fot. YouTube)

„W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza to książka, która powinna zniknąć z podstawy programowej szkół podstawowych – uważa Maciej Gdula z Lewicy. Powód? Zawiera wątki rasistowskie. Lubelscy poloniści sądzą, że kanon lektur powinien przejść jeszcze bardziej gruntowne zmiany

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dyskusja o kanonie lektur szkolnych wybuchła po tym, jak poseł Maciej Gdula napisał w mediach społecznościowych, że „W pustyni i w puszczy” jest „bardzo szkodliwą lekturą”. Polityk uznał, że znajduje się w niej nie tylko rasistowski język (dziś razi m.in. użycie słowa Murzyn – red.), ale też to, że dzieciom (a to lektura dla kas IV-VI) przekazywane są także rasistowskie treści związane np. z pokazywaniem czarnoskórych jako osób agresywnych, ograniczonych i leniwych.

– To jest podane jako coś oczywistego, przezroczystego, naturalnego dzieciom, które są w momencie kształtowania swoich postaw tzn. mają te 10-11 lat. Nie wierzę, że ta książka jest czytana w podstawówce krytycznie, bo dzieci nie mają do tego na razie narzędzi – zaznaczył. – Warto się zastanowić albo nad usunięciem „W pustyni i w puszczy” z listy lektur szkolnych, albo nad przesunięciem tej książki na jakieś późniejsze lata, żeby mogła być czytana krytycznie – tłumaczył.

To nie pierwszy raz, gdy rodzice czytający z dziećmi lektury szkolne oraz nauczyciele zwracają uwagę na to, że spis szkolnych lektur obowiązkowych powinien ulec zmianie.

– „Zaczarowana zagroda” Centkiewiczów jest książką, którą sama bardzo miło wspominam ze swojego dzieciństwa, ale która teraz dzieci zniechęca do czytania – mówi nauczycielka nauczania wczesnoszkolnego z Lublina. – Teraz dzieci mają telewizory, internet i mnóstwo filmów przyrodniczych pełnych akcji. Lektura, która zachwycała kiedyś, dziś jest odbierana jako po prostu nudna.

Kłopot sprawia też czytanie przygód lubianego przez dzieci „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Widzą to nawet wydawcy, którzy zamieszczają noty, w których tłumaczą, że od jej napisania świat się zmienił, a w książce znajdują się słowa uważane dziś „za obraźliwe w stosunku do pewnej grupy etnicznej”.

– Uważam, że „Pan Tadeusz” – i to tylko we fragmentach – powinien zostać przeniesiony do szkół ponadpodstawowych. Dzieci na wcześniejszym etapie się nim nie zachwycą. Trzynastozgłoskowca nie docenią. Przeraża ich słownictwo. Efekt jest taki, że 99 proc. z nich po kilku stronach porzuca lekturę i czyta tylko streszczenia – uważa inny polonista. Dodaje, że w trakcie przygotowań do egzaminu ósmoklasisty to właśnie ta lektura sprawia najwięcej problemów.

Co na to resort edukacji?

– Zgodnie z zapowiedziami Ministra Edukacji i Nauki przyglądamy się podstawom programowym, w tym tzw. kanonowi lektur. Robią to eksperci – nauczyciele i akademicy – specjaliści z różnych dziedzin. Nie planujemy jednak usunięcia z wykazu lektur obowiązkowych dla klas IV-VI szkoły podstawowej powieści Henryka Sienkiewicza „W pustyni i w puszczy” – podkreśla Anna Ostrowska, rzeczniczka prasowa MEiN. – W obowiązującej od roku szkolnego 2017/2018 podstawie programowej dla szkoły podstawowej wykaz lektur dla uczniów klas IV‒VIII szkoły podstawowej złożony jest z pozycji obowiązkowych i uzupełniających (do wyboru przez nauczyciela), a jego trzon stanowią wybrane dzieła klasyki polskiej i światowej oraz literatura dla dzieci i młodzieży. Powieść „W pustyni i w puszczy” pod każdym względem spełnia założenia, które zostały zaproponowane przez twórców podstawy programowej i które spotkały się ze społeczną aprobatą podczas konsultacji publicznych tego dokumentu.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Groźny przestępca był twarzą kampanii. To pomogło w jego zatrzymaniu

Lubelska policja poszukiwała Krystiana K. od 2020 roku. Został zatrzymany w Holandii. Odpowie m.in. za zabójstwo.

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie
FLET I ROCK

Jethro Tull: nowa płyta i koncert Lublinie

7 marca to dzień premiery nowego, studyjnego albumu legendy rocka progresywnego: zespołu Jethro Tull. Na płycie zatytułowanej „Curious Ruminant” znajdzie się dziewięć premierowych utworów. A nowa płyta to świetny pretekst do trasy koncertowej.

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Katastrofa budowlana przy Bernardyńskiej. Kiedy otworzą ulicę dla ruchu?

Po katastrofie budowlanej ulica Bernardyńska w Lublinie jest od soboty zamknięta dla ruchu. Jednak wszystko wskazuje na to, że w piątek to się zmieni.

zdjęcie ilustracyjne

Strefy płatnego parkowania jeszcze nie ma, ale ratusz już szuka urzędnika od tego

W tym roku w Białej Podlaskiej ma być wdrożona strefa płatnego parkowania. Ratusz już szuka urzędnika, który będzie się tym zajmował.

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

W Chełmie Orkiestra zagra rykiem silników

Prezentacja samochodów, od sportowych po zabytkowe, rywalizacja za kierownicą a także pokazy służb ratowniczych, a przede wszystkim wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – to tylko część atrakcji jakie czekają przybyłych gości, już za parę dni, na terenie Galerii Chełm.

MPK Lublin chce zastąpić w swojej flocie najstarsze Solarisy i Jelcze.

Miasto kupuje nowe autobusy hybrydowe. Jest problem z wysoką ceną

Lublin chce wymienić część swojej floty na nowoczesne autobusy hybrydowe. Oferta przetargowa przekracza jednak budżet miasta.

zdjęcie ilustracyjne

Oficjalnie jest zakaz, ale badania mówią co innego. Co młodzież pije na studniówkach?

62 proc. uczestników studniówek pije alkohol w ten wyjątkowy dzień. Dominują mocne trunki, w tym wódka, które stanowią aż 80 proc. alkoholu spożywanego w czasie studniówki. Tak wynika z badań IQS.

Posiedzenie środowej komisji

Rewolucja w chełmskiej oświacie. Połączą przedszkola ze szkołami?

Chełm planuje reorganizację oświaty. Pomysł jest taki, by przedszkola łączyć ze szkołami. Ale jak pokazała środowa komisja rady miasta na razie więcej jest wątpliwości w tej sprawie.

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Eleganckie krzesła i biurka: Glamour w Twojej przestrzeni

Styl glamour to kwintesencja elegancji, luksusu i wyrafinowanego designu. Wnętrza urządzone w tym duchu zachwycają bogactwem detali, nieoczywistymi połączeniami materiałów oraz przytulną, a jednocześnie wystawną atmosferą. Czy z tym stylem da się pogodzić funkcjonalność? Oczywiście! Krzesła i biurka glamour są doskonałym przykładem, jak dodać każdemu pomieszczeniu szyku i charakteru.

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Fałszowanie miodu - jak rozpoznać prawdziwy, polski miód pszczeli?

Naturalne miody pszczele to produkty, które wcale nie tak łatwo zakupić. Coraz powszechniejsza staje się nieuczciwa praktyka fałszowania miodu pszczelego sprawiająca, że złoty płyn przestaje mieć jakiekolwiek właściwości zdrowotne. Podrobionych miodów nektarowych, miodów akacjowych czy miodów rzepakowych na półkach sklepowych spotkać można całe mnóstwo. Zdaje się nawet, że zaczynają one wypierać najwyższej jakości miody tradycyjne. Kuszą niższą ceną, płynną konsystencją i pięknym kolorem. Jak więc nie dać się złapać i kupować tylko prawdziwy rodzaj miodu? Dlaczego warto decydować się na miód z prawdziwej, polskiej pasieki o sprawdzonej renomie? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań dotyczących pochodzenia różnych odmian miodu poznasz z niniejszego artykułu.

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najpopularniejsze rodzaje pieców i kotłów na rynku – co warto wybrać?

Najczęściej wybierane w Polsce urządzenia grzewcze to w ostatnich latach piece oraz kotły na pellet i na ekogroszek, a także piece i kotły zasypowe. Sprawdź koniecznie najważniejsze informacje na ich temat. Dowiedz się też, gdzie warto wybrać wspomniane urządzenia. Dzięki temu na pewno kupisz odpowiednie wyposażenie.

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Być jeszcze lepszym policjantem. Lubelski garnizon otworzył "szkoleniówkę"

Lubelscy policjanci mają swój Ośrodek Szkolenia Policji. 24 funkcjonariuszy już się szkoli na kursie podoficerskim.

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki nie zgadza się z wyrokiem

Rodzina zamordowanej komorniczki z Łukowa nie zgadza się z wyrokiem. Sąd skazał w tym tygodniu Karola M. na 25 lat więzienia.

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

Poszukiwany listem gończym zaskoczony wizytą policjantów

41-letni mężczyzna poszukiwany przez sądy w Elblągu i Siedlcach został zatrzymany w powiecie garwolińskim. Ryccy kryminalni zaskoczyli go wcześnie rano, gdy przebywał w jednym z domów.

Sebastian Rudol od środy jest już piłkarzem ŁKS

Obrońca Motoru Lublin oficjalnie zmienił klub

Plotki szybko się potwierdziły. W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że kontrakt z Sebastianem Rudolem został rozwiązany za porozumieniem stron. Zawodnik tego samego dnia podpisał umowę z pierwszoligowym ŁKS Łódź.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium