Jest już gotowa, kosztowała dwa miliony, ale co tak naprawdę ma połączyć? Niektórzy nawet określają, że jest to połączenie „z niczego, donikąd”. Ratusz ripostuje, że to pierwszy tak widoczny efekt rewitalizacji Rynku II, a z oceną trzeba poczekać do zakończenia inwestycji
30 listopada wykonawca kładki zakończył prace przy pieszo-rowerowej kładce łączącej Stare Miasto z osiedlem Samsonowicza w Łęcznej. Kładkę położono nad ruchliwą drogą w kierunku jezior. W mieście słychać głosy, że ta kładka to nonsens rodem z filmów Stanisława Barei. – Taki miś. Kładka „ z niczego donikąd” – takie opinie krążą po Łęcznej.
– Budowa kładki to efekt postulatów mieszkańców zgłaszanych podczas konsultacji społecznych w ramach rewitalizacji Rynku II – odpowiada Grzegorz Kuczyński, rzecznik prasowy łęczyńskiego magistratu. – Ludzie narzekali podczas konsultacji, że trudno jest bezpiecznie przejść tę ruchliwą drogę. Szczególnie latem, gdy nad jeziora ciągnie sznurek samochodów. Jest to kręty odcinek, a najbliższe przejścia są dość oddalone.
Łęczna w obrębie Starego Miasta ma unikalny układ miejski. Składa się z trzech rynków – I, II i III. Pierwszy i trzeci już zostały odnowione, a teraz trwa rewitalizacja Rynku II. Koszt to 13 milionów złotych, z czego 11 dokłada Unia. – Budowę kładki i jej funkcjonalność będzie można ocenić po zakończeniu rewitalizacji Rynku II, czyli w przyszłym roku. Kładka pozwoli mieszkańcom i turystom bezpiecznie przemieszczać się pomiędzy stara a nową Łęczna, ułatwi dostęp do zabytkowego kościoła pw. św. Marii Magdaleny – mówi rzecznik. – Dodam jedynie, że pod kładką powstanie skwer, do którego będzie można zejść po schodkach i odpocząć – dodaje Grzegorz Kuczyński.
Przebudowa Rynku II przewiduje także budowę chodników i dróg wokół placu, nowego oświetlenia, rozbudowę monitoringu oraz nasadzenia. Poza tym w zachodniej pierzei trwa budowa wielofunkcyjnego budynku. Znajda się w nim mieszkania socjalne oraz pomieszczenia do prowadzenia różnego rodzaju aktywności mieszkańców. – Mało kto wie, że Rynek II dorównuje powierzchnią, a być może nawet przewyższa, rynek w Zamościu – dodaje rzecznik.
Przypomnijmy, że w ramach przebudowy Rynku I gruntownie odnowiono ratusz, wybrukowano plac, powstały fontanny. Odświeżono budynek Urzędu Stanu Cywilnego, na tyłach posadzono ogród różany oraz powstał nowoczesny szalet. Oprócz odnowienia ulic i chodników wymieniono podziemną infrastrukturę. Odnowiono także kamienicę, oddając łęcznianom mieszkania komunalne.
Na Rynku III zmodernizowano 5 budynków wielorodzinnych, przebudowano kanalizację deszczową, układ komunikacyjny z parkingami i chodnikami oraz wykonano plac zabaw i siłownię pod chmurką. A nad bezpieczeństwem mieszkańców czuwają kamery monitoringu miejskiego.