Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

22 września 2022 r.
6:58

Komu podpadł Czerwony kapturek. Tydzień Zakazanych Książek w bibliotece w Poniatowej

Autor: Zdjęcie autora agdy
20 2 A A
Tydzień Zakazanych Książek trwa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej do soboty
Tydzień Zakazanych Książek trwa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej do soboty (fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Poniatowej)

Jeszcze do końca tygodnia można przekraczać biało-czerwona taśmę ostrzegawczą, by sięgać po zakazane lektury i zapisywać się w kolejkę do ich przeczytania. To akcja biblioteki przy ul. Fabrycznej, która kolejny raz obchodzi święto wolności czytania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W dziale dla dorosłych Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Poniatowej czynna jest wystawa kilkudziesięciu tytułów, które zwykle stoją na półkach wśród 47 tysięcy innych pozycji jakimi dysponuje placówka.

Trwa tu Tydzień Zakazanych Książek, którego historia sięga lat 80. XX wieku kiedy miały miejsce protesty i zapadł wyrok Sądu Najwyższego USA, który orzekł, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazywać książek w bibliotekach tylko z powodu ich zawartości.

– Prezentacja jest czynna dopiero od poniedziałku ale zwraca uwagę czytelników. Są już zapisy na poszczególne tytuły, będzie można po nie przyjść gdy zakończymy wystawę. Ktoś chciał „Paragraf 22” Josepha Hellera, inny czeka na „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego – mówi Teresa Kramek, która pracuje w dziale dla dorosłych poniatowskiej placówki. Jak szacuje, korzysta z niego około tysiąca osób.

Święto, które zorganizowała biblioteka podkreśla wolność czytania i przypomina, że cenzura to bardzo dobrze znane zjawisko, od wieków stosowano różne jej rodzaje.

– Na wystawie przygotowanej przez Renatę Krupę są książki wydawane w bardzo różnych czasach, które z różnych powodów miały kłopoty. Jest i „Książę” Niccolò Machiavellego, i „Lolita” Nabokova czy dramat Ibsena „Nora”, który w 1883 roku był na indeksie w stanie Alabama, z uwagi na feministyczne treści. Każda z książek opatrzona jest informacją kiedy, gdzie i dlaczego nie wolno było jej czytać – dodaje bibliotekarka.

W zestawie są także książki dla... dzieci. Nawet tak niewinne jak bajka o Czerwonym kapturku.

Okazuje się, że była ona zakazana w Kalifornii z uwagi na zawartość koszyczka jaki niesie tytułowa bohaterka babci. A jest tam butelka wina – relacjonuje Teresa Kramek.

Wolnościowa akcja antycenzorska organizowana jest przez poniatowską bibliotekę kolejny rok. Czytelnicy mają okazję inaczej popatrzeć na książki, które od lat są w oficjalnym obiegu.

Ale i teraz są pozycje które leżą zapomniane w magazynie albo nadal są kontrowersyjnymi tytułami.

Pracownicy wspominają licealistów pasjonujących się historią, którzy przyszli w czasie wakacji i oglądali „Kapitał” Marksa, dzieła Lenina i Engelsa. Nawet próbowali czytać tomy będące w czasach PRL podstawowym księgozbiorem bibliotecznym. Dziś trzeba je wyciągać z najgłębszych zakamarków.

Zdarzają się też w Poniatowej specjalne zamówienia wymagające sięgania do księgozbioru wojewódzkiej placówki. Tak było w przypadku kontrowersyjnej „Mein Kampf” Hitlera udostępnionej na specjalnych warunkach.

Tydzień Zakazanych Książek trwa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej do soboty.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Stare Miasto bez ogrzewania i ciepłej wody

Stare Miasto bez ogrzewania i ciepłej wody

Na kilka godzin przerwą dostawę ciepła w centrum Lublina. Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej będzie usuwać awarie na sieci ciepłowniczej.

Prezydent Chełma pozywa ministerstwo kultury. Chodzi o Muzeum Rzezi Wołyńskiej

Prezydent Chełma pozywa ministerstwo kultury. Chodzi o Muzeum Rzezi Wołyńskiej

To sąd zdecyduje, czy wypowiedzenie umowy przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest zgodne z prawem. Chodzi o budowę Muzeum Pamięci Ofiar Rzezi Wołyńskiej i Centrum Pojednania im. Lecha Kaczyńskiego w Chełmie.

Za szybko. Zderzenie dwóch aut, kierowcy trafili do szpitala
NA DRODZE

Za szybko. Zderzenie dwóch aut, kierowcy trafili do szpitala

Z ustaleń policjantów wynika, że kierujący samochodem marki KIA, 55-latek z Warszawy nie dostosował prędkości do warunków ruchu i uderzył w tył jadącej przed nim Skody.

W Berlinie zaginęła 15-latka z Ukrainy. Jej podróż zakończyła się w Lublinie

W Berlinie zaginęła 15-latka z Ukrainy. Jej podróż zakończyła się w Lublinie

15-letnia Ukrainka zaginęła w Berlinie. Odnaleźli ją lubelscy sokiści.

Piłkarze Motoru w piątek zagrają sparing z Wisłą Płock

Motor Lublin w piątek rozegra pierwszy mecz kontrolny

W piątek piłkarze Motoru rozegrają w Lublinie pierwszy mecz kontrolny podczas zimowych przygotowań. Drużyna Mateusza Stolarskiego o godz. 13 zmierzy się „pod balonem” z pierwszoligową Wisłą Płock. Spotkanie będzie jednak zamknięte dla kibiców i mediów.

Drony nie będą już bzyczeć. Naukowiec z Lublina ma pomysł na inny napęd

Drony nie będą już bzyczeć. Naukowiec z Lublina ma pomysł na inny napęd

Niesłyszalny dron? Nad taką technologią pracuje naukowiec z Politechniki Lubelskiej.

Piłkarze Górnika Łęczna cieszą się z powrotu do treningów. "Brakowało mi już piłki"
film

Piłkarze Górnika Łęczna cieszą się z powrotu do treningów. "Brakowało mi już piłki"

31 dni urlopu minęło bardzo szybko i w środowe popołudnie do treningów wrócili piłkarze Górnika Łęczna. Pierwsze zajęcia odbyły się na boisku w Milejowie. Łęcznianie mogli mówić o drobnym pechu, bo akurat tego dnia w naszym regionie pojawiły się dość intensywne opady śniegu. A jak zajęcia podsumował trener Pavol Stano i zawodnicy?

550 lat Województwa Lubelskiego. Gala i odznaczenia
WYDARZENIE
galeria

550 lat Województwa Lubelskiego. Gala i odznaczenia

Jubileusz 550-lecia województwa lubelskiego świętowano cały rok, a w środę było podsumowanie i odznaczenia dla osób i instytucji, które angażowały się w działania na rzecz regionu.

Nauczanie i badanie. W Lublinie będą współpracować z podkarpackim szpitalem
MEDYCYNA

Nauczanie i badanie. W Lublinie będą współpracować z podkarpackim szpitalem

Nauczanie studentów oraz współpraca w prowadzeniu badań naukowych i klinicznych – Uniwersytet Medyczny i szpital przy ul. Jaczewskiego rozpoczęli współpracę z Wojewódzkim Szpitalem im. Św. Ojca Pio w Przemyślu.

Marzena Brzezicka dotychczas pełniła funkcję wicedyrektora Muzeum Nawiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, gdzie odpowiadała za oddział w Janowcu. Od tego roku jest dyrektorem Muzeum Zamek, które samorząd województwa usamodzielnił i odłączył od MNKD
DO ZWIEDZANIA

Zamek już na swoim. Nowa dyrektorka o pomysłach na muzeum

O planach nowego Muzeum Zamek w Janowcu, o przyszłości tej kulturalnej placówki, czekających ją inwestycjach, pomysłach na przyciągnięcie turystów i szansach na odbudowę obiektu opowiada niedawno powołana dyrektorka janowieckiego muzeum, Marzena Brzezicka.

Rafał Król żegna się z Motorem
ZMIANY

Kapitan odchodzi z Motoru Lublin. "To była trudna decyzja"

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, że z klubem pożegnał się kapitan Rafał Król. Doświadczony pomocnik sam podjął decyzję, że wiosną nie założy już żółto-biało-niebieskiej koszulki.

Lajkowała i inwestowała. Oszukali ją na 18 tysięcy złotych
UWAGA

Lajkowała i inwestowała. Oszukali ją na 18 tysięcy złotych

Na amerykańskiego żołnierza, na kryptowaluty, na policjanta... oszuści mają mnóstwo sposobów na pozbawienie nas pieniędzy. Teraz to na przykład „lajkowanie filmów”. 35-latka z powiatu świdnickiego właśnie tak straciła ponad 18 tysięcy złotych.

Muzycy Kat & Roman Kostrzewski wystąpią w Lublinie
koncert
17 stycznia 2025, 19:00

Muzycy Kat & Roman Kostrzewski wystąpią w Lublinie

NamoR, to projekt Michała Laksy (śpiew) oraz Krzysztofa Pisteloka (gitara). Artyści przez dwie dekady współtworzyli zespół Kat & Roman Kostrzewski, z którym nagrali kilka płyt oraz zagrali setki koncertów. Ten ciekawy projekt zaprezentuje się lubelskiej publiczności już 17 stycznia (piątek) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Mammografia: za darmo i blisko domu. Gdzie i kiedy?
ZDROWIE

Mammografia: za darmo i blisko domu. Gdzie i kiedy?

Tylko w najbliższym tygodniu mammobus będzie miał 34 przystanki w naszym regionie. Jak skorzystać z darmowych badan?

Jack służy w Wydziale Poszukiwań i Identyfikacji Osób KWP w Lublinie
POLICYJNY NOS

Na służbie: Lubelscy „Poszukiwacze” mają nowego funkcjonariusza

Po kilkumiesięcznym szkoleniu Jack właśnie dołączył do „Poszukiwaczy” z KWP w Lublinie i ma już na koncie udział w pierwszych akcjach.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium