Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Opole Lubelskie

22 września 2022 r.
6:58

Komu podpadł Czerwony kapturek. Tydzień Zakazanych Książek w bibliotece w Poniatowej

Autor: Zdjęcie autora agdy
Tydzień Zakazanych Książek trwa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej do soboty
Tydzień Zakazanych Książek trwa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej do soboty (fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Poniatowej)

Jeszcze do końca tygodnia można przekraczać biało-czerwona taśmę ostrzegawczą, by sięgać po zakazane lektury i zapisywać się w kolejkę do ich przeczytania. To akcja biblioteki przy ul. Fabrycznej, która kolejny raz obchodzi święto wolności czytania.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W dziale dla dorosłych Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Poniatowej czynna jest wystawa kilkudziesięciu tytułów, które zwykle stoją na półkach wśród 47 tysięcy innych pozycji jakimi dysponuje placówka.

Trwa tu Tydzień Zakazanych Książek, którego historia sięga lat 80. XX wieku kiedy miały miejsce protesty i zapadł wyrok Sądu Najwyższego USA, który orzekł, że urzędnicy szkolni nie mogą zakazywać książek w bibliotekach tylko z powodu ich zawartości.

– Prezentacja jest czynna dopiero od poniedziałku ale zwraca uwagę czytelników. Są już zapisy na poszczególne tytuły, będzie można po nie przyjść gdy zakończymy wystawę. Ktoś chciał „Paragraf 22” Josepha Hellera, inny czeka na „Malowanego ptaka” Jerzego Kosińskiego – mówi Teresa Kramek, która pracuje w dziale dla dorosłych poniatowskiej placówki. Jak szacuje, korzysta z niego około tysiąca osób.

Święto, które zorganizowała biblioteka podkreśla wolność czytania i przypomina, że cenzura to bardzo dobrze znane zjawisko, od wieków stosowano różne jej rodzaje.

– Na wystawie przygotowanej przez Renatę Krupę są książki wydawane w bardzo różnych czasach, które z różnych powodów miały kłopoty. Jest i „Książę” Niccolò Machiavellego, i „Lolita” Nabokova czy dramat Ibsena „Nora”, który w 1883 roku był na indeksie w stanie Alabama, z uwagi na feministyczne treści. Każda z książek opatrzona jest informacją kiedy, gdzie i dlaczego nie wolno było jej czytać – dodaje bibliotekarka.

W zestawie są także książki dla... dzieci. Nawet tak niewinne jak bajka o Czerwonym kapturku.

Okazuje się, że była ona zakazana w Kalifornii z uwagi na zawartość koszyczka jaki niesie tytułowa bohaterka babci. A jest tam butelka wina – relacjonuje Teresa Kramek.

Wolnościowa akcja antycenzorska organizowana jest przez poniatowską bibliotekę kolejny rok. Czytelnicy mają okazję inaczej popatrzeć na książki, które od lat są w oficjalnym obiegu.

Ale i teraz są pozycje które leżą zapomniane w magazynie albo nadal są kontrowersyjnymi tytułami.

Pracownicy wspominają licealistów pasjonujących się historią, którzy przyszli w czasie wakacji i oglądali „Kapitał” Marksa, dzieła Lenina i Engelsa. Nawet próbowali czytać tomy będące w czasach PRL podstawowym księgozbiorem bibliotecznym. Dziś trzeba je wyciągać z najgłębszych zakamarków.

Zdarzają się też w Poniatowej specjalne zamówienia wymagające sięgania do księgozbioru wojewódzkiej placówki. Tak było w przypadku kontrowersyjnej „Mein Kampf” Hitlera udostępnionej na specjalnych warunkach.

Tydzień Zakazanych Książek trwa w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Poniatowej do soboty.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

UOKiK bada rynek odpadów w Lublinie. Przeszukania w Kom-Eko i Koma Lublin

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające dotyczące możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku odbioru i zagospodarowania odpadów w Lublinie. Sprawa dotyczy dwóch firm: Kom-Eko i Koma Lublin.

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wybierz klapki na lato i ciesz się komfortem w upalne dni

Wysokie temperatury w czasie lata sprawiają, że zamknięte obuwie przestaje się sprawdzać. Zamiast niego warto sięgnąć po klapki, które są lekkie i pozwalają stopom odpocząć. Co więcej, znakomicie prezentują się w towarzystwie zwiewnych letnich strojów. Jeśli zatem szukasz wygodnych klapków dla siebie, sprawdź, po jakie modele warto sięgnąć w sklepie.

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Po wyjazdowym remisie z LZS Sielczyk trener Orląt Łuków Adrian Świderski podał się do dymisji

Orlęta Łuków bez trenera, 11 goli Lutni Piszczac i wszystkie wyniki bialskiej okręgówki

Podział punktów w meczu LZS Sielczyk z Orlętami Łuków sprawił, że do dymisji podał się szkoleniowiec łukowian Adrian Świderski. Dymisja została przyjęta. ŁKS Łazy wygrał po raz pierwszy w rundzie wiosennej. Rezerwy Podlasia II Biała Podlaska lepsze od Unii Krzywda. Victoria Parczew rozbiła Kujawiaka Stanin, a Az-Bud Komarówka Podlaska Sokoła Adamów. Lutnia Piszczac rozgromiła Grom Kąkolewnica 11:1.

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

Tysiąclecie Królestwa Polskiego – uroczyste obchody już 11 maja w Lublinie

W niedzielę 11 maja Lublin stanie się centrum narodowych obchodów Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Wydarzenie upamiętni 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego, która na trwałe wpisała Polskę w mapę europejskiej cywilizacji.

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

System dedykowany czy gotowy – co lepsze dla firmy?

Wybór odpowiedniego oprogramowania stanowi często punkt zwrotny w rozwoju przedsiębiorstwa. Decyzja między systemem dedykowanym a gotowym bywa trudna, gdyż wpływa na funkcjonowanie firmy, jej efektywność i koszty operacyjne. Warto zatem przyjrzeć się najważniejszym aspektom obu rozwiązań, aby zrozumieć, które może okazać się bardziej korzystne.

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju
Dzień wschodzi
film

Sobel, KęKę, O.S.T.R., KIZO – wielkie koncerty już w maju

W programie „Dzień Wschodzi” gościmy Adama Leśniaka, przewodniczącego Samorządu Studenckiego Politechniki Lubelskiej. W energetycznej rozmowie opowiada o idei Juvenaliów, zdradza szczegóły tegorocznego line-upu i podkreśla, jak ważną rolę odgrywa kultura studencka w budowaniu tożsamości akademickiej.

Piłkarze KS Cisowianka Drzewce przegrali w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce w końcówce stracił wszystkie punkty w Bełżycach

KS Cisowianka Drzewce był na prowadzeniu przez większość spotkania, ale kompletnie zawalił końcówkę i wyjechał z Bełżyc bez punktu.

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Sadownicy mogą spać (jeszcze) spokojnie? Przymrozki na razie łaskawe dla lubelskich sadów

Choć ostatnie przymrozki postraszyły sadowników z Lubelszczyzny, na razie – odpukać w niemalowane jabłonie – większych strat nie ma. Jak uspokaja Krzysztof Cybulak, wiceprezes Związku Sadowników RP, skutki ochłodzenia są na razie lokalne i niezbyt dotkliwe. Ale na ostateczne oceny trzeba jeszcze chwilę poczekać.

Sparta Rejowiec Fabryczny nie ma łatwej rundy wiosennej

Wiosna nie leży Sparcie, Bug rozbił Brata i komplet wyników chełmskiej okręgówki

Prowadzący w tabeli Bug Hanna rozbił Brata Siennica Nadolna. Sparta Rejowiec Fabryczny nie dała rady Ogniwu Wierzbica. W meczu o podwójną stawkę Hetman Żółkiewka pokonał Granicę Dorohusk. Astra Leśniowice wywiozła komplet punktów z boiska Frassatiego Fajsławice. Wyjazdowe zwycięstwo Włodawianki z rezerwami Chełmianki.

Parking w miejsce targowiska

4 złote za godzinę postoju osobówki na parking przy ul. Ruskiej w Lublinie

Na miejscu zlikwidowanego targowiska przy ul. Ruskiej spółka Lubelskie Dworce, tak jak zapowiadała, uruchomiła parking. Przygotowano ok. 100 miejsc postojowych. Godzina parkowania samochodu osobowego kosztuje 4 złote, busa 5 złotych, autobusu 7 złotych.

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!
ZDJĘCIA
galeria

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Mistrzowie Polski kolejny raz zdobyli Wrocław!

Hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi nie zawiódł, choć obfitował w niebezpieczne zdarzenia. Po zaciętej, pasjonującej, ale momentami i niebezpiecznej walce Orlen Oil Motor Lublin wygrał we Wrocławiu z tamtejszą Betard Spartą Wrocław 47:43!

Stal Kraśnik wróciła w sobotę z bardzo dalekiej podróży

Stal Kraśnik znowu odwróciła losy meczu, Granit w gazie i reszta wyników Keeza IV ligi

Męczyła się w tej serii gier Lublinianka, a chyba jeszcze bardziej w sobotę na trzy punkty musiała się napracować Stal Kraśnik. Drużyna Rafała Kabasy po raz kolejny przegrywała do przerwy w domowym spotkaniu. Tym razem z rezerwami Avii Świdnik. Dopiero w doliczonym czasie gry zadała dwa ciosy i odwróciła losy zawodów.

Betard Sparta Wrocław - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Betard Sparta Wrocław - Orlen Oil Motor Lublin [zapis relacji na żywo]

Czas na hit trzeciej kolejki PGE Ekstraligi. O godzinie 19.30 Betard Sparta Wrocław podejmie u siebie Orlen Oil Motor Lublin. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z tego spotkania

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium