Ma 7 km długości, znajduje się w Polu Stefanów. To obecnie najdłuższa eksploatowana ściana w górnictwie węgla kamiennego na świecie. Średnie dobowe wydobycie z niej może wynieść do 20 tys. ton, ale maksymalna – nawet 30 tys. ton.
– Do wydobycia ze tej ściany przygotowywaliśmy się od kilku lat, zarówno wykonując roboty chodnikowe jak i opracowując narzędzia cyfrowe. W efekcie będzie to pierwsza w tak wysokim stopniu „inteligentna” ściana w górnictwie węgla kamiennego w Polsce, a także pierwszy przykład tak kompleksowego wykorzystania narzędzi cyfrowych, w tym internetu – mówi Artur Wasil, prezes zarządu LW Bogdanka SA.
Newralgiczne elementy maszyn będą stale kontrolowane. Pozwoli to na określenie cyklu życia monitorowanych elementów, co zostanie wykorzystane do planowania napraw i remontów.
7-kilometrowa ściana jest najdłuższa na świecie. W przeszłości w Chinach w rejonie Mongolii Wewnętrznej eksploatowano ściany od 8 km do nawet 11 km, jednakże znajdowały się one na niewielkich głębokościach, maksymalnie do 300 m poniżej powierzchni terenu. Ściana w Bogdance znajduje się na głębokości od 895 m do 1015 m.