Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

24 czerwca 2022 r.
18:08

Kolejka przed granicą na 35 kilometrów! Zamkną przejście dla samochodów osobowych

(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Kolejka samochodów do przejścia granicznego w Dorohusku liczy już ponad 35 kilometrów. Korek zaczyna się od miejscowości Stołpie. Wiele wskazuje też na to, że będzie tak aż do końca czerwca. Dzisiaj Straż Graniczna poinformowała, że w poniedziałek zamknie przejście graniczne Dorohusk-Jagodzin dla samochodów osobowych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

„Uwaga, kto jedzie do Chełma z Lublina drogą krajową, nie jedźcie główną drogą przez Janów i Stołpie. Droga zablokowana przez ukraińskie auta i policję. Wjazd tylko od Rejowca i Włodawy. Tak samo zablokowany odcinek Chełm-Dorohusk przez ukraińskie auta. Dramat” – SMS-y tej treści rozsyłają sobie od rana polscy kierowcy samochodów ciężarowych.

– O godz. 8 rano w kolejce do przejścia granicznego w Dorohusku stało ponad 400 ciężarówek – podaje nadkom. Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej w Lublinie.

Do popołudnia niewiele się zmieniło – korek do przejścia granicznego to nadal blisko 40 kilometrów.

– Szacowany czas oczekiwania na odprawę to 17 godzin, ale trzeba pamiętać, że są to dane szacunkowe. Stojące w kolejce auta mogą być wymijane np. przez ciężarówki transportujące produkty szybko psujące się, które mają pierwszeństwo odprawy – tłumaczy nadkomisarz.

Olbrzymi korek do granicy wynika nie tylko z tego, że na wjazd na Ukrainę czekają tiry, które po wwiezieniu towarów na teren Unii Europejskiej muszą tam wrócić.

– W kolejce na przejazd czeka też wiele aut osobowych, z całej Unii Europejskiej. Do końca czerwca mogą wjechać na Ukrainę na preferencyjnych warunkach wprowadzonych przez ukraiński rząd. W kwietniu zostały zniesione należności celno-podatkowe, te przepisy mają się zmienić od 1 lipca – dodaje Siemieniuk.

Ile takich samochodów wjechało już na Ukrainę? Polska Służba Celno-Skarbowa ani Straż Graniczna nie mają takich statystyk. Wiele aut (zwykle tych kupowanych na firmy) jedzie na lawetach.

Kolejna rzecz, która nie pomaga w rozładowaniu korka, to trwający remont płyty postojowej dla samochodów ciężarowych w Dorohusku na kierunku wywozowym z Polski.

– Apelujemy do kierowców, by w miarę możliwości wybierali inne drogi, na przykład przez Wierzbicę, choć teraz korkuje się także tam – mówi kom. Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie. – Nasi funkcjonariusze cały czas są na miejscu, pilnujemy też, by miasto się nie zablokowało. Trasa jest przejezdna, kolejka samochodów blokuje tylko jeden pas ruchu.

Jak podkreśla nadkom. Marzena Siemieniuk, na wszystkich przejściach z Ukrainą jest bardzo duży ruch towarowy, do Unii Europejskiej jedzie bardzo dużo transportów z produktami rolno-spożywczymi, w tym transporty zbóż.

(fot. Google Maps)

4-5 dni w kolejce na wjazd do Polski

Jeszcze większy korek jest w drugą stronę – na wyjeździe z Ukrainy.

– Tu bazujemy na informacjach przekazywanych przez służby ukraińskie. Dziś o godz. 8 rano w kolejce stało 1750 ciężarówek. Szacowany czas oczekiwania na przejazd to pięć dni – podaje nadkom. Marzena Siemieniuk.

Tu korek wynika z faktu, że tiry przewożące transporty żywności, jak pszenica czy kurczaki, podlegają nie tylko kontroli celnej. Takie ładunki kontrolują też służby weterynaryjne, fitosanitarne, inspekcja handlowa.

– Tak jest od trzech miesięcy, codziennie korek ma 40 kilometrów – mówi kierowca, który kilka dni temu skontaktował się z naszą redakcją. Jak opowiada, ostatni raz przekraczał przejście graniczne w Dorohusku dwa tygodnie temu. Po tym doświadczeniu już na tej trasie nie jeździ. Podobnie jak wielu innych polskich kierowców. – Cztery dni stałem po ukraińskiej stronie, a jechałem na pusto. Dziś już nie można w takiej sytuacji przejechać bokiem. Ludziom w takiej kolejce puszczają nerwy, dochodzi do bijatyk. Ukraińska policja też nie pomaga. Na zakorkowaniu Dorohuska cierpią wszyscy. Musiało się tak stać, skoro całe ukraińskie zboże jedzie titrami zamiast na wagonach. Zero myślenia u naszego rządu – komentuje. I pyta: – Dlaczego kontroli fitosanitarnych nie może robić więcej ludzi? Gdzie są służby wojewody?

W odpowiedzi na nasze pytania Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Lublinie tłumaczy, że obecnie „granicznej kontroli fitosanitarnej podlegają tylko importowane z Ukrainy zboża, które są przeznaczone do siewu.” Tak jest od marca 2022 roku.

Pytany o liczbę inspektorów na poszczególnych przejściach WIORiN podaje: – Kontrole towarów pochodzenia roślinnego, podlegających granicznej kontroli fitosanitarnej, w województwie lubelskim są przeprowadzane w Dorohusku codziennie od godz. 8 do 20 i w Hrebennem od poniedziałku do soboty w godz. 8-15.

Obsada kadrowa w Dorohusku to czterech inspektorów, na zmianie obecny jest co najmniej jeden. W Hrebennem stała odsada to dwie osoby, a gdy zachodzi taka konieczność dodatkowo pracuje jeszcze jedna.

– Biorąc pod uwagę, że asortyment, który jest obecnie importowany z Ukrainy, tj. zboża konsumpcyjne, paszowe i żywność nie podlegają kontroli fitosanitarnej, nie ma potrzeby wydłużania czasu pracy inspektorów WIORiN w ww. oddziałach granicznych – przekonuje Teresa Wyłupek, dyrektorka rządowej instytucji. – Aktualnie wszystkie czynności kontrolne prowadzone przez inspektorów przebiegają sprawnie i nie powodują wydłużenia czasu oczekiwania.

Komunikat Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej

"Uwaga – ważna zmiana – zawieszenie ruchu osobowego w drogowym przejściu granicznym Dorohusk –Jagodzin.

Od dnia 27 czerwca 2022 r. w drogowym przejściu granicznym Dorohusk – Jagodzin zawiesza się ruch osobowy – odprawa graniczna prowadzona będzie wyłącznie wobec pojazdów ciężarowych oraz czasowo regularnych połączeń autobusowych.

Prosimy osoby przekraczające granicę państwową środkami transportu o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 7,5 tony o kierowanie się na inne przejścia graniczne (Zosin, Hrubieszów, Dołhobyczów)."

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Nowa inwestycja przy Nałęczowskiej zmieni obraz dzielnicy? Temat wróci do Rady Miasta, bo 20 miejsc parkingowych to za mało

Ulica Nałęczowska w Lublinie czeka na duże zmiany. W rejonie skrzyżowania z Aleją Kraśnicką planowana jest budowa nowoczesnego kompleksu z wysokimi wieżowcami, przestrzeniami usługowymi i placem miejskim. Inwestorzy podkreślają, że projekt odpowiada na realne potrzeby miasta i będzie korzystny dla jego rozwoju. Decydować będzie Rada Miasta.

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Z Lublina na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Sławosz Uznański-Wiśniewski to drugi Polak, który poleci w kosmos i pierwszy, który trafi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Co tam będzie robił? A na przykład testował specjalny hełm do sterowania komputerem za pomocą myśli. Hełm, który powstał w Lublinie. – Dziś nasz sprzęt znajduje się na stałym wyposażeniu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a my jesteśmy w trakcie realizacji naszego pierwszego, w pełni samodzielnego eksperymentu w ramach polskiej misji IGNIS – mówi dr Dariusz Zapała z firmy Cortivision, która stworzyła innowacyjny hełm dla polskiego astronauty

Remis byłby najuczciwszy - ocenia mecz z Cracovią trener Motoru

Mateusz Stolarski (Motor Lublin): Nie wygrywa się spotkania za to, że ma się piłkę

Motor w sobotni wieczór musiał uznać wyższość Cracovii. „Pasy” wygrały w Lublinie 1:0. Jak szkoleniowcy obu drużyn oceniają spotkanie?

Kopalnia w Bogdance wydobywa węgiel najtaniej w kraju

Węgiel z Bogdanki na Ukrainę, czyli co dalej z lubelską kopalnią

– Po zakończeniu wydobycia węgla chcemy nadal być silnym przedsiębiorstwem przemysłowo-energetycznym – mówił na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach wiceprezes ds. rozwoju Lubelskiego Węgla „Bogdanka” Sławomir Krenczyk. Sporą szansą na zbyt węgla z Bogdanki może być rynek ukraiński.

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

139,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kształtki

ZAMOŚĆ

9,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

175,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

117,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

73,00 zł

Komunikaty