Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

13 sierpnia 2020 r.
17:45

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”

(fot. Wikipiedia/Jacek Szydłowski)

Właścicielka znanej w Białej Podlaskiej mówi, że można się było spodziewać tego, że miasto w końcu zostanie uznane za „żółte”. Szef innego lokalu dodaje, że jeśli ograniczenia potrwają dłużej niż dwa tygodnie, to będzie musiał zamknąć interes. - Ludzie przestaną wychodzić na miasto. Przestraszą się – komentuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsza oficjalna reakcja władz Białej Podlaskiej, która od piątku staje się „żółtą” strefą, była oszczędna. Na oficjalnym profilu facebookowym Białej Podlaskiej umieszczono tylko informację o zasadach obowiązujących w takiej strefie.

- Zwiększyła się liczba zachorowań na koronawirusa na terenie miasta, dlatego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o objęciu Białej Podlaskiej od jutra tj. 14 sierpnia 2020 r. tzw. żółtą strefą. W związku z tym wszyscy jesteśmy zobowiązani do przestrzegania zasad wynikających z obowiązujących przepisów – czytamy, a następnie są wyliczone obostrzenia.

Żółta Biała

W przestrzeni publicznej nie trzeba zasłaniać nosa i ust. Należy jednak zachowywać odstęp co najmniej 1.5 metra od innych osób. Na weselach i imprezach rodzinnych może być maksymalnie do 100 osób (z wyjątkiem obsługi). Ograniczna jest także liczba kibiców, którzy mogą zasiadać na trybunach stadionów - zajętych może być maksymalnie 25 proc. wszystkich miejsc siedzących.

W kinach może być maksymalnie 25 proc. publiczności, identyczne restrykcje dotyczą wszystkich wydarzeń kulturalnych. W siłowniach może przebywać tylko jedna osoba na 7 mkw. powierzchni, w parkach rozrywki jedna osoba na 10 mkw., a w restauracjach jedna osoba na 4 mkw.

- Dbajmy o siebie i o swoich bliskich, stosujmy się do obowiązujących przepisów – apelują władze miasta.

Wojciech Sosnowski, naczelnik gabinetu prezydenta miasta Michała Litwiniuka przyznaje, że takiej sytuacji można się było spodziewać. – Widząc ogniska w powiecie bialskim, już wcześniej w urzędzie miasta wprowadziliśmy pewne zmiany. Petenci są zapisywani na konkretne godziny wizyt, aby nie stali w kolejkach. Pracownicy zostali podzieleni na grupy, a te nie mają ze sobą kontaktu – wylicza i tłumaczy, że chodzi o to, aby w razie wirusa w urzędzie, samorząd mógł normalnie pracować.

Michał Litwiniuk wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że urząd miasta jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi.

- Dbamy również o bezpieczeństwo wydarzeń kulturalnych. Liczba wydarzeń organizowanych tego lata została ograniczona, a te które proponujemy w większości przeniosły się do internetu. Przewidując możliwość trudnej sytuacji u schyłku lata, już w czerwcu zdecydowaliśmy, że choćby Narodowe Czytanie odbędzie się w Białej Podlaskiej w tym roku online – przypomina prezydent.

Litwiniuk zaznacza też, że wiele innych powiatów w Polsce stało się „żółtymi”. - Powinno to dla nas wszystkich oznaczać wzmożoną czujność i rozwagę. Ja niezmiennie apeluję do bialczan o takie zachowania. Monitorujemy sytuację na bieżąco i z pewnością w ścisłej współpracy z organami odpowiedzialnymi za określanie procedur bezpieczeństwa będziemy postępować w zakresie kompetencji Urzędu Miasta – zaznacza prezydent miasta i dodaje: - Wielokrotnie już zwracałem się do bialczan z prośbą o odpowiedzialne zachowania i czynię to także teraz - dbajmy o swoje bezpieczeństwo, myślmy o naszych rodzinach, szczególnie o osobach starszych i tych z grupy podwyższonego ryzyka. Wiem, że umiemy się piękne mobilizować i rozumiemy nadrzędną wartość zdrowia.

Bez zaskoczenia

Beata Twardowska, właścicielka popularnej w Białej Restauracji Sielskiej mówi, że „żółtej” strefy w mieście można się było spodziewać. Chodzi o obserwowany od dawna wzrost liczby zachorowań. – To nie jest zaskoczenie. Mamy tylko nadzieję, że ta sytuacja nie potrwa długo i wkrótce strefa zostanie zdjęta – mówi Twardowska.

W restauracji może normalnie przebywać 60 osób. Od dziś już tylko 25. – Nie jest to dla nas dużym utrudnieniem, bo od nastania pandemii, a potem od kolejnego wprowadzenia obostrzeń wprowadziliśmy limity gości. Najwięcej, w weekendy przyjmujemy około 40 osób. Teraz będzie ich mniej. Na stolikach, które są wyłączone stawiamy kartkę „rezerwacja” – tłumaczy restauratorka.

Boją się strachu

Zwraca też uwagę na to, że stoliki i inne powierzchnie są regularnie dezynfekowane, a obsługa pracuje w przyłbicach. – Radzę też, żeby goście przy wejściu zapoznali się z krótkim regulaminem obowiązującym w naszej restauracji. Dzięki temu unikną zadawania wielu pytań – mówi Twardowska.

Liczy na to, że klienci się nie wystraszą i nie przestaną chodzić do restauracji. Zapewnia, że w jej lokalu są spełniane wszelkie normy sanepidowskie.

Ale szef innej restauracji mówi nam wprost: - Jeśli strefa będzie obowiązywała w mieście dłużej niż dwa tygodnie, to splajtujemy. Już teraz ciągnę interes ostatkiem sił, a spodziewam się, że ludzie przestaną wychodzić na miasto. Przestraszą się. Myślę, że w niedzielę nie wydamy ani jednego posiłku – mówi i ocenia, że nie ma się też spodziewać, że przyjadą turyści.

- A tych było ostatnio całkiem sporo. Teraz nie ma co na nich liczyć. Sądzę, że jutro zaczną odwoływać rezerwacje w hotelach – dodaje rozgoryczony.

CoVid-800x100-5s.gif

Zobacz także: Lekarze z SOR-u w szpitalu przy ul. Jaczewskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Główne zalety diagnostyki RTG w stomatologii

Współczesna stomatologia korzysta z zaawansowanych technologii obrazowania, które pozwalają na precyzyjną ocenę stanu uzębienia oraz okolicznych struktur anatomicznych. Dzięki narzędziom diagnostycznym lekarze dentyści mogą podejmować lepsze decyzje dotyczące planu leczenia. Jakie możliwości i udogodnienia niosą ze sobą nowoczesne techniki obrazowe? Poznaj różne rodzaje badań i dowiedz się, jak właściwie wygląda ich przebieg.

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz szukać - gdzie warto się udać do pracy w Niemczech?

Od znajomości języka niemieckiego po wiedzę, gdzie znaleźć aktualne oferty pracy - poszukiwanie możliwości zarobkowych u naszych sąsiadów nie jest łatwym zadaniem. Chcąc Ci je ułatwić, zebraliśmy w jednym miejscu garść wskazówek, które przybliżą Ci niemiecki rynek pracy.

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana – co zrobić?

Ból kolana to powszechny problem, który może dotknąć każdego niezależnie od wieku i poziomu aktywności fizycznej. Często jest wynikiem urazu, przeciążenia lub zmian zwyrodnieniowych. Ból w kolanie może znacznie utrudnić codzienne funkcjonowanie, dlatego ważne jest, aby szybko zareagować i podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Podpisanie umowy w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Inwestycja za ponad 11 milionów złotych w dwie szkoły i przedszkole w Chełmie

Ponad 11 milionów złotych – tyle wynosi dofinansowanie, jakie miasto Chełm otrzymało na modernizację energetyczną trzech placówek oświatowych. Umowę na realizację tego ekologicznego przedsięwzięcia podpisano 2 kwietnia w siedzibie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W wydarzeniu uczestniczyły m.in. Dorota Cieślik, II zastępca prezydenta Chełma, oraz Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Zarządu NFOŚiGW.

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie
ZDJĘCIA
galeria

Rzymskie denary i inne skarby trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie

Niecodzienne znalezisko archeologiczne w gminie Annopol. Członkowie Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Annopol „SZANSA” odkryli skarby sprzed wieków – od czasów epoki brązu po nowożytność. Wśród nich są wyjątkowo cenne rzymskie denary, które już wkrótce trafią do Muzeum Narodowego w Lublinie.

Diabelski wieczór na Węglinie
koncert
5 kwietnia 2025, 20:00

Diabelski wieczór na Węglinie

Dzielnicowy Dom Kultury Węglin zaprasza na kolejną odsłonę muzycznego cyklu PERYFERIA, który odbędzie się w sobotę (5 kwietnia). W programie koncert „Tristis Diabolus” w wykonaniu Pawła Szamburskiego do tekstów Marcina Wichy.

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat
NASZ PATRONAT

Miażdżyca - cichy zabójca rozwijający się latami. Będą edukować na jej temat

Już w sobotę w galerii Vivo odbędzie się finał akcji "Skonsultuj się z farmaceutą". Tematem tegorocznej edycji jest miażdżyca - podstępna choroba rozwijająca się w ciszy.

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Wrotka dumnie pozuje już z dwoma jajkami

Jak już się zaczęło, to będzie się rozkręcać. W gnieździe sokołów na kominie lubelskiej elektrociepłowni są już dwa jajka.

Stal Kraśnik znowu odrobiła straty po przerwie

Stal Kraśnik odwróciła losy meczu z Hetmanem Zamość po przerwie

W Kraśniku znowu długo zanosiło się na niespodziankę. W trzecim meczu rundy wiosennej Stal po raz trzeci przegrywała do przerwy. Tym razem 0:1 u siebie z Hetmanem Zamość. Gospodarze długo nie mogli wyrównać, ale w ostatnim kwadransie jednak ta sztuka im się udała. A później poszło już z górki i niebiesko-żółci pokonali rywali 3:1.

Julia Szeremeta w dobrym stylu wróciła na ring

Julia Szeremeta nie dała rywalce szans w ćwierćfinale Pucharu Świata

Julia Szeremeta w wielkim stylu rozpoczęła udział w Pucharze Świata w brazylijskim Foz de Igacu. Polka pokonała w ćwierćfinale Alyssę Mendozę.

P+R na Węglinie w godzinach szczytu.
news dziennika wschodniego

Park & Ride w Lublinie: Czy kierowcy w ogóle z tego korzystają?

Z obserwacji jednego z naszych Czytelników wynika, że kierowcy nie korzystają z parkingów P+R. Dopytuje, czy jest szansa na to, aby to się zmieniło. Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego tego problemu jednak nie widzi.

Miasto Chełm po ewentualnym poszerzeniu granic administracyjnych

Zmiana granic Chełma. Rada Miasta jest "za". Czas na decyzję MSWiA

Mimo wyraźnego sprzeciwu mieszkańców gminy Chełm, Rada Miasta Chełm podjęła decyzję o rozszerzeniu granic administracyjnych. Sprawa trafi na biurko Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, które podejmie ostateczną decyzję. Czy ministerstwo uwzględni wolę mieszkańców?

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Inflacja: Może nie wszystko będzie tak szybko drożeć

Napływające informacje sygnalizują, że inflacja w kolejnych kwartałach może być niższa niż wcześniej oczekiwano – zapowiada Rada Polityki Pieniężnej w środowym komunikacie. Ale też Rada podkreśla, że w najbliższych miesiącach inflacja będzie wyższa od celu inflacyjnego.

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio
jazz
10 kwietnia 2025, 19:00

Muzyczna podróż z Grzegorzem Tarwidem i jego trio

Już w czwartek (10 kwietnia), w ramach projektu Jazz w CSK wysłuchamy na żywo jednego z najciekawszych pianistów młodego pokolenia – Grzegorza Tarwida. Artysta zaprezentuje program oparty na swoim debiutanckim albumie „Flowers”, który ukazał się nakładem prestiżowej wytwórni płytowej – Clean Feed. Poniżej zamieszczamy rozmowę z artystą.

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Wschodni ślad – Tusk o cyberataku na system informatyczny Platformy

Służby intensywnie pracują w związku z incydentem cyberbezpieczenstwa dotyczącym Platformy Obywatelskiej; sprawa jest poważna – poinformował w środę wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Wcześniej premier Donald Tusk informował o cyberataku na system informatyczny PO.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium