Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

13 sierpnia 2020 r.
17:45

Koronawirus. Biała Podlaska „żółtą” strefą. „Nie ma zaskoczenia. Spodziewaliśmy się”

(fot. Wikipiedia/Jacek Szydłowski)

Właścicielka znanej w Białej Podlaskiej mówi, że można się było spodziewać tego, że miasto w końcu zostanie uznane za „żółte”. Szef innego lokalu dodaje, że jeśli ograniczenia potrwają dłużej niż dwa tygodnie, to będzie musiał zamknąć interes. - Ludzie przestaną wychodzić na miasto. Przestraszą się – komentuje.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsza oficjalna reakcja władz Białej Podlaskiej, która od piątku staje się „żółtą” strefą, była oszczędna. Na oficjalnym profilu facebookowym Białej Podlaskiej umieszczono tylko informację o zasadach obowiązujących w takiej strefie.

- Zwiększyła się liczba zachorowań na koronawirusa na terenie miasta, dlatego Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o objęciu Białej Podlaskiej od jutra tj. 14 sierpnia 2020 r. tzw. żółtą strefą. W związku z tym wszyscy jesteśmy zobowiązani do przestrzegania zasad wynikających z obowiązujących przepisów – czytamy, a następnie są wyliczone obostrzenia.

Żółta Biała

W przestrzeni publicznej nie trzeba zasłaniać nosa i ust. Należy jednak zachowywać odstęp co najmniej 1.5 metra od innych osób. Na weselach i imprezach rodzinnych może być maksymalnie do 100 osób (z wyjątkiem obsługi). Ograniczna jest także liczba kibiców, którzy mogą zasiadać na trybunach stadionów - zajętych może być maksymalnie 25 proc. wszystkich miejsc siedzących.

W kinach może być maksymalnie 25 proc. publiczności, identyczne restrykcje dotyczą wszystkich wydarzeń kulturalnych. W siłowniach może przebywać tylko jedna osoba na 7 mkw. powierzchni, w parkach rozrywki jedna osoba na 10 mkw., a w restauracjach jedna osoba na 4 mkw.

- Dbajmy o siebie i o swoich bliskich, stosujmy się do obowiązujących przepisów – apelują władze miasta.

Wojciech Sosnowski, naczelnik gabinetu prezydenta miasta Michała Litwiniuka przyznaje, że takiej sytuacji można się było spodziewać. – Widząc ogniska w powiecie bialskim, już wcześniej w urzędzie miasta wprowadziliśmy pewne zmiany. Petenci są zapisywani na konkretne godziny wizyt, aby nie stali w kolejkach. Pracownicy zostali podzieleni na grupy, a te nie mają ze sobą kontaktu – wylicza i tłumaczy, że chodzi o to, aby w razie wirusa w urzędzie, samorząd mógł normalnie pracować.

Michał Litwiniuk wydał oświadczenie, w którym zapewnia, że urząd miasta jest w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi.

- Dbamy również o bezpieczeństwo wydarzeń kulturalnych. Liczba wydarzeń organizowanych tego lata została ograniczona, a te które proponujemy w większości przeniosły się do internetu. Przewidując możliwość trudnej sytuacji u schyłku lata, już w czerwcu zdecydowaliśmy, że choćby Narodowe Czytanie odbędzie się w Białej Podlaskiej w tym roku online – przypomina prezydent.

Litwiniuk zaznacza też, że wiele innych powiatów w Polsce stało się „żółtymi”. - Powinno to dla nas wszystkich oznaczać wzmożoną czujność i rozwagę. Ja niezmiennie apeluję do bialczan o takie zachowania. Monitorujemy sytuację na bieżąco i z pewnością w ścisłej współpracy z organami odpowiedzialnymi za określanie procedur bezpieczeństwa będziemy postępować w zakresie kompetencji Urzędu Miasta – zaznacza prezydent miasta i dodaje: - Wielokrotnie już zwracałem się do bialczan z prośbą o odpowiedzialne zachowania i czynię to także teraz - dbajmy o swoje bezpieczeństwo, myślmy o naszych rodzinach, szczególnie o osobach starszych i tych z grupy podwyższonego ryzyka. Wiem, że umiemy się piękne mobilizować i rozumiemy nadrzędną wartość zdrowia.

Bez zaskoczenia

Beata Twardowska, właścicielka popularnej w Białej Restauracji Sielskiej mówi, że „żółtej” strefy w mieście można się było spodziewać. Chodzi o obserwowany od dawna wzrost liczby zachorowań. – To nie jest zaskoczenie. Mamy tylko nadzieję, że ta sytuacja nie potrwa długo i wkrótce strefa zostanie zdjęta – mówi Twardowska.

W restauracji może normalnie przebywać 60 osób. Od dziś już tylko 25. – Nie jest to dla nas dużym utrudnieniem, bo od nastania pandemii, a potem od kolejnego wprowadzenia obostrzeń wprowadziliśmy limity gości. Najwięcej, w weekendy przyjmujemy około 40 osób. Teraz będzie ich mniej. Na stolikach, które są wyłączone stawiamy kartkę „rezerwacja” – tłumaczy restauratorka.

Boją się strachu

Zwraca też uwagę na to, że stoliki i inne powierzchnie są regularnie dezynfekowane, a obsługa pracuje w przyłbicach. – Radzę też, żeby goście przy wejściu zapoznali się z krótkim regulaminem obowiązującym w naszej restauracji. Dzięki temu unikną zadawania wielu pytań – mówi Twardowska.

Liczy na to, że klienci się nie wystraszą i nie przestaną chodzić do restauracji. Zapewnia, że w jej lokalu są spełniane wszelkie normy sanepidowskie.

Ale szef innej restauracji mówi nam wprost: - Jeśli strefa będzie obowiązywała w mieście dłużej niż dwa tygodnie, to splajtujemy. Już teraz ciągnę interes ostatkiem sił, a spodziewam się, że ludzie przestaną wychodzić na miasto. Przestraszą się. Myślę, że w niedzielę nie wydamy ani jednego posiłku – mówi i ocenia, że nie ma się też spodziewać, że przyjadą turyści.

- A tych było ostatnio całkiem sporo. Teraz nie ma co na nich liczyć. Sądzę, że jutro zaczną odwoływać rezerwacje w hotelach – dodaje rozgoryczony.

CoVid-800x100-5s.gif

Zobacz także: Lekarze z SOR-u w szpitalu przy ul. Jaczewskiego

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Ogród miałby powstać w Parku Zdrojowym. Warunkiem jest zgoda konserwatora zabytków
ekologia

Nestlé chce zbudować w Nałęczowie "ogród deszczowy"

Producent popularnej wody mineralnej "Nałęczowionka" - firma Nestlé Waters, we współpracy z fundacją Hydroni, rozpoczął przygotowania do budowy miejskiego ogrodu deszczowego. Ta nowa atrakcja turystyczna może powstać w nałęczowskim Parku Zdrojowym.

Siatka nowych połączeń kolejowych PKP Intercity w kierunku Niemiec - planowany start grudzień 2025.
kolej

Z Chełma na zachód. Będzie nowe połączenie - bezpośrednio do Berlina

Chełm przestaje być kolejowym zaściankiem. Od grudnia pojedziemy stąd prosto do Berlina – bez przesiadek. To nie żart, to nowa rzeczywistość, którą na początku kwietnia ogłosili PKP Intercity i Ministerstwo Infrastruktury.

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Jak wybrać najlepszą platformę do webinarów i organizować konferencje online

Wybór odpowiedniego oprogramowania do prowadzenia zdalnych spotkań wymaga uwzględnienia kilku kluczowych aspektów. Przede wszystkim, zwróć uwagę na funkcjonalności takie jak interaktywne tablice, możliwość nagrywania sfery dyskusji oraz wsparcie istniejących integracji z innymi narzędziami. Dla profesjonalnych prezentacji niezbędne są także opcje zarządzania uczestnikami oraz chat, który umożliwia bieżącą komunikację.

Bazylika św. Piotra w Watykanie. Trumna z ciałem papieża i długa kolejka wiernych
Watykan

To oni poprowadzą ceremonię pogrzebową Franciszka. Ostatnia wola papieża

Kamerling Świętego Kościoła Rzymskiego kardynał Kevin Farrell będzie przewodniczył w sobotę obrzędowi pochówku papieża Franciszka w bazylice Matki Bożej Większej – poinformował w środę Urząd Celebracji Liturgicznych. Obecni podczas ceremonii będą dwaj polscy kardynałowie, Stanisław Ryłko i Konrad Krajewski.

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Kibice robili co mogli, ale Bogdanka LUK przegrała z JSW Jastrzębskim Węglem

Po niespodziewanej, wyjazdowej wygranej z JSW Jastrzębskim Węglem siatkarze Bogdanki LUK Lublin stanęli przed szansą awans do finału PlusLigi. Na trybunach pojawiło się 4221 osób, a kibice robili, co mogli. Niestety, w środowy wieczór mistrzowie Polski wyrównali stan rywalizacji na 1:1. Decydujące spotkanie zostanie rozegrane już w sobotę. Sprawdźcie nasze zdjęcia z hali Globus.

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

Motor Lublin kontra Cracovia. Będzie więcej autobusów po meczu

W sobotę 26 kwietnia na murawie Motor Areny Lublin zmierzą się piłkarze Motoru Lublin i Cracovii. Na kibiców po meczu bedzie czekać więcej autobusów.

zdjęcie ilustracyjne

O włos od tragedii. Policjanci ocalili dwie osoby przed targnięciem się na życie

Pomoc przyszła na czas. Chełmscy policjanci uratowali dwie osoby, które chciały targnąć się na własne życie.

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

Cykliści będą się ścigać. Na kierowców czekają utrudnienia

W sobotę i niedzielę na ulice powiatu zamojskiego wyjadą cykliści. Kierowcy muszą liczyć się z utrudnieniami na drogach.

Pierwsze wodorowe autobusy wchodzące w skład taboru Chełmskich Linii Autobusowych

Pierwsza taka wodorowa flota w Polsce. W Chełmie nowe autobusy wożą za darmo

Do Chełma dotarły pierwsze autobusy wodorowe. To początek ekologicznej rewolucji w historii lokalnej komunikacji miejskiej. Za moment flotę zasilą kolejne trzy pojazdy, a do końca roku po ulicach ma jeździć łącznie 26 zeroemisyjnych Nesobusów.

Umowa z Bankiem Gospodarstwa Krajowego została podpisana 3 marca 2025 roku. Umowę podpisali: Marta Postuła, pierwsza wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, Artur Szymczyk, prezes zarządu MPWiK Sp. z o.o. w Lublinie. W spotkaniu z beneficjentami Krajowego Planu Odbudowy uczestniczył Władysław Kosiniak-Kamysz, wiceprezes Rady Ministrów.

Ziemia skorzysta z oczyszczalni

Czy osady ściekowe po ich higienizacji można wykorzystać w gospodarce? Można – dodatkowo na tym zarabiając. Takie plany ma Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie. Z oczyszczonych osadów ściekowych chce produkować i sprzedawać nawóz rolniczy. Instalacja do higienizacji w Oczyszczalni Ścieków „Hajdów” jest już gotowa. Spółka czeka teraz na decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, żeby rozpocząć produkcję i wprowadzić gotowy produkt do obrotu.

zdjęcie ilustracyjne

Nadchodzą burze z gradem. Gdzie zagrzmi?

Będzie burzowo. Synoptycy wydali ostrzeżenie drugiego stopnia dla kilku powiatów województwa.

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Jakie modele torebek to must-have w kobiecej szafie? Podpowiadamy

Każda kobieta doskonale wie, że odpowiednio dobrana torebka może całkowicie odmienić charakter stylizacji. Nie tylko stanowi praktyczny dodatek, ale również podkreśla osobowość i styl swojej właścicielki. Wybór idealnej torebki może być jednak niemałym wyzwaniem, szczególnie przy tak bogatej ofercie dostępnej na rynku. Dlatego przygotowaliśmy praktyczny przewodnik po modelach, które z pewnością zasługują na miejsce w Twojej szafie.

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

Pogrom w Mirczu, sensacja w Różańcu. Zamojska klasa okręgowa nadrobiła zaległości

W środę rozegrano trzy zaległe mecze z 19. kolejki. Do wielkiej niespodzianki doszło w Różańcu, gdzie tamtejszy Grom przegrał 3:4 z Błękitnymi Obsza. Dla lidera tabeli była to druga z rzędu porażka na własnym stadionie, a to oznacza, że do samego końca sezonu będziemy mogli się emocjonować wyścigiem o zajęcie pierwszego miejsca

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Organizowali przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. 11 cudzoziemców z zarzutami

Grupa przestępcza organizowała przerzut imigrantów przez polsko-białoruską granicę. Następnie, transportowała ich pod granicę z Niemcami. Polska Straż Graniczna wpadła na ich trop w Sławatyczach.

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Odkryj magię kwiatów – dlaczego warto wybrać warsztaty florystyczne?

Florystyka to nie tylko zawód, ale także pasja, która pozwala wyrazić siebie i otaczać się pięknem natury na co dzień. Coraz więcej osób szuka sposobów na twórcze spędzanie wolnego czasu, a warsztaty florystyczne stają się jedną z najpopularniejszych form rozwoju osobistego i relaksu. To doskonała okazja, by nauczyć się czegoś nowego, poznać inspirujących ludzi i stworzyć własne, niepowtarzalne kompozycje kwiatowe. Jeśli zastanawiasz się, czy warto spróbować swoich sił w świecie florystyki, koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium