Obecnie kilkaset osób w Polsce pozostaje pod kontrolą epidemiologiczną. To głównie turyści, którzy wrócili niedawno z Włoch. Dwie osoby przebywają na kwarantannie w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie. Tymczasem koronawirus został już potwierdzony w państwach leżących coraz bliżej Polski.
COVID-19 atakuje w kolejnych krajach. W ciągu ostatnich godzin pierwsze przypadki zakażenia zostaly potwierdzone m. in. w Estonii, Rumunii czy Grecji. Pojawiły się także pierwsze zachorowania na terenie Brazylii (pierwsze w Ameryce Łacińskiej), Danii, Gruzji, Macedonii Północnej, Norwegii. Kolejne przypadki zanotowano także w Finlandii i Szwecji, gdzie dotąd mówiono o pojedynczych pacjentach. Rozwija się teżepidemia we Włoszech, gdzie zakażonych jest ponad 400 osób. Wirus objął już połowę Włoch.
– Dotarcie do Polski nowego koronawirusa jest raczej nieuniknione, nie należy jednak poddawać się emocjom. Najważniejsze jest w tej chwili zachowanie spokoju oraz profilaktyka – wskazał w dzisiejszej rozmowie z RMF FM prof. Andrzej Matyja, prezez Naczelnej Rady Lekarskiej.
To właśnie często bagatelizowane przez wielu mycie i dezynfekcja rąk są głównym środkiem profilaktycznym mogącym ograniczyć ilość zakażonych.
Polskie władze zachowują spokój i przekonują, że są gotowe do działania w sytuacji pojawienia się nowego wirusa w naszym kraju. Do dyspozycji pozostaje wojskowa służba zdrowia. – Wojsko jest przygotowane do tego, żeby nieść pomoc i reagować w sytuacji zagrożenia koronawirusem – powiedział na antenie Polskiego Radia Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.
Z ustaleń Dziennika Gazety Prawnej wynika jednak, że ochrona zdrowia nie jest do końca przygotowana do czekającego ją wyzwania. Przykładowo nie wszystkie stacje transportu medycznego są przygotowane do przewożenia zarażonych pacjentów. W jednej ze stacji z Wielkopolski do wczoraj nie bylo ani jednego kombinezonu. Brakowalo także maseczek ochronnych. Pojawiła się jednak informacja, że zostanie uruchomiona rezerwa i stacja wkrótce otrzyma niezbędny sprzęt.
W chwili obecnej na całym świecie koronawirusem zaraziło się już 82 tysiące osób. Zmarło w sumie 2,8 tys. osób, głównie w Chinach. Warto jednak podkreślić, że ponad 33 tys. osób wyzdrowiało.
120 studentów wróciło z wycieczki do Włoch, 15 zgłosiło się do szpitala w obawie przed koronawirusem. Są zdrowi
Piętnastu studentów Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, którzy ostatnio byli na wycieczce we Włoszech, zgłosiło się do szpitala z obawy przed zarażeniem koronawirusem.
– To była grupa, która wyjechała na wyjazd zorganizowany w okolice Bergamo. Około 120 studentów z naszej uczelni brało udział w tym wyjeździe. Wrócili, część z nich zgłosiła się do szpitala – to była grupa 15 osób – zostali przebadani i wypuszczeni, nie było powodów, żeby pozostali w szpitalu – mówi Monika Maziak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Jak dodaje, sytuacja jest opanowana.
Rzeczniczka prasowa Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu zapewnia, że wszyscy studenci są zdrowi.
– Zostali wypuszczeni do domu z zaleceniem kwarantanny domowej, czyli żeby wrócili do domu i obserwowali objawy i jeżeli by się pojawiły, to żeby ponownie wrócili do szpitala – powiedziała Urszula Malecka.
Rzecznika Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Magdalena Mieszkowska we Wrocławiu informuje, że do szpitali zakaźnych powinni zgłaszać się tylko pacjenci, którzy mają gorączkę powyżej 37,5 st. C oraz cierpią na dolegliwości układu oddechowego, czyli mają np. uporczywy kaszel.
Naukowcy o zagrożeniu koronawirusem i kolejnymi epidemiami
Zdaniem dr Anety Afelt, która zajmuje się badaniem uwarunkowań rozwoju epidemii w Centrum Technologii Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego, epidemia wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2 nie osiągnęła jeszcze apogeum zachorowań w Chinach. – Wciąż jesteśmy jeszcze przed jej tzw. przełamaniem. Jestem przekonana, że nie zatrzyma się ona na obecnym etapie i na pewno dotrze do naszego kraju” – ostrzega.
Wirus nie taki groźny
Specjalistka uspokaja jednak, że epidemia ta nie jest czymś nadzwyczajnym, a przede wszystkim nie jest tak groźna jak SARS (zespół ostrej niewydolności oddechowej). Chorobę tę w 2002 r. również wywołał koronawirus, ale jej śmiertelność sięgała aż 30 proc. W przypadku koronawirusa SARS-CoV-2 umieralność w Chinach nie przekracza 2-3 proc., a w Europie jak na razie jest dużo mniejsza i znajduje się na poziomie grypy. Tym samym nie przekracza 0,1 proc.
Z objawami i bez?
Nie ma wciąż pewności, jak rozprzestrzenia się koronawirus SARS-CoV-2. Najprawdopodobniej przenosi się między ludźmi drogą kropelkową (podobnie jak wirus grypy). Nie wiadomo jednak czy roznoszą go jedynie chorzy czy także osoby, które są zakażone, ale nie mają jeszcze objawów.
Wywoływana przez niego choroba zakaźna COVID-19 objawia się gorączką, silnym kaszlem, zapaleniem płuc i trudnościami w oddychaniu, a także zaburzeniami pracy nerek i wątroby. – Do lekarza należy bezwzględnie pójść wtedy, gdy pojawią się duszności – podkreśliła dr Afelt. Leczenie poza lekami osłonowymi polega głównie na stosowaniu różnego typu preparatów antywirusowych.
Będą kolejne epidemie?
Jej zdaniem nie ma na razie powodów, żeby bać się epidemii z Wuhan w Chinach, gdzie doszło do jej wybuchu. Z dotychczasowych danych wynika, że głównymi jej ofiarami są osoby w gorszym stanie zdrowie, najczęściej po sześćdziesiątym roku życia, zwykle cierpiące również na inne schorzenia, takie jak cukrzyca czy choroby sercowo-naczyniowe.
– Należy natomiast obawiać się kolejnych epidemii – podkreśliła dr Afelt. Przypomniała, że już przed 2-3 laty wraz z innymi specjalistami ostrzegała, że może dojść do wybuchu następnej epidemii wywołanej przez koronawirusy, bo te znowu mogą nabyć zdolność pokonywania bariery międzygatunkowej i atakować ludzi.
Zaczyna się od przyrody
– Wynika to z tego, że niszczone są lokalne naturalne ekosystemy, w których dotąd wegetowały dzikie zwierzęta. Efektem tego jest recyrkulacja patogenów odzwierzęcych, które przenoszą się na ludzi, a na skutek globalnego handlu i turystyki roznoszone są po całym świecie – wyjaśniała.
Przykładem są nietoperze, od których pochodzą atakujące ludzi koronawirusy SARS-CoV-2. Podejrzewa się, że patogeny te najpierw przeskoczyły na inne zwierzęta, a dopiero potem na człowieka. Mogły to być zarówno zwierzęta dzikie, jak i domowe. Ale nie można też wykluczyć transmisji tych wirusów bezpośrednio od nietoperzy na ludzi, tym bardziej, że w Chinach i w Azji ich mięso jest sprzedawane na targach i zjadane.
– Nietoperze w wielu rejonach zostały wypchnięte ze swego środowiska, np. na skutek niszczenia lasów, i zaczęły wykorzystywać inne miejsca i warunki stworzone przez człowieka. Jednocześnie zaczęły sąsiadować ze sobą gatunki nietoperzy, które w naturalnych warunkach się ze sobą nie kontaktowały. To z kolei sprzyja wymianie patogenów między różnymi osobnikami i ewolucji wirusów – wyjaśniała dr Afelt.
Trzeba zacząć badać patogeny
Specjalistka ostrzega przed kolejnymi epidemiami, mogą je wywołać zarówno koronawirusy, jak i inne patogeny. Tylko w latach 2000-2013 w Chinach, Tajlandii i Kambodży oraz na Filipinach wykryto wiele koronawirusów wśród nietoperzy - przypomniała. Prowadzi się jednak mało badań w tym zakresie. Tak więc wiele patogenów pozostaje wciąż nieznanych, a niektóre z nich mogą być zarzewiem kolejnej epidemii.