Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zdrowie

22 kwietnia 2020 r.
7:24

Koronawirus w Polsce i na świecie. Najważniejsze informacje [22 kwietnia]

Autor: Zdjęcie autora kyku pab PAP
3 2 A A

Najnowsze informacje na temat walki z koronawirusem na świecie i w Polsce. Najświeższe wiadomości z Lublina i województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

22:33

W środę po południu zakończyła się ewakuacja podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie (woj. łódzkie). Do szpitali przewieziono 55 pensjonariuszy. To czwarta wspólna operacja cywilnych służb medycznych i sanitarnych, żołnierzy WOT oraz Wojsk Lądowych i podchorążych.

21:27

544 osoby zakażone koronawirusem zmarły we Francji w szpitalach i domach pomocy w ciągu ostatniej doby - poinformował w środę resort zdrowia. Łączna liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w kraju wynosi 21340.

Liczba osób, które zmarły w ciągu doby na Covid-19, ponownie wzrosła. Spadła jednak o 215 liczba chorych leczonych na intensywnej terapii i wynosi ona 5218. Liczba osób leczonych w szpitalach spadła o 365, do 29741 - przekazał dyrektor generalny w ministerstwie zdrowia Jerome Salomon.

Podkreślił, że liczba pacjentów na oddziaŁach intensywnej terapii spada od dwóch tygodni, co jest bardzo dobrym prognostykiem. Zmniejsza to przeciążenie takich oddziałów, na których prócz pacjentów z Covid-19 leczonych jest około 2 tys. osób z innymi dolegliwościami. (PAP)

19:49

We Włoszech w ciągu ostatniej doby zmarło 437 osób zakażonych koronawirusem - poinformowała w środę Obrona Cywilna. Łączny bilans zmarłych w ciągu dwóch miesięcy epidemii wzrósł do 25085. Dane potwierdzają poprawę sytuacji epidemicznej.

Środowy bilans zgonów był niższy niż dzień wcześniej, gdy zanotowano śmierć 534 chorych.

W Lombardii, czyli epicentrum epidemii zmarło 161 osób; mniej niż w poprzednich dniach.

Obecnie w całych Włoszech zakażonych jest 107 tys. osób. Jest o 10 chorych mniej niż we wtorek. 76 proc. wszystkich zakażonych przebywa w domowej izolacji bez żadnych objawów, bądź tylko z łagodnymi.

Liczba potwierdzonych dotąd przypadków koronawirusa w kraju wynosi ponad 187 tysięcy.

Wyleczonych zostało już ponad 54,5 tys. osób. Padł nowy rekord dobowego wzrostu: prawie 3 tysiące.

Kolejny dzień z rzędu spadła liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii. Obecnie na kuracji jest tam ponad 2300 chorych. (PAP)

19:14

Najnowsze dane statystyczne dotyczące sytuacji wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 na terenie województwa lubelskiego.

– Do dnia 22 kwietnia 2020 roku na terenie województwa lubelskiego potwierdzono badaniami laboratoryjnymi 331 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, odnotowano 123 ozdrowieńców i zarejestrowano 10 zgonów – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

17:55

Nie żyją 22 osoby zakażone koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje też o 135 nowych przypadkach zakażenia. To znaczy, że w środę 22 kwietnia wraz z przypadkami podanymi rano, zarejestrowano w Polsce 313 nowe przypadki zakażenia.

17:10

Od początku epidemii znacznie spadła liczba hospitalizowanych pacjentów z powodu zawału serca.

– Ludzie obawiają się wezwać karetkę pogotowia bo myślą, że nie jest dostatecznie zdezynfekowana i mogą się zarazić koronawirusem – mówi prof. Jarosław Wójciki, szef Szpitala Kardiologii Inwazyjnej „Ikardia” w Nałęczowie. – Szpitale są również postrzegane jako potencjalne miejsce zarażenia infekcją. Dlatego nie dzwonią w ogóle, albo robią to bardzo późno – po kilku dniach. Często spotykamy się z filozofią „myślałem, że mi przejdzie”. Istotnie często przechodzi – ból zawałowy trwa kilka-kilkanaście godzin, a potem ustępuje, gdy wszystko w obszarze serca jest martwe. Ludzie dzwonią, gdy są już powikłania, a wtedy na pomoc i ratunek często jest za późno.

16:55

Jeszcze w kwietniu co najmniej cztery szczepionki przeciwko Covid-19 testowane będą na ludziach. Od czwartku badania kliniczne rozpoczynają specjaliści brytyjscy, a pod koniec tego miesiąca nad innym preparatem będą one prowadzone w Australii. Wcześniej podobne prace zainicjowano w USA i Chinach. (PAP)

14:28

Lekarze z Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie podali pierwszemu pacjentowi z COVID-19 osocze pobrane od ozdrowieńca. Lubelscy zakaźnicy zaczęli tę terapię jako pierwsi w Polsce.

14:24

Niemcy: Firma Biontech z Moguncji będzie mogła przeprowadzić badania kliniczne szczepionki przeciwko koronawirusowi na grupie zdrowych wolontariuszy. Instytut im. Paula Ehrlicha (PEI) poinformował w środę o udzieleniu pierwszej zgody na tego rodzaju badania w Niemczech. (za Polską Agencją Prasową)

14:22

- Od 2 marca jesteśmy w gotowości do likwidacji skażeń. Do pracy mamy przygotowane cztery zespoły dezynfekcyjne – mówi mjr Arkadiusz Kustra, oficer prasowy 5. Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego z Tarnowskich Gór. Jeden z tych zespołów pracuje od środy w domu pomocy społecznej w Zamościu.

13:51

– Najtrudniej jest w tych rodzinach, gdzie rodzice tracą pracę – mówi Marta Kalinowska, wolontariuszka fundacji Kurs na Miłość z Białej Podlaskiej, która właśnie ruszyła ze zbiórką. Potrzebna jest m.in. odzież, ale też środki czystości.

13:44

Ministerstwo Zdrowia: W ciągu doby wykonano ponad 14,4 tys. testów na koronawirusa.

(fot. Ministerstwo Zdrowia)

13:15

O wprowadzenie w Polsce stanu klęski żywiołowej wspólnie apelują do rządu Unia Metropolii Polskich oraz Związek Miast Polskich. Obie organizacje alarmują, że w ten sposób można będzie odsunąć wybory wyznaczone na 10 maja. Ich zorganizowanie może być niemożliwe w znacznej części Lublina.

13:00

Główny Inspektorat Sanitarny:

12:54

Tatrzańskie szlaki są już częściowo dostępne dla turystów. Spacerować można po czterech wybranych dolinach.

12:48

Hiszpania: 435 osób zakażonych koronawirusem zmarło w ciągu ostatniej doby w Hiszpanii – poinformowało w środę ministerstwo zdrowia. Przybyło też 4211 nowych przypadków infekcji. Oznacza to, że łączny bilans epidemii to 21 717 ofiar śmiertelnych i 208 389 zakażonych. (za Polską Agencją Prasową)

12:31

W przyszłym tygodniu powinna zostać wyprodukowana pierwsza partia 10 tys. sztuk polskiego testu na obecność koronawirusa – poinformował w środę dyrektor poznańskiego Instytutu Chemii Bioorganicznej (IChB) PAN prof. dr hab. Marek Figlerowicz. (za Polską Agencją Prasową)

11:49

W weekend otwarty zostanie Ogród Botaniczny UMCS, który nie mógł wpuszczać gości z powodu zakazów związanych z epidemią. Chociaż od poniedziałku korzystanie z ogrodów botanicznych nie jest już zabronione, to brama przy ul. Willowej pozostaje zamknięta. Amatorzy kwiatów muszą poczekać do soboty.

11:12

- Skala wzrostu zachorowań na koronawirusa jest stabilna, potwierdzamy między 300 a 400 przypadków dziennie, co oznacza, że udało nam się ograniczyć transmisję poziomą - powiedział w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. - Nie ma tej bezpośredniej transmisji od człowieka do człowieka na ulicy - dodał.

11:05

Zaczęło się zapowiadane odkażenie domu pomocy społecznej, w którym na kwarantannie przebywają pensjonariusze i personel. Do Zamościa przyjechali specjaliści wojsk chemicznych z Tarnowskich Gór. Tylko wczoraj służby sanitarne informowały o 11 zachorowaniach osób związanych z placówką.

10:20

Krzysztof Skubis nie jest już dyrektorem szpitala wojewódzkiego przy al. Kraśnickiej w Lublinie.

10:14

W Polsce został przekroczony próg 10 tys. osób zakażonych koronawirusem. Jak poinformowało Ministerstwa Zdrowia dzisiaj o godz. 10, jest 178 nowych przypadków. Zmarły także 3 kolejne osoby.

10:06

7 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim odnotowało dzisiaj Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba osób chorych na COVID-19 w regionie wzrosła do 331.

9:54

Oszuści próbowali oszukać starsze osoby metodą "na koronawirusa". Oferowali im zakup testów, jednak seniorzy nie dali się nabrać.

9:33

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 3 505 osób. Wyzdrowiało dotychczas 1 513 zakażonych - podało w środę rano Ministerstwo Zdrowia.

Dane resortu mówią o tym, że kwarantanną objętych jest 98 020 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym – 22 731 osób.

Zakażenie potwierdzono dotąd u 9 856 osób, z których 401 zmarło. (za Polską Agencją Prasową)

9:23

Amerykański dziennik "The New York Times" podaje, że w ostatnim miesiącu zmarło co najmniej 25 tys. osób więcej niż przedstawiają to oficjalne statystyki zachorowań na COVID-19. - Każda liczba ofiar śmiertelnych, która jest podawana danego dnia, jest mocno niedoszacowana - twierdzi jeden z demografów cytowany przez gazetę.

8:32

W czwartek rozpoczną się próby kliniczne na ludziach szczepionki przeciw koronawirusowi stworzonej przez naukowców z uniwersytetu w Oxfordzie - powiedział w środę brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Naukowcy oceniają jej szanse na sukces na 80 proc.

8:25

Radni Zjednoczonej Prawicy apelują do władz Białej Podlaskiej o odblokowanie handlu na mniejszym targowisku, tzw. babskim rynku. Ale urzędnicy nie widzą teraz takiej możliwości.

8:09

Maseczka ochronna dla rodzącej to kolejne ograniczenie w związku z epidemią koronawirusa. Szpitale w przestrzeganiu tego zalecenia nie są jednak bardzo restrykcyjne. – Jeśli rodząca będzie chciała zdjąć maseczkę, to nikt z personelu nie będzie jej zmuszał, żeby w niej została – zapewnia rzecznik szpitala im. Jana Bożego w Lublinie.

7:56

Charytatywna akcja, jaką przygotował Młodzieżowy Klub Sportowy „Lubartów”, opierała się na założeniu specjalnej grupy na jednym z portali społecznościowych, gdzie prowadzone były aukcje przekazanych przez darczyńców przedmiotów. Do grupy dołączyło ok. 1700 osób, co czyni lubartowską akcję jedną z największych tego typu w Polsce.

7:45

Egzaminy ósmoklasisty, zawodowe i dojrzałości prawdopodobnie odbędą się pod koniec czerwca lub na początku lipca. Dokładne daty zostaną podane na 3-4 tygodnie wcześniej – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

7:36

Dr Łukasz Rąbalski z Uniwersytetu Gdańskiego (UG) jako pierwszy w Polsce uzyskał pełną sekwencję genetyczną koronawirusa SARS-CoV-2, wyizolowanego bezpośrednio od polskiego pacjenta i opublikował ją w globalnej bazie danych GISAID.

7:25

USA: Aż o 2751 zwiększył się w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łącznie w USA z powodu COVID-19 zmarło 44 845 osób. (za Polską Agencją Prasową)

7:23

Dane z woj. lubelskiego (stan na 21 kwietnia):

  • Liczba osób aktualnie hospitalizowanych z podejrzeniem zakażenia koronawirusem (nowych osób w ciągu ostatnich 24 godzin) – 129 (20)
  • Liczba osób aktualnie poddanych kwarantannie – 4835
  • Liczba osób aktualnie objętych nadzorem epidemiologicznym – 1310
  • Liczba osób zakażonych koronawirusem – 324
  • Liczba zmarłych – 10
  • Liczba ozdrowieńców – 119
  • Liczba przebadanych osób na terenie województwa lubelskiego w ciągu ostatnich 24 godzin – 298

7:20

Stan na godz. 7:20.

  • 9 856 osób zakażonych koronawirusem w Polsce
  • 401 osób zmarło
  • 1 297 osób wyzdrowiało
  • 2 564 515 osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 na świecie
  • 177 466 osób zmarło
  • 686 052 osób wyzdrowiało
COVID-19 Dashboard by the Center for Systems Science and Engineering (CSSE) at Johns Hopkins University (JHU)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

Sygnatariusze listu intencyjnego. Intencją jest odbudowa polskich zdolności do produkcji materiałów wybuchowych, w tym prochów strzelniczych
zbrojenia

Polska potrzebuje własnego prochu do amunicji. Pomoże Grupa Azoty

Grupa Azoty będzie współpracowała z Polską Grupą Zbrojeniową, Mesko oraz Agencją Rozwoju Przemysłu. Celem jest rozwój bazy surowcowej i zdolności do produkcji polskiej amunicji. Docelowo chodzi o budowę fabryki nitrocelulozy.

U zbiegu ulicy Nałęczowskiej i alei Kraśnickiej może stanąć 70-metrowy wieżowiec

Ma być najwyższym wieżowcem w Lublinie. Będą negocjacje z inwestorem

U zbiegu Nałęczowskiej i Kraśnickiej może stanąć 70-metrowa wieża - najwyższy budynek mieszkalny na Lubelszczyźnie. Żeby go postawić konieczne będą zmiany planistyczne, bo tak wysokie obiekty w tym miejscu Lublina nie były przewidziane. Co miasto chce uzyskać za ewentualną zgodę? Lista życzeń jest długa.

Torby, na które czekają organizatorzy akcji nie muszą być nowe, ale powinny być w dobrym stanie. Najmilej widziane są te duże, ale tak naprawdę także mniejsze również się przydadzą
Zamość

Wędrujące, używane torby na prezenty. Masz na zbyciu? Oddaj

Z ciekawą inicjatywą wyszła Zamojska Akademia Kultury. Zachęca mieszkańców do przekazywania używanych, ale jeszcze w dobrym stanie toreb na prezenty. Będą w nie pakowane upominki dla potrzebujących.

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium