Już 700 farmaceutów, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych zgłosiło się na szkolenia na Uniwersytecie Medycznym, dzięki którym będą mogli szczepić pacjentów przeciwko COVID-19.
Możliwość podawania szczepionki daje im opublikowane w piątek rozporządzenie ministra zdrowia. Szkolenie jest zatwierdzone przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego. Zajęcia prowadzą specjaliści z Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.
– Od 15 marca trwały wykłady teoretyczne. Teraz przed uczestnikami kursu zajęcia praktyczne. W ramach szkoleń realizowana jest nauka podania szczepionki w postaci iniekcji domięśniowej oraz podjęcia działań w przypadku wystąpienia nagłej, niepożądanej reakcji alergicznej lub innego stanu zagrożenia życia pacjenta następującego bezpośrednio po szczepieniu – informuje Wojciech Brakowiecki, rzecznik Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Dodaje: Organizatorzy przewidują, że do końca kwietnia kurs ukończy tysiąc osób.
Jak pisaliśmy w poniedziałek, na szkolenia dla farmaceutów zapisało się aż 350 osób. Będą mogli wspierać działające już punkty szczepień, albo zakładać własne w aptekach.
– W założeniu rządu nowe punkty, które mają powstawać w związku z przyśpieszeniem tempa szczepień, będą mogły już prawdopodobnie od maja działać między innymi w aptekach. Pamiętajmy jednak, że apteki nie są przystosowane do takiej działalności – zwracał uwagę Tomasz Barszcz, wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Lublinie. Zaznacza: – Muszą być więc określone precyzyjne zasady, co do organizacji takiego miejsca. Priorytetem jest bezpieczeństwo pacjenta.