– Czuje się dobrze, ale skoro jest taka możliwość to przetestuję się ponownie – zapowiada nauczycielka z Lublina. – Na pewno też się zaszczepię. Chociaż żałuję, że nie mamy możliwości wyboru szczepionki.
Po feriach do klas wrócili uczniowie klas I-III szkół podstawowych, chętni do pracy stacjonarnej nauczyciele i pracownicy szkół, których przebadano na obecność koronawirusa. W Lubelskiem chęć wykonania takich badań zgłosiły 8636 osób, ale ostatecznie wzięło w nich udział 7229 pracowników 775 szkół.
U 152 osób stwierdzono Covid-19. To 2,1 proc. wszystkich przebadanych.
Teraz testy zostaną wykonane ponownie. Na początek nauczyciele klas I-III szkół podstawowych i specjalnych. Chwilę później - pracownicy przedszkoli. Zainteresowanie jest duże.
– Wiadomo, że wiele osób choruje bezobjawowo dlatego poddam się badaniu – zapowiada jedna z nauczycielek. I dodaje: – Choć w czasie ferii miałam wątpliwości, to teraz widzę, że powrót najmłodszych dzieci do szkół był dobrym rozwiązaniem. Wzrostu zachorowań nie było.
Z danych Lubelskiego Kuratorium Oświaty wynika, że wczoraj w związku z zakażeniami Covid-19 całkowicie zdalnie lub hybrydowo pracowało 12 placówek oświatowych w naszym województwie. To:
- Przedszkole Miejskie nr 5 w Kraśniku,
- Przedszkole Specjalne nr 11 w Lublinie,
- Przedszkole nr 66 w Lublinie,
- Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Biłgoraju,
- Szkoła Podstawowa nr 27 im. Marii Montessori w Lublinie,
- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy - Szkoła Podstawowa Specjalna nr 4 w Międzyrzecu Podlaskim,
- Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem,
- Szkoła Podstawowa Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie,
- Szkoła Podstawowa w Orchówku im. Jana Pawła II,
- Szkoła Podstawowa Specjalna w Białej Podlaskiej,
- Szkoła Podstawowa im. św. Wincentego Pallottiego w Lublinie,
- Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie.
Wczoraj ruszyły też zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 dla nauczycieli. W pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną prowadzący zajęcia stacjonarne w szkołach i innych placówkach, a także opiekunowie w żłobkach. Szczepienia mają ruszyć w piątek.
Natomiast nauczyciele, którzy ukończyli 60. rok życia mają być szczepieni razem ze swoją grupą wiekową. I dostaną inną szczepionkę niż AstraZeneca, która została zarekomendowana dla osób które nie ukończyły 60 lat.
Szef KPRM Michał Dworczyk ma nadzieję, że nauczycieli uda się zaszczepić do końca lutego.