Polscy i afgańscy żołnierze zniszczyli w prowincji Ghazni fabrykę ładunków wybuchowych oraz przejęli ponad 3,5 tony materiałów służących do ich produkcji.
To największe składy materiałów niebezpiecznych, jakie wykryli polscy żołnierze od początku misji ISAF w Afganistanie. W wyniku pierwszej operacji przejęto ponad 1500 kg substancji służącej do produkcji improwizowanych ładunków wybuchowych. Operacje przeprowadzono wspólnie z afgańskimi siłami bezpieczeństwa.
Podczas działań najważniejszy był element zaskoczenia, aby rebeliantom nie udało się przemieścić zgromadzonego w fabryce ładunku. Zlokalizowanie i zniszczenie fabryki i składu materiałów wybuchowych było możliwe dzięki skrupulatnie kompletowanym danym operacyjnym.
Wykryty obiekt służył rebeliantom nie tylko do składowania, ale przede wszystkim do produkcji materiałów wybuchowych, które następnie były przewożone do kolejnych kryjówek.
Dobrze przygotowana dynamiczna operacja żołnierzy Polskich Sił Zadaniowych uniemożliwiła rebeliantom dystrybucję zgromadzonego materiału wybuchowego. Akcja prowadzona była przy wsparciu śmigłowców Samodzielnej Grupy Powietrznej i zespołu bojowego Zgrupowania Bojowego Alfa.
Dokładne przeszukanie budynków pozwoliło określić obiekt jako chałupniczą fabrykę materiałów wybuchowych. Specjaliści amerykańskiego zespołu EOD (Explosive Ordinance Disposal) dokonali analizy ponad 1,5 tony wykrytej substancji. Znalezione surowce zostały zdetonowane przez Amerykanów z EOD.
Dzień po zniszczeniu fabryki materiałów wybuchowych w południowej części prowincji Ghazni przeprowadzono kolejną wspólną operację, w której uczestniczyli żołnierze i policjanci afgańscy.
Tym razem dzięki danym Służby Kontrwywiadu Wojskowego przejęto ciężarówkę wykorzystywaną przez rebeliantów do transportu substancji służących do produkcji materiałów wybuchowych. W wypełnionym sianem pojeździe odkryto ponad 2 tony substancji służącej do produkcji materiałów wybuchowych.
Dynamiczne działania Polskich Sił Zadaniowych i Afgańskich Sił Bezpieczeństwa doprowadziły tylko w ciągu dwóch dni do zniszczenia fabryki materiałów wybuchowych oraz przejęcia ponad 3,5 tony materiałów niebezpiecznych.
Materiałów, których terroryści nie wykorzystają już do produkcji kolejnych improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), zagrażających nie tylko żołnierzom koalicji, lecz przede wszystkim mieszkańcom prowincji Ghazni i Afgańskim Siłom Bezpieczeństwa.
Przeprowadzone w ostatnim tygodniu listopada wspólne polsko-amerykańsko-afgańskie operacje skutecznie osłabiły struktury rebelianckie i przestępcze w prowincji Ghazni poprzez liczne zatrzymania terrorystów oraz likwidację magazynów i składów amunicji.