Sejm przyjął rządowy projekt zmian w programie „Rodzina 500+”
Wprowadzono w nim rozwiązania, które mają ukrócić wypłacanie świadczeń tym, którzy nie powinni ich otrzymywać.
Jedna z najbardziej istotnych zmian ma zapobiec dopasowywaniu osiąganego dochodu do kryterium dochodowego, uprawniającego do pobierania pieniędzy na pierwsze dziecko.
– Zdarzały się sytuacje, w których pracownik rozwiązywał stosunek pracy, a następnie zatrudniał się znowu u tego samego pracodawcy na innych warunkach. Teraz, jeśli ponowne zatrudnienie nastąpi przed upływem trzech miesięcy, nie będzie traktowane jako utrata dochodu – tłumaczy Albin Mazurek, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.
Inna zmiana dotyczy rodziców deklarujących samotne wychowywanie dzieci. Teraz będą musieli przedstawić dowód na to, że drugi z rodziców jest zobowiązany płacić alimenty. To może utrudnić uzyskiwanie świadczeń osobom żyjącym w związkach nieformalnych.
Ale nowelizacja ustawy wprowadza też ułatwienia dla beneficjentów programu. – Zrównane zostaną okresy składania wniosków. Do tej pory terminy w przypadku świadczeń wychowawczych, rodzinnych i tych z funduszu alimentacyjnego były różne. Teraz wszystkie wnioski będą przyjmowane od 1 sierpnia. Będzie je można składać także przez internet – dodaje Mazurek.