Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

14 stycznia 2021 r.
8:00

Bezdomność w czasie pandemii. „Jeść można tylko w domu, a gdzie ten dom?”

11 0 A A

Obostrzenia i lockdown pogorszyły sytuację osób bezdomnych. Trudniej o dostęp do jadłodajni, ogrzewalni czy choćby instytucji pomocowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Krakowska „Przystań medyczna” skupia lekarzy, pielęgniarki, studentów kierunków medycznych, ale także osoby, które nie są bezpośrednio związane z medycyną. Wszystkich łączy chęć pomocy bezdomnym.

Podczas nocnego patrolu po Krakowie, wolontariusze objeżdżają nawet kilkadziesiąt miejsc, w których mogą przebywać bezdomni. Do listy patrolowanych pustostanów, stale dochodzą kolejne. Obecnie jest około 70 takich miejsc.

„Zostawiam telefon w lombardzie i kupuję jedzenie”

Obostrzenia spowodowane koronawirusem jeszcze bardziej utrudniły pomoc bezdomnym. - Ludzie patrzą, jakby człowiek był trędowaty. Potraciłem przyjaciół, z którymi się wychowałem. Dlatego, że nie mam dachu nad głową. Tylko z tego powodu. Cały czas próbuję stanąć na nogi z różnymi potknięciami – mówi bezdomny, którego spotkaliśmy w jednym z pustostanów.

- Pandemia ma teraz duże znaczenie. Urzędy są pozamykane, MOPS-y, nie MOPS-y. Wcześniej człowiek bezpośrednio szedł i rozmawiał (z urzędnikiem - red). Co mam zrobić, jak nie mam telefonu? Czasem wolę iść zostawić telefon w lombardzie i kupić jedzenie – dodaje mężczyzna.

Bezdomnym zawsze było trudno o pomoc lekarską. Ale teraz, w czasie pandemii, nie mogą nawet marzyć o wizycie w przychodni czy przyjęciu na SOR.

- W pandemii przekrój jednostek chorobowych, które mają osoby bezdomne, jest dokładnie taki sam. Natomiast jest problem z dostępnością do pomocy i stąd wiele przypadków jest o wiele bardziej zaniedbanych – mówi Mateusz Gajda, lekarz z Fundacji „Przystań Medyczna”.

Nie mają, gdzie się ogrzać

Zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia, w czasie pandemii, ogrzewalnie nie powinny przyjmować potrzebujących tylko na jedną noc. Ale rzeczywistość bywa inna.

- Nigdy nie będzie dobrego rozwiązania. Odmówić takim ludziom pomocy, czy przyjąć ich, decydując się na pewne ryzyko? Ogrzewalnie dla tych osób zawsze są miejscem ostatniej szansy, bo albo się wychłodzą, albo ogrzeją i jakoś przetrwają noc. Szuka się mniejszego zła. Może to komuś uratować życie za cenę, że ktoś może wyjść dodatni – mówi lekarz z Fundacji „Przystań Medyczna”.

- Z ogrzewalni wychodzimy na ulicę i tu się zaczyna problem, bo nie ma się gdzie ogrzać, nie można nawet wejść do galerii – wskazują bezdomni, z którymi rozmawialiśmy pod ogrzewalnią.

- Nie ma też gdzie i jak zjeść. Wejdzie się do tramwaju i wyciągnie bułkę, to ludzie się czepiają. Tam, gdzie wydaje się obiady, nie można wejść do środka i zjeść. Trzeba iść na ławkę i tu jest problem, bo się maskę zdejmuje. W domu trzeba jeść, a gdzie ten dom? – pytają.

Wcześniej zimą bezdomni mogli zjeść i ogrzać się także w jadłodajniach. Ale teraz i kuchnie i jadłodajnie musiały dostosować się do obostrzeń. Jedzenie wydawane jest tylko na wynos.

- To jest grupa społeczna, która znalazła się w najtrudniejszej sytuacji w czasie epidemii. Wszyscy mówiliśmy zostań w domu, a oni nie mogą zostać w domu. Podczas lockdownu, czyli nagłego zniknięcia ludzi z ulic i zamknięcia galerii handlowych, gdzie można się ogrzać – dla tych ludzi zrobił się zupełnie nowy świat – mówi Jakub Wilczek z Ogólnopolskiej Federacji na Rzecz Rozwiązywania Problemu Bezdomności.

- Polska jest krajem, w którym te osoby doświadczają bardzo dużej stygmatyzacji w porównaniu z zachodem Europy. Na osobę bezdomną, która zdejmuje maskę, patrzy się krzywiej niż na inną, bo na pewno osoba bezdomna jest chora, zakłada się to automatycznie. Ten mur, który mieliśmy dotychczas między nami a bezdomnymi, jest teraz dwa razy wyższy – dodaje Jakub Wilczek.

Fundamentem działań „Przystani medycznej” jest karetka należąca do fundacji. Niestety, jest już stara i zawodna. Trwa zbiórka na nową, by wolontariusze mogli dalej sprawnie działać.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium