Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

9 sierpnia 2023 r.
10:20

Czytelnictwo w Polsce. Kryminał i romans na topie

0 A A

Kto w Polsce czyta książki? Wykształcona kobieta z dużego miasta, w dobrej sytuacji materialnej, która lubi czytać, a im jest starsza, tym częściej sięga po książki. Woli wydania papierowe, najczęściej pożycza książki od znajomych, ale też sama je kupuje i wypożycza z biblioteki. Biblioteka Narodowa, jak co roku od blisko 30 lat, zbadała stan czytelnictwa w Polsce.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Badanie zostało zrealizowane w listopadzie 2022 roku na próbie Polaków w wieku co najmniej 15 lat, liczącej 1996 respondentów. Celem badania było zgromadzenie podstawowych informacji o tym, jaka część polskiego społeczeństwa czyta książki niezależnie od źródła ich pochodzenia, jakie tytuły i jakie typy publikacji cieszą się największą popularnością, skąd bierze się czytane książki i jaka jest w tym rola instytucji kultury (zwłaszcza bibliotek) oraz najbliższego otoczenia społecznego (rodziny, znajomych itp.).

Młoda z dużego miasta

Wyniki badania nie zaskakują i potwierdzają utrzymujący się trend zatrzymania spadku czytelnictwa w Polsce. Jesienią 2022 roku lekturę co najmniej jednej książki (papierowej lub cyfrowej) zadeklarowało 34 proc. badanych w wieku co najmniej 15 lat, a więc blisko jedna trzecia społeczeństwa. Jest to wynik dokładnie na tym samym poziomie co sprzed roku. Nie zmienił się również odsetek osób czytających 7 i więcej książek. Książki częściej czytają kobiety niż mężczyźni, przy czym różnica ta jest bardzo wyraźna: czyta 42 proc. kobiet i 26 proc. mężczyzn.

Najmniej osób deklarujących lekturę książek jest w najstarszej grupie wiekowej, zwłaszcza po 70 roku życia – czyta zaledwie 8 proc. Zależność ta jest pochodną m.in. poziomu wykształcenia: wśród osób najstarszych odsetek posiadaczy dyplomów wyższych uczelni jest najniższy. Czytelników jest najwięcej w największych miastach, a najmniej na wsiach i w niewielkich miastach. Ma na to wpływ wiele czynników: choćby dostępność książek, ale też poczucie materialnego bezpieczeństwa, które należy łączyć z wysokością uzyskiwanych dochodów. Jak pokazują wyniki badań, wśród osób czytających aż proc. badanych zadeklarowało, że „wystarcza na wszystko i jeszcze oszczędzamy na przyszłość”.

Papier górą

Lektura książek w formatach elektronicznych jest zdecydowanie mniej popularna niż czytanie wydań papierowych. Jesienią 2022 roku zaledwie 4 proc. czytelników wymieniło co najmniej jedną książkę czytaną z ekranu komputera lub urządzenia mobilnego. To wynik na poziomie odnotowywanym w poprzednich latach. Polacy konsekwentnie wolą czytać książki drukowane niż elektroniczne.

Powód? Czytelnicy po prostu czerpią z czytania przyjemność, a ta wiąże się również z wyglądem książki, jej zapachem, dotykiem. To wrażenia, których nie dostarczy żaden czytnik. Wśród nielicznej grupy badanych, którzy wybraliby czytanie cyfrowe, wyróżniają się osoby, które stosunkowo dużo czasu spędzają przed ekranami komputera i urządzeń mobilnych (co najmniej 5 godzin dziennie). Nieco częściej są to mężczyźni niż kobiety.

Zwraca uwagę stosunkowo niewielkie zainteresowanie audiobookami. To może dziwić, zważywszy na intensywnie rosnącą popularność podcastów. Te ostatnie wygrywają z audiobookami w każdej grupie wiekowej, nawet wśród najstarszych respondentów. Może to wynikać z faktu, że podcasty w odróżnieniu od audiobooków, bardziej przypominają radio niż książki, co być może przekłada się na zainteresowanie ich słuchaczy.

Lubimy kryminały

Polska literatura kryminalna cieszy się bardzo dużą poczytnością i jest to trend obserwowany w ciągu ostatnich kilku lat. Od 2017 roku najbardziej poczytne polskie nazwisko to Remigiusz Mróz. Badani czytelnicy wymienili w 2022 roku aż 36 tytułów książek jego autorstwa. Najczęściej powtarzały się powieści z cyklu „Joanna Chyłka” (m.in. Kasacja, Zaginięcie), a także tytuły, które łączy postać komisarza Forsta, m.in. Halny, Ekspozycja, Przepaść.

Bogata oferta książek Katarzyny Bondy nadal spotyka się z dużym zainteresowaniem czytelniczym. Respondenci wymienili 15 tytułów tej autorki, m.in.: O włos, Sprawa Niny Frank (II wydanie na jesieni 2022 roku), Ze złości, Polskie morderczynie, Kobieta w walizce, Zimna sprawa. Dobrze czytają się książki Marka Krajewskiego, Katarzyny Puzyńskiej, Igora Brejdyganta i Wojciecha Chmielarza. Z top listy od lat nie schodzi Joanna Chmielewska.

Z obcych autorów szczególnym zainteresowaniem czytelniczym w 2022 roku cieszyła się twórczość Tess Gerritsen. Wśród deklarowanych wyborów znalazły się m.in.: Chirurg Studentka, Skalpel, Wysłucha mnie, Labirynt kłamstw, Ciało, Prawo krwi. W grupie najbardziej poczytnych obcych autorów znalazł się po raz kolejny Harlan Coben, nadal są czytani Dan Brown, Agatha Christie, Jo Nesbø i Camilla Läckberg,

Kobiety dla kobiet

Polska literatura kobieca od lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Najlepiej czytają się książki Katarzyny Michalak: Piastunka róż, Spełnienia marzeń!, Nie oddam dzieci, Ogród Kamili. W tej grupie znalazła się również Laila Shukri i jej powieści: Jestem żoną terrorysty, Jestem nieletnią żoną, Byłam kochanką arabskich szejków, Jestem żoną szejka. Kolejna chętnie czytana autorka to Krystyna Mirek: Świąteczny sekret, Tam gdzie serce twoje, cykl Jabłoniowy sad. Wciąż dobrze czytają się książki Moniki Szwaji, Katarzyny Grocholi, Anny Ficner-Ogonowskiej, Liliany Fabisińskiej i Agnieszki Olejnik.

Z polskiej najnowszej literatury wymieniano jeszcze m.in. powieści Manueli Gretkowskiej i Joanny Bator.

Źródło: Stan czytelnictwa książek w Polsce w 2022 roku, autorzy: Zofia Zasacka, Roman Chymkowski, Biblioteka Narodowa 2023).

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Paweł Maj od niemal roku czeka na wezwanie do odbycia pięciodniowej kary w imieniu mMasta Puławy. To efekt otwarcia boiska szkolnego dla dzieci, których zabawa, według sądu, wywołuje uciążliwości  świetlne i akustyczne

Prezydent Puław pójdzie siedzieć - za boisko

Sąd Rejonowy w Puławach wskazał jako miejsce odbycia kary więzienia przez prezydenta miasta, Pawła Maja - Zakład Karny w Opolu Lubelskim. To skutek odmowy zapłaty grzywny przez Miasto Puławy za otwarcie boiska "Orlik" dla dzieci - wbrew obowiązującemu zakazowi.

Imprezy klubowe 15-17 listopada
15 listopada 2024, 17:01

Imprezy klubowe 15-17 listopada

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Imprezuje przez cały czas, nawet w roku szkolnym. Nie straszne klasówki ani sprawdziany. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki przewodnik po najlepszych imprezach klubowych w Lublinie. Tym bardziej, że jest w czym wybierać.

Będą biegać po więziennym spacerniaku

Będą biegać po więziennym spacerniaku

W sobotę odbędzie się wyjątkowy bieg – uczestnicy zamiast po bieżni na stadionie będą biegać po spacerniaku Aresztu Śledczego w Lublinie. A to wszystko w szczytnym celu.

Będą kładli asfalt. Kierowców i autobusy czekają objazdy

Będą kładli asfalt. Kierowców i autobusy czekają objazdy

Od piątkowego popołudnia, do późnych godzin nocnych na jednym z rond w Lublinie będzie układany asfalt. Kierowcy oraz komunikacja miejska skierowane zostaną na objazdy.

Kosiniak - Kamysz w Lublinie (LIVE)
galeria

Kosiniak - Kamysz w Lublinie (LIVE)

Po pierwsze przywrócić godność polskim przedsiębiorcom. Przez 15 dni po wakacje od ZUS zgłosiło się ponad 500 tys. przedsiębiorców - mówił w Lublinie wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz, zapewniając że rząd przygotowuje cały pakiet ustaw, które mają ułatwić życie gospodarcze

Siatkarze Bogdanki LUK Lublin chcą się szybko podnieść po porażce w Częstochowie

Bogdanka LUK Lublin kontra PSG Stal Nysa - Kibice liczą na rehabilitację

Po porażce w Częstochowie Bogdanka LUK Lublin spróbuje rozpocząć nową serię zwycięstw przed własną publicznością. W sobotę drużyna Massimo Bottiego zmierzy się w hali Globus z PSG Stal Nysa (godz. 17.30).

Motor Lublin pokonał w piątek Bruk-Bet Termalikę Nieciecza w meczu sparingowym

Motor wygrał sparing z Bruk-Bet Termaliką. Jeden gol, dwóch testowanych i dwie czerwone kartki

Zamiast meczu o punkty piłkarze Motoru w piątek rozegrali sparing z liderem Betclic I ligi. Na boisku w Woli Chorzelowskiej górą była drużyna Mateusza Stolarskiego, która pokonała Bruk-Bet Termalikę Nieciecza 1:0.

Była to najdłużej wyczekiwana decyzji. Oczekiwanie na ZRiD trwało ponad 600 dni. Ekspresówka Lublin - Lubartów miała być oddana do użytku w tym roku. Trzeba będzie liczyć na to, że pojedziemy nią w 2027

Nareszcie! Decyzja wojewody - można budować ekspresówkę z Lublina do Lubartowa

Wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski poinformował dziś w Lubartowie, że wydał decyzję ZRiD dotyczącą budowy drogi ekspresowej S19 z Lublina do Lubartowa

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny
DO USŁYSZENIA
film

Daria ze Śląska: Smutek jest bezpieczny

Daria ze Śląska to młoda artystka już teraz jest uznawana za jedno z największych muzycznych odkryć 2023 roku. Laureatka Fryderyków 2024 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku. W piątek, 15 listopada, wystąpi w Studiu im. Budki Suflera Radia Lublin.

Ulica bł. Honorata Koźmińskiego doczeka się oświetlenia

Błogosławiony patron, ale ulica bez oświetlenia. To się zmieni

Chociaż patron jest błogosławiony, to mieszkańcy tej ulicy nie doczekali się jeszcze oświetlenia. Ten problem zasygnalizował urzędnikom radny Igor Dzikiewicz (PiS). I okazuje się, że było warto.

Nowo mianowani doktorzy ciężko zapracowali na swój sukces
Lublin
galeria

Uniwersytet Medyczny ma nowych doktorów

W sumie 80 osób oficjalnie rozpoczęło nowy etap kariery zawodowej. Uniwersytet Medyczny nadał stopnie doktorów i doktorów habilitowanych.

Prezydent Zamościa myśli o zakupie np. takich niewielkich autobusów, jakie są wykorzystywane w komunikacji miejskiej w Zielonej Górze

Prezydent obiecuje: Autobus na prąd powiezie za darmo

Nie wiadomo dokładnie kiedy miałoby to nastąpić, ale jest plan uruchomienia w Zamościu bezpłatnej linii autobusowej. Będzie darmowa i tania, bo obsługiwana przez elektryczny autobus zasilany z własnej farmy fotowoltaicznej.

ZUS szkoli w Biłgoraju, Chełmie, Janowie Lubelskim, Zamościu i we Włodawie

ZUS szkoli w Biłgoraju, Chełmie, Janowie Lubelskim, Zamościu i we Włodawie

Emerytury pomostowe, usługi elektroniczne ZUS i ulgi dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą – to tematy szkoleń, które jeszcze w listopadzie odbędą się w placówkach ZUS w regionie - informuje Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim

Nazywam się Paweł Krajewski i mam 23 lata. Moje życie od samego początku nie było łatwe – były wzloty i upadki. Moja historia z chorobą rozpoczęła się, gdy miałem 4 lata - pisze na portalu zrzutka.pl młody człowiek

Brakuje już tak niewiele. Młody człowiek zbiera na wózek inwalidzki

Potrzeba mu 19 tys. zł. Ma już ponad 18. Zbiórka potrwa jeszcze kilkanaście dni. Wystarczą niewielkie wpłaty, by pomóc wychowankowi szkoły Stowarzyszenia „Krok za krokiem”, utytułowanemu zawodnikowi klubu Akson w zakupie nowego wózka inwalidzkiego.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!