Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

29 maja 2012 r.
13:37
Edytuj ten wpis

Dziś Jan Karski otrzyma amerykański Medal Wolności

0 0 A A
Jan Karski na łódzkim cmentarzu żydowskim przed mauzoleum Izraela Poznańskiego. Bohater uważał Łódź
Jan Karski na łódzkim cmentarzu żydowskim przed mauzoleum Izraela Poznańskiego. Bohater uważał Łódź

Dziś o godz. 21 czasu warszawskiego w Białym Domu rozpocznie się uroczystość wręczania Prezydenckich Medali Wolności. W gronie uhonorowanych znalazł się bohater Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela, Jan Karski, człowiek, który próbował powstrzymać Holocaust.










AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gwoli prawdy, przypomnijmy, że mówiło się zakulisowo o trzech takich szansach jeszcze za życia bohatera.

W 1994 roku z okazji jego 80 urodzin, w 1998 roku, w rocznicę 50-lecia powstania Izraela, kiedy Jan Karski otrzymał nominację do Pokojowej Nagrody Nobla oraz rok później, kiedy obchodzono 50-lecie powstania NATO i przyjęto do Sojuszu Północnoatlantyckiego Polskę, Czechy i Węgry.

Karski nie tylko nie czynił nic w kierunku "nabycia” tego honoru, ale wręcz irytowało go, kiedy otrzymywał pytania na ten temat. Był natomiast krytyczny wobec polityki przyznawania tego medalu.

Przy każdej kolejnej edycji wyrażał swoje zdumienie, że nie otrzymał go jeszcze Jan Paweł II, nie tylko champion moralny swego czasu, ale także promotor zmian politycznych ku wolności w Europie. Profesor nie dożył uhonorowania papieża-Polaka. Mało brakowało, żeby i on sam tego nie dożył.

Prezydencki Medal Wolności wręczył w Watykanie schorowanemu i cierpiącemu Ojcu Świętemu George W. Bush dopiero w czerwcu 2004 roku.

Oprócz Jana Karskiego w tegorocznej edycji medale otrzymają ludzie mu nieobcy. Jest to prezydent Szimon Peres, inicjator przyznania legendarnemu emisariuszowi honorowego obywatelstwa Izraela w czasie, kiedy był szefem jego dyplomacji.

Z kolei Madeleine Albright, pierwsza w historii amerykańska sekretarz stanu, zastąpiła profesora na jego katedrze w Wydziale Służby Zagranicznej Georgetown University, kiedy odchodził na emeryturę.

Medal dostanie także Bob Dylan, legendarny poeta i pieśniarz. Dalej – pierwszy amerykański astronauta John Glenn, literacka noblistka Toni Morrison, bojowniczka praw człowieka Dolores Huerta i bojownik John Doar; założycielka żeńskiego skautingu Juliette Gordon Low i słynna trenerka żeńskiej koszykówki Pat Summitt;

dr William Foege, zasłużony w walce z ospą wietrzną i John Paul Stevens, emerytowany sędzia Sądu Najwyższego oraz pośmiertnie Gordon Hirabayashi, japoński Amerykanin, który jako student rozpoczął i toczył desperacką walkę sądową przeciwko zamykaniu w obozach na terenie USA jego rodaków, po ataku Japonii na Stany Zjednoczone oraz uznaniu tego za bezprawie.

Komentatorzy polityczni godzą się, że taka konstelacja na swój rys wyborczy. Ubiegający się o pozostanie w Białym Domu Barack Obama stara się "orderowo" obsłużyć maksymalnie wiele obszarów elektoratu.

Pokazuje, jak ważne są kobiety, środowiska intelektualne, herosi narodowej wyobraźni, młodzież, sport, prawa człowieka. Także mniejszości, w tym afroamerykańska, latynoska i żydowska (Albright, Peres, Dylan).

Jan Karski zapewne może być postrzegany jako ukłon w kierunku elektorat polonijnego, choć zdecydowanie większym autorytetem cieszy się w USA akurat w środowiskach żydowskich.

Prezydencki Medal Wolności ustanowił w 1945 roku Harry Truman, ale aż do 1963 roku był on odznaczeniem wojskowym niedostępnym cywilom. Zmienił to John Fitzgerald Kennedy.

Udostępnił odznaczenie także cywilom i wprowadził jego dwa stopnie - Presidential Medal of Freedom with Distinction (z Wyróżnieniem) – noszony w formie gwiazdy z szarfą orderową na lewej piersi oraz Presidential Medal of Freedom – noszony na wstędze.

W plejadzie znakomitości, jakie otrzymały to odznaczenie były postaci tej miary co, Neil Armstrong (pierwszy astronauta, który stanął na Księżycu), Irving Berlin (kompozytor), Marlene Dietrich, Walt Disney, Plácido Domingo, Kirk Douglas,

Duke Ellington, Ella Fitzgerald, Aretha Franklin, Milton Friedman (słynny ekonomista), Michaił Gorbaczow, Václav Havel, Stephen Hawking (myśliciel, kosmolog), Audrey Hepburn, Vladimir Horowitz, papież Jan XXIII.

A także: Martin Luther King, Lane Kirkland (lider centrali związkowej AFL-CIO), Henry Kissinger, Helmut Kohl, Estée Lauder, Jack Nicklaus (legendarny golfista), Gregory Peck, Javier Pérez de Cuéllar, Nancy Reagan, Mścisław Rostropowicz,

Natan Szarański (słynny rosyjski dysydent żydowskiego pochodzenia), Frank Sinatra, Isaac Stern (skrzypek-wirtuoz), Matka Teresa z Kalkuty, Margaret Thatcher, Desmond Tutu, Sam Walton (twórca największej światowej sieci sklepowej), Elie Wiesel, Tennessee Williams, Muhammad Yunus (noblista, hinduski bankier ubogich).

Tylko trzykrotnie zdarzyło się, aby ktoś otrzymał medal dwukrotnie. Byli to: Ellsworth Bunker, John Kenneth Galbraith i Colin Powell. Co ciekawe, ten pierwszy otrzymał dwukrotnie pierwszy stopień orderowy z wyróżnieniem (!).

O ile powszechnie w USA wiadomo, kim był ekonomista Galbraith czy generał Powell, o tyle wiedza o najbardziej uhonorowanym jest już znacznie mniejsza.

Był on znanym politykiem i dyplomatą amerykańskim lat 60. i 70., nieprzejednanym wrogiem komunizmu i zwolennikiem interwencjonizmu militarnego, w tym wojny wietnamskiej. Prawdopodobnie najbardziej znanym "jastrzębiem” polityki zimnowojennej.

Pośród postaci związanych z Polską znajdują się wirtuoz Artur Rubinstein (1976), Zbigniew Brzeziński (1981), polityk Edmund Muskie (1981), Lech Wałęsa (1989), Jan Nowak-Jeziorański (1996), generał John Shalikashvili (1997), tropiciel zbrodniarzy hitlerowskich Szymon Wiesenthal (2000), papież Jan Paweł II (2004), legenda bejsbolu Stanley Musial (2010).

Tylko jeden z tego grona uhonorowany został Medalem z Wyróżnieniem. Był to... Artur Rubinstein, odznaczony 1 kwietnia 1976 roku przez Geralda Forda. Nawiasem mówiąc, on i jego żona Nela Młynarska byli przyjaciółmi Jana Karskiego i jego małżonki Poli Nireńskiej.

Wokół tego, kto ma przyjmować medal w imieniu Jana Karskiego rozgorzał spór przybierający niekiedy gorszące formy.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski w swym liście do Baracka Obamy, apelującym o medal, jeszcze na początku lutego sugerował, aby był to noblista Elie Wiesel, przyjaciel Jana Karskiego, kultowa postać pamięci Holocaustu.

Uważał symbolikę takiego rozwiązania za najprostszą i oczywistą. W swym późniejszym oświadczeniu napisał także, iż jest przekonany, że Jan Karski chciałby, aby to właśnie Elie Wiesel przyjmował jego medal.

Równie naturalnym rozwiązaniem wydawało się, że medal powinna odebrać dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, bratanica i córka chrzestna bohatera, znana gdańska lekarz-stomatolog.

Ostatnia z rodu Kozielewskich noszących to nazwisko, a wywodzących się z linii Stefana i Walentyny, rodziców Jana i jego siedmiorga rodzeństwa, w tym ojca pani doktor.

Niestety, nikt się do niej nawet nie zwrócił, aby powiadomić o uhonorowaniu słynnego stryja, nie mówiąc o zaproszeniu na uroczystość. Mówiła o tym z niekrytą goryczą zarówno na naszych łamach, jak i w wielu innych mediach.

Ostatecznie odznaczenie przyjmie Adam Daniel Rotfeld, znany dyplomata i minister spraw zagranicznych w 2005 roku, w gabinecie Marka Belki. Podczas wojny był on także ocalałym z Holocaustu w okolicy Lwowa dzieckiem żydowskim.

Pozostałe informacje

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Kiedy Kamil Kruk i Ivan Brkić wrócą do składu Motoru Lublin?

Od dawna Motor Lublin musi sobie radzić bez ważnych zawodników: Kamila Kruka i Ivana Brkicia. Obaj powoli wracają do zdrowia. A kiedy będzie można zobaczyć ich na boisku? Szansę na występ w tym sezonie ma jedynie obrońca.

Za zdrowie pań
foto
galeria

Za zdrowie pań

Weekend to czas, kiedy w Berecie rządzi prawdziwa zabawa. Zobaczcie naszą fotogalerię z weekendowych szaleństw z popularnego Beretu.

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima stawia samorządy w gotowości. Burmistrz Łukowa deklaruje, że jeśli warunki na drogach będą złe, służby będą pracować na trzy zmiany.

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku
powiat lubartowski

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku

Niestety na to wydarzenie wolnych miejsc już nie ma. Ci, którzy zamówili bilety wcześniej, w środę wezmą udział w niezwykłym, wieczornym spacerze po komnatach pałacu Zamoyjskich. Nie będą sami. Z mroków historycznych wnętrz wyłonią się duchy dawnych mieszkańców.

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

W sobotni wieczór na boisku spotkały się Górnik Łęczna i GKS Tychy, a więc dwa zespoły, które w tym sezonie są specjalistami od remisów. Choć w meczu padło aż cztery gole to spotkanie zgodnie z przewidywaniami zakończyło się podziałem punktów. Jak mecz oceniają obaj trenerzy?

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie
galeria

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie

Świdniczanka do derbów z Podlasiem przystępowała z serią pięciu porażek z rzędu. Bialczanie chcieli za to przełamać fatalną, wyjazdową passę. W tym sezonie wygrali wcześniej tylko raz w gościach. Ostatecznie swój cel zrealizowali biało-zieloni, chociaż niewiele zabrakło, aby derby zakończyły się remisem. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium