Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 maja 2010 r.
14:59
Edytuj ten wpis

Grand Press Photo 2010: Nagrody dla fotoreporterów Dziennika Wschodniego!

Autor: Zdjęcie autora am tom
0 0 A A

Fotografia Jacka Świerczyńskiego przedstawiająca schronisko dla psów zajęła pierwsze miejsce w kategorii "Przyroda". Z kolei zdjęcie Doroty Awiorko-Klimek nagrodzono w kategorii "Wydarzenia". Dziś poznaliśmy laureatów prestiżowego konkursu Grand Press Photo 2010.


AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Do finału Grand Press Photo 2010. trafiło ostatecznie 160 fotografii autorstwa 52 fotoreporterów z całej Polski.

Wszystkich zgłoszonych na konkurs zdjęć było w tym roku 4,3 tys. Jury preselekcyjne oraz przewodniczący jury nominowali do finału w sumie 55 zdjęć pojedynczych i 16 fotoreportaży. Werdykt poznaliśmy na gali, która dziś odbyła się w warszawskiej Kinotece.

Pierwszą nagrodę w kategorii Przyroda zdobył Jacek Świerczyński za zdjęcie przedstawiające bezdomne psy w schronisku dla zwierząt przy ulicy Olszowej w Białej Podlaskiej.

Natomiast Dorota Awiorko-Klimek dostała trzecią nagrodę w kategorii Wydarzenia, za zdjęcie pokazujące skutki powodzi we wsi Bogdanka na Lubelszczyźnie.
– Jestem bardzo zadowolona, że zdjęcia zrobione w małych miejscowościach, podczas zdawało by się mało ważnych wydarzeń, znajdują uznanie wśród zawodowców – mówi Dorota.

Do Grand Press Photo 2010 w kategorii Ludzie była nominowana jeszcze jedna fotografia Doroty. To zdjęcie pokazujące, jak w ramach praktyk studenci stomatologii sprawdzają stan uzębienia osób bezdomnych i uczą ich, jak należy dbać o zęby.

To nie pierwsze nagrody w tym konkursie jakie maja na koncie fotoreporterzy Dziennika Wschodniego. Rok temu Jacek Świerczyński zdobył 1. miejsce w kategorii Życie codzienne za fotografię pasażerów autobusu. Z kolei Dorota w 2006 otrzymała najwyższą nagrodę w tym konkursie. Fotografia dwóch mężczyzn na jubileuszu domu pomocy społecznej w Lublinie zostało okrzyknięte Zdjęciem Roku 2006.
W konkursie był tez inny, lubelski akcent. W kategorii sport nominowane było zdjęcie Marty Zgierskiejzrobione na Mistrzostwach Polski Wschodniej Amatorów w Skokach Narciarskich. Rodowita lublinianka. rocznik 1987, zajmuje się krytyką teatralną oraz fotografią artystyczną i komercyjną. Od końca 2007 roku działa w Agencji Fotograficznej BlowUp. Obecnie także recenzentka Nowej Siły Krytycznej (e-teatr.pl).

Zaraz po gali będzie można obejrzeć wystawę pokonkursową, na którą trafią wszystkie zdjęcia nominowane do finału. Oprócz nich na wystawie znajdą się też zdjęcia przewodniczącego jury tegorocznego konkursu - Finbarra O'Reilly'ego. Wystawę Grand Press Photo 2010 będzie można oglądać w Warszawie do połowy czerwca.

Grand Press Photo to organizowany jest od sześciu lat przez branżowy miesięcznik "Press”, konkurs dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, agencjach fotograficznych oraz freelancerów.
Grand Press Photo 2010 - zdjęcie roku:

Autor: Tomasz Tomaszewski, "National Geographic Polska"

Górny Śląsk. Po przejściu procesji Bożego Ciała w Lipinach dziewczynki obsypują się płatkami kwiatów pozostałymi na drodze. Zdjęcie jest częścią projektu, który autor realizował na Górnym Śląsku od kwietnia do sierpnia 2009 roku, chcąc pokazać ten region jako miejsce, w którym zarówno etos pracy, jak i rytuały codziennego życia są wciąż żywe, widoczne i barwne.

Zwycięzca w kategorii WYDARZENIA
Autor: Tomasz Woźny. Haiti. Ofiary trzęsienia ziemi. Masowe groby w Titanyen. 27 stycznia 2010

Zwycięzca w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Autor: Damian Kramski, "Gazeta Wyborcza Trójmiasto”: Afganistan. Polscy żołnierze przyjeżdżający tam na misję na kilku metrach kwadratowych muszą sobie sami zbudować prowizoryczny dom. 22-27 września 2009

Zwycięzca w kategorii LUDZIE
Autor: Tomasz Kamiński, "Gazeta Wyborcza Poznań” Poznań.
Pani Ewa była prostytutką, ale gdy z tego zrezygnowała, alfons z dwoma kolegami oblał ją i jej męża kwasem. Mąż stracił wzrok, ich poranione ciała wymagają wielu operacji plastycznych.
30 listopada 2009

Zwycięzca w kategorii SPORT
Autor: Katarzyna Mirczak
Brazylia, Rio de Janeiro. Mistrzostwa świata w pływaniu osób niepełnosprawnych.
Listopad-grudzień 2009

Zwycięzca w kategorii PRZYRODA
Autor: Jacek Świerczyński, "Dziennik Wschodni”
Biała Podlaska. Bezdomne psy w schronisku dla zwierząt.
13 sierpnia 2009

FOTOREPORTAŻE - Zwycięzcy poszczególnych kategorii:

I nagroda w kategorii WYDARZENIA
Autor: Damian Kramski, "Gazeta Wyborcza Trójmiasto”
Stocznia Gdynia kilka miesięcy po zamknięciu. Tysiące osób straciły tu pracę, pozostały po nich tylko puste przestrzenie.
Maj 2009 – marzec 2010

I nagroda w kategorii ŻYCIE CODZIENNE
Autor: Tomasz Tomaszewski, "National Geographic Polska”
Górny Śląsk. Opowieść o miejscu, w którym etos pracy oraz rytuały z nim związane są najbardziej żywe, widoczne i barwne. Część projektu, który autor realizował z myślą o uhonorowaniu górników, ludzi ciężkiej, fizycznej pracy.
Kwiecień-sierpień 2009

I nagroda w kategorii LUDZIE
Autor: Maciek Nabrdalik, VII Mentor Program
Portrety byłych więźniów obozów koncentracyjnych: 1) Jerzy Ulatowski - KL Auschwitz; 2) Danuta Bogdaniuk-Bogacka (z domu Kamińska) - KL Auschwitz; 3) Florian Granek - KL Auschwitz; 4) Maria Kosk (z domu Brzecka) - KL Auschwitz, KL Ravensbrück, KL Buchenwald; 5) Alicja Hinz-Zdybska - KL Auschwitz; 6) Janusz Krasiński - KL Auschwitz, KL Hersbruck 7) Alina Dąbrowska - KL Auschwitz, KL Ravensbrück
Kwiecień-czerwiec 2009

I nagroda w kategorii SPORT
Autor: Tomasz Gudzowaty, Fundacja Yours Gallery
Indie, Bombaj. Grupa nastolatków, mieszkańców slumsów pracujących na co dzień w klubie golfowym jako pomocnicy, od kilku lat rozgrywa własne turnieje golfa. Używają plastikowych piłek i kijów wykonanych samodzielnie z prętów, wykorzystują każdy dostępny do gry teren.
Grudzień 2009

I nagroda w kategorii PRZYRODA
Autor: Dariusz Bógdał, Film, Art & Tourism
Police, Starogard Gdański, Bydgoszcz, Rydzyna, Słupca. Wysypisko, ścieki zakładów chemicznych, oczyszczalnia ścieków, odpady drzewne, opony. Wystarczy zmienić punkt widzenia i wyłączyć zmysł powonienia, by odkryć piękno śmieci.
2004-marzec 2010

Pozostałe informacje

Padwa nie dała szans rywalom z Kielc

Padwa Zamość wygrała w Kielcach. Szczelna obrona dała komplet punktów

W spotkaniu otwierającym trzecią kolejkę KPR Padwa Zamość pokonała na wyjeździe SMS ZPRP I Kielce 37:19. Było to pierwsze w tym sezonie zwycięstwo zamościan za trzy punkty.

Wiktor Przyjemski zgodnie z planem został w piątek indywidualnym mistrzem świata

Żużlowiec Orlen Oil Motoru Lublin znowu mistrzem świata juniorów. Wiktor Przyjemski nie zmarnował szansy

Już trzeci raz z rzędu tytuł indywidualnego mistrza świata juniorów pojechał do Lublina. Po dwóch triumfach Mateusza Cierniaka z Orlen Oil Motoru, w ślady klubowego kolegi poszedł Wiktor Przyjemski. W piątek najlepszy młodzieżowiec PGE Ekstraligi zajął drugie miejsce podczas SGP 2 w Toruniu, ale to wystarczyło, żeby zapewnił sobie złoto.

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi
29 września 2024, 12:00

Wrzesień na złoto, jako symbol walki z nowotworami dziecięcymi

Trwa miesiąc świadomości nowotworów wieku dziecięcego. Te potrafią rozwinąć się w błyskawicznym tempie i nie dać jednoznacznych objawów. W niedzielę, na Błoniach pod Zamkiem odbędą się obchody Złotego Września.

Polski Cukier Start Lublin efektownie zakończył gry kontrolne

Polski Cukier Start w ostatnim sparingu przed ligą rozbił Zastal Zielona Góra

Udane zakończenie przygotowań do sezonu 24/25 w wykonaniu koszykarzy z Lublina. Polski Cukier Start w ostatnim meczu kontrolnym bez problemu pokonał Zastal Zielona Góra 100:78.

Zagrają w piłkę w turnieju imienia ich zmarłego kolegi

Zagrają w piłkę w turnieju imienia ich zmarłego kolegi

W sobotę na boisku piłkarskim w Końskowoli odbędzie się XIV Turniej Piłki Nożnej Samorządowców Powiatu Puławskiego. Wydarzenie będzie miało charakter memoriału zmarłego w tym roku pracownika starostwa i trenera, Mariusza Próchniaka.

Sebastian Rudol i jego koledzy po dwóch porażkach z rzędu spróbują w sobotę dopisać do swojego konta jakieś punkty

Motor kontra Śląsk. Przyjaźń na trybunach, walka o punkty na boisku

W sobotę Motor Lublin znowu zagra przed własną publicznością. Drużyna Mateusza Stolarskiego zmierzy się z zaprzyjaźnionym Śląskiem Wrocław. Obie drużyny potrzebują jednak punktów. Rywale są jedynym zespołem w PKO BP Ekstraklasie, który nie posmakował jeszcze w tym sezonie zwycięstwa. Żółto-biało-niebiescy przystąpią za to do zawodów po dwóch porażkach z rzędu. Pierwszy gwizdek o godz. 17.30.

Filharmonicy zagrają przed CSK dla poszkodowanych w powodzi. Liczy się każdy ofiarowany grosz
NASZ PATRONAT

Filharmonicy zagrają przed CSK dla poszkodowanych w powodzi. Liczy się każdy ofiarowany grosz

Filharmonia Lubelska serdecznie zaprasza na plenerowy koncert, który odbędzie się jutro (sobota) o godzinie 15:00 przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Motoryzacyjna Elizówka - Level Hard Event
MOTO DW
film

Motoryzacyjna Elizówka - Level Hard Event

W najnowszym odcinku MotoDW zabieramy Was na wyjątkową motoryzacyjną imprezę zorganizowaną przez Level Hard na lubelskiej Elizówce. Mercedes z silnikiem od ciężarówki, samochody, drift i stunt – to tylko część atrakcji, które czekają na Was w tym pełnym emocji odcinku. Zobaczcie sami, co przygotowaliśmy!

Każdy chyba pamięta wielkiego bobasa wspinającego się po kamienicy Rynku. Czy w tym roku artyści OPENCITY zaskoczą nas jakimiś ciekawymi instalacjami?
NASZ PATRONAT

Lublin stanie się wielką galerią sztuki

Już w sobotę rusza jeden z najstarszych festiwali sztuki w przestrzeni miejskiej. tematem tegorocznej edycji jest „Mater:ja”, czyli podróż w relacjach między materią, a duszą.

Performance Platform Lublin 2023, Mariia Mytrofanova, działania w przestrzeni

Nie myślisz sztampowo i jesteś artystą? Zgłoś się Performance Platform Lublin

Galeria Labirynt ogłasza nabór do festiwalu sztuki wykraczającej poza wszelkie standardy.

Na fotografii udostępnionej nam przez Romana Dębińskiego - kadr z meczu w 1986 r, niestety przegranego przez Motor 1:2. Od lewej: Dębiński, Janusz Dec, Zbigniew Mandziejewicz, Modest Boguszewski i Dariusz Marciniak, pod bramką interweniującego Zygmunta Kalinowskiego
Magazyn

Przed meczem przyjaźni wspominamy potyczki Motoru ze Śląskiem. Goście wygrali w Lublinie tylko raz

W meczu 10. kolejki PKO BP Ekstraklasy w sobotę o godz. 17:30 Motor zmierzy się na Arenie Lublin ze Śląskiem Wrocław. Sobotni rywale dotychczas dziewięciokrotnie gościli w Kozim Grodzie. Sześciokrotnie zostawiali komplet punktów, a tylko raz gościom udało się wygrać. Większość meczów satysfakcjonowała kibiców nie tylko dzięki rezultatom. Było na co popatrzeć…

To już 30 lat, odkąd pomagają. Rotary Club Zamość świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

To już 30 lat, odkąd pomagają. Rotary Club Zamość świętuje jubileusz

„Żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi. Bo nie jesteś sam” – to motto przyświeca ich działalności od początku istnienia i było też hasłem przewodnim uroczystości 30-lecia. Swój okrągły jubileusz obchodził w piątek zamojski Rotary Club.

Japońscy przedsiębiorcy w Lublinie. Wiemy, po co przyjechali

Japońscy przedsiębiorcy w Lublinie. Wiemy, po co przyjechali

Przedstawiciele japońskich sieci handlowych reprezentujący sektor spożywczy gościli w Lublinie. Przedsiębiorcy z Kraju Kwitnącej Wiśni wzięli udział w Lubelskim Centrum Konferencyjnym w spotkaniu „Doing business together. Lubelskie&Japanese B2B meetings” będącym jedną z inicjatyw Programu Gospodarczego Polski na EXPO 2025 Osaka.

Wizja lokalna zorganizowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wydawała się być dla zalewanych mieszkańców ostatnim „kołem ratunkowym”. Póki co , problem wciąż czeka na rozwiązanie
Alarm24

Wszyscy umywają ręce, a mieszkańca Franciszkowa od lat zalewa woda i… krew

Wystarczy, że na świdnickim lotnisku spadnie niewielki deszcz, a po podwórku pana Stanisława, mieszkańca Franciszkowa pływają… kury i woda podmywa fundamenty oraz ściany domu. Wszystko przez znajdujący się nieopodal jego działki rów, którym woda odprowadzana jest z oczyszczalni i przepompowni Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Świdnik” S.A. – Nie zalewało nas do czasu, gdy nie było Portu Lotniczego. Odkąd powstał i wodę także z jego terenu odbiera WSK co rusz pływamy. Nie jestem przeciwny lotnisku, ale tak nie da się już dłużej żyć – mówi zdruzgotany i dodaje, że nie jest jedynym mieszkańcem Franciszkowa, któremu doskwiera ten problem.

Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych została powołana do Rady ds. Polityki Rodzinnej i Demograficznej.

Teraz głos samorządów będzie lepiej słyszalny. Minister powołała wiceprezydent Lublina do Rady ds. Polityki Rodzinnej i Demograficznej

Anna Augustyniak, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych została powołana przez Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk, ministra rodziny pracy i polityki społecznej w skład działającej przy ministerstwie Rady ds. Polityki Rodzinnej i Demograficznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium