Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

23 lutego 2017 r.
17:43

Insygnia generalskie Jana Karskiego wręczone rodzinie bohatera

Uroczysty i wzruszający charakter miało wręczenie rodzinie Jana Karskiego insygniów i atrybutów związanych z aktem nadania mu pośmiertnie stopnia generała brygady, jaki odbyło się w Ministerstwo Obrony Narodowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szef MON Antoni Macierewicz wręczył przedstawicielce rodziny bohatera dr Wie-sławie Kozielewskiej-Trzasce, bratanicy i córce chrzestnej Jana Karskiego - szablę ge-neralską. Zaś jego siostrze ciotecznej Edwardzie Natkańskiej generalską rogatywkę. Przekazany został także pełny zestaw mundurowy.

W uroczystości brali udział przedstawiciele Towarzystwa Jana Karskiego przez lata walczącego o pośmiertny awans generalski – sekretarz Jacek Woźniak i Andrzej Ludek. Uczestniczy ł rónież stryjeczny wnuk bohatera – Jerzy Kozielewski.

Jak podkreślił minister dokonał się akt elementarnej powinności patriotycznej wobec bohatera, który już w wieku 28 lat dwukrotnie uhonorowany został orderem Virtuti Militari za swoje czyny wojenne. Płacił za nie krwią, torturami i cierpieniem. Stopień generalski należał mu się jeszcze za życia.

Zwracamy dług wobec jednego z najbardziej z bohaterskich żołnierzy Rzeczpospolitej. Spłacamy dług, który tak długo był odkładany, a generał Kozielewski, pan generał Jan Karski był tą osobą, która na cały świat rozsławiła imię polskie, jako narodu nie tylko bohaterskiego, ale także narodu, który potrafił w najtrudniejszych dla siebie chwilach poświęcić się także dla ratowania współobywateli innej narodowości, który nie rozróżniał zagrożonych według narodowości, lecz według tego, kto był prześladowany a kto był prześladowcą. Można by rzec, że Jan Karski najbardziej ze znanych wszystkich Polaków tamtego okresu ucieleśniał idee Rzeczpospolitej, idee Polskości, wartości którymi zawsze powinniśmy być wierni - mówił minister.

Ojczyzna chyli głowę przed bohaterem i gratuluje rodzinie Kozielewskich, iż z jej szeregów wyrósł.
Wzruszające było wystąpienie dr Wiesławy Kozielewskiej, która mówiła:

Dziękuję żołnierskim: „Ku chwale Ojczyzny!”. Jan Karski godnie Polsce się zasłużył.

Chcę też zwrócić się o coś, co leży nam na sercu od dawna, a bezpośrednio wiąże się z pamięcią Jana Karskiego. Chodzi o Jego mądrą, godną i sprawiedliwą – p a m i ę ć oraz płynące z niej przesłanie.
Jest nie do przyjęcia teza jakoby misja Jana Karskiego była misją „niedokończoną”, „darmeną” czy „przegraną”.

Bohater wypełnił swoja misję w całości. Przekazał swój raport do najwybitniejszych osobistości ówczesnego świata. Zrobił wszystko, co było w Jego mocy. To świat nic z misją Karskiego nic nie zrobił.
Misja Karskiego była misją k o m p l e t n ą. W sensie merytorycznym i moralnym. To świat zawiódł, a nie On.

Ten element i przesłanie kompletności misji Jana Karskiego jest w wielu wypadkach pomijany. Lansowana czy wręcz narzucana jest natomiast wizja „daramności” czy „niedokończenia”. Jest to wizja defetystyczna, odbierajaca misji Bohatera jej unikalność.

Nie analizuję czy z powodów kwaflifikacji intelektualnych czy innych intencji au-torów takich wersji. Pewne jest jedno - przesłaniem misji tego Bohatera nie może być motyw daremności i klęski. Ta misją była misją tryumfu dobra nad złem. Tryumfu racji moralnej nad polityczna koniunturą. Kto tego nie pojmuje, nie wiele zrozumiał z misji Jana Karskiego. To tak, jakby „daremność” przypisywać czynowi Ojca Maksymiliana Kolbe.

Przypominając, iż w tym roku przypada 75 rocznica wojennej misji Jana Karskiego, jego bratanica skierowała do szefa MON propozycję, aby uczcić to symbolicznym gestem nadania imienia Generała Jana Karskiego – Miedzynarodowej Brygadzie Polsko-Ukrainsko-Litewskiej stacjonującej w Lublinie.

Dodawała:

Symbolika kompozycji narodowej tej jednostki znajduje odbicie w biografii Bohatera.
W Wilnie rozpoczynał swoje studia, we Lwowie je znakomicie ukończył, we Włodzimierzu Wołyńskim jako prymus zdobył szlify podchorążego artylerii konnej. Jego brat, pułkownik Marian Kozielewski walczył w wojnie bolszewickiej 1920 roku. Był komendantem Policji Państwowej województwa nowogródzkiego, lwowskiego, a potem komendantem stołecznym.

Całe życie braci Kozielewskich związane było z obroną przez zagrożeniem sowieckim czy szerzej rosyjskim. Dlatego zwracam się o namysł nad prośbą, którą wyraziłam.

Po uroczystosci, Jacek Woźniak skomentował ją jako godną i ważną w planie przywracania Janowi karskiemu jego własciwej pozycji w świadomości narodowej Polaków.

- Jedni próbują „opisywać” bohatera gadżetami, jakimiś seryjnymi ławczkami z odlewem jego postaci, jakimiś tandetnymi komiksami czy filmami rysunkowymi, inni w odrędnej poetyce. Realizujemy projekt biograficzny trylogii „Jan Karski. Jedno życie” piórem przewodniczącego naszego towarzystwa i najbliższego przyjaciela bohatera – Waldemara Piaseckiego. Premiera drugie tomu „Inferno” odbęzdie się na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium