Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

27 grudnia 2017 r.
6:40

Ksiądz profesor z KUL został patronem ulicy. "Byłem tym mile zaskoczony"

0 8 A A
Uhonorowany wyróżnieniem ksiądz Henryk Witczyk podkreślił że zaszczyt ten jest dla niego wyzwaniem i zobowiązaniem do dalszej działalności społecznej
Uhonorowany wyróżnieniem ksiądz Henryk Witczyk podkreślił że zaszczyt ten jest dla niego wyzwaniem i zobowiązaniem do dalszej działalności społecznej (fot. Świętokrzyski Urząd Wojewódzki)

Ksiądz profesor Henryk Witczyk z KUL został patronem jednej z ulic w Kurzelowie (Świętokrzyskie). Decyzją wojewody współpracujący z Radiem Maryja duchowny zastąpił komunistę Mariana Buczka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Dowiedziałem się z Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach, że jest taki zamiar. Byłem tym mile zaskoczony –przyznaje w rozmowie z nami ks. prof. Henryk Witczyk, który kieruje Katedrą Teologii Biblijnej Nowego Testamentu i Proforystyki w Instytucie Nauk Biblijnych KUL w Lublinie. – Najpierw jednak dopytywałem, czy można osobę żyjącą czynić patronem takiej czy innej ulicy. W odpowiedzi usłyszałem, że tak. Padł m.in. przykład piłkarza Roberta Lewandowskiego (Lewandowski jest patronem ulicy w Kuźni Raciborskiej – dop. red.).

W Kurzelowie w gminie Włoszczowa była ulica Mariana Buczka. Nazwa nie została zmieniona przez samorząd w związku z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego. Decyzję podjęła wojewoda świętokrzyska, ustanawiając patronem ks. prof. Witczyka.

– Ustawa dekomunizacyjna pozwala wojewodzie na rozstrzygniecie nadzorcze zastępcze – tłumaczy Iwona Boratyn, rzecznik prasowy burmistrza Włoszczowy. – Może mieszkańcy mieliby inne propozycje, ale wyboru pani wojewody nie należy krytykować.

Nowy patron ulicy ks. prof. Witczyk pochodzi z Dankowa w parafii Kurzelów, jest honorowym obywatelem Włoszczowy.

– Jest osobą powszechnie znaną – zaznacza Boratyn i zapewnia, że jego kandydatura na patrona ulicy nie budzi żadnych wątpliwości. – Może tylko poprzez fakt, że jest to osoba żyjąca – przyznaje rzeczniczka. – Myślę jednak, że mieszkańcy Kurzelowa znają ks. Witczyka bardzo dobrze. Na pewno zasługuje na ogromne uznanie i wielki szacunek. Poza tym jest bardzo sympatycznym człowiekiem.

– Ks. prof. Henryk Witczyk ma wspaniały dorobek naukowy oraz bogatą działalność społeczną – odpisał na nasze pytania Jacek Korczyński z biura wojewody świętokrzyskiego. – Warto podkreślić, że ksiądz profesor był kapelanem „Solidarności”, twórcą radia i wydawnictwa Jedność oraz założycielem i przewodniczącym Ogólnopolskiego Stowarzyszenia "Dzieło Biblijne Jana Pawła II". Jako jedyny Polak został powołany przez Benedykta XVI do Papieskiej Komisji Biblijnej. W 2013 roku został Honorowym Obywatelem Miasta i Gminy Włoszczowy – wylicza zasługi patrona Korczyński.

Dodajmy, że ks. prof. Witczyk jest też wykładowcą Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach i publicystą Radia Maryja.

Na nasze pytanie, czy jest to jedyny przypadek, że osoba żyjąca została patronem ulicy, przedstawiciele wojewody świętokrzyskiego milczą.

– To są rzadkie przypadki. W Polsce przyjęło się, że dopiero 5 lat po śmierci danej osoby może ona zostać patronem np. ulicy – mówi Halina Danczowska, przewodnicząca społecznego Zespołu do spraw nazewnictwa ulic i placów publicznych w Lublinie. – Oczywiście są sytuacje wyjątkowe. Dotyczą wybitnych osobistości, takich jak np. Jan Paweł II. W Lublinie uchwałę dotyczącą al. Jana Pawła II rada miasta podjęła w 1990 roku, czyli jeszcze za życia papieża. W przypadku parku Jana Pawła II był to rok 2011 r., czyli 6 lat po śmierci Ojca Świętego, natomiast w przypadku skweru arcybiskupa Józefa Życińskiego – 2012, czyli rok po śmierci.

W Lublinie nie było propozycji, aby osobę żyjącą uczynić patronem ulicy, skweru czy placu. – Uważam, że nawet jest pewną niezręcznością, przy całym szacunku dla osoby, jeżeli Port Lotniczy Gdańsk nosi imię prezydenta Lecha Wałęsy. On żyje – zaznacza Danczowska.

>>>

Zobacz także: Wojewoda nadaje nowe nazwy ulic w Lublinie

Pozostałe informacje

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak
OSZUSTWO NA POLICJANTA

Policjant nie był prawdziwy. Ale stracone 200 000 złotych już tak

Oszust wmówił kobiecie, że jej konto padło ofiarą hakerów i musi przelać swoje pieniądze na „bezpieczny rachunek”.

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?
SONDA
film

Kto z nich powinien reprezentować Polskę w Konkursie Piosenki Eurowizji 2025?

Komisja wybrała 10 utworów, które wybrzmią podczas finału polskich kwalifikacji do 69. Konkursu Piosenki Eurowizji 2025. W walentynki dowiemy się, kto pojedzie do Szwajcarii i będzie reprezentować Polskę na eurowizyjnej scenie.

Chernobylite 2: Exclusion Zone
PROMIENIOWANIE
film

Chernobylite 2: Exclusion Zone. Co zobaczymy w Czarnobylu? (wideo)

Przy pierwszej części się sprawdziło. Polskie studiu The Farm 51 pracuje przy grze Chernobylite 2: Exclusion Zone i potrzebuje wsparcia. Stąd kampania na Kickstarterze.

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę
NA KORCIE

Australian Open. Świątek i Hurkacz w nocy powalczą o trzecią rundę

Pora na drugi mecz na Australian Open dla Igi Świątek i Huberta Hurkacza. Tym razem polscy kibice nie dość, że będą musieli „zarwać noc” by oglądać polskich tenisistów na żywo, to dodatkowo będą musieli dokonać wyboru, które spotkanie oglądać

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej
patronat
21 stycznia 2025, 19:00

Z Tik-Toka na scenę. Mama na obrotach w Białej Podlaskiej

Już 21 stycznia w sali widowiskowej Starostwa Powiatowego w Białej Podlaskiej wystąpi Klaudia Klimczyk powszechnie znana jako Mama Na Obrotach. Przyjeżdża z nowym programem „Kiedyś, a dziś”.

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu
ZDJĘCIA
galeria

Koci herosi z lubelskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt szukają kochającego domu

Mówi się, że nikt nie da ci tyle miłości co zwierzę, któremu uratowałeś życie. I to jest prawda: zwierzak wzięty ze schroniska odpłaca się nieograniczoną miłością. Obecnie na kochający dom w lubelskim schronisku czeka 116 kotów.

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Lodowisko już działa. Można nawet zarezerwować całą taflę

Szkoła Podstawowa nr 5 w Świdniku otworzyła lodowisko pod chmurką. Dziś wszyscy ślizgają się za darmo. Potem trzeba będzie już płacić. Ile?

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy
NA GORĄCYM UCZYNKU

Chcieli ukraść kawę. Nakrył ich dzielnicowy

Dwóch mężczyzn próbowało ukraść kawę w sklepie na Kalinowszczyźnie. Na ich nieszczęście, w tym samym czasie zakupy robił tam policjant.

Jesse Eisenberg i Kieran Culkin na planie filmu Prawdziwy Ból
DO ZOBACZENIA
film

Prawdziwy ból: Premiera online już za chwilę (wideo)

Były zdjęcia w Lublinie i Krasnymstawie, były świetne recenzje, są nagrody i nominacje. Czas na premierę w streamingu. Kiedy i gdzie obejrzymy Prawdziwy Ból?

Aukcja Pride of Poland w 2024

Promują konie w Paryżu i szukają firmy eventowej. Już szykują się na aukcję Pride of Poland

Do wydarzenia jeszcze wiele miesięcy, ale przygotowania do tegorocznych Dni Konia Arabskiego w Janowie Podlaskim już ruszyły. Stadnina szuka firmy eventowej, która zorganizuje techniczne zaplecze dla 2 tys. gości podczas sierpniowej imprezy.

– O małżeństwo trzeba dbać - mówią Teresa i Piotr Mojzessowie
PÓŁ WIEKU RAZEM
galeria

Przeżyli z sobą wiele lat. „Trzeba umieć ustąpić i powiedzieć przepraszam”

Wasza obecność dzisiaj tutaj to dowód, że miłość istnieje – mówił Rafał Zwolak, prezydent Zamościa i zdradził, że sam jest po ślubie 26 lat. Słuchali go małżonkowie ze znacznie dłuższym stażem, którym Prezydent RP przyznał Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte
galeria

Słowa uznania i łzy szczęścia. Centrum opiekuńczo-mieszkalne już otwarte

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne przy ulicy Poturzyńskiej 1 jest nową miejską placówką z zakresu pomocy społecznej. Inwestycja została dofinansowana kwotą 3,15 mln zł w ramach Programu „Centra Opiekuńczo-Mieszkalne” Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Całość kosztów to niemal 4 mln zł.

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa
Lubycza Królewska

23-latek zatrzymany za narkotyki i próbę przekupstwa

Miał w domu mefedron, susz roślinny i próbował przekupić policjantów. Może trafić za kratki na kilka lat.

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Nie żyje Witold Popiołek. Były starosta puławski, samorządowiec z gminy Końskowola

Starostwo powiatowe w Puławach poinformowało, że dzisiaj rano zmarł Witold Popiołek, były starosta puławski, członek zarządu powiatu oraz były wójt gminy Końskowola. Miał 80 lat.

Wiktora Kawka wraca do Zamościa

Wychowanek wraca do KPR Padwy Zamość

Do drużyny KPR Padwa Zamość wraca rozgrywający Wiktor Kawka. Ekipa z Zamościa ma też nowego lewoskrzydłowego

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium