Polska znajduje się w pierwszej dwudziestce państw o najwyższych rezerwach walutowych. Zestawienie otwiera Japonia, której rezerwy wynoszą aż 1,27 bln dolarów.
Najwyższe rezerwy walutowe na świecie posiada Japonia. Z danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (z wyłączeniem Chin) wynika, że w lipcu 2014 r. japoński bank centralny zgromadził aż 1,27 bln dolarów. Na drugim miejscu była Szwajcaria z rezerwami o wartości 549,5 mld dolarów, a na trzecim Rosja – 468,8 mld dolarów.
Rezerwy walutowe tej ostatniej topnieją w bardzo szybkim tempie. Zdaniem analityków mogą się one wyczerpać w ciągu najbliższych 18 miesięcy, bo gospodarka tego kraju jest w coraz gorszym stanie, a ropa naftowa na światowych rynkach jest coraz tańsza.
Rząd Rosji, której gospodarka w dużym stopniu uzależniona jest od globalnych notowań ropy naftowej i gazu, zmuszony jest do przyjęcia strategii cięcia wydatków o 10 proc. i sięgania po rezerwy walutowe do czasu, aż ceny ropy się odbiją.
„The New York Times” podał, że rosyjskie rezerwy zagraniczne wynoszą obecnie ok. 360 mld dolarów, a dodatkowe 120 mld dolarów są w dwóch funduszach „rainy day”.
Dla porównania polskie rezerwy walutowe zdeponowane w Narodowym Banku Polskim wynosiły na koniec lutego 2015 r. ok. 98 mld dolarów. Oznacza to, że w porównaniu do lipca 2014 r. zmniejszyły się o ok. 5,5 mld dolarów.
W warunkach płynnego kursu walutowego rezerwy dewizowe służą przede wszystkim wzmocnieniu wiarygodności finansowej kraju, obniżając koszt finansowania na rynkach globalnych i ograniczając ryzyko gwałtownego odpływu kapitału. Mogą być także wykorzystywane w celu wsparcia stabilności rynków finansowych czy sektora bankowego, w szczególności przez dostarczanie płynności walutowej w przypadku dysfunkcjonalności rynków finansowych.
Największa część rezerw inwestowana jest w rządowe papiery wartościowe krajów o wysokim ratingu, charakteryzujące się najwyższym stopniem bezpieczeństwa i płynności. Utrzymywane w portfelach inwestycyjnych pozarządowe papiery wartościowe emitowane są przede wszystkim przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielką część rezerw stanowią krótkoterminowe lokaty zawierane z bankami o wysokiej wiarygodności kredytowej.