Studenci w ramach programu „Legia Akademicka” kolejny rok będą mogli szkolić się w wojsku. Uczelnie mogą zgłaszać się do udziału w programie ochotniczego szkolenia. Ma on obowiązywać do 2021 roku.
W grudniu porozumienie w tej sprawie podpisali Tomasz Zdzikot, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz Piotr Müller, podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Według założeń, w tej edycji programu zostanie przeszkolonych około 5 tysięcy studentów. Jest to jeden z kluczowych programów Ministerstwa Obrony Narodowej, który ma służyć odbudowie rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP, zwłaszcza w korpusach osobowych oficerów i podoficerów rezerwy.
– Trzeba cieszyć się, że przedłużono ten program. Studenci są naturalnym zapleczem kadry „menadżerskiej” dla wojska – mówi Damian Duda, sierżant LA przy UMCS. – Dostrzegliśmy także minusy. Nasze uwagi przekazaliśmy dowódcom. Wiele jednostek wojskowych ma archaiczny program szkolenia, nieprzystający do dzisiejszych czasów i ludzi, który nie odpowiada współczesnym wymogom pola walki. To trzeba zmienić – dodaje sierżant Duda. W ubiegłorocznej pilotażowej edycji wzięło udział 3487 studentów w całym kraju.
„Legia Akademicka” to jedno z rozwiązań, którego głównym celem jest odbudowa rezerw osobowych. Dzięki zawartemu porozumieniu organizatorem części teoretycznej ochotniczego szkolenia studentów, obejmującej m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej, będzie rektor uczelni, w której realizowany będzie proces szkolenia wojskowego.
Po zaliczeniu części teoretycznej student ochotnik otrzyma kartę powołania na ćwiczenia wojskowe – część praktyczną programu, która będzie realizowana w wytypowanych jednostkach wojskowych i ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP podczas przerwy wakacyjnej.