Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

13 sierpnia 2012 r.
13:10
Edytuj ten wpis

Odszedł Jan Sawka, jego Pomnik Pokoju stanie w Jerozolimie

0 0 A A
Jan Sawka i dzieło jego życia: Pomnik Pokoju dla Jerozolimy (Archiwum)
Jan Sawka i dzieło jego życia: Pomnik Pokoju dla Jerozolimy (Archiwum)

9 sierpnia zawał serca zabrał w Nowym Jorku Jana Sawkę, wybitnego artystę plastyka. Znanego grafika i jedną z największych indywidualności Polskiej Szkoły Plakatu, rysownika, malarza kreatora form przestrzennych. Miał 65 lat.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Niebawem skierował swoje zainteresowania w kierunku form przestrzennych odwołujących się do współczesnych problemów politycznych i społecznych. Wyrazem tego był cykl nazwany "Banners” ("Sztandary”), który zwrócił na polskiego artystę uwagę światowej krytyki.

Ukoronowaniem tego etapu twórczego miał być The Peace Monument (Pomnik Pokoju) zlokalizowany w Jerozolimie, kolebce narodu żydowskiego, ale także trzech dominujących w świecie religii monoteistycznych: judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Projekt powstał w 1996 roku we współpracy z Bartłomiejem Sapeto. Przesłaniem ideowym stała się dewiza Mahatmy Ghandiego: "Nie ma drogi dla pokoju, bowiem sam pokój jest drogą”.

Monument tworzyć ma 210 smukłych drążków z włókna węglowego wznoszących się do nieba, reprezentujących judaizm, chrześcijaństwo i islam, a zwieńczonych symbolami tych religii: Gwiazdą Dawida, krzyżem i półksiężycem. Kolorem pomnika miała być biel, barwa pokoju. W nocy miał być oświetlany białym światłem.

Drążki z symbolami wiary miały zostać wykonane przez brytyjskiego producent najtrwalszych masztów jachtowych, a ich mocowanie miał zaprojektować i zrealizować japoński konstruktor Mitsuo Miyazaki, specjalista w instalacji obiektów odpornych na wszelkie warunki, jakie mogą wystąpić na ziemi (w tym trzęsienia ziemi, powodzie, huragany i warunki atmosferyczne).

Pod pomnikiem miało znaleźć się centrum dialogu, gdzie miałby się odbywać sympozja, konferencje, wystawy i inne produkcje artystyczne poświęcone zagadnieniom pokoju na świecie.

Formę pomnika Sawki zaakceptowali przedstawiciele wszystkich trzech religii. Po latach dyskusji, konsultacji i uzgodnień, Pomnik Pokoju na być zrealizowany. Trwa finalizowanie gromadzenia niezbędnych środków. Projekt Polaka wyróżniono specjalną nagrodą AIA (American Institute of Architects).

Krótko przed śmiercią Jan Sawka ukończył multimedialny spektakl "Voyage” ("Podróż”), który będzie towarzyszył przyszłorocznej trasie koncertowej Mickeya Harta, perkusisty zespołu Grateful Dead.

Był artystą nieobojętnym. Maestrię techniczną łączył z pasją wypowiadania się na wszystkie najważniejsze tematy związane z kondycja ludzką, przede wszystkim wolnością człowieka.

Sprzeciwem wobec nietolerancji, agresji i wojny oraz dowodzenie, że nie ma alternatywy dla pokoju, tolerancji i wzajemnego poszanowania. Był przekonany, że cele te są niemożliwe do zrealizowania bez konsensusu trzech najważniejszych religii światowych.

Kiedy wręczano mu nagrodę za projekt Pomnika Pokoju dla Jerozolimy, podkreślono, iż jak mało kto Jan Sawka potrafi łączyć w jedność pasję i poezję. Taki był.

Pozostawił żonę Hankę, córkę Hannę Marię, zdolną reżyserkę-dokumentalistkę i scenarzystkę oraz dwóch wnuków. Pogrzeb, zgodnie z jego wolą, odbędzie się w Polsce.




Pozostałe informacje

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Motoryzacyjne perełki zaparkują puławskim na targowisku

Unikatowe samochody z różnych stron świata, zabytkowe motocykle, amerykańskie krążowniki, auta sportowe i popularne wyroby polskiej myśli technologicznej - to wszystko i wiele więcej będzie można zobaczyć w najbliższą niedzielę w Puławach.

Autorzy najlepszej pracy konkursu o mieście przyszłości - uczniowie z SP nr 28 w Lublinie zdobyli dla swojej szkoły główną nagrodę - 25 tysięcy złotych
galeria

Amfiteatr, zieleń, zabawki. Tak młodzież wyobraża sobie Lublin w przyszłości

Młodzi ludzie pokazali jak wyobrażają sobie Lublin w przyszłość. Dzisiaj zakończyła się gala podsumowująca projekt. Najlepsi okazali się uczniowie z SP nr 28, którzy pokazali makietę pt. Koziołkowice. To pomysł na zagospodarowanie terenu za galerią VIVO w centrum miasta.

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych
LUBLIN

Zostały dwa tygodnie rekrutacji do lubelskich szkół ponadpodstawowych

Jeszcze tylko dwa tygodnie na rejestrację mają uczniowie, którzy wezmą udział w tegorocznej rekrutacji do szkół ponadpodstawowych w Lublinie. W tym roku w klasach pierwszych liceów, techników i szkół branżowych przygotowano niemal 3000 miejsc. Koniec czasu 21 czerwca.

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego
9 czerwca 2024, 18:30

VI Dni Muzyki Ludomira Rogowskiego

9 czerwca 2024 w lubelskim Trybunale Koronnym w Lublinie, odbędzie się koncert kameralny "Ludomir Michał Rogowski im memoriam", w 70. rocznicę śmierci chorwacko - polskiego kompozytora.

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy
LUBLIN/ZDJĘCIA
galeria

Lublin dał drugie życie kwiatom. Teraz zaopiekują się nimi mieszkańcy

W środę (5 czerwca) w Ogrodzie Saskim od godziny 9.00 miasto rozdawało bratki z miejskich kwietników z Parku Bronowickiego i właśnie Ogrodu Saskiego. Kwiaty rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- Zobaczyłam zamaskowaną osobę. Sparaliżowało mnie. Stanęłam w bezruchu - relacjonuje jedna z pracownic banku spółdzielczego

Napadała na banki, stanęła przed sądem. "Podeszłam do niej z wyciągniętym nożem"

36-letnia Anna A. obrabowała banki w Kurowie i Puławach na ponad 50 tys. zł. Przed sądem opowiedziała co ją do tego skłoniło i jak bardzo żałuje swojego czynu. Kobiecie grozi do 20 lat więzienia.

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Zarząd coraz droższy. Piąty członek już na etacie

Początkowo zarządu powiatu puławskiego nowej kadencji liczył czworo etatowych członków zarządu oraz jednego społecznego. To już nieaktualne. Głosami Koalicji Obywatelskiej, Trzeciej Drogi oraz Danuty Smagi z PiS, do grona etatowców dołączył Łukasz Skowyra.

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

W lesie znaleziono ponad 30 niewybuchów. Wezwali saperów

Wczoraj wieczorem w lesie niedaleko Chodlika znaleziono dół, w którym znajdowały się granaty z okresu drugiej wojny światowej. Na miejsce skierowano policję, która wezwała patrol saperski.

Do 10 czerwca mieszkańcy gminy mają czas do zgłoszenia projektów na jubileuszową edycję budżetu obywatelskiego.

Marzysz o zmianie miasta? Zgłoś projekt do budżetu obywatelskiego Świdnika

Jeszcze tylko 4 dni świdniczanie mają by zgłosić swoje pomysły do kolejnej edycji budżetu obywatelskiego. Do dyspozycji mieszkańców jest milion zł.

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Żółte sery do pizzy: przegląd i rekomendacje dla świadomych konsumentów

Pizza – ulubiona potrawa wielu z nas, może być prawdziwą ucztą dla podniebienia, jeśli zostanie przygotowana z odpowiednich składników.

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy. "Spoczywaj w pokoju"

Nie żyje polski żołnierz, który strzegł granicy państwowej. Zmarł dzisiaj w godzinach popołudniowych w Wojskowym Insytucie Medycznym w Warszawie.

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

Jest terminarz PKO BP Ekstraklasy. Motor Lublin na początek zagra z niedawnym mistrzem

W czwartek poznaliśmy terminarz PKO BP Ekstraklasy na sezon 2024/2025. Motor Lublin na dzień dobry zagra przed własną publicznością z Rakowem Częstochowa. Pierwszą kolejkę zaplanowano na dni: 19-21 lipca.

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Całe województwo na żółto. Czy znowu czekają nas podtopienia?

Kolejne burze nadchodzą nad województwo lubelskie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje alert dla całego województwa.

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Taka fontanna tylko w Lublinie. Aż 20 pokazów w czerwcu

Przed nami 20 widowiskowych pokazów fontanny multimedialnej. Przez cały czerwiec będą rozpoczynać się o nowej godzinie.

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Dworzec Lublin z nagrodą za dostępność

Lubelski dworzec idzie jak burza i zdobywa kolejne nagrody. Teraz został doceniony za dostępność dla osób niepełnosprawnych. Podczas uroczystej gali w pałacu prezydenckim nagrodę odebrał dyrektor Grzegorz Malec.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium