Parlament Kanady nadał tytuł Bohatera Ludzkości Janowi Karskiemu w uznaniu jego działań na rzecz powstrzymania Holokaustu. Jest to kolejny gest przypadający na rok Jana Karskiego, ogłoszony w br. przez polski Sejm z okazji stulecia urodzin słynnego kuriera.
W uroczystości, która odbyła się w czwartek w parlamencie w Ottawie, wziął udział ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki. W swym wystąpieniu podkreślił, że Kanada jest krajem, który "stoi na straży wolności, pokoju i godności ludzkiej", czego dowodem jest również upamiętnienie Karskiego.
Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się w Łodzi w 1914 roku, zmarł w Waszyngtonie w 2000 roku. Przed wybuchem II wojny światowej był pracownikiem MSZ. W czasie okupacji działał w konspiracji jako kurier władz Polskiego Państwa Podziemnego. Jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Jednak jego dramatyczne apele o ratunek dla narodu żydowskiego nie przyniosły rezultatów.
Po wojnie Karski pozostał na emigracji w USA. Podjął studia z zakresu nauk politycznych i obronił doktorat na Uniwersytecie Georgetown. Uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. W 1998 r. izraelski Instytut Pamięci Yad Vashem, który uznał Karskiego za Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, zgłosił jego kandydaturę do Pokojowej Nagrody Nobla. W 2012 roku prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności.
W ostatnich miesiącach obchody stulecia urodzin Karskiego zorganizował Uniwersytet Georgetown, a Senat USA przyjął rezolucję upamiętniającą spuściznę i osiągnięcia polskiego emisariusza. W 2013 roku ukazało się wznowione angielskie wydanie wspomnień Karskiego "Tajne państwo".