Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

19 marca 2020 r.
11:17

To była rekordowa ciepła zima. "Na kilkunastu stacjach nie było ani jednego dnia z pokrywą śnieżną"

6 3 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

- Z dostępnych informacji i danych z naszej stacji meteorologicznej w centrum Lublina wynika, że faktycznie była to najcieplejsza zima co najmniej od 1951 roku, czyli od kiedy rozpoczęto tam pomiary. Rozmowa z dr Krzysztofem Bartoszkiem z Katedry Hydrologii i Klimatologii UMCS

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • W tym tygodniu pożegnamy astronomiczną zimę. Ta meteorologiczna już się skończyła i według powszechnej opinii była rekordowo ciepła. To prawda?

- Mogę się z tym zgodzić. Z dostępnych informacji i danych z naszej stacji meteorologicznej w centrum Lublina wynika, że faktycznie była to najcieplejsza zima co najmniej od 1951 roku, czyli od kiedy rozpoczęto tam pomiary. Również według pomiarów ze stacji należącej do IMGW-PIB we Włodawie, średnia temperatura od 1 grudnia ubiegłego roku do końca lutego wyniosła +2,2 stopnie Celsjusza i była o 4,7 stopnia wyższa od przeciętnej, ustalonej na podstawie danych z lat 1951-2010. Mamy tu do czynienia z wyraźną dodatnią anomalią temperatury, która zaznaczyła się też w innych rejonach kraju. To samo dotyczy występowania pokrywy śnieżnej. Na kilkunastu stacjach, w większości z zachodniej Polski, nie było ani jednego dnia z pokrywą śnieżną. Była to tam pierwsza taka bezśnieżna zima przynajmniej od 70 lat. Także w naszym regionie pod tym względem wyraźnie się wyróżniała, bo opady śniegu występowały incydentalnie. Pokrywa śnieżna przez dłuższy czas występowała jedynie w rejonach górskich.

  • To się dało przewidzieć?

- W przypadku pogody możemy prognozować z zadowalającym skutkiem 4-5 dni do przodu. Im dłuższego okresu dotyczy prognoza, tym bardziej jest niepewna. Jednakże modele numeryczne należące do Europejskiego Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) jesienią sugerowały wystąpienie bardzo ciepłej i mało śnieżnej zimy w Europie Środkowej i to się sprawdziło.

  • Dlaczego ta zima była tak ciepła?

- Nie możemy tu mówić wyłącznie o globalnym ociepleniu i wpływie działalności człowieka, chociaż od około trzech dekad widzimy zauważalny trend rosnący temperatury powietrza. Ale w kontekście na przykład minionej zimy jest to tylko tło, gdyż istotne znaczenie ma charakter cyrkulacji atmosferycznej. Tej zimy nie mieliśmy ani jednego dnia z masami powietrza kontynentalnego napływającymi z kierunku wschodniego, a to one wpływają na występowanie dni mroźnych o tej porze roku. Ostatnia z chłodnych zim pojawiła się na przełomie 2009 i 2010 roku i wówczas notowano duży udział napływu powietrza z sektora wschodniego. Teraz dominowały dni z napływem ciepłego powietrza morskiego z zachodu i południowego zachodu, a więc znad Atlantyku.

  • A co dalej? Czy po ciepłej zimie będziemy mieli proporcjonalnie ciepłe wiosnę i lato?

- To, że mieliśmy ciepłą zimę nie oznacza stu procentowej pewności, że kolejne pory roku też będą aż tak anomalnie ciepłe. Oczywiście jest duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym okresie temperatura będzie wyższa od normy, ale trudno przewidzieć na przykład częstość występowania fal upałów latem. Zwykle jest tak, że po mroźnych i śnieżnych zimach mamy do czynienia z równie chłodną wiosną. Teraz należy się spodziewać, że pierwsza połowa wiosny będzie cieplejsza niż przeciętnie. Pamiętajmy jednak, że w ubiegłym roku, mimo dość ciepłej zimy, w maju nie notowano wyraźnych anomalii dodatnich temperatury powietrza.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Nie ma czym dojechać do stacji PKP. Tym razem w grupie siła

Będzie kolejna próba skomunikowania Radzynia Podlaskiego ze stacją PKP w Bedlnie. Tym razem, miasto chce postarać się o dofinansowanie wspólnie z innymi samorządami.

Wyróżnienia otrzymały także przestrzenie młodych, które powstały w ramach Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. W sumie w mieście jest ich osiem.

Trzy projekty Lublina jako inspiracja dla innych miast

Komitet URBACT wyróżnił trzy projekty Lublina za innowacyjne podejście do rozwoju społeczności.

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Pocisk artyleryjski znaleziony na budowie

Na niebezpieczne znalezisko natrafiono na jednym z terenów budowy w Stężycy. Okazało się, że to pocisk artyleryjski z czasów II Wojny Światowej.

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

"Osoby spoza ekosystemu" powołane bez konkursu. Nowe szefowe ważnych instytucji

Na funkcje kierownicze powołałem osoby spoza ekosystemu - tak o nowych dyrektorkach ośrodka kultury i biblioteki mówi burmistrz Radzynia Podlaskiego. Obie panie na stanowiska trafiły bez konkursu.

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

Wyremontują chodniki. Ma być równiej i jaśniej

 Miasto podpisało umowy na wykonanie remontu kolejnych chodników. Drogowcy zmodernizują piesze trakty w dzielnicach Śródmieście i Kośminek o łącznej długości ok. 700 m. Z kolei na ul. Pasiecznej powstanie nowe oświetlenie drogowe na odcinku ponad 850 m.

Górniczki nie dały rywalkom z Częstochowy żadnych szans

Wygrana piłkarek Górnika Łęczna w Częstochowie to był obowiązek

GKS Górnik Łęczna rozgromił Skrę Częstochowa. Zielono-czarne do przerwy prowadziły 2:0, a po przerwie zaaplikowały rywalkom jeszcze cztery gole.

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Odpowiedzą z rozbój w Parku Ludowym

Kryminalni z „trójki” i komendy miejskiej zatrzymali dwóch mężczyzn w wieku 17 i 20 lat, którzy odpowiedzą za usiłowanie rozboju. Mieszkańcy Lublina zaatakowali w Parku Ludowym 18-latka. Chcieli od niego pieniędzy. Ostatecznie uciekli. Sprawcy są powiązani ze środowiskiem pseudokibiców. Usłyszeli już zarzuty.

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

To miasto zwiększa liczbę koncesji na mocny alkohol o 100 proc. I wprowadza prohibicję

O 100 proc. wzrośnie pula koncesji na mocny alkohol w Łukowie. Ale jednocześnie w mieście zacznie obowiązywać nocna prohibicja. Niektórzy radni byli zaskoczeni ekspresowym procedowaniem uchwały w tej sprawie.

Trasy narciarskie w Siwej Dolinie są piękne, jednak możliwość korzystania z nich w dużej mierze zależy od pogody. Budowa nowoczesnego ośrodka mogłaby to zmienić

To będzie narciarska stolica wschodniej Polski? Na tę inwestycję potrzeba milionów

Połowa pieniędzy jest już zabezpieczona. Drugą trzeba będzie znaleźć. Tomaszów Lubelski zamierza ubiegać się o kolejne dotacje, by zrealizować budowę profesjonalnych tras do narciarstwa biegowego w Siwej Dolinie.

W ostatnim meczu pierwszej rundy beniaminek Astra Leśniowice pokonała na wyjeździe Hetman Żółkiewka 3:2 i przypieczętowała tytuł mistrza jesieni

Astra Leśniowice mistrzem jesieni chełmskiej okręgówki. "Zakładaliśmy, że nie będziemy chłopcem do bicia"

Po wyjazdowej wygranej z Hetmanem Żółkiewka Astra Leśniowice utrzymała pierwsze miejsce w tabeli. Sparta Rejowiec Fabryczny lepsza od Frassatiego Fajsławice. Włodawianka Włodawa pokonała Unię Rejowiec, a GKS Łopiennik Brata Siennica Nadolna. Podział punktów w spotkaniu Ogniwa Wierzbica z Ruchem Izbica

Mafia: Edycja Ostateczna
GRAMY
film

Mafia: Edycja Ostateczna. Odbierz grę, czyli propozycja nie do odrzucenia

Tym bardziej, że dostaniemy też Doom Eternal, Bioshock Remastered i kilkadziesiąt innych gier. Nie licząc dostępu do filmów i seriali.

81. rocznica akcji „Erntefest”

81. rocznica akcji „Erntefest”

Dziś, 4 listopada, w 81. rocznicę akcji „Erntefest” tradycyjnie przy rowach egzekucyjnych, o godz. 12 oddano hołd ofiarom niemieckiego terroru. Wyjątkowo na czas uroczystości udostępniono Droga Hołdu i Pamięci.

McDonald`s kupuje działkę przy wlocie do Tomaszowa. Kiedy powstanie restauracja?

McDonald`s kupuje działkę przy wlocie do Tomaszowa. Kiedy powstanie restauracja?

Z wyjściowej stawki ok. 1,7 do 3,4 mln zł brutto doszła w trakcie przetargu cena za mniej więcej hektarową działkę przy ul. Robotniczej w Tomaszowie Lubelskim. Ziemię kupiła spółka McDonald`s Polska.

KS Red Sielczyk wygrał z Unią Krzywda

Czerwony mecz w Krzywdzie, wygrana ŁKS Łazy i reszta wyników 14. kolejki bialskiej okręgówki

ŁKS Łazy pokonał Absolwenta Domaszewnica, a debiutujący w lidze okręgowej KS Red Sielczyk okazał się lepszy od Unii Krzywda. Gospodarze tego spotkania kończyli je z trzema czerwonymi kartkami

Wszystkich Świętych bez ofiar śmiertelnych na drogach. Było znacznie bezpieczniej niż w 2023 roku

Wszystkich Świętych bez ofiar śmiertelnych na drogach. Było znacznie bezpieczniej niż w 2023 roku

Policjanci podsumowali świąteczny przedłużony, 31.10 - 3.11, weekend na drogach. Nikt nie zginął na lubelskich drogach, a policyjne statystyki urosły łącznie 9 wypadków drogowych, w których 9 osób zostało rannych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium