Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

18 kwietnia 2010 r.
17:19
Edytuj ten wpis

Pogrzeb Pary Prezydenckiej na Wawelu - Byliśmy tam razem

0 0 A A

150 tysięcy osób na krakowskim Rynku, Błoniach, przy Sanktuarium w Łagiewnikach. I miliony przed telewizorami, oglądający transmisję z Krakowa. Polacy tłumnie żegnali dziś Lecha i Marię Kaczyńskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Pierwsi ludzie pojawili się w okolicach krakowskiego Rynku tuż po północy (mimo, że termometr wskazywał 0 stopni). Koczowali na karimatach. Żeby było cieplej, spacerowali trasą, którą kilkanaście godzin później miał przejść kondukt żałobny Prezydenckiej Pary.

Inni ustawili się w potężnej kolejce po wejściówki. Okazało się, że dodatkowych było jeszcze kilkanaście tysięcy. Upoważniały do wejścia do tzw. strefy "zero” – tuż przed Bazylikę Mariacką.

– Dzisiaj Kraków nie jest tym samym miastem, co wczoraj czy kiedykolwiek indziej. Tu się czuje atmosferę żałoby, smutku, nikt się nie uśmiecha – mówi 16-letnia Karolina, która wraz koleżankami stanęła w ogromnej kolejce do wejścia na Rynek.

Ci, którym nie udało się przedostać przed Bazylikę, nie zrezygnowali z udziału w uroczystościach. Każdy chciał być jak najbliżej, ludzie oblegali Planty i okolice Wawelu.

– To był mój prezydent. Niezależnie od tego, co o Nim myślałem za Jego życia. Uważam, że z tego powodu dziś należy mu się hołd i ostatnie pożegnanie w tym miejscu – podkreśla jeden z przybyłych pod Wawel żałobników.

Około godz. 10 w kierunku Bazyliki Mariackiej przejechał kondukt z trumnami Lecha i Marii Kaczyńskich. Ciemne limuzyny tonęły w kwiatach. Ludzie stojący przy ulicach bili brawo. Chwilę później trumny zostały przeniesione do Bazyliki Mariackiej.

Kiedy zaczęło się czuwanie przy nich, na telebimach rozstawionych na Rynku można było oglądać… TVN24. To zdenerwowało ludzi, którzy chcieli oglądać transmisję z Bazyliki. Skandowali: "Bazylika, Bazylika”. Kiedy to nie przyniosło rezultatu, krzyczeli: "TVP, TVP”. Telebimy zgasły. Został tylko jeden z programem TVN24. Ludzie skandowali "Jeszcze jeden, jeszcze jeden”. Wyłączono i ten. Tłum: "Dziękujemy, dziękujemy”.

Na Rynku rozległa się modlitwa różańcowa oraz pieśni religijne i patriotyczne śpiewane m.in. z pomocą zespołu ludowego z Żywca.

Co kilka minut ulicami miasta przejeżdżały limuzyny z zagranicznymi delegacjami. – O Putin jedzie – wszyscy odwracają głowy w kierunku limuzyny z rosyjską flagą (jechał nią prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew). Strzelają flesze aparatów.

Przed Wawelem spotykamy grupę górali, w regionalnych strojach. – Jak można tu nie być. Jeździło się na pielgrzymki, więc i w takim wydarzeniu musimy być – mówi pani Aleksandra z Czudca. – To wynika nie tylko z obowiązku, ale też z potrzeby serca.

O godz. 16.15 kondukt żałobny wyruszył z Bazyliki Mariackiej w kierunku Wawelu. – Wszyscy czekamy z niecierpliwością. Stoimy tu od rana, w piekielnym słońcu. Niektórzy są wycieńczeni – mówi pan Jacek z Lublina, który razem z rodziną czekał przy wejściu na Wawel. – Jest tłum ludzi. Wielu ma biało-czerwone flagi.

Konduktowi towarzyszyły okrzyki: "Dziękujemy, dziękujemy!”. Ludzie stojący przy trasie przemarszu śpiewali także Mazurka Dąbrowskiego. A gdy obok nich przejeżdżały trumny z ciałami Pary Prezydenckiej: bili brawo.

W uroczystościach w Krakowie uczestniczyło blisko 100 osób z Zamojszczyzny. Pod Wawel dojechali dwoma autokarami. – Są wśród nas związkowcy, rolnicy, samorządowcy i przedstawiciele stowarzyszeń patriotycznych – powiedział nam poseł Sławomir Zawiślak z PiS, który zorganizował wyjazd.

Uroczystości pogrzebowe pary prezydenckiej zamościanie oglądali z tak zwanego "szarego sektora”, czyli miejsca przy samej bazylice Mariackiej.

Na Rynku byli też mieszkańcy Białej Podlaskiej, Chełma, Kraśnika i Lublina. – Spodziewałem się większego patosu, smutku, płaczu – mówi pan Dominik z Lublina. – Tymczasem było inaczej. To było godne, bardzo odpowiednie pożegnanie Pary Prezydenckiej.



– Warto podkreślić też znakomitą organizację całych obchodów – dodaje pan Dominik. – Już na dworcu na przyjezdnych czekali ludzie z ulotkami, na których był pełny program uroczystości i mapa Krakowa.

Tłumy były nie tylko na Rynku i w okolicach Wawelu, ale także na Błoniach i przy Sanktuarium w Łagiewnikach. Tam ludzie zaczęli gromadzić się już od godz. 8. Przynosili ze sobą krzesła, karimaty i termosy, aby cały dzień wspólnie śledzić pożegnanie pary prezydenckiej. Przynosili także flagi z napisem "Solidarność”, transparenty oraz zdjęcia z portretami pary prezydenckiej.

– Razem z mężem postanowiliśmy przyjechać do Krakowa, by wspólnie z innymi przeżyć te chwile. Mimo iż od tragedii minął już tydzień, wciąż ciężko nam się z nią pogodzić. Choć telewizja często kłamała i oczerniała prezydenta, my uważamy, że był jednym z najlepszych przywódców naszego państwa, twardym negocjatorem i dzielnym patriotą – uważa Bożena Wrona z Brzeszcza-Jawiszowic, która śledziła uroczystości na telebimie w Łagiewnikach.

– Gdziekolwiek, ale chcę być – odpowiada pani Krystyna pytana, czy nie wolałaby pojechać na Rynek. – Nie miejsce jest w tej chwili najważniejsze. Tylko to, żeby w takiej chwili być razem.

Pozostałe informacje

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo. Bezpłatne sprawdzanie świateł w ramach kampanii

W najbliższą sobotę, 23 listopada, kierowcy w całej Polsce będą mieli okazję bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł w swoich pojazdach. Akcja jest częścią tegorocznej edycji kampanii „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, która ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach poprzez poprawę widoczności pojazdów.

Lublin żyje teatrem
galeria

Lublin żyje teatrem

W Lublinie trwa Festiwal Teatrów Niewielkich, który od 2005 roku przyciąga do miasta twórców i miłośników sztuki scenicznej z całej Polski. To ogólnopolskie wydarzenie o charakterze konkursowym jest miejscem spotkań aktorów zawodowych i amatorów, łącząc różne pokolenia i style teatralne.

Samuel Mraz zdobył w piątek swojego ósmego gola w tym sezonie

Motor nie do zatrzymania. Beniaminek pokonał w Lubinie Zagłębie

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. Tym razem podopieczni Mateusza Stolarskiego pokonali w Lubinie tamtejsze Zagłębie 2:1. Zwycięskiego gola dla gości zdobył były napastnik "Miedziowych" Samuel Mraz.

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy
Kraśnik

Piesek wybrał się na spacer i zaginął. Wybawcą dzielnicowy

Wczoraj wieczorem w Kraśniku, w części fabrycznej miasta, zagubił się mały, niedowidzący piesek. Dzięki szybkiej reakcji asp. Łukasza Guściory z lokalnego komisariatu, czworonóg szybko wrócił do swojej właścicielki, a cała sytuacja zakończyła się szczęśliwie.

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami
Lublin

Radni na „tak”. Dwie podstawówki i jedno liceum przed dużymi zmianami

17 „za” i 13 „przeciw” – taki był wynik trzech głosowań nad przyszłością kilku lubelskich szkół na czwartkowej sesji Rady Miasta. SP19 i SP25 mają być teraz jedną szkołą. Na zmiany czeka również IV LO.

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz
ZDJĘCIA
galeria

Szkoła z wartościami i tradycją – „Szóstka” świętuje jubileusz

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie w tym tygodniu obchodzi 90. urodziny. W uroczystościach uczestniczyli dawni i obecni uczniowie.

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Pijany uderzył w latarnię w Dęblinie. To nie było jego jedyne przewinienie

Ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu, narkotyki w kieszeni i pozytywny wynik testu na obecność środków odurzających – to bilans poniedziałkowej jazdy 26-latka z powiatu ryckiego. Mężczyzna, kierując Hondą, stracił panowanie nad pojazdem i zakończył swoją podróż na przydrożnej latarni przy ul. Podchorążych w Dęblinie.

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie
koncert
23 listopada 2024, 20:00

Witajcie w Polsce! Łydka Grubasa akustycznie

To będzie prawdziwa petarda! Po raz pierwszy Łydka Grubasa zagra wyłącznie program akustyczny. Usłyszymy nowe aranżacje i nowe instrumenty. Jak brzmią stare utwory w nowych aranżacjach? Przekonamy się już w najbliższą sobotę.

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Lubelscy pracodawcy wyróżnieni za dbałość o bezpieczeństwo pracy

Ponad 40 pracodawców oraz trzech Społecznych Inspektorów Pracy uhonorował Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie podczas piątkowej gali. Wyróżniono także gospodarstwo rolne z powiatu łukowskiego, które uczestniczyło w ogólnopolskim konkursie. Gala była okazją do podsumowania działalności w zakresie ochrony pracy.

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Motor lepszy od Zagłębia, Samuel Mraz dalej strzela (zapis relacji na żywo)

Trzecie zwycięstwo z rzędu piłkarzy Motoru. W piątkowy wieczór beniaminek z Lublina ograł na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:1.

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie
teatr
24 listopada 2024, 18:00

Spektakl „W maju się nie umiera…” na Lubelszczyźnie

Krasnystaw, Zamość, Szczebrzeszyn i Drelów, to miejscowości w których, w najbliższych dniach będzie można zobaczyć wyjątkowy spektakl „W maju się nie umiera. Historia Barbary Sadowskiej” opowiadający przejmującą historię matki Grzegorza Przemyka.

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz
galeria

30 lat minęło. Liceum im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętuje jubileusz

Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Lublinie świętowało 30-lecie swojej działalności podczas uroczystej gali, która odbyła się w czwartkowy wieczór w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Droga eskpresowa S12

Jest decyzja środowiskowa dla S12 na zachód od Puław

Na tą decyzję czekali kierowcy z całego powiatu puławskiego, a także zwoleńskiego i Radomia. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Warszawie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy drogi ekspresowej od obwodnicy Puław do Radomia.

Ostatnie posiedzenie sądu w sprawie Łukasza W. odbyło się w piątek, 22 listopada, na dzień przed 35. urodzinami mężczyzny
wyrok

Strzały padły pod wiejską remizą. Łukasz W. winnym usiłowania zabójstwa

Nie miał bezpośredniego zamiaru pozbawienia życia mężczyzny, którego postrzelił, ale jest winnym usiłowania zabójstwa – orzekł sąd. I skazał mieszkańca wsi Zadębce, również za groźby karalne, na łączną karę 8 lat i 7 miesięcy więzienia.

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega
Ostrzeżenia pogodowe

Znowu może być ślisko. IMGW ostrzega

Dzisiaj od popołudnia do jutrzejszego poranka mogą występować oblodzenia na drogach i chodnikach w naszym województwie. Ostrzeżenia dotyczą wszystkich powiatów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium