Lublin, Zamość, Chełm, Puławy, Hrubieszów, Tomaszów Lubelski, Krasnystaw... Coraz więcej samorządów z województwa lubelskiego informuje o organizacji zbiórek darów dla mieszkańców południa Polski. Ludzie tam stracili domy, często dorobek całego życia. Niektóre samorządy przekazują też po prostu pieniądze.
Południe Polski kolejny dzień walczy z potężnymi powodziami. Sytuacja w miastach, miasteczkach i wsiach głównie na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie jest dramatyczna. Samorządy w Lubelskiem zaczęły organizować zbiórki darów dla mieszkańców zalanych terenów.
>>>>Powódź w Polsce. Rząd wprowadza stan klęski żywiołowej
Już w niedzielę akcję pomocową ogłosiła Marta Majewska, burmistrz Hrubieszowa.
"Wszyscy widzimy jak mieszkańcy południowej Polski zmagają się z tragicznymi skutkami powodzi, tracąc swoje domy i dobytek. Nasi przyjaciele z samorządów nie zostawili nas w potrzebie gdy my potrzebowaliśmy ich pomocy organizując pomoc po wybuchu wojny. Większość z nich była wtedy z nami" - napisała w mediach społecznościowych i podała, że od dzisiaj (od godz. 8) w Hrubieszowskim Ośrodku Sportu i Rekreacji, a także magistracie będą zbierane dary dla powodzian.
Kolejny punkt zbiórki w Hrubieszowie to również miejski deptak.
Z kolei władze powiatu hrubieszowskiego podały we wtorek, że decyzją zarządu, w ramach pomocy zostanie przekazanych 100 tys. zł na pomoc powodzianom. Pieniądze te mają trafić do powiatu lwóweckiego, w którym podobnie jak innych sytuacja jest bardzo trudna.
Z kolei powiat zamojski zdecydował się na nawiązanie współpracy z Caritas diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Władze apelują do mieszkańców o przekazywanie wpłat na konto bankowe: 98 1090 2590 0000 0001 2173 2457 z dopiskiem: Powódź.
Podobną inicjatywę jak miasto Hrubieszów podjął Chełm. Akcja została zaplanowana na cały poniedziałek. Mieszkańcy miasta mogli przynosić dary do godz. 20 na parking za Urzędem Miasta przy ul. Lubelskiej 65. W nocy transporty z Chełma ruszyły już do południowych województw. We wtorek okazało się, że zainteresowanie pomocą jest tak duże, że akcję postanowiono kontynuować.
>>> Od środy działać będzie Chełmskie Centrum Pomocy <<<
Od 17 września swoją działalność rozpocznie Chełmskie Centrum Pomocy. W godzinach 8-19 będzie tam przyjmowany transport, który następnie zostanie przewieziony na tereny Opolszczyzny i Dolnego Śląska. Hub Logistyczny, z którego realizowane będą transporty, będzie funkcjonować w budynku przy ul. Piotra Skargi 9B.
>>> Nasi terytorialsi ruszyli z pomocą do Wrocławia <<<
16 września zbiórka ruszyła również w Tomaszowie Lubelskim. Dary są gromadzone w siedzibie Miejskiego Zarządu Dróg, ul. Ściegiennego 57, a także Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, ul. Lwowska 37A.
Również prezydent Zamościa zapowiedział, że miasto wspomoże dotknięte powodzią miejscowości. Zbiórki zostały zorganizowane od wtorku w szkołach podstawowych nr 4, 8 i 9. Potrwają do końca tygodnia. Od wtorku zbiórka jest prowadzona także w magistracie w Szczebrzeszynie.
>>>>Zamość pomaga poszkodowanym przez powódź. Dziś rusza pierwszy transport
W poniedziałek po południu informację o zorganizowaniu akcji przekazało też miasto Lublin.
– Od kilku dni sytuacja powodziowa w południowej części naszego kraju jest krytyczna, a wiele osób straciło dorobek swojego życia. Dlatego jako Miasto również uruchamiamy działania pomocowe. Zachęcam do włączenia się w organizowaną przez nas zbiórkę najpotrzebniejszych rzeczy. Skala strat nie jest jeszcze dokładnie oszacowana, stąd celem obecnej zbiórki jest zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb. Ostatnie lata pokazały, że Lublin potrafi pomagać i wierzę, że teraz również pokażemy naszą solidarność z najbardziej potrzebującymi – mówi Krzysztof Żuk, Prezydent Miasta Lublin.
Do punktów pomocowych należy przynosić wodę pitną i napoje w butelkach, duże worki foliowe, środki czystości i higieny osobistej, żywność długoterminową, również karmę dla zwierząt.
Puławy również dołączyły do akcji pomocowej. Dary dla powodzian można przynosić do Urzędu Miasta do najbliższego czwartku, 19 września. We wtorek i środę od godz. 9 do 20, w czwartek do 15. Po zakończeniu zbiórki dary zostaną wysłane na południe Polski, do regionów dotkniętych kataklizmem.
>>>>Puławianie pomogą powodzianom. Trwa zbiórka darów
Puławscy urzędnicy poinformowali o tym, że najbardziej potrzebne artykuły to żywność z długim terminem przydatności do spożycia, woda w plastikowych butelkach oraz środki czystości i higieny osobistej, jak żele pod prysznic, szampony, pasty i szczoteczki do zębów, dezodoranty itp.
Własne akcje organizują również mniejsze samorządy. Np. Zwierzyniec uruchomił kilka punktów zbiórki darów. Dwa w miasteczku: w Przedszkolu Samorządowym na ul. Słowackiego 2 i Szkole Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Zwierzyńcu, ul. Partyzantów 3, a trzeci w świetlicy w Turzyńcu.
Zbiórkę dla powodzian prowadzi też gmina Hrubieszów. Od wtorku, 17 września Gminny Ośrodek Kultury w Wołajowicach przyjmuje wodę w zgrzewkach, żywność z długim terminem przydatności do spożycia, środki czystości i środki higieny osobistej. Dary można dostarczać do GOK między 7.30 a 15.30. A jeśli ktoś chce udzielić pomocy finansowej, to pieniądze można wpłacać na konto Stowarzyszenia Nieobojętni w Hrubieszowie o numerze: 43 1240 2829 1111 0010 0560 6242. W tytule przelewu należy wpisać: Pomoc dla powodzian z południowej Polski.
Powódź, jaka dotknęła w ostatnich dniach południe kraju, zbiera niestety również tragiczne żniwo. Służby poinformowały już o czterech ofiarach śmiertelnych. Wiele miejscowości zostało zupełnie odciętych od świata. Co prawda prognozy pogody są dość optymistyczne, bo już nie powinno padać, ale woda, która już płynie, musi gdzieś znaleźć ujście. Na nadejście wielkiej fali powodziowej szykują się kolejne miejscowości z południowych krańców Polski.