Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

14 maja 2014 r.
11:12
Edytuj ten wpis

Rodzina Kozielewskich i Rotary International z Orłami Jana Karskiego

0 0 A A

Orły Jana Karskiego lecą w roku stulecia twórcy i patrona tej prestiżowej nagrody do rodziny Kozielewskich i do światowej organizacji dobra publicznego Rotary International.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Trudno o lepszą kompozycję - twierdzi Elie Wiesel, członek Kapituły, laureat Pokojowej Nagrody, przyjaciel Jana Karskiego.

Nagroda obchodzi też swój skromny ”jubileusz”, bowiem przyznawana była po raz piętnasty.

Decyzję nagrodową ogłoszono w dniu 13 maja br. w 102 (!) urodziny Jadwigi Lenoch-Bukowskiej, siostry stryjecznej Jana Karskiego, nestorki rodziny. Orły będą natomiast wręczane w dniu setnych urodzin Bohatera - 24 czerwca br.

Uzasadnienie nagrody dla rodziny Kozielewskich brzmi: "Za kultywowanie wartości, które stworzyły najwybitniejszego jej przedstawiciela”

- Ogromnie jestem rada, że taka wiadomość przychodzi w moje urodziny. To tak, jakby Janek z nieba nas obdarował - powiedziała pani Jadwiga.

Dodała, że zrobi wszystko, aby być na jubileuszowych uroczystościach w Lublinie przygotowywanych przez Towarzystwo Jana Karskiego i Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, który Jan Karski uważał za swój "adres akademicki” w Polsce i którego doktoratem honoris causa został zaszczycony w 1995 roku.

Radość z nagrody wyraziła także siostra cioteczna bohatera Edwarda Natkańska, która także wybiera się na uroczystości. Z kolei reprezentująca rodzinę dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, dzielna bratanica i córka chrzestna legendarnego emisariusza mówi nam, że będzie ambicją rodziny przybycie do Lublina jak najliczniej i pokazania, że Kozielewscy żyją i mają się dobrze.
- Zostaliśmy "uśmierceni” przez polską dyplomację i kręcących się dookoła pamięci Stryja polonusów, którzy chętnie weszli w rolę "rodziny zastępczej” i ruszyli po Prezydencki Medal Wolności do Białego Domu. Do dziś musimy toczyć walkę o status prawny odznaczenia i jego lokalizację. To nas nie tylko męczy, ale także poniża. Dlatego chcemy możliwie licznie być na setnych urodzinach Jana Kozielewskiego-Karskiego w ich prawdziwej dacie 24 czerwca br. - powiedziała nam dr Wiesława Kozielewska-Trzaska.

Drugim laureatem nagrody jest ogólnoświatowy ruch Rotary International z uzasadnieniem: "Za czynienia dzieł dobra, a Polski lepszą”.

Jan Karski był z nim związany od połowy lat trzydziestych. Kluby Rotary organizowały z nim podczas jego wojennej misji wiele spotkań, podczas których relacjonował sytuację w okupowanej Polsce, w tym tragedię planowej zagłady żydowskiej realizowanej przez hitlerowców.

Bliskie związki z rotarianami utrzymywał jako profesor Georgetown University. Wielu jego studentów zostało rotarianami. On sam - honorowym członkiem Klubu Rotary w Kazimierzu Dolnym w 1995 roku. W miasteczku odsłonięta została trzy miesiące po śmierci Jana Karskiego, pierwsza upamiętniająca go tablica pamiątkowa na kamienicy Sarzyńskich, gdzie bywał wielokrotnie. W niej odbywało się zebranie założycielskie Towarzystwa Jana Karskiego.

Znany polski rotarianin Andrzej Ludek, były gubernator dystryktu i obecny członek władz światowych ruchu mówi:
- Czujemy się dumni i zaszczyceni. Pamięć Jana Karskiego w Rotary to nie tylko jego przedwojenne związki z klubami we Lwowie, Katowicach i Warszawie, ale także entuzjazm i wsparcie dla odradzania ruchu w naszym kraju na początku lat 90. Warto wiedzieć, że jednym z animatorów powrotu Rotary do Polski był profesor Grzegorz Leopold Seidler, kolega Jana Karskiego z podchorążówki artylerii konnej we Włodzimierzu Wołyńskim, z którym potem utrzymywali kontakty akademickie jako profesorowie UMCS i Georgetown University.

Andrzej Ludek dodaje, że do rangi symbolu urasta fakt, że Nagroda Orła Jana Karskiego będzie wręczana w wigilię czerwcowych urodzin bohatera, podczas nieprzypadkowo zaplanowanej na ten czas konferencji dystryktu Rotary w Krakowie. Przyjmować ją będzie przedstawiciel władz światowych organizacji.
Jak się dowiadujemy, w roku stulecia Jana Karskiego, przewidywany jest też Orzeł specjalny, którego laureat ma zostać ogłoszony najprawdopodobniej podczas uroczystości na Zamku Lubelskim.

Nagroda Orla uchodzi w świecie za jedną z najbardziej prestiżowych, niezależnych nagród wywodzących się z Polski. Jest to równocześnie jedyna nagroda ustanowiona przez Jana Karskiego w swoim wyłącznie imieniu i z autorską motywacją "dla tych, którzy godnie nad Polska potrafią się zafrasować, zaś nie będąc Polakami dobrze Polsce życzą”.

Profesor Karski uczestniczył tylko we wręczaniu Orłów pierwszym laureatom nagrody w 2000 roku - księdzu profesorowi Józefowi Tischnerowi i Jackowi Kuroniowi.

Na liście laureatów nagrody odnajdujemy również m.in. burmistrza Jedwabnego Krzysztofa Godlewskiego i rabina z tego miasteczka Jacoba Bakera, Marka Edelmana, Tadeusza Mazowieckiego, Adama Michnika, Karola Modzelewskiego, Orianę Fallaci, Elie Wiesela, Abrahama Foxmana, Richarda Pipes'a, kardynała Stanisława Dziwisza, arcybiskupa Alfonsa Nossola, biskupa profesora Tadeusza Pieronka, prezydentów: Lecha Wałęsę, Aleksandra Kwaśniewskiego, Michaiła Gorbaczowa, Wiktora Juszczenkę, Szimona Peresa, a także "Tygodnik Powszechny”, Instytut Hoovera, waszyngtońskie Muzeum Holocaustu oraz film "Pokłosie”.

Tegoroczni laureaci mają zatem znakomite towarzystwo, którego są godni.

Pozostałe informacje

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Zmarła Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. Podczas okupacji ratowała Żydów

Dzisiaj nad ranem w wieku 101 lat zmarła w Lublinie Marianna Krasnodębska, ps. „Wiochna”. W 2001 r. została uhonorowana - wraz z rodziną - tytułem Sprawiedliwej wśród Narodów Świata za uratowanie podczas niemieckiej okupacji w Piaskach 13 Żydów.

Więcej policji na lubartowskich drogach

Więcej policji na lubartowskich drogach

Na terenie powiatu lubartowskiego będzie dzisiaj więcej policji niż dotychczas. To w ramach akcji „Bezpieczny pieszy”. Czego możemy się spodziewać?

Jak rankingi systemów CRM mogą pomóc w wybraniu optymalnego rozwiązania dla małej firmy?

Jak rankingi systemów CRM mogą pomóc w wybraniu optymalnego rozwiązania dla małej firmy?

Wybór odpowiedniego systemu CRM (Customer Relationship Management) jest kluczowym krokiem dla małych firm, które chcą efektywnie zarządzać swoimi relacjami z klientami, usprawniać procesy sprzedażowe oraz budować trwałe relacje biznesowe. Jednak na rynku istnieje ogromna liczba rozwiązań CRM, różniących się funkcjonalnościami, cenami i podejściem do obsługi klienta. Właśnie dlatego rankingi systemów CRM stają się cennym narzędziem, pomagającym wybrać najlepsze rozwiązanie dla konkretnej firmy.

Ubranko dla psa na zimę - kiedy jest potrzebne?

Ubranko dla psa na zimę - kiedy jest potrzebne?

Zima to czas, który dla wielu psów może być trudnym okresem. Niskie temperatury, śnieg i chłodny wiatr sprawiają, że niektóre czworonogi mogą odczuwać dyskomfort podczas spacerów. Zwłaszcza psy o krótkiej sierści, niskim poziomie tkanki tłuszczowej czy starsze mogą wymagać dodatkowej ochrony przed zimnem.

Marznące opady nadciągają na Lubelszczyznę
OSTRZEŻENIE

Marznące opady nadciągają na Lubelszczyznę

Cała mapa naszego województwa zaznaczona jest na pomarańczowo. Z godziny na godzinę warunki na drogach będą coraz trudniejsze.

Włodzimierz Czarzasty
17 stycznia 2025, 16:00

Czarzasty w Zamościu. Każdy może przyjść na spotkanie

Włodzimierz Czarzasty, wicemarszałek Sejmu i współprzewodniczący Nowej Lewicy odwiedzi za kilka dni Zamość i spotka się mieszkańcami miasta.

Zabrał samochód, kierował nim po pijaku i jeszcze miał zakaz

Zabrał samochód, kierował nim po pijaku i jeszcze miał zakaz

Spore kłopoty ma 48-letni mieszkaniec powiatu zamojskiego. Najpierw zabrał bez wiedzy właściciela samochód, a potem kierował nim będąc pod wpływem alkoholu i posiadając dwa aktywne zakazy prowadzenia pojazdów.

Wyjątkowy lokal w centrum Lublina – Twój nowy adres sukcesu!

Wyjątkowy lokal w centrum Lublina – Twój nowy adres sukcesu!

Do wynajęcia atrakcyjny lokal w centrum Lublina, na I piętrze, o powierzchni 90 mkw.

Do rodzinnej tragedii, która wstrząsnęła niewielkim Biłgorajem doszło na początku lipca 2024 roku

Brutalne zabójstwo w Biłgoraju. Brakuje tylko jednej opinii

Ku końcowi zmierza śledztwo w sprawie brutalnego zabójstwa w Biłgoraju. Śledczy czekają już tylko na jedną opinię. Gdy ją otrzymają, będą mogli przystąpić do sporządzenia, a później skierują do sądu akt oskarżenia przeciwko Wiesławowi H.

"Żarty dla mas" Rafała Rutkowskiego
stand-up
21 stycznia 2025, 19:00

"Żarty dla mas" Rafała Rutkowskiego

Komik w swoim najnowszym programie opowie o dwudziestu latach małżeństwa ze swoją "szwedzką żoną". Żartuje ze starości i bycia mężczyzną po pięćdziesiątce. Z programu dowiecie się także dlaczego Rutek czasami chciałby być kobietą oraz dlaczego tak trudno jest mu przytyć. Rafał Rutkowski wystąpi 21 stycznia (wtorek) w Fabryce Kultury Zgrzyt.

Wielka reforma komunikacji miejskiej to… wielka wtopa? Ujawniamy, jak naprawdę jeździ się autobusami po Lublinie
Raport

Wielka reforma komunikacji miejskiej to… wielka wtopa? Ujawniamy, jak naprawdę jeździ się autobusami po Lublinie

Głośne zapowiedzi, rewolucyjne zmiany, a potem chwilowe problemy i najlepsza komunikacja miejska w Polsce. Tak przynajmniej wyglądało to w teorii i zza urzędniczego biurka. Jednak czy problemy komunikacji miejskiej na pewno były chwilowe? W jakim stopniu mieszkańcy mogą obecnie liczyć na autobusy w Lublinie? Postanowiliśmy to sprawdzić. Wnioski mogą być zaskakujące, choć dla użytkowników transportu publicznego ze stolicy województwa pewnie takie nie będą.

Franciszek Lewandowski to trzeci zimowy transfer Motoru

Motor Lublin pozyskał młodego pomocnika

Franciszek Lewandowski to trzeci zawodnik, który w zimowym okienku transferowym dołączył do Motoru Lublin. Pomocnik z rocznika 2008 podpisał z żółto-biało-niebieskimi trzyletni kontrakt.

Szpital w Tomaszowie Lubelskim

Lekarz odszedł na emeryturę. Poradnia musi pracować inaczej

Od poniedziałku 13 stycznia inaczej niż dotychczas pracuje poradnia otolaryngologiczna przy szpitalu w Tomaszowie Lubelskim.

Skrzydłowy Azotów Puławy zadebiutuje w mistrzostwach świta piłkarzy ręcznych

Zawodnik Azotów Puławy jedzie na mistrzostwa świata!

Skrzydłowy Marek Marciniak pojedzie na mistrzostwa świata piłkarzy ręcznych. Zawodnik Azotów Puławy jest jednym z pięciu debiutantów na mundialu

Filip Put to kapitan PGE Start Lublin

Filip Put: Jesteśmy na fali

PGE Start Lublin z ostatnich 8 spotkań wygrał aż 7. W niedzielę podopieczni Wojciecha Kamińskiego w efektowny sposób pokonali Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski. Gospodarze zdobyli aż 105 pkt, tracąc ledwie 90. To ich trzeci mecz w tym sezonie, w którym uzyskali ponad 100 pkt.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium