Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 czerwca 2014 r.
22:02
Edytuj ten wpis

Lublin świętuje 100. urodziny Jana Karskiego

5 0 A A

O lubelskich obchodach setnej rocznicy urodzin Jana Karskiego mówi Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa Jana Karskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Lublinie będziemy obchodzić 100 rocznicę urodzin bohatera Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Kiedy?

- 23 i 24 czerwca br. Tego drugiego dnia przypada dokładnie stulecie, kiedy przyszedł na świat.

Czego możemy się spodziewać?

- Wspólnie z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej i jego Wydziałem Politologii przygotowaliśmy konferencję "Jan Karski. Misja kompletna”. Jej pierwszy dzień przebiegać będzie w Jeszywie Mędrców Lublina. Zaplanowano wystąpienia dotyczące motywów żydowskich w biografii bohatera, o których będą traktować wystąpienia m.in. profesora Richarda Pipesa z Harvard University, laureata Nagrody Orła Jana Karskiego, która zostanie właśnie w Jeszywie wręczona.

Planujemy także wystąpienia i prezentacje wystąpień o Janie Karskim. Odtworzony zostanie unikalny zapis wideo nieżyjącego już rabina z Jedwabnego Jacoba Bakera oraz podobny zapis przewodniczącego International Society for Yad Vashem Elie Zborowskiego, który odszedł od nas przed rokiem.

O "świętości” Jana Karskiego mówić będzie profesor Michael Szporer z University of Maryland, dla którego Jan Karski był mentorem i z którym się przyjaźnił. Niewątpliwie interesującego wystąpienia można spodziewać się po profesorze Feliksie Tychu, długoletnim dyrektorze Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, który, mimo nie najlepszego zdrowia, chce dotrzeć na konferencję.

Podobnie - profesor Jerzy Holzer, wybitny historyk Uniwersytetu Warszawskiego i promotor doktoratu Jana Karskiego w tej uczelni. Będzie Andrzej Rosner, wydawca polskiej wersji słynnego bestselleru wojennego Jana Karskiego "Tajne państwo”. Wystąpi autor opracowania i przekładu tej książki na język polski, biograf Bohatera - Waldemar Piasecki.
Po sesji udamy się do Nałęczowa, gdzie w willi "Gioia” należącej niegdyś do ministra spraw zagranicznych II RP Józefa Becka i jego małżonki Jadwigi, a obecnie profesora Stanisława Burzyńskiego z Houston odbędzie się debata Okrągłego Stołu, na temat tego, co nam pozostawił w swym intelektualnym i duchowym przekazie Jan Karski. Wezmą w nim udział także członkowie najbliższej rodziny Bohatera.

Co w dniu następnym?

- Miejscem obrad drugiego dnia będzie Zamek Lubelski. To miejsce, które Jan Karski znał bardzo dobrze, bo odbywały się tu promocje jego dwóch książek "Wielkich mocarstw wobec Polski” i "Tajnego państwa”. Tak samo, jak z jego udziałem, tak teraz obrady potoczą się w sali malarstwa polskiego z monumentalną "Unią Lubelską” Jana Matejki i innym obrazem mistrza "Przyjęciem Żydów do Polski”, bardzo lubianym przez Jana Karskiego.

Zapowiedziano już wystąpienia, referaty i posłania m.in. Elie Wiesela, noblisty i przyjaciela Bohatera, Aleksandra Kwaśniewskego, rektora Georgtown University z czasów profesury Karskiego - Ojca Prof. Leo O'Donovana, rektora UMCS prof. Stanisława Michałowski, prezydenta RP, córki chrzestnej i bratanicy Jana Karskiego - dr Wiesławy Kozielewskiej-Trzaski i jego siostry ciotecznej Edwardy Natkańskiej.

Przybędzie z Waszyngtonu student Profesora, a dziś sam profesor i znany politolog amerykański Joshua Muravchik z Johns-Hopkins University, polscy profesorowie: Iwona Hofman, Zbigniew Gnat-Wieteska, Adam Redzik, Wojciech Skóra, Mariusz Maszkiewicz oraz dr hab. Adrian Tyszkiewicz, ojciec dr Stanisław Cieślak, dr Ihor Zeman ze Lwowa oraz Mikołaj Siekierski, poseł Ryszard Kalisz, Janusz Potępa, red. Waldemar Piasecki.
Spodziewamy się także obecności naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i księdza biskupa profesora Tadeusza Pieronka.

Będzie to próba sportretowania Jana Karskiego od młodości, poprzez studia, służbę wojskową i służbę dyplomatyczną, czyli wszystko to, co przygotowało go do późniejszej misji wojennej. Będzie o jego związkach z jezuitami trwającymi od dziecka po jezuicki Georgetown University oraz o związkach z ruchem rotariańskim.

Wręczone zostaną także Nagrody Orła Jana Karskiego

- Tak. Jedna oczekująca - dla prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz dwie tegoroczne dla Rodziny Kozielewskich, która wydała na świat Bohatera i Rotary International.

Konferencja ma bardzo zacnych patronów honorowych.

- Są nimi laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel, Aleksander Kwaśniewski, Mosze Kantor, prezydent Europejskiego Kongresu Żydów, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski i prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Rozmawiamy także z dwoma innymi bardzo poważnymi uczestnikami w tej roli.
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podejmuje gości konferencji uroczystym obiadem.

- Tak. To znaczący gest, za który jesteśmy wdzięczni. Jako Towarzystwo strzegące pamięci Jana Karskiego odbieramy go jak wstęp do dalszej współpracy z miastem w dziele dokumentowania związku Jana Karskiego z Lublinem. To wartość sama w sobie.

Najważniejsze elementy tej wartości?

- Pochodzą z okresu wojennego i licznych konspiracyjnych przyjazdów do samego Lublina, jak i innych miejscowości: Puław (i okolic), Izbicy. Związek z Kazimierzem Dolnym jeszcze sprzed wojny, co dokumentuje m.in. tablica pamiątkowa na kamienicy Sarzyńskich. Doktorat honorowy UMCS w 1995 roku. Honorowe członkostwo Kazimierskiego Klubu Rotary. Ulica Jana Karskiego w Lublinie.

Wreszcie Towarzystwo Jana Karskiego, jakie założyliśmy tu, a nie gdzie indziej parę miesięcy po Jego śmierci. Nie mówiąc o wizytach Jana Karskiego w Lublinie i Kazimierzu ilekroć przybywał do Polski. Teraz obchodzimy tu w postaci konferencji 100. rocznicę urodzin. Jest na czym budować i być może napotkamy w tej materii większy poziom partnerstwa.

Rozmawiał Patryk Małecki

Pozostałe informacje

Powiat puławski ma już projekt budżetu na przyszły rok. Na inwestycje tym razem przeznaczy 37 mln zł, z czego lwia część trafi na drogi oraz dokończenie siedziby puławskiej PSP
Puławy
galeria

Nowy budżet mniejszy od starego. Połowa wydatków trafi na oświatę

Radni powiatu puławskiego otrzymali już projekt budżetu na 2025 rok. Przyszłoroczne dochody mają spaść z ponad 250 do niecałych 240 mln zł. Cięcie czekają również wydatki, zwłaszcza te na inwestycje. Najwięcej pieniędzy pochłonie oświata i wychowanie.

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”
galeria

Niedoceniany zawód, choć jakże ważny. „Ludzie kojarzą nas z rozdawaniem darów”

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pracownika Socjalnego. To okazja do uhonorowania najbardziej zasłużonych oraz podjęcia dyskusji o zmianach, których potrzebują osoby wykonujące ten zawód.

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne
zdrowie

Tysiące ludzi bez czystej wody. Sanepid potwierdza skażenie mikrobiologiczne

Kilka tysięcy mieszkańców prawobrzeżnej części gminy wiejskiej Puławy obecnie pozbawiona jest wody pitnej z wodociągu. Sanepid potwierdza skażenie na ujęciu w Gołębiu, które zaopatruje sześć miejscowości. Samorząd udostępnia mieszkańcom wodę w butelkach.

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Maszyny i narzędzia -> Sprzedam

silnik 3 fazowy

Lublin

0,00 zł

Nieruchomości -> Sprzedam -> Mieszkania

mieszkanie sprzedam

Lublin

0,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

115,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

29,00 zł

Komunikaty