Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 czerwca 2014 r.
22:02
Edytuj ten wpis

Lublin świętuje 100. urodziny Jana Karskiego

O lubelskich obchodach setnej rocznicy urodzin Jana Karskiego mówi Jacek Woźniak, sekretarz Towarzystwa Jana Karskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Lublinie będziemy obchodzić 100 rocznicę urodzin bohatera Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Kiedy?

- 23 i 24 czerwca br. Tego drugiego dnia przypada dokładnie stulecie, kiedy przyszedł na świat.

Czego możemy się spodziewać?

- Wspólnie z Uniwersytetem Marii Curie Skłodowskiej i jego Wydziałem Politologii przygotowaliśmy konferencję "Jan Karski. Misja kompletna”. Jej pierwszy dzień przebiegać będzie w Jeszywie Mędrców Lublina. Zaplanowano wystąpienia dotyczące motywów żydowskich w biografii bohatera, o których będą traktować wystąpienia m.in. profesora Richarda Pipesa z Harvard University, laureata Nagrody Orła Jana Karskiego, która zostanie właśnie w Jeszywie wręczona.

Planujemy także wystąpienia i prezentacje wystąpień o Janie Karskim. Odtworzony zostanie unikalny zapis wideo nieżyjącego już rabina z Jedwabnego Jacoba Bakera oraz podobny zapis przewodniczącego International Society for Yad Vashem Elie Zborowskiego, który odszedł od nas przed rokiem.

O "świętości” Jana Karskiego mówić będzie profesor Michael Szporer z University of Maryland, dla którego Jan Karski był mentorem i z którym się przyjaźnił. Niewątpliwie interesującego wystąpienia można spodziewać się po profesorze Feliksie Tychu, długoletnim dyrektorze Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie, który, mimo nie najlepszego zdrowia, chce dotrzeć na konferencję.

Podobnie - profesor Jerzy Holzer, wybitny historyk Uniwersytetu Warszawskiego i promotor doktoratu Jana Karskiego w tej uczelni. Będzie Andrzej Rosner, wydawca polskiej wersji słynnego bestselleru wojennego Jana Karskiego "Tajne państwo”. Wystąpi autor opracowania i przekładu tej książki na język polski, biograf Bohatera - Waldemar Piasecki.
Po sesji udamy się do Nałęczowa, gdzie w willi "Gioia” należącej niegdyś do ministra spraw zagranicznych II RP Józefa Becka i jego małżonki Jadwigi, a obecnie profesora Stanisława Burzyńskiego z Houston odbędzie się debata Okrągłego Stołu, na temat tego, co nam pozostawił w swym intelektualnym i duchowym przekazie Jan Karski. Wezmą w nim udział także członkowie najbliższej rodziny Bohatera.

Co w dniu następnym?

- Miejscem obrad drugiego dnia będzie Zamek Lubelski. To miejsce, które Jan Karski znał bardzo dobrze, bo odbywały się tu promocje jego dwóch książek "Wielkich mocarstw wobec Polski” i "Tajnego państwa”. Tak samo, jak z jego udziałem, tak teraz obrady potoczą się w sali malarstwa polskiego z monumentalną "Unią Lubelską” Jana Matejki i innym obrazem mistrza "Przyjęciem Żydów do Polski”, bardzo lubianym przez Jana Karskiego.

Zapowiedziano już wystąpienia, referaty i posłania m.in. Elie Wiesela, noblisty i przyjaciela Bohatera, Aleksandra Kwaśniewskego, rektora Georgtown University z czasów profesury Karskiego - Ojca Prof. Leo O'Donovana, rektora UMCS prof. Stanisława Michałowski, prezydenta RP, córki chrzestnej i bratanicy Jana Karskiego - dr Wiesławy Kozielewskiej-Trzaski i jego siostry ciotecznej Edwardy Natkańskiej.

Przybędzie z Waszyngtonu student Profesora, a dziś sam profesor i znany politolog amerykański Joshua Muravchik z Johns-Hopkins University, polscy profesorowie: Iwona Hofman, Zbigniew Gnat-Wieteska, Adam Redzik, Wojciech Skóra, Mariusz Maszkiewicz oraz dr hab. Adrian Tyszkiewicz, ojciec dr Stanisław Cieślak, dr Ihor Zeman ze Lwowa oraz Mikołaj Siekierski, poseł Ryszard Kalisz, Janusz Potępa, red. Waldemar Piasecki.
Spodziewamy się także obecności naczelnego rabina Polski Michaela Schudricha i księdza biskupa profesora Tadeusza Pieronka.

Będzie to próba sportretowania Jana Karskiego od młodości, poprzez studia, służbę wojskową i służbę dyplomatyczną, czyli wszystko to, co przygotowało go do późniejszej misji wojennej. Będzie o jego związkach z jezuitami trwającymi od dziecka po jezuicki Georgetown University oraz o związkach z ruchem rotariańskim.

Wręczone zostaną także Nagrody Orła Jana Karskiego

- Tak. Jedna oczekująca - dla prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego oraz dwie tegoroczne dla Rodziny Kozielewskich, która wydała na świat Bohatera i Rotary International.

Konferencja ma bardzo zacnych patronów honorowych.

- Są nimi laureat Pokojowej Nagrody Nobla Elie Wiesel, Aleksander Kwaśniewski, Mosze Kantor, prezydent Europejskiego Kongresu Żydów, Michael Schudrich, naczelny rabin Polski i prezydent Lublina Krzysztof Żuk. Rozmawiamy także z dwoma innymi bardzo poważnymi uczestnikami w tej roli.
Prezydent Lublina Krzysztof Żuk podejmuje gości konferencji uroczystym obiadem.

- Tak. To znaczący gest, za który jesteśmy wdzięczni. Jako Towarzystwo strzegące pamięci Jana Karskiego odbieramy go jak wstęp do dalszej współpracy z miastem w dziele dokumentowania związku Jana Karskiego z Lublinem. To wartość sama w sobie.

Najważniejsze elementy tej wartości?

- Pochodzą z okresu wojennego i licznych konspiracyjnych przyjazdów do samego Lublina, jak i innych miejscowości: Puław (i okolic), Izbicy. Związek z Kazimierzem Dolnym jeszcze sprzed wojny, co dokumentuje m.in. tablica pamiątkowa na kamienicy Sarzyńskich. Doktorat honorowy UMCS w 1995 roku. Honorowe członkostwo Kazimierskiego Klubu Rotary. Ulica Jana Karskiego w Lublinie.

Wreszcie Towarzystwo Jana Karskiego, jakie założyliśmy tu, a nie gdzie indziej parę miesięcy po Jego śmierci. Nie mówiąc o wizytach Jana Karskiego w Lublinie i Kazimierzu ilekroć przybywał do Polski. Teraz obchodzimy tu w postaci konferencji 100. rocznicę urodzin. Jest na czym budować i być może napotkamy w tej materii większy poziom partnerstwa.

Rozmawiał Patryk Małecki

Pozostałe informacje

Śledztwo w sprawie molestowania uczennic umorzone

Śledztwo w sprawie molestowania uczennic umorzone

Nie ma dowodów na molestowanie seksualne uczennic szkoły podstawowej w Miłocinie w powiecie lubelskim. Prokuratura badająca sprawę poinformowała o tym, że zachowanie nauczyciela było zgodne z prawem. Czy to znaczy, że nauczyciel wróci do pracy? O tym ponownie zdecyduje komisja dyscyplinarna.

Samuel Mraz nie dokończył meczu z Jagiellonią Białystok, ale jego uraz nie okazał się zbyt groźny

Co z kontuzjowanymi piłkarzami Motoru Lublin?

Kibice Motoru z niecierpliwością czekali na informacje w sprawie zdrowia kilku piłkarzy. Podczas niedzielnego spotkania z Jagiellonią Białystok kontuzji doznali: Samuel Mraz, Michał Król czy Paweł Stolarski. Okazuje się jednak, że wszystkie urazy nie są zbyt groźne.

Wojewódzki Konserwator Zabytków: nie grozi nam zawalenie Starego Miasta
film

Wojewódzki Konserwator Zabytków: nie grozi nam zawalenie Starego Miasta

Gościem dzisiejszego programu Dzień Wschodzi jest Wojewódzki Konserwator Zabytków dr Dariusz Kopciowski. Rozmawiamy o stanie zabytkowych kamienic i innych budowli nie tylko w Lublinie, ale również w innych miastach naszego regionu. Czym jeszcze zajmuje się urząd konserwatora i z jakimi sprawami można się do niego udać? O tym wszystkim usłyszcie w naszej rozmowie.

W czwartek ChKS Chełm pokonał w derbach regionu PZL Leonardo Avię. W środę do Chełma przyjeżdża Aluron CMC Warta Zawiercie

Bogdanka LUK Lublin i ChKS Chełm powalczą dzisiaj o awans do Final 4 Tauron Pucharu Polski

Środa 19 lutego będzie ważnym dniem dla kibiców siatkówki w Lublinie i Chełmie. Nasi przedstawiciele z rozgrywek centralnych zagrają spotkania ćwierćfinałowe Tauron Pucharu Polski.

Kłótnia w trakcie libacji. W ruch poszedł tłuczek do mięsa

Kłótnia w trakcie libacji. W ruch poszedł tłuczek do mięsa

Do zdarzenia doszło w ostatni piątek w gminie Szczebrzeszyn w powiecie zamojskim. Dwaj mężczyźni najpierw wspólnie biesiadowali przy alkoholu, potem się posprzeczali. Doszło do szarpaniny. Pokrzywdzony trafił do szpitala.

Na narty za granicę? Pamiętaj o tej karcie

Na narty za granicę? Pamiętaj o tej karcie

Stok w Austrii, Francji czy we Włoszech? Warto pamiętać o wyrobieniu Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

SM Czuby - ogłoszenie o konkursie na stanowisko Prezesa Zarządu

SM Czuby - ogłoszenie o konkursie na stanowisko Prezesa Zarządu

Paweł Łukaszczuk (z prawej) rozegrał znakomite zawody w barwach Sky Jumpers

LNBA: Trwa walka o play-off

Alfachem Team pokonał Polski Cukier Rodmos i jest bardzo blisko awansu do fazy play-off.

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Gdzie będzie druga elektrownia jądrowa w Polsce? 4 miejsca do wyboru

Rząd w przyszłym roku chce podjąć decyzję o lokalizacji drugiej elektrowni jądrowej – zapowiedział wiceminister przemysłu Wojciech Wrochna. Do wyboru mają być cztery lokalizacje: dwie preferowane i dwie dodatkowe.

W środę w Zamościu Szymon Hołownia będzie walczył o głosy wyborców
WYBORY PREZYDENCKIE

Trzaskowski liderem, Mentzen zyskuje, Hołownia jedzie do Zamościa

Liderem sondażu prezydenckiego Opinii24 dla RMF FM jest Rafał Trzaskowski. Ale to Sławomir Mentzen zanotował największy wzrost poparcia. Natomiast Szymon Hołownia w środę odwiedzi Zamość.

Technologia i ekologia idą w parze. Wiesz jak w Lublinie ograniczyć smog?

Technologia i ekologia idą w parze. Wiesz jak w Lublinie ograniczyć smog?

Urząd Miasta Lublin zaprasza dzieci i młodzież do konkursu ekologicznego. Do udziału zachęca kuszącymi nagrodami.

Do Ryk miałoby trafiać od 60 do 80 tys. ton odpadów rocznie. Według Sireco, wysypisko, przy zainwestowaniu w sortownię i zakład przetwarzania, powinno wystarczyć na około 15 lat

Ryki ze śmieciowym problemem. Mieszkańcy nie chcą sortowni

Gminie Ryki grozi zamknięcie komunalnego składowiska odpadów. Lokalne władze rozważają skorzystanie z oferty zagranicznej spółki, która chciałaby przejąć i rozbudować obiekt przy ul. Janiszewskiej. Temu z kolei sprzeciwiają się mieszkańcy. Co zrobi samorząd?

Powrót muzycznych legend
koncert
28 lutego 2025, 18:00

Powrót muzycznych legend

Kobranocka, Proletaryat i Closterkeller na jednej scenie! 28 lutego (piątek) zabiorą nas do czasów, kiedy definiowały polską muzykę rockową lat 80. i 90 i kształtowały masowy gust muzyczny, a utwory takie jak: „Kocham cię jak Irlandię” czy „Hipisówka” okupowały przez wiele tygodni listy przebojów.

Zbadaj piersi w busie. Tu zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi w busie. Tu zaparkuje mammobus

Mammografia pozwala wcześnie wykryć zmiany w piersiach, co daje szansę na szybsze i skuteczniejsze leczenie. Mobilny punkt badań z lekarzem na pokładzie znów parkuje w regionie.

Przewodnicy świętują i zapraszają na wyjątkowy spacer
22 lutego 2025, 10:00

Przewodnicy świętują i zapraszają na wyjątkowy spacer

21 lutego będziemy obchodzić Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego. Z tej okazji lubelski oddział PTTK zaprasza na wyjątkowy spacer.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

34,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Różne -> Sprzedam

redukc

ZAMOŚĆ

52,00 zł

Różne -> Sprzedam

zlacz

ZAMOŚĆ

49,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

80,00 zł

Komunikaty