Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

1 października 2014 r.
11:06
Edytuj ten wpis

To Jan Karski pierwszy użył nazwy "Polskie Państwo Podziemne

Z okazji 75. rocznicy Polskiego Państwa Podziemnego zapomniano, że pierwszy użył tej nazwy Jan Karski.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W Warszawie centralnie celebrowano 75. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Termin ten przypisywany jest powołaniu do czynu 27 września 1939 roku, dzień po kapitulacji Warszawy, Służby Zwycięstwu Polski przez generała Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza.

Pełnomocnictwa do tworzenia organizacji przekazał mu Naczelny Wódz, marszałek Edward Rydz-Śmigły, internowany w Rumunii. Jemu też generał Tokarzewski (używający pseudonimu "Torwid”) jako pierwszemu przekazał meldunek o powołaniu SZP.

Wywołało to gwałtowną reakcję szefa rządu i Naczelnego Wodza w Paryżu, generała Władysława Sikorskiego, który 13 listopada 1939 roku rozwiązał Służbę Zwycięstwu Polski, powołał Związek Walki Zbrojnej, stawiając na jego czele generała Kazimierza Sosnkowskiego, mającego dowodzić podziemną armią nad Wisłą znad... Sekwany.

Tym sposobem Sikorski pozbywał się Tokarzewskiego, którego osobiście nie znosił. W Warszawie miał Sosnkowskiego zastępować pułkownik Stefan Rowecki (ps. "Rakoń”, potem "Grot”), dotychczas zastępca Tokarzewskiego.

Wiadomość o tych pociągnięciach dotarła do Warszawy przez kuriera dopiero na początku stycznia 1940 roku wywołując zdumienie, bowiem Tokarzewski, najmłodszy generał II RP (od 1924 roku, został nim w wieku 31 lat!) i dowódca wielkich talentów, wydawał się wprost idealny do takiego zadania.
W nowej strukturze dostał rozkaz organizowania okręgu lwowskiego ZWZ. Teren był żelazną ręka kontrolowany przez sowieckie NKWD, a Tokarzewskiego powszechnie znano we Lwowie z lat poprzedniej służby, co wykluczało skuteczne zakonspirowanie.

Istotnie, "Torwid” wpadł w ręce NKWD przy próbie przekroczenia granicy niemiecko-sowieckiej na Sanie. Wielu uważało, że Sikorski posłał go po prostu na śmierć.

Tak z grubsza wyglądały realia i kulisy powstawania wojskowej organizacji oporu na okupowanych terenach Polski. Nikt nie używał wtedy nazwy Polskiego Państwa Podziemnego.

Nazwa odwołująca się do czegoś więcej niż tylko konspiracyjnego czynu zbrojnego pojawiła się dopiero później, kiedy zorganizowały się i okrzepły struktury cywilne porozumienia stronnictw politycznych (PPS, SN, SD i PSL) oraz delegatury rządu (już w Londynie) na kraj. Używano wtedy zbiorczego określenia Polska Walcząca.

Wyłonienie się w obiegu powszechnym pojęcia Polskie Państwo Podziemne, oddającego istotę unikalnego charakteru i zjawiska, zawdzięczamy legendarnemu emisariuszowi Janowi Karskiemu.
Po raz pierwszy użył go 15 grudnia 1943 roku w angielskojęzycznej publikacji na łamach pisma "Polish Fortinghtly Review”, wydawanego przez ministerstwo informacji rządu londyńskiego.

Tytuł okładkowego artykułu brzmiał "The Polish Underground State”, czyli Polskie Państwo Podziemne. Już w wersji oryginalnej ten sam tekst opublikowała londyńska "Polska Walcząca” w wydaniu świątecznym datowanym na 24 grudnia tegoż roku.

Nazwa szybko się upowszechniała w obiegu międzynarodowym. Symboliczną amerykańską reakcją był znaczek pocztowy z polską flagą narodową.

Dlaczego podczas aktualnego świętowania 75. rocznicy o autorze pojęcia się nie wspomina, nie wiadomo. Może dlatego, że pomiędzy 27 września 1939 roku a 15 grudnia 1943 roku występuje różnica ponad czterech lat.

Oczywiście można symbolicznie zakładać, że SZP Tokarzewskiego była zaczynem podziemnej struktury państwowej (bo wtedy przecież jeszcze nie regularnym państwem), który doprowadził do pełnowymiarowej formy. Trzeba jednak oddawać szacunek faktom i sprawiedliwość tym, którzy je tworzyli.

Właśnie to robimy. Mamy nadzieję, że w dalszej części świętowania 75-lecia nazwisko Jana Karskiego jednak się pojawi. To mu się po prostu należy.

Pozostałe informacje

Jarosław Milcz po raz kolejny poprowadził Lubliniankę do zwycięstwa
ZDJĘCIA

Na Wieniawie lubią horrory. Lublinianka pokonała Start Krasnystaw w ostatniej akcji meczu

Piłkarze Lublinianki po raz kolejny dostarczyli swoim kibicom solidnej dawki emocji. Jeszcze w 87 minucie meczu ze Startem Krasnystaw przegrywali u siebie 1:2. Mimo to wyszarpali trzy punkty. Jarosław Milcz gola na wagę zwycięstwa zdobył w... ósmej minucie doliczonego czasu gry.

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę
ZDJĘCIA, WIDEO
galeria
film

Cracovia znowu lepsza od Motoru, Sergi Samper przeprasza za kartkę

Czwarty raz w rym sezonie, ale pierwszy w 2025 roku Motor nie strzelił gola w meczu u siebie. Beniaminek z Lublina nie zrewanżował się też Cracovii za porażkę z jesieni 2:6. Tym razem „Pasy” wygrały 1:0, a kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał już w 49 minucie.

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Manolo i jego koledzy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć o spotkaniu w Bytomiu

Wisła Puławy bez szans w wyjazdowym starciu z Polonią Bytom

Bez niespodzianki w Bytomiu. Choć Wisła Puławy próbowała postawić się faworyzowanej Polonii to nie udało jej się wywalczyć na trudnym terenie choćby jednego punktu

Fragment rywalizacji w Słupsku

PGE Start Lublin został rozgromiony w Słupsku

Podopieczni Wojciecha Kamińskiego ulegli Enerdze Icon Sea Czarni różnicą aż 23 pkt. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że ten wynik to sensacja, ale również olbrzymie rozczarowanie.

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji
1 maja 2025, 0:00

Majówka za pasem. Kalendarz wydarzeń zapowiada moc atrakcji

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie trzy dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy co wtedy dzieje się w regionie.

Lewart w trzech ostatnich meczach zdobył siedem punktów

Druga wygrana na wiosnę, Lewart lepszy od Wiślan

W trzech ostatnich meczach Lewart wywalczył siedem punktów. W sobotę beniaminek z Lubartowa pokonał u siebie Wiślan Skawina 1:0, a bohaterem gospodarzy okazał się Łukasz Najda, który zdobył jedynego gola.

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium