Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

16 września 2014 r.
19:39
Edytuj ten wpis

Sejmowy apel posłów Iwińskiego, Kalisza i Rozenka o nominację generalską Jana Karskiego

W Sejmie RP odbyła się dziś konferencja prasowa posłów Ryszarda Kalisza (Dom Wszystkich Polska), Tadeusza Iwińskiego (SLD) i Andrzeja Rozenka (Twój Ruch). Temat był tylko jeden, ale jednoczący ich wokół ważnej sprawy z obszaru pamięci narodowej i poczucia sprawiedliwości.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Przede wszystkim także - poczucia przyzwoitości. Chodziło o pośmiertną nominację do stopnia generała brygady Jana Karskiego, zwanego powszechnie w świecie "Człowiekiem, który próbował powstrzymać Holocaust”, bohatera narodów polskiego, żydowskiego i amerykańskiego. Jak wiadomo, sprzeciwia się temu, z przyczyn niełatwych do ogarnięcia, minister obrony Tomasz Siemoniak.

Rozpoczynający konferencję Ryszard Kalisz zauważył, że obchodzony jest obecnie Rok Jana Karskiego, uchwalony przez Sejm RP, którego zamiarem było jak najszersze zaprezentowanie dzieła bohatera oraz uhonorowanie go tak, jak na to sobie zasłużył.

Wydawać by się mogło, że pośmiertny awans do stopnia generała byłby zdarzeniem dopełniającym logiki działania Jana Karskiego, który nim został emisariuszem Państwa Podziemnego, był oficerem Wojska Polskiego, a za swoje czyny wojenne dwukrotnie odznaczony został wojennym Orderem Virtuti Militari. I o to jest apel.

Poseł Kalisz zdecydowanie oponował przeciwko używaniu w narracji rocznicowej zbitki pojęciowej "Jan Karski - niedokończona misja”. Bowiem polski bohater swoją misję wypełnił w sposób zupełny. Była kompletna. To świat Zachodu jej nie podjął i nie dokończył, ale to już nie jest sprawa Karskiego. A docierał do najważniejszych postaci ówczesnego świata z prezydentem USA Delano Rooseveltem na czele.

Profesor Tadeusz Iwiński przypomniał, że w swojej interpelacji sejmowej dotyczącej decyzji szefa MON o odmowie wystąpieniem o generalski awans do prezydenta RP, wykazuje brak podstaw formalnych, historycznych i moralnych do odmowy oraz wyraża nadzieję, że nominacja okaże się możliwa jeszcze w Roku Jana Karskiego.
Przytoczył też kuriozalną rozmowę, jaką odbył z ministrem Siemoniakiem w obecności posła Andrzeja Rozenka i rzecznika prasowego MON. Szef MON wyrażał w niej wątpliwości, czy... Jan Karski był żołnierzem.

Profesor Iwiński przypominał, że był oficerem i to honorowanym Virtuti Militari. Dodatkowo omawiał reakcje, jakie odmowa awansu budzi już w środowiskach polonijnych i żydowskich oraz przytaczał opinię laureata Nobla Elie Wiesela na temat Jana Karskiego, którego dzieło ocalało sumienie ludzkości w przedmiocie Holocaustu. Mówienie o jakiejś "niedokończonej misji” uznawał za nieporozumienie.

Andrzej Rozenek przedstawiał karierę wojskową Jana Karskiego, który znakomicie ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii Konnej we Włodzimierzu z pierwsza lokatą, tytułem prymusa i prawem wyboru jednostki służby. Wybór padł na 5 Dywizjon Artylerii Konnej, macierzystą jednostkę pułkownika Józefa Becka, ministra spraw zagranicznych RP.
Następnie poseł mówił o udziale Jana Karskiego w kampanii wrześniowej, zakończonym wzięciem do sowieckiej niewoli. Potem zaś o wydostaniu się z łagru NKWD i ucieczce z niemieckiego transportu. To wszystko jeszcze przed wstąpieniem do Podziemia, jego wojennymi misjami, ucieczką, grą z Gestapo, raportowaniem do świata w sprawie żydowskiej.

Poseł zauważył, że takie dzieło bez wątpienia zasługuje na uhonorowanie pośmiertnym awansem generalskim. Przypominał też o pośmiertnych generalskich awansach o znacznie większym poziomie kontrowersji, jak choćby w przypadku oficera NSZ.

Konkluzja konferencji była taka, że o ile minister Siemoniak nie był przekonany, czy Karski był żołnierzem, to może aktualnie zdoła się tych obaw wyzbyć. Nadchodzi 11 Listopada, Święto Niepodległości, której jednym z najbardziej bohaterskich żołnierzy był Jan Karski. Wcześniej, a nawet już niebawem, upływa termin odpowiedzi ministra obrony na interpelację.

Pozostałe informacje

Atakujący Bogdanki LUK Lublin Kewin Sasak:

Marcin Komenda, Bogdanka LUK Lublin: Ten sezon jest kapitalny

Powiedzieli po trzecim meczu półfinałowym play-off: JSW Jastrzębski Węgiel - Bogdanka LUK Lublin 2:3

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Dbają nie tylko o drzewa. Przed nami "Piątka z leśnikami"

Już 10 maja w Uroczysku Stary Gaj odbędzie się wyjątkowe wydarzenie łączące aktywność fizyczną, kontakt z przyrodą i szczytny cel – „Piątka z leśnikami”. Organizatorzy zapraszają nie tylko biegaczy, ale także wszystkich miłośników lasu i pomagania.

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Ulica jak "pole bitwy". Na Ceglanej będzie nie tylko asfalt

Wcześniej ulica Twarda, teraz Ceglana. Urzędnicy szukają wykonawcy tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców przebudowy drogi.

Sax night
Foto
galeria

Sax night

Imprezy w najpopularniejszym lubelskim Klubie 30 to destylat zabawy. Kto był ten wie, a kto nie był, niech żałuje. Imprezy odbywają się często na dwóch, a nawet na trzech parkietach, a każdy z inną muzyką. Ten stylistyczny eklektyzm sprawia, że co weekend klub przeżywa prawdziwe oblężenie. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy fotogalerię z weekendowych szaleństw w popularnej Trzydziestce, z której dowiecie się, jak się bawi Lublin.

W decydującym meczu półfinału play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała Jastrzębski Węgiel 3:2 i zagra w finale

Niespodzianka: Bogdanka LUK Lublin co najmniej ze srebrnym medalem, ograła Jastrzębski Węgiel

W trzecim decydującym spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin po zaciętym boju pokonała mistrza Polski Jastrzębski Węgiel 3:2 i po raz pierwszy w historii zagra o medale mistrzostw Polski, i to od razu o złote

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

Druga taka niedziela w kwietniu. Można zrobić zakupy na majówkę

W niedzielę 27 kwietnia sklepy będą otwarte. To druga i zarazem ostatnia niedziela handlowa w kwietniu, tuż przed długim weekendem majowym.

Zabiegi ablacji z użyciem nowej techniki

To zaburzenie rytmu serca dotyczy miliona Polaków. W Lublinie leczą to nową techniką

Lubelscy lekarze przeprowadzili zabieg ablacji migotania przedsionków nową techniką varipulse. Dokonał tego jako jeden z pierwszych w Polsce zespół z Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii USK Nr 4 pod kierownictwem dr hab. Andrzeja Głowniaka.

Motor chce się zrewanżować Cracovii za porażkę z jesieni

Rewanżu za 2:6 nie było. Motor Lublin - Cracovia (zapis relacji na żywo)

Motor liczył na rewanż za porażkę z jesieni. Cracovia drugi raz okazała się jednak lepsza od beniaminka z Lublina. Tym razem 1:0. Kluczowa dla losów spotkania była czerwona kartka Sergi Sampera, którą Hiszpan obejrzał na początku drugiej połowy.

Ogłoszenie wyroku

25 lat za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Do sądu wpłynęły apelacje

Sąd skazał w styczniu Karola M. na 25 lat więzienia za zabójstwo komorniczki z Łukowa. Strony złożyły apelacje.

Ubiegłoroczna aukcja Pride of Poland

"To jest poniżej hipokryzji". Sprawa janowskiej stadniny w Sejmie

- To jest poniżej hipokryzji, co pan rozpowiada - tak w Sejmie wicemarszałkini Dorota Niedziela (KO) odniosła się do wypowiedzi polityków PiS dotyczących sytuacji w państwowych stadninach koni. Poseł Kazimierz Choma (PiS) dopytywał co zrobi resort rolnictwa, by „powstrzymać upadek hodowli koni”.

Arkadiusz Maj zdobył w sobotę trzy gole

Avia rozbiła w Krakowie rezerwy Wisły

Patryk Małecki w sobotę zagrał przeciwko Wiśle II, ale bohaterem spotkania Avii w Krakowie był zdecydowanie Arkadiusz Maj. Napastnik zespołu ze Świdnika w tym sezonie nie imponował skutecznością. Przed spotkaniem z rezerwami „Białej Gwiazdy” miał na koncie tylko dwa gole. Po wizycie w „Grodzie Kraka” ma ich już pięć, a żółto-niebiescy łatwo pokonali rywali 4:1.

Fryderyk Janaszek zapewnia, że jego zespół do końca sezonu będzie walczyć o miejsce w barażach

Górnik Łęczna spróbuje podtrzymać dobrą passę w Opolu

Górnik Łęczna w niedzielę powalczy o szóstą wygraną z rzędu. Tym razem zielono-czarni zagrają na wyjeździe z Odrą Opole, która w tym tygodniu „odczarowała” swój nowy stadion. Zawody rozpoczną się o godz. 12.

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Przymrozki wracają na Lubelszczyznę

Po słonecznym dniu czeka nas chłodna noc. Nie jest to dobra informacja dla rolników i ogrodników.

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach
Zapowiedź

Multimedialne widowisko o polskich bohaterach

Miejski Ośrodek Kultury w Świdniku we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza w Warszawie serdecznie zapraszają mieszkańców na niezwykłe widowisko "Iskry Niepodległej", które odbędzie się w dniach 6–8 maja 2025 roku na Placu Konstytucji 3 Maja. Wydarzenie wpisuje się w tegoroczne obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Zdjęcie ilustracyjne

Wyszedł drzwiami, wrócił oknem, a pieniądze zniknęły

Bialscy policjanci zatrzymali 29-letniego mieszkańca Białej Podlaskiej, podejrzanego o włamanie do mieszkania swojego znajomego. Mężczyzna, który początkowo uczestniczył w spotkaniu towarzyskim, po kłótni z gospodarzem opuścił mieszkanie, by chwilę później powrócić – tym razem wchodząc przez okno.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium