Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

7 sierpnia 2022 r.
16:15

Stracą prawo jazdy, bo właściciel szkoły nauki jazdy fałszował ich podpisy

Byli kursanci szkoły nauki jazdy z Mysłowic, którzy ponad siedem lat temu ukończyli kurs, pożegnają się uprawnieniami. Powód? Na kartach szkoleń teoretycznych i egzaminów wewnętrznych nie podpisywali się kursanci a właściciel szkoły nauki jazdy. Prawie dwieście osób musi teraz na własny koszt ponownie ubiegać się o uprawnienia do kierowania pojazdami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Szkolenia przeprowadzone w szkole jazdy Krzysztofa P. stały się nieważne, bo sąd w 2018 roku stwierdził fałszerstwo dokumentacji. W związku z tym, aż 177 osób, które zdały państwowy egzamin będzie miało odebrane prawo jazdy.

- Jestem zawodowym kierowcą. Obawiam się, że niedługo stracę prawo jazdy, tym samym pasję, firmę, czyli wszystko, co do tej pory udało mi się zrobić  - mówi Żaneta Haberka.

Życia bez prawa jazdy nie wyobraża sobie również pani Monika, która samotnie wychowuje trójkę dzieci. Z jednym niepełnosprawnym dojeżdża kilka razy w miesiącu na rehabilitację. Zanim odbyłaby nowy kurs nauki jazdy i zdała egzamin minęłoby kilka miesięcy.

- Lekarz syna przyjmuje w Tarnowskich Górach i nie wyobrażam sobie dojazdów tam autobusem. Te wizyty tam obecnie, gdy jeżdżę samochodem, trwają ok. 5-6 godzin i tak kilka razy w tygodniu – mówi Monika Kowalczyk.

Obie panie otrzymały niedawno informację z urzędu miasta, że ich prawo jazdy traci ważność. To dla nich duży problem i bardzo duży wydatek.

- Za kierownicą czuję się jak ryba w wodzie. Jeżdżę dużo, zarówno w kraju, jak i za granicą. Zawodowo jeżdżę od 4 lat. Zlecenia mam cały czas, nie wiem, kiedy chcą mi zabrać uprawnienia, ale będę musiała powiadomić klientów, że przez pewien czas nie będę mogła jeździć. Nie wiem, jak na to zareagują – zastanawia się pani Żaneta.

- Za nowe prawo jazdy muszę zapłacić łącznie ponad 3,5 tysiąca. Za prawnika dodatkowo 1,5 tysiąca – dodaje Monika Kowalczyk.

Co było nie tak?

Każda szkoła nauki jazdy jest zobowiązana do przeprowadzenia 30 godzin zajęć praktycznych oraz teoretycznych – w tym czterech godzin kursu udzielania pierwszej pomocy. Panie Żaneta oraz Monika chodziły na zajęcia teoretyczne, ale nie wiadomo po ile godzin, bo Krzysztof P. namawiał kursantów do samodzielnej nauki teorii w domu. Nie zawsze też organizował obowiązkowe zajęcia z pierwszej pomocy medycznej.

- Każdy kursant ma kartę przebiegu zajęć, którą podpisuje. Tym samym potwierdza, że takie zajęcia odbył. Zajęcia teoretyczne można prowadzić zdalnie, ale kurs pierwszej pomocy musi być stacjonarny, bo dochodzą do niego ćwiczenia praktyczne – tłumaczy Tomasz Polak, instruktor nauki jazdy.

- Teraz, po zagłębieniu się w sprawę, wiem, jak to powinno wyglądać, ale młody człowiek, kursant, nie sprawdza, co powinien zrobić. To szkoła za nas odpowiada i powinna wiedzieć, co musimy robić, żeby egzamin zdać – uważa pani Żaneta.

Krzysztof P. unika kontaktów ze swoimi byłymi kursantami, dużo czasu spędza poza granicami Polski. Za fałszowanie dokumentów usłyszał wyrok roku więzienia, w zawieszeniu na trzy lata.

Odwołanie

Pani Monika odwołała się od decyzji Urzędu Miasta w Mysłowicach. Jej sprawa z pewnością trafi do sądu, co wygeneruje dla niej kolejne koszty. Kursanci, którym może zostać odebrane prawo jazdy, szkolili się u Krzysztofa P. w latach 2014-2016. Jak się okazuje, w tym samym czasie w szkole nauki jazdy były przeprowadzone dwie kontrole urzędu miasta.

- Inspektorzy nie wykryli w działalności szkoły nauki jazdy żadnych nieprawidłowości – mówi Aneta Grabowska z Urzędu Miasta Mysłowice. I tłumaczy: - Podczas jednorazowej kontroli, która jest raz do roku, być może trudno było stwierdzić urzędnikowi, czy dochodziło do przestępstw fałszowania podpisów.

Jak urzędnicy tłumaczą decyzję o cofnięciu uprawnień byłym kursantom?

- Jako urząd nie mieliśmy wyjścia. Zgodnie z przepisami prawa musieliśmy podjąć takie kroki. Jeżeli był wyrok skazujący za fałszerstwo, musieliśmy uchylić decyzję o wydaniu uprawnień – tłumaczy Aneta Grabowska.

Postępowanie po 4 latach

Urząd Miasta w Mysłowicach wszczął postępowanie dopiero po czterech latach od wyroku skazującego Krzysztofa P. Poszkodowani kursanci nawet nie wiedzieli, że sprawa trafiła do sądu, nie byli przed nim przesłuchiwani, nie mogli się bronić. Zdaniem prawników, po tak niekorzystnym wyroku, urzędnicy mogli wydać decyzję odbierającą prawo jazdy, ale z drugiej strony burzy to zasadę zaufania do instytucji publicznych.

- Osoba, która wybiera ośrodek szkolenia kierowców, ma na uwadze to, że to działalność kontrolowana przez właściwe organy, więc ma prawo przypuszczać, że szkolenie odbyło się poprawnie. To idea zaufania do instytucji publicznych i stanowionego przez nie prawa. Nie powinno być takiej sytuacji, że po kilku latach, mój klient dowiaduje się nagle, że traci uprawnienia, bo ktoś kiedyś zawinił, bez wiedzy mojego klienta – przekonuje radca prawny Tomasz Nyga.

- Każdy, kto zapisuje się na kurs prawa jazdy, myśli o tym, żeby zdać egzamin i jeździć, a nie sprawdzać swoją szkołę nauki jazdy – kończy pani Żaneta.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz w bazie wojskowej w Sochaczewie 
PAP/Marcin Obara

Program Wisła: umowa na wsparcie logistyczne dla polskich Patriotów

W poniedziałek w bazie wojskowej w Sochaczewie została zawarta umowa z USA na wsparcie logistyczne i techniczne dla polskich systemów Patriot.

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Prawa człowieka na dużym ekranie. 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Lublinie

Pierwszy weekend kwietnia upłynie w Lublinie pod znakiem kina zaangażowanego społecznie. W dniach 4–6 kwietnia 2025 r. w lubelskim klubie Baobab odbędzie się 23. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie. Tegoroczny program festiwalu WATCH DOCS skupia się wokół trzech głównych tematów: neokolonializm, przemoc szkolna i równe traktowanie.

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa
galeria

Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II. Sympozjum i wystawa

Naukowcy z Polski i zagranicy, przedstawiciele papieskich instytucji i goście zgromadzili się w poniedziałek na KUL na sympozjum „Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Edukacyjna: Dar i nadzieja w 20. rocznicę odejścia św. Jana Pawła II”.

Tak będzie wyglądała Szkoła Podstawowa Specjalna nr 26 im. Janusza Korczaka. przy ul. Hanki Ordonówny rozpoczyna się budowa nowej siedziby

Zaczyna się budowa nowej szkoły w Lublinie. Będzie gotowa za 2 lata

Dokumentacja jest gotowa, prace ruszą w tym tygodniu, a za dwa lata będzie gotowa nowa siedziba Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26 im. Janusza Korczaka.

Wybory prezydenckie zaplanowano na 18 maja. Ewentualna druga tura zostanie przeprowadzona 1 czerwca.

Kto zostanie prezydentem Polski? Jest już 10 zarejestrowanych kandydatów

Tylu zarejestrowała już Państwowa Komisja Wyborcza. Pozostali mają czas do piątku, do godziny 16.

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Krok w stronę miasta. Gmina złożyła wniosek do wojewody

Wniosek do wojewody lubelskiego już złożony: Janów Podlaski stara się o prawa miejskie.

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża tę technologie pierwsza w Polsce

Wcześniej była metoda mikrofiltracji, teraz będzie technologia UV do oczyszczania solanki. Spółdzielnia Mleczarska Ryki wdraża ją jako pierwsza w Polsce.

Adam Kuś (w niebieskim stroju) rozpoczął sezon od świetnego występu

Zawodnicy Monogo Lubelskie Perła Polski błyszczeli w rywalizacji na czeskich szosach

W miniony weekend u naszych południowych sąsiadów rozegrano dwa wyścigi. W sobotę w okolicach Hlohovca rozegrano Trofeo Cinelli.

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Tragiczny wypadek w Chełmie. 19-latek usłyszał zarzuty

Zarzuty spowodowania katastrofy drogowej i jazdy po pijanemu usłyszał w poniedziałek 19-letni Szymon C. podejrzany o spowodowanie w Chełmie wypadku, w którym zginęło dwóch 18-latków, przewożonych w bagażniku auta. Samochodem tym podróżowało w sumie 10 młodych osób.

Uroczystość podpisania umowy w LCK

Miliardy w sieć i liczniki. PGE podpisała rekordową umowę

12,1 miliarda złotych zainwestuje Grupa PGE w sieć, nowoczesne rozwiązania cyfrowe i wiele innych dziedzin swojego biznesu. Pieniądze pochodzą z niskooprocentowanej pożyczki, w ramach KPO, której udzielił Bank Gospodarstwa Krajowego. Umowę podpisano dziś w Lublinie. Szefowie PGE obiecują, że olbrzymie pieniądze pozwolą obniżyć rachunki za prąd.

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Niebezpieczne pamiątki z czasów II wojny światowej znalezione podczas budowy

Podczas prac ziemnych na terenie gminy Zalesie odkryto pocisk artyleryjski pochodzący z okresu I wojny światowej. Niebezpieczne znalezisko zostało zabezpieczone przez policję i zneutralizowane przez saperów. Przypominamy, jak postępować w przypadku znalezienia niewybuchów.

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Z trzema promilami na traktorze. Został złapany przez świadków

Ponad 3 promile alkoholu w organizmie wykazało badanie alkomatem u 31-letniego kierowcy traktora. Dalszą jazdę maszyną uniemożliwili mu świadkowie zdarzenia.

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Jak ma się rozwijać transport publiczny w mieście i gminie? Przyjdź na konsultacje

Miasto chce poznać opinie mieszkańców na temat transportu publicznego. Można wypełnić ankietę i przyjść na konsultacje.

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

ZGL ma być spółką. Dotychczasowa formuła prawna wpędziła ZGL w problemy finansowe

Zakład Gospodarki Lokalowej w Łukowie będzie spółką. Zdaniem władz miasta dotychczasowa formuła prawna się nie sprawdziła i wpędziła ZGL w problemy finansowe.

LKS Milanów pokonał Victorię Parczew

Rezerwy z Radzynia wciąż niepokonane, LKS Milanów wygrał w Parczewie

Orlęta II Radzyń Podlaski pokonały Absolwenta Domaszewnica po golu w doliczonym czasie gry. Sokół Adamów zdobył cenne trzy punkty w starciu z Orłem Czemierniki. Orlęta Łuków tylko zremisowały z Unią Żabików.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium