"123456", "123456789" i "picture1" - to najpopularniejsze hasła używane przez internautów w 2020 roku według zestawienia przygotowanego przez firmę NordPass. Eksperci od cyberbezpieczeństwa przestrzegają jednak, że lepiej je zmienić, bo na ich złamanie wystarczy czasem zaledwie kilka sekund
Ranking 200 najgorszych haseł przygotowała firma NordPass, która publikuje taką listę co roku. Oceniła ona ponad 5 mln wycieków haseł dostępnych w dark web (ciemnej sieci). Takie bazy danych pochodzą w większości od użytkowników z Europy i Ameryki Północnej.
W zestawieniu autorzy uwzględnili zmianę popularności danego hasła względem ubiegłego roku, liczbę użytkowników, która się nim posługiwała, czas potrzebny do jego złamania oraz to, ile razy zostało ujawnione.
I tak najpopularniejszym hasłem 2020 roku jest "123456". Posługiwało się nim dokładnie 2 543 285 użytkowników, zostało ujawnione 23 597 311 razy, a na jego złamanie potrzeba mniej niż jednej sekundy. Drugie miejsce w tym niechlubnym rankingu zajął ciąg cyfr "123456789" (371 612 użytkowników; 7 870 694 razy ujawnione; mniej niż sekunda na złamanie). Nowością na liście jest hasło "picture1". Stosowało je 371 612 internautów, wyciekło do sieci 11 190 razy, a do jego rozszyfrowania potrzeba 3 godzin. Co ciekawe, ubiegłoroczny lider zestawienia - "12345" - spadł na 8. pozycję.
Firma NordPass uwzględniła jednak też hasła, które sprawiają hakerom nieco więcej problemów. Na 54. miejscu na liście znalazła się fraza "jobandtalent". Korzystało z niej 34 512 użytkowników, ujawniono ją zaledwie 5 razy, a na jej złamanie szacunkowo potrzeba 3 lat.
- Na przestrzeni lat, w wyniku różnych wycieków i naruszeń danych, powstała ogromna baza danych użytkowników prywatnych. Ostatnio zdaje się nawet, że nie rzadziej niż raz na kilka dni słyszymy o kolejnych takich przypadkach - mówi Daniel Markuson, ekspert ds. ochrony prywatności cyfrowej w NordVPN. - Dzięki dostępowi do takiej masy danych szczególnie chronionych, cyberprzestępcy mogą z nich korzystać na wiele sposobów. Dlatego wykorzystywanie tych samych danych logowania na potrzeby różnych usług, stron internetowych i platform jest niezwykle niebezpieczne - dodaje.
Jak stworzyć silne hasło?
Eksperci dają też kilka praktycznych wskazówek dla internautów, jak lepiej zabezpieczyć swoje wrażliwe dane w sieci.
- Nigdy nie używaj krótkich haseł. Im więcej różnych znaków ma hasło, tym dłużej potrwa jego złamanie przez hakera lub innego podejrzanego cyberprzestępcę.
- Skomplikuj swoje hasła. Używaj wielkich i małych liter, symboli, znaków specjalnych i cyfr, aby utworzyć silne hasła.
- Używaj długich haseł. Użycie słów słownikowych nie jest wskazane, ale dobrą metodą jest stworzenie kombinacji 6-7 losowo wybranych słów. Kombinacja w rodzaju "lewe słoniowe buty fioletowe wakacje w rugby" jest trudna do odgadnięcia ze względu na jej długość i przypadkowość, ale łatwiejsza do zapamiętania.
- Używaj techniki mnemonicznej. Twórz łatwe do zapamiętania zwroty, używając techniki mnemonicznej. Na przykład, stwórz zdanie w stylu "Uwielbiam dla zabawy jeść pizzę z przyjaciółmi siedem dni w tygodniu!" i użyj go jako mnemonika do stworzenia hasła "UdZjpzP7dwT".
- Wezwij na pomoc menadżera haseł. Silne hasła są trudne do zapamiętania, więc dobrym pomysłem jest użycie menedżera haseł. Najpopularniejsze z nich to LastPass i NordPass.