Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

12 sierpnia 2020 r.
16:34

Anna Paniszewa: „Wojsko weszło do Brześcia już dwa tygodnie temu"

(fot. KolNat/Wikipedia)

Rozmowa z Anną Paniszewą, założycielką Polskiej Harcerskiej Szkoły Społecznej im. R. Traugutta w Brześciu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Co się dziś dzieje w białoruskich miastach?

– Nie wiem, jak to wygląda na całej Białorusi. Od kilkunastu lat nie mam telewizora, bo nie mogłam znieść państwowej propagandy. A teraz w całym kraju został wyłączony internet. Ponieważ Brześć leży kilka kilometrów od granicy z Polską, czasem uda się połączyć korzystając z polskiej karty. W tej chwili to jedyne źródło informacji.

Raczej nie zanosi się, żeby miało być spokojniej. We wtorek po południu planowaliśmy z uczniami sprzątanie grobów polskich żołnierzy. Odwołaliśmy to, bo chwilę przed pana telefonem od jednego z rodziców dowiedziałam się, że w mieście znowu może dojść do zamieszek. Szczegółów nie znam, informacja jest niepewna, ale strach bardzo duży.

Ja mieszkam w centrum Brześcia. W nocy z poniedziałku na wtorek pod moim domem odbywały się największe starcia protestujących z milicją i wojskiem. Strzelano gumowymi kulami, używano pocisków hukowych. Już dwa tygodnie temu wojsko weszło do Brześcia. Przemaszerowali pod moimi oknami o czwartej nad ranem, trwało to ok. 15 minut. Już wtedy wiedziałam, co się szykuje.

• Uczestniczyła pani w protestach?

– Osobiście nie brałam w nich udziału. Ale bardzo dobrze widziałam całą tę strzelaninę i szarpaninę. Po raz pierwszy w życiu, wcześniej takie rzeczy oglądałam tylko w telewizji. Pod moim balkonem były barykady, dochodziło do bitew z oddziałami OMON. Funkcjonariusze byli zamaskowani i uzbrojeni. Widać było, że to głównie młodzi, wysportowani ludzie.

Miałam wrażenie, że bali się pałować protestujących, ale jednak to się działo. To wyglądało jakby przestało obowiązywać prawo i działała tylko siła.

(fot. x-news)

• Czuje się pani bezpiecznie?

– Nie mogę powiedzieć, że jest bezpiecznie. Od znajomego słyszałam, że ostatniej nocy grupa ludzi, która wracała do domu po skończonej zmianie, została schwytana i wywieziona gdzieś milicyjnym samochodem. Mąż jednej z naszych nauczycielek w niedzielę poszedł na protest. Ona do tej pory nie wie, gdzie on jest. Szukała go w kilku aresztach i niczego się nie dowiedziała.

• Czy jako organizacja prowadząca polską szkołę i wspierająca Polaków na Białorusi macie z Polski z wsparcie?

– We wtorek zadzwonił starosta włodawski Andrzej Romańczuk i zapytał, w czym może nas wesprzeć. To był jedyny taki sygnał.

• A jak można wam pomóc?

– W tym roku nasi nauczyciele nie otrzymują żadnego dofinansowania. Jest to tłumaczone koronawirusem i ja to rozumiem. Dlatego chciałabym się zwrócić do mieszkańców województwa lubelskiego, które może zechcą wesprzeć konkretne polskie rodziny na Białorusi. Problemem jest to, że jako organizacja społeczna nie możemy przyjmować darowizn od Polaków, tylko od obywateli Białorusi. Pomaga nam Motocyklowe Stowarzyszenie Pomocy Polakom za Granicą „Wschód-Zachód”, które użycza nam swojego konta bankowego. Szczegółowe informacje na stronie internetowej naszego stowarzyszenia.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

Czynności notarialne

Testament notarialny - najbezpieczniejsza forma testamentu?

Sporządzanie testamentu to jedna z czynności wykonywana w celu rozdysponowania majątku po śmierci. W polskim prawie dopuszczalne są różne formy testamentu. Między innymi za prawidłowo sporządzony testament uznaje się: testament ustny (w określonych przypadkach), pisemny i notarialny.

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon
galeria

Na te pokazy czekają mieszkańcy. Fontanna multimedialna na Placu Litewskim otwiera sezon

Po zimowej przerwie fontanna multimedialna wraca z nowymi pokazami. Ratusz podał już dokładny harmonogram.

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025
ZDJĘCIA
galeria

Cztery medale dla Lublina podczas III Ogólnopolskiego Turnieju Speed-ball Lublin 2025

W sobotę w Lublinie został rozegrany III Ogólnopolski Turniej Speed-ball Lublin 2025. Podczas zawodów sporo powodów do radości mieli zawodnicy z Lublina. Czwórka z nich mogła się pochwalić miejscami na podium.

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Czym zajmuje się kancelaria prawna?

Kancelaria prawna to miejsce, które niekoniecznie może dobrze się kojarzyć. Dzieje się tak z uwagi na fakt, że zazwyczaj udajemy się tam w sytuacjach kiedy potrzebujemy pomocy prawnika. Do takich sytuacji może dojść nawet wtedy, kiedy przez całe życie skrupulatnie przestrzega się prawa.

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

Jak wytrwać w postanowieniach noworocznych?

,,Nowy rok - nowa ja!" czy to stwierdzenie coś Ci przypomina? Z pewnością większości z nas. U schyłku mijającego roku, patrzymy z ciekawością i nadzieją w nowy rok, zastanawiając się co nam przyniesie. Czasem żartujemy, że chcielibyśmy aby nie był on gorszy od poprzedniego.

szare fotele w biurze

Ergonomiczny fotel biurowy - jakie cechy powinien mieć?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak wiele dolegliwości wynika z niepoprawnej postawy podczas siedzenia. Praca przy biurku w pozycji siedzącej nie sprzyja naszemu kręgosłupowi i zdrowiu. Siedzenie przed komputerem przez 8 godzin dziennie w niewygodnej pozycji negatywnie odbija się na pracownikach, gdyż może doprowadzić do wielu schorzeń.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!