Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

6 listopada 2012 r.
10:59
Edytuj ten wpis

Wybory w USA. Kto by nie wygrał, wygra... Ameryka

0 0 A A
Ameryka jest takim państwem, że kto by tu nie wygrał, zawsze wygra... Ameryka.<br />
 ( Waldemar Piasecki
Ameryka jest takim państwem, że kto by tu nie wygrał, zawsze wygra... Ameryka.
( Waldemar Piasecki

Romneya podróż do Warszawy była grą symboli. Szło o głosy polonijne i taktyczne wykorzystanie słabości polityki Obamy wobec Polski. Czy polityka Romneya byłaby bardziej skuteczna? Na razie jest trudno przewidzieć – mówi prof. Michael Szporer, wykładowca politologii i dziennikarstwa w University of Maryland.



AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś Amerykanie wybierają prezydenta. Czy Pana zdaniem w tych wyborach więcej głosów wyborców dostanie Romney, ale wygra Obama, bo dostanie więcej głosów elektorskich?

– Już od dłuższego czasu gubernator Romney miał więcej głosów elektoralnych do "nadrobienia” niż prezydent Obama, a wybory to zwykła arytmetyka. Wszyscy zapominają, jak głosy elektoralne dużo znaczą w amerykańskich wyborach.

A amerykańskie media, które oczywiście system elektoralny znają, rzadko to podkreślają. Dlaczego? Może aby pokazać, że są obiektywne, albo wygodniej jest opisywać wybory jak by to były wyścigi konne.

W stanach głosuje się na kandydata, ale w praktyce na elektorów, którzy wybierają prezydenta. Jest to generalnie zasada, że zwycięzca bierze wszystkie głosy: "winner takes all”.

Może się zdarzyć i tak bywało, że kandydat dostaje w kraju więcej głosów od ludzi, ale przegrywa wybory, bo daje mu to mniej głosów elektoralnych. Przykładem było np zwycięstwo George'a W. Busha nad Alem Gorem. System elektoralny jest może anachronizmem, ale trudnym do zmiany, gdyż wchodzi w grę Konstytucja USA i tradycja.

Dlaczego taki anachroniczny system wciąż obowiązuje w USA?

– Mimo często szybkich, a nawet radykalnych zmian, które zachodzą w USA, jest to kraj oparty na tradycjach. System konstytucyjny jest trudny do zmienienia.

System elektoralny balansował kiedyś interesy małych i dużych stanów i również dawał pewną przewagę stanom południowym, w których według kompromisu konstytucyjnego w XVIII wieku liczono część niewolników jako ludność amerykańską.

Do dziś dnia sprzyja on takim stanom, dlatego Ohio, Kolorado, Virginia czy Floryda są w pewnym sensie ważniejsze niż – powiedzmy – New York czy Kalifornia. Ciekawe jest też, że w niektórych z tych stanów jest duża Polonia, np. w części Ohio i na Florydzie.

Jaki elektorat etniczny zagłosuje na Romneya, a jaki na Obamę?

– Według sondaży, na Romneya – głównie biali. I przede wszystkim mężczyźni. Miał spory problem z kobietami ze względu na np. przeciwstawienie się aborcji, ale to nadrabiał podkreślając problemy ekonomiczne, na których się bez wątpienia zna.

Poza tym kobiety też się interesują ekonomią, bo w końcu to one głównie prowadzą gospodarstwa domowe.

Na Obamę – oczywiście Afroamerykanie. Poza tym inne mniejszości etniczne, które powoli stają się większościami. Myślę przede wszystkim o Latynosach i Dalekim Wschodzie: Chińczykach, Hindusach, Pakistańczykach.

Chociaż w przypadku Latynosów może być różnie, bowiem są to generalnie katolicy na ogół przywiązani do tradycyjnych wartości rodzinnych.

Jaki jest główny problem Obamy w tych wyborach?

– Romney próbował przedstawić Obamę jako słabego lidera na arenie światowej, który myśli "etatystycznie” [od góry], że rząd-tatuś załatwi wszystko, bo jest mądrzejszy, niszcząc indywidualną inicjatywę oraz odpowiedzialność, czyli podstawowe wartości amerykańskie.

Wiarę w możliwości jednostki, a nie rządu. "Jednostka zerem, jednostka bzdurą...” – to są słowa komunistycznego, sowieckiego poety Majakowskiego, a żaden amerykański by tego nie napisał. Przypisywanie Obamie socjalistycznych ciągot to jest jego problem, niezależnie od tego, czy to prawda czy nie.

A Romneya?

– Paradoksalnie jest on... wewnętrzny. Jest to problem, który miał jako Mormon z ewangelistami z Christian Coalition, która jest jedną z podstawowych baz wyborcy republikańskiego. Ewangeliści, którzy reprezentują poważny blok głosów oraz potęgę finansową uważają, że Mormoni to kult, a nie religia. Drugi problem to neokonserwatyzm, jaki utrudnia powiększanie elektoratu. Głównie o Latynosów.

Kogo i czym Obama rozczarował najbardziej przez te cztery lata?

– Uważam, że młodzież, która była bardzo zapalona do Obamy w ostatnich wyborach i bez niej by nie wygrał. Teraz po-wolny wzrost ekonomiczny powoduje, że wielu z nich nie widzi przyszłości i opóźnia, jak może, wejście na rynek pracy i roz-poczęcie samodzielnego życia.

Jest to też pokolenie sporo zadłużone ze względu na koszty wyższego wykształcenia, które w ciągu kadencji Obamy wzrosły. Warto dodać, że spora część młodzież myśli w kategoriach libertariańskich, czyli – jak to powiedział kiedyś ideolog rewolucji amerykańskiej Tomasz Payne – najlepszy rząd to ten, co rządzi jak najmniej. Młodzież, która pozwoliła Obamie wygrać cztery lata temu, teraz może mu pomóc... przegrać.

Kto i jakie nadzieje wiąże z Romneyem?

– Romney reprezentuje tendencje konserwatywne, głównie wobec dużego biznesu, co zresztą widać z finansowania kampanii wyborczej oraz komitetów wyborczych (tak zwanych PACs, czyli Political Action Committees) skupionych wokół pewnych przesłanek. Nadzieje wiąże z nim także "small business” i generalnie klasa średnia.

Czy o wyborach może zadecydować frekwencja?

– W tych akurat – może. Na ogół niska frekwencja wyborcza sprzyja Republikanom, których lojalność jest mocniejsza. Poza tym to elektorat bardzo jednorodny. O wiele większe zróżnicowanie jest w elektoracie demokratycznym. Nie zawsze jest on zdyscyplinowany, czy nawet zarejestrowany do wyborów.

To głównie Partia Republikańska zajmuje się sprawdzaniem, czy wyborcy są obywatelami, aby kontrolować lub nawet "zneutralizować” wyborcę do głosowania. Warto zauważyć historycznie, że wymaganie obywatelstwa w wyborach pochodzi od czasów pierwszej wojny światowej.

W XIX wieku mało kto w USA o to dbał. Zresztą nawet teraz, w niektórych stanach, np. Maryland, stali rezydenci USA (posiadacze tzw. zielonych kart) lecz nie-obywatele są dopuszczani do głosu, ale wyłącznie w sprawach lokalnych.

Jaki wybór byłby lepszy dla Polski?

– Chyba jednak Republikanie byliby lepszymi partnerami. Polacy są niezwykle wyczuleni na imponderabilia. Dlatego, dla wielu z nich, gafy administracji Obamy – zaczynając od niefortunnej zmiany polityki wobec tarczy rakietowej ogłoszonej 17 września, w rocznicę sowieckiego najazdu na Polskę w 1939 roku, do niedawnej wypowiedzi o polskich obozach koncentracyjnych podczas wręczania Medalu Wolności dla Jana Karskiego, no i "tradycyjnie alergiczny” problem wizowy, którego nie rozwiązano – są dyskwalifikujące Demokratów.

Fakt, że administracja Obamy nie tylko pomijała Polskę, ale i Europę, niewiele w polskiej ocenie zmienia.

Całą politykę "resetu” wobec Rosji też można skrytykować jako jeśli nie naiwną, to na pewno powierzchowną, spojrzeniem z lotu ptaka, bez niuansów. A Polacy kochają się w niuansach, zwłaszcza w patrzeniu na Rosję.

Trudno jest traktować Rosję Putina jako normalny demokratyczny kraj, w którym zmiany zachodzą przez wybory. Mimo że wybory się odbywają.

Romneya podróż do Polski była grą symboli. Szło o głosy polonijne i taktyczne wykorzystanie słabości polityki Obamy wobec Polski. Czy polityka Romneya byłaby bardziej skuteczna? Na razie jest trudno przewidzieć. Na pewno uwzględniałaby znacznie bardziej Europę oraz próbowała docenić i dowartościować partnerów.

Rozmawiał: Waldemar Piasecki, Waszyngton

Pozostałe informacje

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima w natarciu. W tym mieście będą pracować na trzy zmiany

Zima stawia samorządy w gotowości. Burmistrz Łukowa deklaruje, że jeśli warunki na drogach będą złe, służby będą pracować na trzy zmiany.

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku
powiat lubartowski

Będą straszyć. Kozłówka zachęca do zwiedzania pałacowych komnat po zmroku

Niestety na to wydarzenie wolnych miejsc już nie ma. Ci, którzy zamówili bilety wcześniej, w środę wezmą udział w niezwykłym, wieczornym spacerze po komnatach pałacu Zamoyjskich. Nie będą sami. Z mroków historycznych wnętrz wyłonią się duchy dawnych mieszkańców.

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

Szybko strzelony gol im nie pomógł. Opinie po meczu Górnika Łęczna z GKS Tychy

W sobotni wieczór na boisku spotkały się Górnik Łęczna i GKS Tychy, a więc dwa zespoły, które w tym sezonie są specjalistami od remisów. Choć w meczu padło aż cztery gole to spotkanie zgodnie z przewidywaniami zakończyło się podziałem punktów. Jak mecz oceniają obaj trenerzy?

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie
galeria

Znowu sami odebraliśmy sobie szansę, czyli opinie po meczu Świdniczanka – Podlasie

Świdniczanka do derbów z Podlasiem przystępowała z serią pięciu porażek z rzędu. Bialczanie chcieli za to przełamać fatalną, wyjazdową passę. W tym sezonie wygrali wcześniej tylko raz w gościach. Ostatecznie swój cel zrealizowali biało-zieloni, chociaż niewiele zabrakło, aby derby zakończyły się remisem. Jak spotkanie oceniają trenerzy obu ekip?

Słynne kawasaki należy do polskiego kolekcjonera
Dęblin
galeria

Wystąpił w Top Gun. Teraz można go oglądać w Dęblinie

Czarno-czerwony kawasaki GPZ 900r Ninja - ten sam, na którym w 1986 roku w filmie Top Gun jeździł Tom Cruise, a także towarzysząca mu Kelly McGillis - stoi teraz w hangarze Muzuem Sił Powietrznych w Dęblinie. To jedna z kilku maszyn, która brała udział w produkcji amerykańskiego studia Paramount Pictures.

Bialska Rada Kobiet
Biała Podlaska

Nie dostały się do rady miasta, ale trafiły do innej. Jakie były zasady naboru?

Czternaście powołanych przez prezydenta pań ma strzec spraw kobiet w Białej Podlaskiej. Ten nowy organ doradczy na razie ma działać 3 lata. W większości to nazwiska związane ze środowiskiem obecnej władzy w mieście.

La vida loca. Co za impreza!
foto
galeria

La vida loca. Co za impreza!

Co to była za impreza! El Cubano odleciało. Zobaczcie, co się działo na parkiecie i jak się bawił Lublin.

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm
ZDJĘCIA

Otylia Jędrzejczak odwiedziła Chełm

Otylia Swim Tour, czyli cykl zawodów dla dzieci w sobotę zawitał do Szkoły Podstawowej nr 8 w Chełmie. Z jedyną, polską mistrzynią olimpijską ćwiczyło ponad sto dzieci. Trzeba dodać, że utytułowaną pływaczkę przywitał efektowny mural z jej podobizną.

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty
zdjęcia
galeria

W Świdniku słuchają jazzu. Dzisiaj koncert znanego, kubańskiego pianisty

Trwa XIX Świdnik Jazz Festival. W programie festiwalu znalazły się koncerty uznanych artystów z Polski i zagranicy, którzy grają na wysokim poziomie. Wśród nich m.in. świdnicka Helicopters Brass Orchestra, Aleksandra Kutrzepa Quartet oraz kubański pianista Alfredo Rodriguez.

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas
zdjęcia
galeria
film

Magia świąt w azjatyckim stylu. Trwa festiwal Akira Hello Christmas

Cosplay, manga, horoskopy, warsztaty i gry planszowe, a to wszystko w świątecznym klimacie. Dwudniowy festiwal Akira to gratka dla fanów kultury azjatyckiej.

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

AZS UMCS Lublin zaprasza na mecz siatkarek. Biletem wstępu słodycze

Dzisiaj sezon 2024/2025 rozpoczną siatkarki DRS AZS UMCS Lublin. Akademiczki na inaugurację zagrają u siebie z Feniks AZS Politechnika Lubelska. Spotkanie zaplanowano na godz. 18 w sali ZS nr 5 przy ul. Elsnera.

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia
foto
galeria

Ostra sobota w lubelskiej klubokawiarni - zdjęcia

Ostra Sobota w Klubokawiarni OSTRO! Za didżejką stanął jeden z najlepszych didżejów w Polsce - 69beats oraz Szop-n! Jak zawsze było dużo fajnej muzyki. Jeśli jesteście ciekawi jak było, to zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Zimowe warunki na drogach zbierają żniwo. Wypadki w regionie

Śliska nawierzchnia i niedostosowanie prędkości do warunków drogowych były przyczyną dwóch zdarzeń, do których doszło wczoraj i dziś rano w Chotyłowie i Białej Podlaskiej. Policja apeluje o ostrożność za kierownicą oraz dostosowanie stylu jazdy do panujących warunków atmosferycznych.

Górnik Łęczna zremisował ósmy mecz w rundzie jesiennej

Górnik Łęczna dwa razy prowadził z GKS Tychy, ale kompletu punktów nie wywalczył

Po 16. kolejkach Górnik Łęczna miał na koncie siedem remisów na zapleczu PKO BP Ekstraklasy. Tym razem do Łęcznej przyjechał GKS Tychy, a więc drużyna, która w tym sezonie punktami dzieliła się do tej pory aż 10-krotnie. W meczu padły aż cztery gole, ale obie drużyny solidarnie podzieliły się punktami po raz kolejny.

Raz, dwa, trzy "i,,...
galeria

Raz, dwa, trzy "i,,...

W dniach 23-25 listopada w Lublinie odbywa się 3. FIT – Festiwal Improwizacji Teatralnych, który zaprasza publiczność do świata spontanicznych spektakli, pełnych kreatywności i interakcji. Wydarzenie odbywające się w Domu Kultury LSM to wyjątkowa okazja, by doświadczyć magii, improwizacji i zabawy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium