Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

6 listopada 2012 r.
10:59
Edytuj ten wpis

Wybory w USA. Kto by nie wygrał, wygra... Ameryka

Ameryka jest takim państwem, że kto by tu nie wygrał, zawsze wygra... Ameryka.<br />
 ( Waldemar Piasecki
Ameryka jest takim państwem, że kto by tu nie wygrał, zawsze wygra... Ameryka.
( Waldemar Piasecki

Romneya podróż do Warszawy była grą symboli. Szło o głosy polonijne i taktyczne wykorzystanie słabości polityki Obamy wobec Polski. Czy polityka Romneya byłaby bardziej skuteczna? Na razie jest trudno przewidzieć – mówi prof. Michael Szporer, wykładowca politologii i dziennikarstwa w University of Maryland.



AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Dziś Amerykanie wybierają prezydenta. Czy Pana zdaniem w tych wyborach więcej głosów wyborców dostanie Romney, ale wygra Obama, bo dostanie więcej głosów elektorskich?

– Już od dłuższego czasu gubernator Romney miał więcej głosów elektoralnych do "nadrobienia” niż prezydent Obama, a wybory to zwykła arytmetyka. Wszyscy zapominają, jak głosy elektoralne dużo znaczą w amerykańskich wyborach.

A amerykańskie media, które oczywiście system elektoralny znają, rzadko to podkreślają. Dlaczego? Może aby pokazać, że są obiektywne, albo wygodniej jest opisywać wybory jak by to były wyścigi konne.

W stanach głosuje się na kandydata, ale w praktyce na elektorów, którzy wybierają prezydenta. Jest to generalnie zasada, że zwycięzca bierze wszystkie głosy: "winner takes all”.

Może się zdarzyć i tak bywało, że kandydat dostaje w kraju więcej głosów od ludzi, ale przegrywa wybory, bo daje mu to mniej głosów elektoralnych. Przykładem było np zwycięstwo George'a W. Busha nad Alem Gorem. System elektoralny jest może anachronizmem, ale trudnym do zmiany, gdyż wchodzi w grę Konstytucja USA i tradycja.

Dlaczego taki anachroniczny system wciąż obowiązuje w USA?

– Mimo często szybkich, a nawet radykalnych zmian, które zachodzą w USA, jest to kraj oparty na tradycjach. System konstytucyjny jest trudny do zmienienia.

System elektoralny balansował kiedyś interesy małych i dużych stanów i również dawał pewną przewagę stanom południowym, w których według kompromisu konstytucyjnego w XVIII wieku liczono część niewolników jako ludność amerykańską.

Do dziś dnia sprzyja on takim stanom, dlatego Ohio, Kolorado, Virginia czy Floryda są w pewnym sensie ważniejsze niż – powiedzmy – New York czy Kalifornia. Ciekawe jest też, że w niektórych z tych stanów jest duża Polonia, np. w części Ohio i na Florydzie.

Jaki elektorat etniczny zagłosuje na Romneya, a jaki na Obamę?

– Według sondaży, na Romneya – głównie biali. I przede wszystkim mężczyźni. Miał spory problem z kobietami ze względu na np. przeciwstawienie się aborcji, ale to nadrabiał podkreślając problemy ekonomiczne, na których się bez wątpienia zna.

Poza tym kobiety też się interesują ekonomią, bo w końcu to one głównie prowadzą gospodarstwa domowe.

Na Obamę – oczywiście Afroamerykanie. Poza tym inne mniejszości etniczne, które powoli stają się większościami. Myślę przede wszystkim o Latynosach i Dalekim Wschodzie: Chińczykach, Hindusach, Pakistańczykach.

Chociaż w przypadku Latynosów może być różnie, bowiem są to generalnie katolicy na ogół przywiązani do tradycyjnych wartości rodzinnych.

Jaki jest główny problem Obamy w tych wyborach?

– Romney próbował przedstawić Obamę jako słabego lidera na arenie światowej, który myśli "etatystycznie” [od góry], że rząd-tatuś załatwi wszystko, bo jest mądrzejszy, niszcząc indywidualną inicjatywę oraz odpowiedzialność, czyli podstawowe wartości amerykańskie.

Wiarę w możliwości jednostki, a nie rządu. "Jednostka zerem, jednostka bzdurą...” – to są słowa komunistycznego, sowieckiego poety Majakowskiego, a żaden amerykański by tego nie napisał. Przypisywanie Obamie socjalistycznych ciągot to jest jego problem, niezależnie od tego, czy to prawda czy nie.

A Romneya?

– Paradoksalnie jest on... wewnętrzny. Jest to problem, który miał jako Mormon z ewangelistami z Christian Coalition, która jest jedną z podstawowych baz wyborcy republikańskiego. Ewangeliści, którzy reprezentują poważny blok głosów oraz potęgę finansową uważają, że Mormoni to kult, a nie religia. Drugi problem to neokonserwatyzm, jaki utrudnia powiększanie elektoratu. Głównie o Latynosów.

Kogo i czym Obama rozczarował najbardziej przez te cztery lata?

– Uważam, że młodzież, która była bardzo zapalona do Obamy w ostatnich wyborach i bez niej by nie wygrał. Teraz po-wolny wzrost ekonomiczny powoduje, że wielu z nich nie widzi przyszłości i opóźnia, jak może, wejście na rynek pracy i roz-poczęcie samodzielnego życia.

Jest to też pokolenie sporo zadłużone ze względu na koszty wyższego wykształcenia, które w ciągu kadencji Obamy wzrosły. Warto dodać, że spora część młodzież myśli w kategoriach libertariańskich, czyli – jak to powiedział kiedyś ideolog rewolucji amerykańskiej Tomasz Payne – najlepszy rząd to ten, co rządzi jak najmniej. Młodzież, która pozwoliła Obamie wygrać cztery lata temu, teraz może mu pomóc... przegrać.

Kto i jakie nadzieje wiąże z Romneyem?

– Romney reprezentuje tendencje konserwatywne, głównie wobec dużego biznesu, co zresztą widać z finansowania kampanii wyborczej oraz komitetów wyborczych (tak zwanych PACs, czyli Political Action Committees) skupionych wokół pewnych przesłanek. Nadzieje wiąże z nim także "small business” i generalnie klasa średnia.

Czy o wyborach może zadecydować frekwencja?

– W tych akurat – może. Na ogół niska frekwencja wyborcza sprzyja Republikanom, których lojalność jest mocniejsza. Poza tym to elektorat bardzo jednorodny. O wiele większe zróżnicowanie jest w elektoracie demokratycznym. Nie zawsze jest on zdyscyplinowany, czy nawet zarejestrowany do wyborów.

To głównie Partia Republikańska zajmuje się sprawdzaniem, czy wyborcy są obywatelami, aby kontrolować lub nawet "zneutralizować” wyborcę do głosowania. Warto zauważyć historycznie, że wymaganie obywatelstwa w wyborach pochodzi od czasów pierwszej wojny światowej.

W XIX wieku mało kto w USA o to dbał. Zresztą nawet teraz, w niektórych stanach, np. Maryland, stali rezydenci USA (posiadacze tzw. zielonych kart) lecz nie-obywatele są dopuszczani do głosu, ale wyłącznie w sprawach lokalnych.

Jaki wybór byłby lepszy dla Polski?

– Chyba jednak Republikanie byliby lepszymi partnerami. Polacy są niezwykle wyczuleni na imponderabilia. Dlatego, dla wielu z nich, gafy administracji Obamy – zaczynając od niefortunnej zmiany polityki wobec tarczy rakietowej ogłoszonej 17 września, w rocznicę sowieckiego najazdu na Polskę w 1939 roku, do niedawnej wypowiedzi o polskich obozach koncentracyjnych podczas wręczania Medalu Wolności dla Jana Karskiego, no i "tradycyjnie alergiczny” problem wizowy, którego nie rozwiązano – są dyskwalifikujące Demokratów.

Fakt, że administracja Obamy nie tylko pomijała Polskę, ale i Europę, niewiele w polskiej ocenie zmienia.

Całą politykę "resetu” wobec Rosji też można skrytykować jako jeśli nie naiwną, to na pewno powierzchowną, spojrzeniem z lotu ptaka, bez niuansów. A Polacy kochają się w niuansach, zwłaszcza w patrzeniu na Rosję.

Trudno jest traktować Rosję Putina jako normalny demokratyczny kraj, w którym zmiany zachodzą przez wybory. Mimo że wybory się odbywają.

Romneya podróż do Polski była grą symboli. Szło o głosy polonijne i taktyczne wykorzystanie słabości polityki Obamy wobec Polski. Czy polityka Romneya byłaby bardziej skuteczna? Na razie jest trudno przewidzieć. Na pewno uwzględniałaby znacznie bardziej Europę oraz próbowała docenić i dowartościować partnerów.

Rozmawiał: Waldemar Piasecki, Waszyngton

Pozostałe informacje

Taki był wynik głosowania nad uchwałą uchylającą tę sprzed dwóch tygodni

Rada uchyla własną uchwałę. Chodzi o nielegalnych migrantów

Raz, że w treści wykroczyli poza swoje uprawnienia. Dwa, że narazili przy okazji miasto na utratę już pozyskanych i szans na kolejne unijne pieniądze. Radni Zamościa na nadzwyczajnej sesji we wtorek uchylili uchwałę przyjętą ledwie dwa tygodnie wcześniej.

Szefowa służby cywilnej o pracy i zarobkach urzędników
galeria

Szefowa służby cywilnej o pracy i zarobkach urzędników

Lubelski Urząd Wojewódzki gościł Anitę Noskowską-Piątkowską. Szefowa Służby Cywilnej wraz z wojewodą Krzysztofem Komorskim podkreślała znaczenie kompetentnej kadry i dobrej atmosfery w administracji.

Na zdjęciu z lewej strony Ewa Książek i Alicja Bełcik z prawej z wizytą w naszej redakcji

Te licealistki kierują się empatią. Chcą dbać o chorych na Alzheimera

Trzy uczennice klasy III z Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego za cel obrały sobie pomoc osobom chorym na Alzheimera i bliskim tych osób.

Wtorkowa sesja rady miasta z udziałem pani poseł Marty Wcisło

Biała Podlaska popiera Tarczę Wschód. A europosłanka Wcisło pokaże stanowisko w Brukseli

Poparcie dla Tarczy Wschód deklaruje w specjalnym stanowisku rada miasta w Białej Podlaskiej. Jest również apel o stworzenie funduszu dla obszarów przygranicznych. Dokument ma przedstawić w Parlamencie Europejskim Marta Wcisło (KO), europosłanka z Lublina.

Tragiczny wypadek na drodze krajowej nr 74 w miejscowości Gościeradów

Tragiczny wypadek w Gościeradowie. Jedna osoba nie żyje

W zderzeniu samochodu osobowego i ciężarówki zostały poszkodowane dwie osoby. Życia jednej z nich nie udało się uratować.

Kilka kilometrów asfaltu za grube miliony. Umowa już podpisana

Kilka kilometrów asfaltu za grube miliony. Umowa już podpisana

Konsorcjum firm, których liderem jest przedsiębiorstwo MOLTER z Głogowa Małopolskiego przebuduje ponad 7 km drogi między Wolą Różaniecką a Różańcem w powiecie Biłgorajskim. Umowa z wykonawcą została podpisana, prace potrwają do przyszłego roku.

Na szczęście 80-latka czuła się w miarę dobrze i nie wymagała pomocy medycznej

Pies wytropił starszą panią. Spała za budynkiem gospodarczym

Kilka godzin intensywnych poszukiwań zaginionej staruszki zakończyło się szczęśliwie. Policyjny pies wytropił 80-latkę w środku nocy. Kobieta spała za budynkiem gospodarczym.

Jak zbudować skutecznie odporność na stres?

Jak zbudować skutecznie odporność na stres?

Stres, który towarzyszy nam każdego dnia – w pracy, w życiu osobistym, a także w chwilach, gdy napotykamy trudności finansowe, może mocno rzutować na zdrowie w przyszłości. W momentach kryzysu, gdy nagle popsuje nam się auto, a mieszkamy 20 km od miasta, mając jednocześnie większą inwestycję do zrealizowania, warto pamiętać, że dostępne są różne narzędzia, które mogą pomóc w złagodzeniu napięcia.

Tragedia na torach. Osobowy pociąg śmiertelnie potrącił kobietę
ZDJĘCIA

Tragedia na torach. Osobowy pociąg śmiertelnie potrącił kobietę

Do tragedii doszło dzisiaj po godz. 12 w Lublinie. Na torach przy ul. Gospodarczej osobowy pociąg śmiertelnie potrącił kobietę.

Prokuratorskie zarzuty gotowe. Dyrektorka żądała przeprosin dla pani wójt

Prokuratorskie zarzuty gotowe. Dyrektorka żądała przeprosin dla pani wójt

Prokuratura Rejonowa w Hrubieszowie jest gotowa przedstawić zarzuty pełniącej obowiązki dyrektor Szkoły Podstawowej w Trzeszczanach. Chodzi o przekroczenie uprawnień.

Straż Miejska bliżej mieszkańców. Kim są dzielnicowi i czym się zajmują?
WTOREK NA DZIELNI
film

Straż Miejska bliżej mieszkańców. Kim są dzielnicowi i czym się zajmują?

Każda z 27 dzielnic Lublina ma swojego dzielnicowego Straży Miejskiej. Choć wielu mieszkańców nie zdaje sobie z tego sprawy, funkcjonariusze ci odgrywają kluczową rolę w rozwiązywaniu codziennych problemów lokalnych społeczności. O zadaniach dzielnicowych, sposobach kontaktu oraz współpracy z mieszkańcami opowiedział w rozmowie z „Dniem Wschodnim” rzecznik prasowy Straży Miejskiej w Lublinie, Robert Gogola. Jest to wstęp do naszego nowego cyklu programów „Wtorek na dzielni. Straż Miejska”. Jak zwykle oglądajcie nas na www.dziennikwschodni.pl i na naszym kanale You Tube.

Juwenalia Akademii Zamojskiej, podobnie jak w latach poprzednich zostaną zorganizowane na Rynku Wielkim

Juwenalia Akademii Zamojskiej 2025. Podali pierwsze szczegóły

Wiadomo kiedy. Wiadomo też gdzie. Jest wstępny program imprezy. Akademia Zamojska zapowiada swoje tegoroczne juwenalia.

W piątek w Dzienniku Wschodnim dodatek żużlowy

W piątek w Dzienniku Wschodnim dodatek żużlowy

Już w piątek ukaże się nasz tradycyjny dodatek żużlowy, bez którego wielu kibiców nie wyobraża sobie rozpoczęcia nowego sezonu. To wyjątkowa publikacja, przygotowana z myślą o wszystkich fanach czarnego sportu – zarówno tych wiernych od lat, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z żużlem.

Złącza Storz – niezawodne rozwiązanie dla systemów przeciwpożarowych i wodnych

Złącza Storz – niezawodne rozwiązanie dla systemów przeciwpożarowych i wodnych

Szybkie i szczelne połączenie węży strażackich z hydrantami lub pompami ma kluczowe znaczenie w sytuacjach awaryjnych. Właśnie dlatego opracowano złącza Storz – specjalny typ złączy hydrantowych, który zapewnia błyskawiczne i pewne łączenie elementów w instalacjach przeciwpożarowych. Złącza te są powszechnie stosowane przez straż pożarną oraz w wielu branżach przemysłowych, gdzie liczy się niezawodność i szybkość montażu systemów wodnych.

Szpital przy al. Kraśnickiej apeluje o kontrakt z NFZ na Oddział Kardiochirurgii
galeria

Szpital przy al. Kraśnickiej apeluje o kontrakt z NFZ na Oddział Kardiochirurgii

W Lublinie ruszyła zbiórka podpisów pod petycją w sprawie sfinansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia Oddziału Kardiochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym przy al. Kraśnickiej.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium