Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro ogłosił decyzję o dymisji dyrektora i zastępcy dyrektora Zakładu Karnego w Kluczborku, wprowadzeniu zmian w procedurach udzielania przerw w odbywaniu kary pozbawienia wolności oraz zaostrzenia kar za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej.
Podstawą dymisji Dyrektora Zakładu Karnego w Kluczborku jest zarzut dotyczący nieprawidłowości związanych z postępowaniem wobec osadzonego Roberta K. odbywającego karę pozbawienia wolności, któremu udzielono 3-miesięcznej przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności w związku z koniecznością przeprowadzenia zabiegu medycznego.
Osadzony kilka tygodni po wyjściu z zakładu karnego został zatrzymany przez policję pod zarzutem dokonania brutalnego gwałtu na młodej kobiecie.
Zarządzona przez ministra sprawiedliwości lustracja Wydziału IV Penitencjarnego i Nadzoru nad Wykonywaniem Orzeczeń Karnych Sądu Okręgowego w Opolu wykazała, że dyrektor Zakładu Karnego w Kluczborku podjął szereg nieprawidłowych decyzji prowadzących do uwolnienia groźnego przestępcy, który powinien pozostawać w odosobnieniu.
Najważniejsze uchybienie polegało na udzieleniu osadzonemu 3-miesięcznej przerwy w odbywaniu kary związanej z potrzebą zabiegu medycznego w sytuacji, w której zabieg medyczny powinno się przeprowadzić pod konwojem, a następnie przetransportować osadzonego z powrotem do więzienia.
W ocenie kontrolerów, dyrektor ZK w Kluczborku nie wypełnił podstawowego zadania Służby Więziennej, jakim jest ochrona społeczeństwa przed sprawcami przestępstw osadzonymi w zakładach karnych i aresztach śledczych.
– Nie będziemy tolerować działań podejmowanych rutynowo lub przy braku dostatecznej ostrożności, prowadzących do niepotrzebnego cierpienia osób, które spotyka dramat ze strony groźnego przestępcy pozostającego na wolności. W tego rodzaju sprawach będziemy działać skutecznie i stanowczo – uzasadnił Zbigniew Ziobro.
W związku z tym podjął decyzję o:
• dymisji Dyrektora i Zastępcy Dyrektora Zakładu Karnego w Kluczborku,
• wprowadzeniu jako zasady przeprowadzenia leczenia szpitalnego pod konwojem w sytuacjach, w których zabiegu medycznego nie można dokonać na terenie zakładu karnego, a osadzony jest groźnym przestępcą,
• objęciu osadzonych, którym przyznano przerwę w odbywaniu kary pozbawienia wolności, systemem dozoru elektronicznego poprzez nowelizację przepisów kodeksu karnego wykonawczego (elektronicznej kontroli miejsca pobytu),
• zaostrzeniu kar za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej polegającym na podwyższeniu górnej granicy kary pozbawienia wolności.
Wideo: TVN24/x-news