Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

18 maja 2021 r.
16:48

Kraśnik: Budowa, wiatraki i plany. Deweloper dostał pozwolenie, a mieszkańcy nie

Autor: Zdjęcie autora ona
1 5 A A
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Czy my jesteśmy gorsi? Jaka jest różnica między nami a deweloperem? – denerwują się mieszkańcy Kraśnika, którzy ze względu na budowę farmy wiatrowej w sąsiedztwie miasta nie mogą wybudować swoich domów. Magistrat od tego roku nie wydaje decyzji o warunkach zabudowy. Przed początkiem tego roku było to jeszcze możliwe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W gminie Kraśnik w przyszłym roku ma ruszyć budowa farmy wiatrowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku tej inwestycji obszar oddziaływania wynosi ponad 2 km 150 metrów (dziesięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli). Ponieważ część Kraśnika nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, turbiny w sąsiedztwie rodzą problemy dla miasta i części jego mieszkańców.

– Budowa farmy wiatrowej spowoduje, że większość terenów w obrębie Piaski zostanie wyłączona z sieci zabudowy, stając się terenami rolnymi. My utracimy swoje majątki, które są dorobkiem naszego życia, na co nie możemy pozwolić. Wiatraki utrudnią inwestycje budowlane, będą również zmorą właścicieli działek i nieruchomości znajdujących się w promieniu oddziaływania – podkreślają protestujący właściciele działek, którzy nie mogą obecnie postawić domu czy garażu.

Dodatkowe emocje budzi fakt uzyskania przez dewelopera pozwolenia na budowę bloków przy ul. Makowej. – Czy my jesteśmy gorsi? Jaka jest różnica między nami a deweloperem? – pytają się protestujący. – Tracimy grube pieniądze, a inwestor dostał pozwolenie.

– Tak, to prawda jest już pozwolenie na budowę – potwierdza Marta Hordyj, reprezentująca firmę TTS Development. – Nigdy nie było cofnięte (wśród mieszkańców krąży taka informacja – przyp aut.), pierwszy raz słyszę taką informację. Obszar z wiatrakami nie jest w naszej strefie oddziaływania i nie ma związku z naszym pozwoleniem na budowę – zapewnia i dodaje: – Budowa rozpocznie się w czerwcu, przewidujemy, że potrwa 15 miesięcy.

Referat Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kraśniku precyzuje, że decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę wydał 15 kwietnia br. „Obejmujące budowę zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z obsługą komunikacyjną oraz instalacjami zewnętrznymi i wewnętrznymi na działce nr ewid. 923/58 położonej w obrębie ewidencyjnym „Piaski” w mieście Kraśniku przy ul. Makowej”. Zaś wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął od spółki do starostwa 21 grudnia ub.r.

– 12 listopada 2020 r. magistrat wydał decyzję o warunkach zabudowy dla dewelopera, który będzie budował nowy blok na os. Piaski. Jeśli chodzi o działkę zakupioną od miasta przez dewelopera, to znajduje się w ona w strefie oddziaływania wiatraków – informuje zaś Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza. – Odkąd burmistrz dowiedział się, na początku tego roku, o konsekwencjach wynikających z prawomocnego pozwolenia na budowę farmy wiatrowej, decyzje o warunkach zabudowy w strefie oddziaływania nie są przez miasto wydawane.

Niedziałek dodaje, że „miasto przystąpiło do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dopuszczającego zabudowę mieszkaniową dla tych terenów, tak aby umożliwić na jego podstawie wydawanie pozwoleń na budowę”. – Liczymy równolegle na zmiany w przepisach ustawowych, dotyczących zasięgu oddziaływania farm i jego zmniejszenie. Przepisy te mają być procedowane w Sejmie w najbliższych miesiącach – podkreśla Daniel Niedziałek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

Najpierw samochodem, a potem pieszo. Tak pijany kierowca uciekał przed policją

37-latek miał ponad dwa promile i brak uprawnień do kierowania pojazdem. Grozi mu więzienie

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Pożar ciężarówki na drodze ekspresowej. Są utrudnienia

Na drodze S12/S17 doszło do pożaru pojazdu dostawczego. Zablokowany jest prawy pas ruchu

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Renomowana strzelnica w Lublinie SCHRON

Szukasz ekscytującej rozrywki w Lublinie? Znudziły Ci się zwykłe wyjścia do kina, restauracji, czy na basen i potrzebujesz odrobiny adrenaliny? Jest na mapie Lublina miejsce, gdzie można świetnie bawić się zarówno samemu, jak i z grupą przyjaciół.

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Czym jest postcrossing? Czy to dobry pomysł na hobby?

Na pewno wiele osób zastanawia się, czym jest postcrossing. To międzynarodowy projekt, który pozwala na wysyłanie i otrzymywanie pocztówek od osób na całym świecie. Jego historia zaczęła się w roku 2005 za sprawą Portugalczyka Paulo Magalheasa. Dzisiaj w programie zarejestrowanych jest kilkaset tysięcy osób z ponad 200 krajów.

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Grad zniszczył lubelskie uprawy malin. Dramat w owocowym zagłębiu

Niedzielny grad zdewastował uprawy owoce w okolicach Opola Lubelskiego, Chodla, Przytyku, Białowody, Wandalina, Chruśliny, Urzędowa, Bełżyc. Dziś do rolników jedzie Krzysztof Komorski, wojewoda lubelski.

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Granica nie do przejścia dla wroga. Presja nielegalnej migracji rośnie

Rząd chce jeszcze bardziej umacniać polską granicę z Białorusią. Specjalne fortyfikacje mają odstraszyć wroga. „Tarcza Wschód” pochłonie 10 mld złotych.

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Cenna wygrana Granicy Dorohusk. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Bug Hanna podzielił się punktami z Unią Rejowiec. Skromna zwycięstwo Granicy Dorohusk w Izbicy z Ruchem. Brat Siennica Nadolna rozbił outsidera Unię Białopole, a Spółdzielca Siedliszcze zremisowała z Orzeł Srebrzyszcze 1:1

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu
LUBLIN

Budowa Lubelskiego Lipca ’80 trwa od roku. Wykonano 1/3 planu

— Prace przebiegają zgodnie z harmonogramem — mówi wiceprezydent Artur Szymczyk. Przedłużenie ulicy Lubelskiego Lipca ’80 połączy dworzec metropolitalny i Arenę Lublin z ulicą Krochmalną.

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Jak zlecić transport ładunku do Austrii?

Przygotowanie ładunku do przewozu jest tylko jednym z kilku czynności, które należy wykonać. Czeka Cię jeszcze zapewnienie pełnej dokumentacji, wybór firmy transportowej i określenie sposobu przewozu towaru. Sięgnij po kompletny poradnik, który pomoże Co zlecić transport ładunku do Austrii w 5. krokach!

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Lubelskie sokoły z nowoczesnym sprzętem

Shani, Borowy oraz Chmielowa zostały "ubrane" w nowoczesne nadajniki telemetryczne, które pozwolą monitorować ich życie po opuszczeniu gniazda.

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

Ile zarobi nowy prezydent Zamościa? Trochę mniej niż poprzednik

O około 300 złotych niższe pobory będzie otrzymywał Rafał Zwolak w porównaniu z Andrzejem Wnukiem, swoim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Zamościa.

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Kradli sprzęt budowlany i rolniczy. Grozi im do 10 lat więzienia

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali grupę przestępczą, która zajmowała się kradzieżami maszyn rolniczych i budowlanych. Skradziony sprzęt legalizowali metodą na tzw. klona

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce
MAGAZYN
galeria

Jestem z Lubartowa. To moje miejsce

Najważniejsze jest odnalezienie swojego miejsca, akceptacja tego miejsca i akceptacja siebie takim, jakim człowiek jest. Porządek z samym sobą. To nas zabezpiecza przed różnymi przeciwnościami losu – ROZMOWA z Markiem Danielkiewiczem, poetą, prozaikiem i malarzem, który 18 maja o godz. 16 będzie miał benefis w Muzeum Ziemi Lubartowskiej

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach
Zamość

Dwójka nowych radnych. Przejęli mandaty po wiceprezydentach

W kwietniowych wyborach mandatów nie zdobyli, ale do Rady Miasta Zamość weszli, bo zajęli miejsca zwolnione przez dwójkę nowych wiceprezydentów. Na ostatniej sesji Katarzyna Szargało-Szkałuba i Grzegorz Podgórski złożyli ślubowanie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium