Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

18 maja 2021 r.
16:48

Kraśnik: Budowa, wiatraki i plany. Deweloper dostał pozwolenie, a mieszkańcy nie

Autor: Zdjęcie autora ona
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne

Czy my jesteśmy gorsi? Jaka jest różnica między nami a deweloperem? – denerwują się mieszkańcy Kraśnika, którzy ze względu na budowę farmy wiatrowej w sąsiedztwie miasta nie mogą wybudować swoich domów. Magistrat od tego roku nie wydaje decyzji o warunkach zabudowy. Przed początkiem tego roku było to jeszcze możliwe.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W gminie Kraśnik w przyszłym roku ma ruszyć budowa farmy wiatrowej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, w przypadku tej inwestycji obszar oddziaływania wynosi ponad 2 km 150 metrów (dziesięciokrotność wysokości elektrowni wiatrowej mierzonej od poziomu gruntu do najwyższego punktu budowli). Ponieważ część Kraśnika nie ma planu zagospodarowania przestrzennego, turbiny w sąsiedztwie rodzą problemy dla miasta i części jego mieszkańców.

– Budowa farmy wiatrowej spowoduje, że większość terenów w obrębie Piaski zostanie wyłączona z sieci zabudowy, stając się terenami rolnymi. My utracimy swoje majątki, które są dorobkiem naszego życia, na co nie możemy pozwolić. Wiatraki utrudnią inwestycje budowlane, będą również zmorą właścicieli działek i nieruchomości znajdujących się w promieniu oddziaływania – podkreślają protestujący właściciele działek, którzy nie mogą obecnie postawić domu czy garażu.

Dodatkowe emocje budzi fakt uzyskania przez dewelopera pozwolenia na budowę bloków przy ul. Makowej. – Czy my jesteśmy gorsi? Jaka jest różnica między nami a deweloperem? – pytają się protestujący. – Tracimy grube pieniądze, a inwestor dostał pozwolenie.

– Tak, to prawda jest już pozwolenie na budowę – potwierdza Marta Hordyj, reprezentująca firmę TTS Development. – Nigdy nie było cofnięte (wśród mieszkańców krąży taka informacja – przyp aut.), pierwszy raz słyszę taką informację. Obszar z wiatrakami nie jest w naszej strefie oddziaływania i nie ma związku z naszym pozwoleniem na budowę – zapewnia i dodaje: – Budowa rozpocznie się w czerwcu, przewidujemy, że potrwa 15 miesięcy.

Referat Budownictwa Starostwa Powiatowego w Kraśniku precyzuje, że decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą pozwolenia na budowę wydał 15 kwietnia br. „Obejmujące budowę zespołu dwóch budynków mieszkalnych wielorodzinnych wraz z obsługą komunikacyjną oraz instalacjami zewnętrznymi i wewnętrznymi na działce nr ewid. 923/58 położonej w obrębie ewidencyjnym „Piaski” w mieście Kraśniku przy ul. Makowej”. Zaś wniosek o pozwolenie na budowę wpłynął od spółki do starostwa 21 grudnia ub.r.

– 12 listopada 2020 r. magistrat wydał decyzję o warunkach zabudowy dla dewelopera, który będzie budował nowy blok na os. Piaski. Jeśli chodzi o działkę zakupioną od miasta przez dewelopera, to znajduje się w ona w strefie oddziaływania wiatraków – informuje zaś Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza. – Odkąd burmistrz dowiedział się, na początku tego roku, o konsekwencjach wynikających z prawomocnego pozwolenia na budowę farmy wiatrowej, decyzje o warunkach zabudowy w strefie oddziaływania nie są przez miasto wydawane.

Niedziałek dodaje, że „miasto przystąpiło do opracowania planu zagospodarowania przestrzennego dopuszczającego zabudowę mieszkaniową dla tych terenów, tak aby umożliwić na jego podstawie wydawanie pozwoleń na budowę”. – Liczymy równolegle na zmiany w przepisach ustawowych, dotyczących zasięgu oddziaływania farm i jego zmniejszenie. Przepisy te mają być procedowane w Sejmie w najbliższych miesiącach – podkreśla Daniel Niedziałek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

Motor Lublin z licencją na sezon 25/26

We wtorek poznaliśmy werdykt Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN na sezon 25/26. Motor Lublin dostał zgodę na grę w PKO BP Ekstraklasie bez żadnych nadzorów. Gdyby beniaminek dostał się do europejskich pucharów, to również mógłby w nich zagrać, bo otrzymał licencję także na występy w rozgrywkach UEFA.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium