Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 października 2020 r.
14:19

Kraśnik, miasto z memów. Czy stanie się drugim Radomiem albo Wąchockiem?

Na to, że taki obraz został wykreowany złożyły się zarówno działania władz – Rady Miasta, a także działania mediów i podmiotów związanych z mediami - mówi dr hab. Katarzyna Radzik-Maruszak z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS
Na to, że taki obraz został wykreowany złożyły się zarówno działania władz – Rady Miasta, a także działania mediów i podmiotów związanych z mediami - mówi dr hab. Katarzyna Radzik-Maruszak z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS (fot. Archiwum Katarzyny Radzik-Maruszak)

Rozmowa z dr hab. Katarzyną Radzik-Maruszak z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Przykład Kraśnika pokazuje, że nie trzeba wiele, by z miasto stało się obiektem żartów. Wystarczyła jedna sesja rady miasta.

– Tak, ale to też przykład na to, że bardzo często wizerunek buduje się latami, a zaledwie jedno zdarzenie może ten wizerunek znacząco zmienić. W tym wypadku na negatywny obraz. Przykład Kraśnika jest też o tyle ciekawy, że większość mieszkańców Polski nie wiedziała wcześniej, gdzie znajduje się to miasto. W ciągu zaledwie kilku dni ludzie dowiedzieli się, nie tylko że takie miasto jest, gdzie leży, ale także na czym koncentrują się lokalni politycy.

• To dobrze, że niektórzy w takich okolicznościach dowiedzieli się o Kraśniku? To może w czymkolwiek pomoc miastu?

– Wydaje się, że jednak nie, ponieważ w tym momencie wizerunek miasta nie jest pozytywny, tylko negatywny. Na to, że taki obraz został wykreowany złożyły się zarówno działania władz – Rady Miasta, a także działania mediów i podmiotów związanych z mediami. W przypadku radnych chodzi o ich ostatnie uchwały – stanowisko dotyczące mniejszości seksualnych, sieci 5G, działania Wi-fi w szkołach. W przestrzeni medialnej mamy bardzo dużo negatywnych komentarzy.

Poza tym pojawiło się wiele prześmiewczych memów dotyczących miasta, to głównie z nich Polska dowiedziała się o istnieniu Kraśnika. Osobom współpracującym z miastem, których zadaniem jest budowanie wizerunku, niezmiernie trudno będzie ten obraz zmienić. Oczywiście trudno już teraz wyrokować, czy ta „łatka” przylgnie do miasta na dłużej i czy Kraśnik w opinii społecznej stanie się drugim Radomiem albo Wąchockiem.

Faktem jest, że temat miasta zagościł na łamach portali internetowych, gazet, radia i telewizji. Do sytuacji związanej z Kraśnikiem odnoszą się róże osoby m.in. językoznawcy, osoby zajmujące się samorządem czy też zainteresowane prawami człowieka. Uchwały podjęte przez Radę Miasta mają także wpływ na relacje Kraśnika z miastami partnerskimi, jak również dostęp do funduszy europejskich, co może mieć z kolei przełożenie na jakość życia mieszkańców. Warto też zwrócić uwagę na to, że przy okazji podejmowanych przez radnych uchwał (chodzi o stanowisko w sprawie ideologii LGBT - przy. aut.) pojawił się też temat klubu sportowego Tęcza Kraśnik.

• Klub dostanie rykoszetem?

– Prawdopodobnie. Klub odcina się od całej sytuacji związanej ze stanowiskiem Rady Miasta Kraśnik ws. LGBT (władze klubu opublikowały w mediach społecznościowych oświadczenie - przyp. aut.). Skupia się na swojej działalności. Przedstawiciele klubu podkreślają, że jego nazwa nie pojawiła się teraz, tylko jest używana już długo. Tyle, że rozpatrując to w kontekście uchwał podejmowanych przez Radę Miasta i wypowiedzi części radnych, symbol tęczy czy nazwa Tęcza może budzić zgoła inne skojarzenia. Z punktu budowania marki jest to niekorzystne dla klubu.

• A czy ten wizerunkowy kryzys może mieć np. gospodarcze konsekwencje dla miasta, bo pojawi się mniej inwestorów?

– W dalszej perspektywie oczywiście może się tak zdarzyć. Niewątpliwie Kraśnik może się kojarzyć jako partner nieracjonalny, który nie opiera się na rzetelnej wiedzy tylko stereotypach i uprzedzeniach. Tak przecież było w przypadku radnych i petycji ws. sieci 5G, gdzie przeważyły emocje i opinie.

Tego typu działania mogą wpływać na całościowy obraz miasta i kraśnickiego samorządu. Przy tej okazji należy podkreślić, że są miasta, które mają opracowane strategie, skutecznie budują swój wizerunek, promują się jako otwarte i tolerancyjne. Przypomnę czasy, kiedy Lublin walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Motywem przewodnim była różnorodność. Lublin budował swoją markę w oparciu o otwartość i wielokulturowość. Ten obraz stolicy regionu zaczął rzeczywiście funkcjonować w Polsce. Porównując w tym kontekście Kraśnik do Lublina to przekaz, który idzie w świat jest zupełnie inny. Kraśnik jawi się jako miasto zamknięte, zaściankowe, nietolerancyjne, którego radni opowiadają się za polityką wykluczenia.

Zobacz także: Sesja Rady Miasta w Kraśniku w sprawie sieci 5G

• Jest sposób, by ten negatywny obraz jakoś zmienić?

– Tę sytuację oczywiście można zmienić, ale to nie stanie się jednego dnia. Wymaga długofalowej strategii i przemyślanych działań podejmowanych przez władze miasta. Do tego dochodzi także kwestia współpracy radnych z burmistrzem. To muszą być naprawdę przemyślane działania, wspierane przez kompetentne w tym zakresie osoby, które będą współpracować z Urzędem Miasta.

Czytaj także: Burmistrz Kraśnika: Mamy poważny kryzys wizerunkowy

e-Wydanie

Pozostałe informacje

radny Tomasz Gontarz

"To skandaliczne, że prezydent ignoruje piekło mężczyzn". Radny nie odpuszcza w sprawie Rady Mężczyzn

Ratusz odpowiada na interpelację radnego Tomasza Gontarza w sprawie utworzenia Rady Mężczyzn. Urzędnicy uznają, że dotychczasowy system wsparcia społecznego obejmuje wszystkie grupy mieszkańców, niezależnie od płci. Radny z kolei interweniuje u Rzecznika Praw Obywatelskich.

Żużlowcy Orlen Oil Motoru skupiają się na swojej robocie, ale przyznają, że przy Al. Zygmuntowskich robi się ciasno

Żużlowcy Orlen Oil Motoru na temat stadionu: Lublin potrzebuje więcej miejsca

Kilkanaście dni temu okazało się, że nowego stadionu dla żużlowców Orlen Oil Motoru nie będzie. Wrócił za to pomysł modernizacji obiektu przy Al. Zygmuntowskich. Jak na całe zamieszanie ze stadionem reagują zawodnicy mistrza Polski? Zapytaliśmy: Bartosza Zmarzlika, Dominika Kuberę oraz Wiktora Przyjemskiego.

W drugiej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

Azoty Puławy zagrają na wyjeździe z Zagłębiem Lubin

W drugim spotkaniu strefy spadkowej Azoty Puławy zmierzą się na wyjeździe z Zagłębiem Lubin. Mecz rozpocznie się w czwartek o godzinie 18

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

Starszy pan przepadł w lesie. Małżeństwo pomogło w jego odnalezieniu

81-latek zaginął w lesie w gminie Biłgoraj. W poszukiwaniach pomógł dron państwa Odrzywolskich. Komendant policji wyróżnił ich za taką postawę.

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel
galeria

Wilfredo Leon dwóch złych spotkań nie gra, opinie po meczu Bogdanka LUK – JSW Jastrzębski Węgiel

Wielkie emocje w hali Globus. Bogdanka LUK Lublin w środę mogła awansować do finału PlusLigi. Niestety, JSW Jastrzębski Węgiel wyrównał stan rywalizacji na 1:1, po wygranej 3:1. Jak spotkanie oceniają zawodnicy obu ekip?

Petycję wraz z koncepcją i podpisami komitet złożył w środę w ratuszu

Mają swoją koncepcję tunelu i ponad 2 tysiące podpisów. Co zrobi ratusz?

Urzędnicy organizują kolejne spotkanie w sprawie tunelu pod torami. Tymczasem komitet założony przez radnych PiS zebrał ponad 2 tys. podpisów mieszkańców pod alternatywną lokalizacją inwestycji przy ulicy Długiej.

W drugim meczu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin nie sprostała mistrzowi Polski Jastrzębskiemu Węglowi
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin gorsza od JSW Jastrzębskiego Węgla. W sobotę decydujący mecz

W drugim spotkaniu półfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin przegrała 1:3 z mistrzem Polski JSW Jastrzębskim Węglem. Tym samym do wyłonienia finalisty potrzebny będzie trzeci mecz, w sobotę, w Jastrzębiu

Podlasie pokonało w karnych Orlęta 4:1

Podlasie strzelało karne lepiej od Orląt i zdobyło puchar

W środę rozegrany został finał Pucharu Polski w okręgu Biała Podlaska. Czwartoligowe Orlęta Spomlek mierzyły się z wyżej notowanym Podlasiem. Jak na decydujące spotkanie przystało, emocji nie zabrakło. Po 36 minutach goście prowadzili 2:0, do przerwy było 2:2, a ostatecznie trzecioligowiec wygrał po rzutach karnych 4:1.

Avia nie miała problemów z ograniem Janowianki

Znamy finalistów Pucharu Polski w okręgu Lublin. Derbów Świdnika nie będzie

W środę rozegrano półfinałowe mecze Pucharu Polski w okręgu lubelskim. Faworytami byli trzecioligowcy ze Świdnika. Avia wybrała się na spotkanie z Janowianką i bez problemów wygrała 3:0. W drugiej parze doszło do niespodzianki, bo Świdniczanka po rzutach karnych musiała uznać wyższość Górnika II Łęczna. Co ciekawe, drużyna Łukasza Gieresza przegrała konkurs jedenastek... 0:3.

Whisky w Kosmosie
Koncert
25 kwietnia 2025, 20:00

Whisky w Kosmosie

WHISKY się nie zatrzymuje w propagowaniu funk rockowej misji. Tym razem chłopaki Lubelaky zagrają w klubie w lubelskim klubie Kosmos, w najbliższy piątek (25 kwietnia).

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Majówka: jak będzie kursować komunikacja miejska w Lublinie?

Więcej kursów nad Zalew Zemborzycki, więcej kursów na Dworzec Lublin. A to dopiero początek zmian w kursowaniu komunikacji miejskiej w Lublinie na długi weekend majowy.

Od lewej marszałek Jarosław Stawiarski, dyrektor Marzena Brzezicka i Maciej Downar-Dukowicz. Na stole - miecz z późnego średniowiecza, jeden z przekazanych zabytków

Arras, miecz i księga, czyli zagraniczne prezenty dla Janowca

Zabytkowy dywan z Francji, francuski miecz z XV wieku oraz XVII-wieczna księga niemieckiego autora trafiły do Muzeum Zamek w Janowcu. Przedmioty o historycznej wartości podarował prywatny kolekcjoner - Maciej Downar-Dukowicz.

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego
Naukobus

Nauka przez zabawę. Centrum Nauki Kopernik zawita do województwa lubelskiego

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Strzeszkowicach Dużych już wkrótce doświadczą nauki w najciekawszej możliwej formie. 24 i 25 kwietnia odwiedzi ich Naukobus z Centrum Nauki Kopernik.

W środę (23 kwietnia) Senat zajmował się ustawą obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców

Składka zdrowotna: Co uchwalił Senat i co zrobi prezydent?

Senat nie wniósł w środę (23 kwietnia) poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Zmiana wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do Narodowego Funduszu Zdrowia w kwocie ok. 4,6 mld zł. Według zapewnień Ministerstwa Finansów, luka zostanie pokryta z budżetu państwa.

Tony D.
Nasz patronat
30 maja 2025, 19:00

Święto bluesa w Lublinie

Wszystkich fanów elektrycznego bluesa zapraszamy w piątek (30 maja) do Dzielnicowego Domu Kultury SM „Czechów” w Lublinie. Główną atrakcją będzie występ kanadyjskiego gitarzysty, Tony D.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium