Szwaczek szuka Jobon, inżynierów zatrudni Cyclone. W tym roku w mieście zakład produkcyjny chce uruchomić kolejny z inwestorów
Kierownicy ciężarówek i ciężarówek z przyczepą, mechanicy obróbki metali, przedstawiciele handlowi jak też mechanicy pojazdów samochodowych. W tej chwili to są zawody najczęściej poszukiwane – wylicza Andrzej Tybulczuk, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kraśniku.
Ale nie tylko. Pracownic na stanowisko szwaczka poszukuje firma Jobon, która w dzielnicy fabrycznej w listopadzie ubiegłego roku uruchomiła szwalnię. Obecnie firma z branży meblarskiej zatrudnia w Kraśniku ponad 30 osób, ale zatrudnienie chce zwiększyć.
– W pierwszej połowie tego roku chcemy osiągnąć zatrudnienie na poziomie ok. 80 osób – potwierdza Jarosław Padysz, dyrektor finansowy spółki Jobon. I dodaje: W pierwszej kolejności poszukujemy osób z doświadczeniem w zawodzie szwaczki, które stanowiłyby podstawę załogi, ale będziemy potrzebować również osób, które nie mają doświadczenia.
Firma zapewnia szkolenie pracownikom. Pierwsza szwalnia firmy Jobon działa już w Zwierzyńcu, kraśnicka jest drugim zakładem działającym w Polsce. – Nasi pracownicy są zatrudniani wyłącznie na umowę o pracę – dodaje dyrektor Padysz.
W poszukiwaniach pracownic cały czas pomaga urząd pracy, m.in. organizuje spotkania z kandydatami. Najbliższe będzie w pierwszej połowie lutego. – Za pośrednictwem dużych pracodawców z Kraśnika i przy pomocy pracujących tam osób chcemy również dotrzeć do ludzi, którzy mogą być zainteresowani pracą w firmie Jobon – dodaje dyrektor PUP w Kraśniku.
Zatrudnienie zwiększa też firma Cyclone, która w Kraśniku produkuje części do samolotów. W kraśnickim zakładzie kanadyjska firma zatrudnia obecnie 25 osób. Rekrutacja nowych pracowników – w tym inżynierów jest prowadzona na bieżąco. – Poszukujemy m.in. programistów maszyn numerycznych pięcioosiowych, ale też lakierników lotniczych – mówi Bartosz Parczyński, wiceprezes Cyclone Polska.
Prawdopodobnie wiosną rozpocznie nabór pracowników firma Stare Drewno, która w kraśnickiej podstrefie ekonomicznej uruchomi swój zakład produkcyjny. Jego budowa już się rozpoczęła. – Będziemy szukać do pracy zarówno kobiet jak też mężczyzn m.in. stolarzy – zapowiada Marek Barczak, właściciel firmy Stare Drewno. – Na początek chcemy zatrudnić 20-30 osób, docelowo 50.
Poza tą firmą w kraśnickiej podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan na powierzchni 24 ha działalność prowadzi już dwóch przedsiębiorców.