Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

7 września 2022 r.
8:58

Nowa spalarnia odpadów w Lubelskiem. Jest zielone światło do budowy

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Lublinie daje zielone światło kraśnickiemu Zakładowi Odzysku Energii, który przeciwnicy określają wprost spalarnią śmieci. Inwestor z wydanego przez RDOŚ uzgodnienia jest zadowolony, w przeciwieństwie do tych, którzy nie chcą by w mieście taka inwestycja powstała

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Poinformowaliśmy już strony postępowania, że Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska uzgodniła realizację przedsięwzięcia na określonych warunkach. Stronami są: inwestor, właściciele sąsiednich działek oraz dwie organizacje proekologiczne – przekazuje Daniel Niedziałek z Biura Burmistrza. – To już wszystkie opinie i uzgodnienia, które do nas wpłynęły. Obecnie analizujemy dokument z RDOŚ, jest on dość obszerny i szczegółowy.

– To jest bardzo dobra informacja – komentuje uzgodnienie RDOŚ w Lublinie Wojciech Wojtaszek, członek zarządu spółki Eko Energia Kraśnik, która chce uruchomić w Kraśniku Zakład Odzysku Energii. – Jest to dość obszerny dokument i co ważne zgodny z przedstawioną przez nas analizą, czyli raportem oddziaływania na środowisko dla planowanego zakładu. Uzgodnienie RDOŚ jest trzecim dokumentem wystawionym ws. budowy ZOE, obok opinii Wód Polskich i sanepidu. Są to już wszystkie dokumenty wymagane do wydania decyzji środowiskowej przez Urząd Miasta Kraśnik.

I dodaje: – Oczywiście: jesteśmy dobrej myśli. Zakład Odzysku Energii jest inwestycją nowoczesną, bezpieczną i korzystną finansowo dla mieszkańców, zwłaszcza w obecnej sytuacji. Pojawiła się bowiem możliwość zbudowania instalacji nie opalanej węglem, którego może zabraknąć i który jest coraz droższy. Do ogrzania miasta wykorzystywane będzie bowiem alternatywne paliwo z odpadów, które sami wytwarzamy.

Planowany Zakład Odzysku Energii ma pełnić bowiem funkcję elektrociepłowni, w której produkowane będą energia elektryczna i ciepło wytwarzane w wyniku procesu termicznego przekształcania frakcji energetycznych odpadów komunalnych pre-RDF.

– Wydane przez RDOŚ uzgodnienie dotyczące budowy spalarni śmieci w Kraśniku to bardzo zła wiadomość dla mieszkańców miasta i okolic – ocenia miejska radna Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik). – Pomysł budowy spalarni jest niebezpieczny dla naszego zdrowia i życia. Od początku planowanej inwestycji śledzę dokumenty, artykuły wydawane przez różne państwowe instytucje, ale i organizacje ekologiczne. Budzi wątpliwości już samo podprogowe założenie inwestora, żeby kraśnicka spalarnia spalała 2,9 Mg/h, bo przy założeniu >3 ton na godzinę, taka spalania musiałaby spełniać bardziej wyśrubowane normy środowiskowe.

Zdaniem radnej pojawia się „mnóstwo innych wątpliwości i pytań”.

– Między innymi jak inwestor zabezpieczy nas przed samozapłonem gromadzonych śmieci (zapas na 3-5dni)? Co w sytuacji awarii spalarni (wtedy toksyczne substancje bez kontroli przedostają się do powietrza)? – pyta radna. – Kto i w jaki sposób odbierze toksyczny żużel i pył (powstały po spalaniu)? Kto odbierze toksyczne ścieki powstałe po gaszeniu żużla, bo przecież oczyszczalnia ścieków działająca przy FŁT ich nie chce. Takich zagrożeń jest przecież mnóstwo. Mam nadzieję, że RDOŚ solidnie i uczciwie pochylił się na tymi problemami i nie podjął decyzji pod presją polityczną. Musimy wszyscy zdawać sobie sprawę, że nie ma bezpiecznych i nieemitujących spalarni.

Procedura w Urzędzie Miasta trwa. Planowane są kolejne konsultacje z mieszkańcami.

– Teraz dysponujemy większą liczbą dokumentów i opinii niż na początku roku, więc z pewnością zostanie przeprowadzona kolejna procedura udziału społeczeństwa w postępowaniu, bowiem dla burmistrza Wojciecha Wilka ważne są także opinie samych mieszkańców – zapowiada Daniel Niedziałek. – Jednak niewykluczone, że powoła on jeszcze biegłego eksperta w tej sprawie. To będzie oznaczało, że decyzję burmistrz podejmie w przyszłym roku.

Niedziałek dodaje, że „burmistrz wyda decyzję w ramach prowadzonego postępowania środowiskowego, kierując się zdrowiem mieszkańców”. – Co wielokrotnie podkreślał – akcentuje Niedziałek. – Warto też nadmienić, że burmistrz skierował pismo do firm Ekoland i Veolia Wschód z pytaniami dotyczącymi wpływu planowanej inwestycji na ewentualną obniżkę opłat za odpady komunalne oraz ceny energii cieplnej i prosi w nim o precyzyjną odpowiedź. Musimy pamiętać, że chodzi tu o zakład odzysku energii, która ma produkować ciepło dla mieszkańców i ten czynnik ekonomiczny coraz bardziej interesuje kraśniczan. Niemniej w postępowaniu kierujemy się kwestią wpływu inwestycji na środowisko naturalne i zdrowie mieszkańców.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Po porażce w Białymstoku Filip Luberecki i spółka chcą pokazać się z dużo lepszej strony na Motor Lublin Arenie

Motor kontra GKS Katowice. Po pierwsze zwycięstwo na wiosnę

Przed piłkarzami Motoru wyjątkowy mecz. W poniedziałek o godz. 19 zespół z Lublina zagra u siebie z GKS Katowice. Gospodarze będą chcieli zaliczyć pierwsze zwycięstwo w tym roku, a przy okazji efektownie pożegnać Rafała Króla.

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Trzecia rocznica inwazji Rosji na Ukrainę. "Podjęłam decyzję: muszę uciekać"

Wydawało mi się, że wyjeżdżam na kilka miesięcy, że to wszystko szybko się skończy i wrócę do domu – rozmowa z Slavianą Triepak, Ukrainką, która w Polsce rozpoczęła nowe życie.

Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie i w rewanżu wygrała w lidze 3:1
ZDJĘCIA
galeria

Bogdanka LUK Lublin lepsza od Steam Hemarpol Norwida Częstochowa

W spotkaniu 26. kolejki Bogdanka LUK Lublin zrewanżowała się drużynie z Częstochowy za porażkę w pierwszej rundzie zwyciężając 3:1. MVP meczu wybrany został przyjmujący gospodarzy Mikołaj Sawicki

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?
rozmowa

Trzy lata od rosyjskiej agresji. Jak wojna zmieniła Ukrainę?

Uczestnik wielu konwojów na Ukrainę, który trzy lata temu sam przyjął kilkudziesięciu uchodźców, także do własnego domu. O tym jak wyglądały pierwsze miesiące po rosyjskiej agresji, bezinteresownej fali pomocy i tym, jak zmieniła się Ukraina - rozmawiamy z Henrykiem Kozakiem, społecznikiem i prezesem kazimierskiego stowarzyszenia Wołyński Rajd Motocyklowy.

Tegoroczny Sacrofilm w CKF Stylowy w Zamościu planowany jest na pierwszą połowę marca
9 marca 2025, 18:00

Prawie trzy dekady z filmem religijnym. Kolejny przegląd wkrótce

Już po raz 29. w Zamościu odbędą się Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego. Tegoroczny Sacrofilm potrwa od 9 do 13 marca. W tym czasie wiele projekcji, prelekcji i spotkań, a także wydarzenia towarzyszące. Hasło tej edycji brzmi: „Pielgrzymi nadziei w spotkaniach w drodze do Jednego Ojca”.

Jakub Lempach był trzeci w biegu na 60 metrów

Sześć medali naszych lekkoatletów na Halowych Mistrzostwach Polski

W weekend Toruń tradycyjnie w ostatnich latach był areną zmagań w ramach Halowych Mistrzostw Polski. To była udana impreza dla naszych zawodników, którzy w sumie wywalczyli sześć medali. Największe powody do radości mieli: Piotr Tarkowski, który okazał się najlepszy w konkursie skoku w dal oraz sztafeta mieszana 4x400 metrów AZS UMCS Lublin.

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy
foto
galeria

Kinematografia w Lublinie. Gdzie nasi rodzice chodzili oglądać filmy

W szczytowym okresie (lata 60. XX w.) w Lublinie funkcjonowało 16 kin. Do kultowych, które pamiętają całe pokolenia należą nie istniejące już: „Kosmos”, „Robotnik”, „Wyzwolenie” czy „Staromiejskie”. Zobaczmy, jak wyglądały te legendarne miejsca.

Adrian Zanberg w Chełmie

Zandberg w Chełmie: Polska nie może już dłużej stać w przedpokoju

Wzmocnienie obronności Polski, zmiana kursu polityki wobec Stanów Zjednoczonych czy też wyniki wyborów do Bundestagu – to tylko część tematów poruszonych przez Adriana Zandberga, kandydata partii Razem na prezydenta podczas konferencji prasowej w Chełmie.

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

Jednej grupy krwi jest nadmiar, dwóch innych brakuje. Będą akcje w terenie

W ambulansach, ale też np. domach kultury, parafiach i urzędach będą w najbliższym czasie organizowane zbiórki krwi. Pracownicy RCKiK w Lublinie pojadą do wielu miejscowości, by przyjąć krwiodawców. Ale tych, którzy mają grupę AB RhD+ wcale specjalnie nie oczekują.

Abdullatef Khmmaj to nowy lekarz w Zamojskim Szpitalu Niepublicznym

Zatrudnili lekarza z Libii. Kolejki do ważnej poradni mają być krótsze

Dr n. med. Abdullatef Khmmaj, emerytowany profesor nadzwyczajny z Libii jest nowym pracownikiem Zamojskiego Szpitala Niepublicznego. Dołączył do grona medyków poradni hematologicznej. Szefostwo placówki zapewnia, że dzięki temu czas oczekiwania na wizytę znacznie się skróci.

UM Zamość pracuje bez sekretarza już kilka lat

Wakat w Ratuszu do wzięcia. Znów szukają sekretarza

To stanowisko w urzędzie być powinno, ale od kilku lat w Zamościu jest nieobsadzone. Ratusz właśnie ogłosił kolejny nabór. Poszukiwany jest sekretarz do magistratu.

Rafał Król w czwartek spotkał się z kibicami w Perła Sport Pubie, a w poniedziałek oficjalnie pożegna się z Motorem

Motor w poniedziałek oficjalnie pożegna Rafała Króla

Rafał Król w barwach Motoru Lublin rozegrał aż 290 meczów. Pierwszy z nich w 2008 roku. Ostatni pod koniec 2024 roku. W zimie doświadczony pomocnik i kapitan żółto-biało-niebieskich zdecydował się jednak wrócić do czwartoligowej obecnie Stali Kraśnik. W poniedziałek przy okazji meczu z GKS Katowice beniaminek pożegna swoją legendę.

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym
ZDJĘCIA
galeria

Nie czekały do wiosny. Narodziny w parku narodowym

Najczęściej czas źrebień zaczyna się wiosną. Ale są odstępstwa od reguły. W hodowli rezerwatowej koników polskich Roztoczańskiego Parku Narodowego pierwsze w tym roku młode przyszły na świat już kilka dni temu. I to w wyjątkowo mroźną noc.

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka
ZDJĘCIA
galeria

W ferie nie ma nudy. Rodzinne oglądanie w kinie Bajka

Pierwszy tydzień ferii dobiega końca. Miasto przygotowało moc atrakcji dla najmłodszych mieszkańców, by mogły spędzić ten czas w ciekawy sposób.

Pałac Zamoyskich to potężna budowla o powierzchni 6,5 tys. m.kw. Składa się z głównego budynku, a także dochodzących do niego oficyn. Na tyłach nadal są mieszkania komunalne
galeria

Nowy pomysł na pałac. Już nie hotel ze SPA, ale centrum nauki

Po pierwszym liście przyszedł czas na kolejny. Prezydent Zamościa znów napisał do wiceminister kultury z prośbą o wsparcie przy ratowaniu Pałacu Zamoyskich. Przedstawił też pomysł na wykorzystanie zabytku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium