"Powiat Kraśnicki – powód do dumy" – to hasło wyborcze kraśnickich ludowców. Podczas piątkowej konwencji w Kraśniku członkowie przedstawili kandydatów do Rady Powiatu, Sejmiku a także na burmistrzów i wójtów a także program wyborczy.
Andrzej Maj, starosta kraśnicki, szef kraśnickich struktur PSL i wiceprezes zarządu wojewódzkiego tej partii podczas swojego wystąpienia zwracał uwagę na to, że z list PSL starują doświadczeni samorządowcy, których „trudno znaleźć na listach innych komitetów wyborczych”. Podkreślał, że są to specjaliści w różnych dziedzinach i społecznicy. Z ludowcami idą do wyborów nie tylko członkowie tej partii, ale też przedstawiciele Platformy Obywatelskiej i osoby bezpartyjne.
– Bo otwieramy się w tych wyborach, podobnie jak 4 lata temu, na ludzi mających dokonania, potrafiących ciężko pracować i uczciwych – zaznaczał Maj. – To są kryteria, którymi się kierujemy. Partyjne szyldy nie są w wyborach samorządowych najważniejsze. Dlatego startujemy jako PSL Porozumienie Społeczne. Przykładem jest lista kandydatów do Rady Powiatu w Mieście Kraśnik. Na 9 kandydatów tylko dwóch jest członkami PSL, dwóch członkami Platformy Obywatelskiej, a pozostali kandydaci to osoby bezpartyjne.
Wśród kandydatów do Rady Powiatu Kraśnickiego są m.in. starosta Andrzej Maj i jego zastępca Mariusz Socha, ale też wieloletni prezes Kraśnickiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji – Sławomir Ćwikła, jak również były wieloletni wójt Urzędowa a od 2016 r. burmistrz tego miasta Jan Woźniak. W przypadku Urzędowa rekomendowanym przez PSL kandydatem na burmistrza jest Stanisław Tompolski, radny i członek zarządu Powiatu Kraśnickiego.
Na burmistrza Kraśnika PO, PSL i Nowoczesna wystawiają wspólnego kandydata. Jest nim poseł Wojciech Wilk (PO).
Do sejmiku wystartują zaś Marek Kos, dyrektor szpitala powiatowego w Kraśniku, radny wojewódzki i Magdalena Misiaszek, prezes zarządu wojewódzkiego Związku Młodzieży Wiejskiej w Lublinie i prezes Fundacji Aktywne Społeczeństwo.
Pełna lista kandydatów do Rady Powiatu Kraśnickiego, Sejmiku Województwa Lubelskiego oraz na burmistrzów i wójtów (materiały komitetu wyborczwego PSL)
KANDYDACI DO RADY POWIATU
Okręg nr 1 - Miasto Kraśnik
Mariusz Socha
Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie oraz studiów podyplomowych na kierunku Zarządzenie w Administracji i Samorządzie Terytorialnym w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Kierował powiatowym oddziałem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Kraśniku. W tej kadencji pełni funkcję wicestarosty kraśnickiego.
Tadeusz Wojtak
Od wielu lat związany z administracją publiczną: był naczelnikiem Gminy Urzędów, kierownikiem Urzędu Rejonowego w Kraśniku i wieloletnim starostą kraśnickim. Od początku pracy zawodowej związany z ruchem ludowym.
Małgorzata Wójcikowska
Jest lekarzem medycyny, specjalistą chirurgii ogólnej i medycyny ratunkowej. Kieruje Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym w Kraśniku. W tej kadencji Rady Powiatu była wicestarostą kraśnickim i jest przewodniczącą komisji budżetowej.
Anna Marcinkowska
To nauczycielka i pedagog, która wychowała kilka pokoleń kraśniczan. Była wicedyrektorką Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Reja, jest prezeską Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego w Kraśniku. Członkini władz krajowych ZNP. Doświadczenie samorządowe zdobywała jako radna Rady Miasta i radna Rady Powiatu.
Michał Zimowski
Ukończył Politechnikę Lubelską na kierunku zarządzanie i marketing oraz studia licencjackie na kierunku finanse i rozwój regionalny, a także kurs zarządzanie zasobami ludzkimi. Od 10 lat pracuje w Starostwie Powiatowym w Kraśniku, a w latach 2006 – 2010 sprawował również mandat radnego Rady Miasta Kraśnik. Przede wszystkim znany jest jako działacz sportowy związany ze środowiskiem kraśnickiej piłki nożnej. Ukończył kurs trenera piłki nożnej UEFA A w Lubelskim Związku Piłki Nożnej i od 2003 r. jest czynnym trenerem grup młodzieżowych i seniorskich. Jako trener był związany z klubami LKS „Tęcza” w Kraśniku oraz klubami w Stróży, Gościeradowie i Janowie Lubelskim. Komunikatywny i otwarty, dzięki czemu doskonale współpracuje z młodzieżą. Startuje z listy PSL Porozumienie Społeczne jako kandydat Platformy Obywatelskiej w ramach współpracy obu partii.
Marzenna Gontarczuk
Dała się poznać jako pomysłodawczyni i współorganizatorka Powiatowego Przeglądu Kapel Ulicznych, na co dzień śpiewa w kapeli „Swojacy”, jest też aktywną animatorką w środowisku kraśnickich seniorów. Jej mąż to znakomity internista i diagnosta dr Franciszek Gontarczuk.
Konrad Jarosław Abramek
Urodził się i wychował w Kraśniku. Mieszka w Urzędowie. Jest społecznikiem i członkiem rady sołeckiej. Z wykształcenia ekonomista, informatyk z zamiłowania. Pracował w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie, a obecnie w Fabryce Łożysk Tocznych w Kraśniku. Jest aktywnym członkiem Platformy Obywatelskiej i asystentem społecznym posła Wojciecha Wilka, którego PSL popiera w walce o stanowisko burmistrza Miasta Kraśnik. Kandyduje do Rady Powiatu w okręgu Kraśnik w ramach porozumienia o współpracy między PSL i PO.
Katarzyna Pawka
Ukończyła Katolicki Uniwersytet Lubelski na wydziale nauk społecznych o kierunku rachunkowość i finanse oraz organizację pomocy społecznej w Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Lublinie. Przez 7 lat była związana z Domem Pomocy Społecznej w Kraśniku, a od 2017 r. jest dyrektorką tej placówki opiekuńczej.
Sławomir Ćwikła
To kolejny kandydat z doświadczeniem samorządowym na naszej liście w okręgu miejskim. Był radnym i wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Kraśniku, przez wiele lat kierował Kraśnickim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji. To czasy, kiedy ceny wody w Kraśniku nie były najwyższe w województwie. Jest biegłym sądowym i rzeczoznawcą majątkowym.
Okręg nr 2 - Annopol – Dzierzkowice – Gościeradów
Stefan Stachula
To jeden z najbardziej doświadczonych kandydatów naszego komitetu wyborczego. Radny Rady Powiatu Kraśnickiego III , IV i V kadencji. Aktywny członek komisji rolnictwa, a wcześniej komisji zdrowia. Wieloletni członek Zarządu Powiatu. M.in. dzięki jego aktywności udało zabezpieczyć się wały przeciwpowodziowe w Gminie Annopol. Aktywnie wspierał również przebudowę drogi powiatowej Annopol – Księżomierz. Społecznik i artysta rzeźbiarz.
Jan Grzebuła
Od 1990 r. do 2014 r. pełnił funkcję wójta Gminy Dzierzkowice. Jest radnym Rady Powiatu V kadencji, przewodniczącym komisji infrastruktury i inwestycji. Pełni szereg funkcji społecznych związanych z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Był również zastępcą Przewodniczącego Związku Międzygminnego „Strefa Usług Komunalnych w Kraśniku”.
Edyta Dudzińska
To radna V kadencji. Od kilku lat jest aktywną członkinią Stowarzyszenia Przyjaciół Gościeradowa oraz prezeską Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Wsi Księżomierz. Pełni funkcję przewodniczącej komisji oświaty w Radzie Powiatu V kadencji. Pracuje jako nauczycielka w szkole w Liśniku Dużym.
Joanna Koniarczyk
Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie, nauczycielką dyplomowaną z 23 - letnim stażem. Od 2000 r. pracuje w Annopolu, obecnie w Publicznej Szkole Podstawowej. Pełni także funkcję prezeski Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Annopolu.
Wiesław Jedliński
Lekarz medycyny, absolwent Akademii Medycznej w Krakowie, mieszka w Mniszku w Gminie Gościeradów. Od czasu ukończenia studiów pracuje w podstawowej opiece zdrowotnej w gminie Annopol, a od kilku lat prowadzi poradnię lekarza rodzinnego w Kosinie. Radny Rady Gminy w Gościeradowie w latach 1994-2002 oraz wieloletni Radny Rady Powiatu.
Elżbieta Duda
Od 1981 roku pracuje w Urzędzie Gminy Dzierzkowice, gdzie zajmuje się sprawami rolnictwa i gospodarką nieruchomościami. Posiada dużą wiedzę w obu dziedzinach. Współpracuje z instytucjami okołorolniczymi, jak Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego czy Lubelska Izba Rolnicza.
Roman Wiśniewski
Mieszka w Borowie w Gminie Annopol, gdzie prowadzi gospodarstwo rolne oraz pasiekę. Jest absolwent Akademii Rolniczej w Lublinie z tytułem mgr inż. zootechniki. Od 2006 roku pracuje jako zastępca burmistrza w Annopolu. Zajmuje się m.in. koordynacją współpracy gminy z inwestorami zewnętrznymi i działalności służb użyteczności publicznej.
Okręg nr 3 - Gmina Kraśnik – Szastarka – Trzydnik Duży
Andrzej Maj
Jest absolwentem Akademii Rolniczej w Lublinie. Od blisko 20 lat związany z samorządem. Przez trzy kadencje był radnym w Gminie Kraśnik, pełniąc w niej funkcję członka Zarządu i przewodniczącego Rady Gminy. Od 2010 r. jest radnym Rady Powiatu w Kraśniku. Zawodowo przez wiele lat związany z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, był m.in. zastępcą dyrektora ARiMR w Lublinie. Starosta kraśnicki od 2013 r., wiceprezes zarządu wojewódzkiego PSL w Lublinie i szef powiatowych struktur Stronnictwa.
Bożena Wilkołek
Dyrektorka Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Trzydniku Dużym. Absolwentka Akademii Medycznej w Lublinie oraz studiów podyplomowych: Zarządzanie w Służbie Zdrowia. W latach 1998 – 2001 członkini Komisji Zdrowia i Oświaty Rady Gminy w Trzydniku Dużym. Od 2006 roku radna Rady Powiatu i przewodnicząca Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej.
Joanna Bigos
Od wielu pracuje jako nauczycielka szkół na terenie gminy Szastarka. Przez 21 lat sprawowała funkcję dyrektorki: w Szkole Podstawowej w Hucie Józefów i Publicznego Gimnazjum Nr 1 w Polichnie. Jest radną Rady Powiatu obecnej kadencji oraz przewodniczącą komisji rolnictwa, leśnictwa i ochrony środowiska.
Agnieszka Szewc
Jest absolwentką Politechniki Lubelskiej, kierunek zarządzanie i marketing oraz studiów podyplomowych rachunkowość i finanse przedsiębiorstw. Od 2011 roku jest sołtyską wsi Spławy Drugie w gminie Kraśnik. Pracuje zawodowo jako księgowa.
Dariusz Maciąg
Ukończył Wydział Nauk Społecznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Całe swoje dorosłe życie poświęcił pracy z dziećmi, pracując prawie trzydzieści lat w szkołach podstawowych na terenie powiatu kraśnickiego jako nauczyciel i dyrektor szkoły. Od dwóch kadencji pełni funkcję zastępcy Wójta Gminy Trzydnik Duży.
Paweł Kudrel
Od 2008 roku pracuje w Urzędzie Gminy Szastarka, gdzie zajmuję się pozyskiwaniem pozabudżetowych środków na realizację inwestycji gminnych. Obecnie kieruje referatem inwestycji, zamówień publicznych i pozyskiwania środków zewnętrznych, zajmuje się również zagadnieniami związanymi z informatyzacją gminy. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Jarosławiu i Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Okręg nr 4 - Urzędów – Wilkołaz – Zakrzówek
Zbigniew Gawdzik
Od blisko 30 lat pełni funkcję dyrektora Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Urzędowie, w skład którego wchodzi m.in. utworzone w 1994 roku z jego inicjatywy Liceum Ogólnokształcące. Doświadczony samorządowiec – początkowo w Radzie Gminy Urzędów, a od pierwszej kadencji powiatu do chwili obecnej jest radnym Powiatu Kraśnickiego, w której już po raz kolejny piastuje funkcję przewodniczącego.
Jan Kozioł
Od 30 lat służy społeczeństwu poprzez pracę w placówkach oświatowych w Marianówce, Zakrzówku, Wilkołazie. W latach 2007-2012 pracował w Kuratorium Oświaty w Lublinie. Był również dyrektorem Zespołu Szkół w Wilkołazie. Jest radnym powiatowym, członkiem Zarządu Powiatu i pracuje w Urzędzie Marszałkowskim w Lublinie.
Halina Kawęcka - Rachoń
Pracowała jako nauczycielka i dyrektorka w Publicznej Szkole Podstawowej w Bystrzycy. Pełniła funkcję radnej Gminy Zakrzówek, jest szefową Stowarzyszenia „U źródła” zajmującego się kultywowaniem historycznych i kulturalnych tradycji ziemi zakrzowieckiej, była jedną z inicjatorek powstania Izby Pamięci i Tradycji Regionalnej w Zakrzówku.
Jan Woźniak
To kolejny samorządowiec z ogromnym doświadczeniem. Od stycznia 2016 roku, kiedy to Urzędów odzyskał prawa miejskie, sprawuje urząd burmistrza Urzędowa. Wcześniej funkcję wójta gminy pełnił przez 26 lat.
Henryk Dudziak
To mieszkaniec Sulowa w gminie Zakrzówek. Wspólnie z małżonką Łucją prowadzi gospodarstwo rolne. Szesnasty rok pełni funkcję sołtysa. Dzięki jego zaangażowaniu wspólnie z Powiatem udało się wyremontować 6-kilometrowy odcinek jednej z najważniejszych dróg w gminie.
Emilia Nicał
Przez kilkanaście lat pracowała w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kraśniku, gdzie zajmowała się sprawami z zakresu pomocy społecznej. Nadal aktywna w tej dziedzinie jako dyrektorka Domu Pomocy Społecznej w Popkowicach.
Małgorzata Słowik
Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne. Od 20 lat pełni funkcję sołtyski sołectwa Boby-Kolonia, a od 16 lat jest radną i jednocześnie wiceprzewodniczącą Rady Miejskiej w Urzędowie. Dzięki jej aktywności i współpracy z mieszkańcami udało się zrealizować kilka ważnych dla lokalnej społeczności inwestycji.
KANDYDACI NA WÓJTÓW I BURMISTRZÓW
Annopol
Wiesław Liwiński, absolwent Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. Od 2006 roku Burmistrz Annopola, wcześniej nauczyciel wychowania fizycznego i dyrektor w Publicznej Szkole Podstawowej w Annopolu. Jako lokalny gospodarz, dzięki swojej determinacji i umiejętności współpracy, przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa w Gminie Annopol, angażując się w umocnienie i budowę wałów przeciwpowodziowych. Wiesław Liwiński startuje w wyborach na burmistrza z własnego komitetu i bardzo dobra współpraca między miastem Annopol i powiatem w ostatnich latach sprawiła, że PSL nie wystawia tam swojego kandydata, popierając start burmistrza Liwińskiego.
Dzierzkowice
Marcin Gąsiorowski był wcześniej sekretarzem Gminy Dzierzkowice, a od 2014 r. sprawuje urząd wójta gminy. Przez dwie kadencje pracował jako radny w Radzie Powiatu Kraśnickiego. Dzięki otwartej postawie w relacjach z mieszkańcami i realizacji ważnych inwestycji, takich jak nowe wodociągi, hala sportowa, modernizacja oczyszczalni ścieków, cieszy się dużym zaufaniem wyborców.
Gościeradów
Krzysztof Galant był przez ponad 2 lata wiceprzewodniczącym Rady Gminy Gościeradów. Przez wiele lat był przewodniczącym rady rodziców zarówno w szkole podstawowej w Mniszku, jak również w Zespole Szkół w Wólce Gościeradowskiej. Pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Hodowców Królików - Koło Terenowe Ziemi Sandomierskiej. Obecnie jest prezesem Stowarzyszenia Sympatyków Kultury Fizycznej KS Tuczyn Mniszek. Bardzo aktywny społecznie, troszczy się o młodych mieszkańców, organizując im czas wolny i zachęcając do uczestnictwa w zajęciach sportowych i udziału w turniejach.
Gmina Kraśnik
Mirosław Chapski pracował m.in. w Starostwie Powiatowym w Kraśniku. W roku 2002 został wybrany na wójta Gminy Kraśnik i funkcję tę pełni do dzisiaj. Jest jednym z najdłużej urzędujących wójtów w Powiecie Kraśnickim. Gmina Kraśnik z jego inicjatywy była prekursorem w pozyskiwaniu środków zewnętrznych na energię odnawialną. Jest znany z prowadzenia bardzo efektywnej gospodarki finansami gminy.
Szastarka
Artur Jaskowski to urzędujący wójt gminy Szastarka. Wcześniej przez 23 lata pracował jako funkcjonariusz policji w Komendzie Powiatowej w Kraśniku, ostatnie dwa lata na stanowisku oficera dyżurnego jednostki w stopniu aspiranta sztabowego. Prowadzi również rodzinne gospodarstwo sadownicze. Był radnym i przewodniczącym Rady Gminy Szastarka. Największe dokonania to pozyskanie dużych dotacji zewnętrznych na inwestycje, w tym odnowienie infrastruktury drogowej oraz integracja mieszkańców gminy. Bezpartyjny. Bardzo dobra, korzystna dla mieszkańców współpraca inwestycyjna z obecnymi władzami powiatu sprawiła, że PSL nie wystawia w Szastarce swojego kandydata. Uważamy, że najlepszym gospodarzem tej gminy był i będzie Artur Jaskowski.
Trzydnik Duży
Franciszek Kwiecień to znakomity i doświadczony gospodarz. Jest jednym z najdłużej urzędujących wójtów na Lubelszczyźnie. Pełni tę funkcję od 1990 roku. Od początku lat 90. związany z Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Razem ze środkami pozyskanymi z budżetu państwa i funduszami unijnymi, w latach 2014-2018 w gminie Trzydnik Duży wydano kwotę 9 mln zł na inwestycje drogowe. W roku 2005 dziennik „Rzeczpospolita” ogłosił ranking najlepszych gmin w Polsce. Trzydnik zajął 40. miejsce spośród 1740 gmin wiejskich w naszym kraju, 3. miejsce w województwie lubelskim i 1. miejsce w powiecie kraśnickim.
Urzędów
Stanisław Tompolski jest absolwentem Wydziału Rolniczego Akademii Rolniczej w Lublinie oraz studium podyplomowego rachunkowość i finanse na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Swoją pracę zawodową od początku związał z samorządem Gminy i Miasta Urzędów. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika referatu rolnictwa, ochrony środowiska i gospodarki gruntami, przez dwie kadencje był Zastępcą Wójta Gminy Urzędów. Przez trzy ostatnie kadencje był wybierany do Rady Powiatu Kraśnickiego, wchodząc w skład Zarządu Powiatu.
Wilkołaz
Andrzej Łysakowski był wójtem przez dwie kadencje, do roku 2014. Mimo niskich podatków lokalnych w Gminie Wilkołaz udało się przez 8 lat wykonać wiele inwestycji, pozyskując ponad 6 mln zł środków zewnętrznych. To m.in. termomodernizacja wszystkich obiektów szkolnych, poprawa nawierzchni wielu dróg gminnych, budowa kompleksu obiektów sportowych. Ponadto 10 sołectw zostało w tym czasie zwodociągowanych. Andrzej Łysakowski startuje z własnego komitetu, a Polskie Stronnictwo Ludowe nie wystawia kandydata na wójta w tej gminie.
Zakrzówek
Stanisław Staroch jest sołtysem wsi Majdan Grabina od 2006 roku. Funkcję tę pełni nieprzerwanie do chwili obecnej. Dzięki dobrej współpracy z radą sołecką Majdan Grabina posiada dobrą infrastrukturę: drogi, chodnik w trakcie budowy, oświetlenie, sieć wodną. Wszystko to powstało dzięki staraniom wielu ludzi, w tym także sołtysa Starocha. W 2012 roku w konkursie ogólnopolskim został wybrany sołtysem roku. Radnym gminy Zakrzówek jest trzecią kadencję. W latach 2010 – 2014 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Rady. W obecnej kadencji jest przewodniczącym. Od 2014 r. sprawuje także funkcję delegata lubelskiej Izby Rolniczej.
Miasto Kraśnik
PSL nie wystawia w tegorocznych wyborach swojego kandydata na burmistrza Kraśnika. Popiera wspólnego kandydata PO, PSL i Nowoczesnej, którym jest poseł Wojciech Wilk (PO) (red.)
KANDYDACI DO SEJMIKU WOJEWÓDZTWA
Marek Kos
Lekarz, doktor nauk medycznych, specjalista z zakresu chirurgii ogólnej i zdrowia publicznego. Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kraśniku, w którego rozwój, w ciągu ostatnich 4 lat, zainwestowano 10 mln zł. Jest radnym Sejmiku Województwa Lubelskiego i przewodniczący komisji ochrony zdrowia i rodziny. Dzięki jego staraniom Urząd Marszałkowski wspiera utalentowaną młodzież w Kraśniku i okolicy, działalność artystyczną i kulturalną oraz inwestycyjną. Jest inicjatorem tegorocznego remontu ul. Urzędowskiej i Lubelskiej oraz jednym z inicjatorów modernizacji Muzeum 24 Pułku Ułanów.
Magdalena Misiaszek
Od 2012 roku pełni funkcję prezesa Zarządu Wojewódzkiego Związku Młodzieży Wiejskiej w Lublinie, a od 2014 roku Prezesa Fundacji Aktywne Społeczeństwo. Od wielu lat czynnie działa na rzecz mieszkańców swojej wsi jak również gminy, powiatu oraz na rzecz młodzieży w naszym województwie. Najważniejsze obszary jej aktywności to: edukacja, przedsiębiorczość, rolnictwo i samorząd. Realizuje projekty, dzięki którym młodzi ludzie zdobywają doświadczenie, praktykę zawodową oraz nabywają nowe umiejętności. Jest osobą energiczną i bardzo zaangażowaną w działalność społeczną.