Nie w dwóch budynkach tylko w jednym (przy ul. Piłsudskiego 7) mają funkcjonować Muzeum Regionalne i muzeum pułkowe. Remont obiektu ma kosztować 4,5 mln zł.
Muzeum Regionalne w Kraśniku i jego oddział – Muzeum 24 Pułku Ułanów – funkcjonowały w dwóch oddzielnych budynkach przy ul. Piłsudskiego 7A i ul. Piłsudskiego 7. W styczniu 2015 r. z powodu złego stanu technicznego budynku Muzeum 24 Pułku Ułanów zostało zamknięte, a zbiory przeniesione.
Budynek czeka gruntowny remont.
– Pracujemy nad wydaniem pozwolenia na budowę– mówi Daniel Niedziałek, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kraśniku. – Jest ono niezbędne do przygotowania i złożenia w Ministerstwie Kultury wniosku na dofinansowanie przebudowy i rozbudowy muzeum. Chodzi o środki z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Muzeum pułkowe - wizualizacje
Inwestycja mogłaby zostać zrealizowana w latach 2018-2019. Wstępne koszty szacowane są na ok. 4,5 mln zł. Wkład własny do projektu pokryłyby samorządy: wojewódzki i powiatowy.
Po przebudowie i rozbudowie budynku przy ul. Piłsudskiego 7 Muzeum Regionalne i muzeum pułkowe będą funkcjonować pod jednym adresem.
– Zmianie ulegnie struktura tego budynku – mówi Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego, pod które podlegają oba kraśnickie muzea. – Zwiększyłaby się też powierzchnia użytkowa obiektu. Po rozbudowie i przebudowie byłoby to ok. 400 mkw.
Kiedy pozwolenie na budowę się uprawomocni, Muzeum Lubelskie włoży wniosek o dofinansowanie planowanej inwestycji.
Muzeum pułkowe
Muzeum 24 Pułku Ułanów im. Hetmana Wielkiego Koronnego Stefana Żółkiewskiego, które jest oddziałem Muzeum Regionalnego w Kraśniku, otwarto 6 lipca 1995 r. Było to w 75. rocznicę utworzenia Pułku, który stacjonował w Kraśniku w latach 1922-1939. Z 24 Pułkiem Ułanów wiążą się historie wielu kraśnickich rodzin. Muzeum ma ponad 2 tys. eksponatów i fotografii. Do Kraśnika trafiła bowiem znaczna część archiwum pułkowego zdeponowanego wcześniej w Instytucie i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie.