Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

19 lutego 2007 r.
17:35
Edytuj ten wpis

Miejsce wagi turystycznej

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis
0 0 A A

Mają ponad 300 lat. Pamiętają czasy, gdy w Kraśniku niemal co drugi mieszkaniec był Żydem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odnowione synagogi z ulicy Bóżniczej będą ważnymi obiektami
na szlaku kultury chasydzkiej.

Miasto zamierza wspólnie z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydów odnowić dwie kraśnickie synagogi. Po wielu latach starań wróciły one z powrotem we władanie społeczności żydowskiej. Teraz administruje nimi Związek Gmin Żydowskich w Polsce.
Dawna dzielnica żydowska rozciągała się wokół ul. Bóżniczej i niżej w dół ulicy Bagno. W chwili wybuchu II wojny światowej Żydzi stanowili w Kraśniku około 40 procent mieszkańców. Budynki dwóch synagog - starszej z XVII wieku i dobudowanego na początku XIX wieku przyszkółka, czyli synagogi mniejszej, odwiedzało kilka tysięcy wiernych.
Po II wojnie światowej nieczynne synagogi były przez lata wykorzystywane w najróżniejszych celach. Raz jako magazyny, innym razem jako punkt skupu. Nic dziwnego, że zostały bardzo zniszczone i teraz zakres robót jest bardzo duży. Na szczęście przez te wszystkie lata nie zostały zniszczone piękne malowidła ścienne znajdujące się wewnątrz. To one przyciągają do Kraśnika rzesze zagranicznych turystów.
W roku ubiegłym odnowiono dach i założono nowe okiennice zabezpieczające przed wejściem niepożądanych osób do środka.
Ze względu na to, że obiekty są zabytkowe, potrzeba sporo pieniędzy na ich remont. Tak dużych kwot nie ma ani samorząd Kraśnika, ani fundacja, dlatego wspólnie będą się starać o zdobycie zewnętrznych funduszy.
Synagogi nie będą spełniały czysto religijnej funkcji z tego powodu, że w Kraśniku nie ma już społeczności żydowskiej. Jednak z tego względu, że są na trasie licznych wycieczek zagranicznych turystów znalazły się na trasie organizowanego szlaku chasydzkiego. Władze miasta wiedzą, że odrestaurowane zabytki kultury żydowskiej będą ogromnym walorem turystycznym. I widzą w tym szansę na rozwój i poszerzenie współpracy międzynarodowej.
SynagogA
Zbudowano ją w centrum miasta w XVII wieku. Od strony północno-wschodniej jest sala męska, a od południowego zachodu dolną kondygnację zajmuje przedsionek, górną - babiniec. We wnętrzu zachowały się pozostałości polichromii. Zdobienia ściany zachodniej przedstawiały wołu i rybę. Sklepienie zajmował wizerunek otoczonego jaskółkami orła z owocem cytrusowym w dziobie i gałązką palmy w szponach.
W 1945 r. synagoga została przeznaczona na warsztaty spółdzielni rzemieślniczej, a po 1980 r. - opuszczona. Stojący na lewo od synagogi budynek to przyszkółek - tak zwano bóżnicę dodatkową, wznoszoną, gdy główna nie mogła pomieścić wszystkich wiernych. W 1948 r. urządzono
tu punkt skupu.


Pozostałe informacje

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło
FILM
film

Policyjny dron nad krajową 17. Nikomu się nie upiekło

Kierowcy jadący wczoraj krajową drogą nr 17 w powiecie krasnostawskim nie mieli pojęcia, że wszystkie och wybryki rejestruje policyjna kamera umieszczona na dronie. Jeśli ktoś popełnił wykroczenie, zaliczył później spotkanie z mundurowymi i mandat.

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu
Zdjęcia
galeria

W tym miesiącu rower jest najważniejszy. Miasto nie chce oddać pucharu

Ambicje są duże, bo mieszkańcy pokochali ten sport i chcą utrzymać puchar Rowerowej Stolicy Polski trzeci rok z rzędu. Rywalizacja ruszyła w sobotę.

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Rząd znów płaci za in vitro. Gdzie w Lubelskiem można je wykonać?

Od dzisiaj (1 czerwca) wraca ogólnopolski program leczenia bezpłodności metodą in vitro. Zabiegi będą finansowane z budżetu państwa. Wybrano 58 placówek, które mają je realizować. Trzy z nich działają w woj. lubelskim.

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity
galeria

Dworzec jak plac zabaw. Dzień Dziecka z PKP Intercity

Jak jest Dzień Dziecka, to trzeba się bawić. I tak właśnie to święto dla małych pasażerów, ale również ich rodziców zorganizowały PKP Intercity, zapraszając na imprezę przy dworcu kolejowym

Kacper Rosa przypieczętował awans Motoru do finału baraży broniąc rzut karny

Kacper Rosa (Motor Lublin): Awans do ekstraklasy, to byłaby piękna historia na film

Rozmowa z Kacprem Rosą, bramkarzem Motoru Lublin

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze
foto
galeria

Znowu to zrobili! Szaleństwa w Plenerze

Szalona ekipa Baywatch Parties odpaliła mega imprezę w Plenerze. Na parkiecie było czyste szaleństwo. Zresztą zobaczcie sami, co się działo. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Jedna z bram wjazdowych na ROD, która ulegnie likwidacji
Lublin

Czy droga niezgody rozdzieli ogrody działkowe?

Miało być zielono i rodzinnie. W rzeczywistości stracić mogą lubelscy działkowcy, którzy ogrody mają tutaj od ponad 40 lat. Ratusz temu zaprzecza, ale plany wskazują na co innego.

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?
Magazyn

Idzie nowe w ojczyźnie polszczyźnie. Nowe zasady ortografii ułatwią życie?

Polak pozostanie Polakiem. Ale warszawianka zmieni się w Warszawiankę. A jeśli gdzieś zaparkuje ford, to za półtora roku będzie to Ford. Natomiast coś, co jest nie najłatwiejsze teraz, stanie się wówczas nienajłatwiejszym. To tylko kilka z kilkunastu zmian w polskiej ortografii wprowadzonych przez Radę Języka Polskiego.

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)
ZDJĘCIA
galeria

Impreza palce lizać! Rozpoczął się Jarmark Hetmański (sprawdź program)

Jest co zjeść i co wypić. Można też ubrać się od stóp do głów. Kupić biżuterię, ozdoby, kosmetyki, a nawet coś do wyposażenia wnętrz. I tak będzie do jutra na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie trwa 30. Jarmark Hetmański.

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Kuchnia sezonowa. Czas na agrest

Staropolski agrest będzie kulinarnym bohaterem nowego Festiwalu Drzewo Życia, który w dniach od 21-23 czerwca odbędzie się w Zespole Pałacowo-Parkowym w Gardzienicach. Dlaczego agrest i co można z agrestu przyrządzić?

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Ta gmina nie miała żłobka. Berek ma być gotowy jesienią

Dwadzieścioro maluchów będzie miało zapewnioną opiekę od rana do popołudnia. W gminie Zwierzyniec powstanie pierwszy żłobek. Ma się nazywać Berek.

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok
galeria

Jak idziesz, patrz pod nogi. Bo inaczej przegapisz ciekawy widok

Dawny ratusz, synagoga i XV-wieczny zamek – to nieistniejące obecnie, historyczne obiekty Hrubieszowa. Już ich nie ma, ale można je nadal oglądać. Bo zostały uwiecznione na płaskorzeźbach wmurowanych w bruk.

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Tragiczny wypadek na krajowej 12. Kierowca zginął na miejscu

Śmiertelny wypadek na drodze krajowej nr 12 wydarzył się dzisiaj rano w miejscowości Okopy w gm. Dorohusk.

Gorąca Pszczoła
foto
galeria

Gorąca Pszczoła

Lecimy z Waszym ulubionym tematem. Będzie dużo zdjęć, będzie gorąco, będzie po prostu imprezowo. Piękna Pszczoła, jak zwykle nie zawodzi. Kolejna niezapomniana impreza za nami. Zapraszamy do obejrzenia naszej fotogalerii.

Bieszczady

Dzieci marzą o wypadzie w Bieszczady. Dorośli zorganizowali zrzutkę

Potrzebują ok. 10 tysięcy złotych. Na razie mają mniej niż połowę, ale liczą na wsparcie. Członkowie Stowarzyszenia Carpe Diem w internecie zbierają pieniądze, aby zorganizować wyjazd w Bieszczady dla wychowanków Placówki Opiekuńczo - Wychowawczej w Krasnymstawie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium