Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

19 lutego 2007 r.
17:35
Edytuj ten wpis

Miejsce wagi turystycznej

Autor: Zdjęcie autora Fabian Plapis

Mają ponad 300 lat. Pamiętają czasy, gdy w Kraśniku niemal co drugi mieszkaniec był Żydem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Odnowione synagogi z ulicy Bóżniczej będą ważnymi obiektami
na szlaku kultury chasydzkiej.

Miasto zamierza wspólnie z Fundacją Ochrony Dziedzictwa Żydów odnowić dwie kraśnickie synagogi. Po wielu latach starań wróciły one z powrotem we władanie społeczności żydowskiej. Teraz administruje nimi Związek Gmin Żydowskich w Polsce.
Dawna dzielnica żydowska rozciągała się wokół ul. Bóżniczej i niżej w dół ulicy Bagno. W chwili wybuchu II wojny światowej Żydzi stanowili w Kraśniku około 40 procent mieszkańców. Budynki dwóch synagog - starszej z XVII wieku i dobudowanego na początku XIX wieku przyszkółka, czyli synagogi mniejszej, odwiedzało kilka tysięcy wiernych.
Po II wojnie światowej nieczynne synagogi były przez lata wykorzystywane w najróżniejszych celach. Raz jako magazyny, innym razem jako punkt skupu. Nic dziwnego, że zostały bardzo zniszczone i teraz zakres robót jest bardzo duży. Na szczęście przez te wszystkie lata nie zostały zniszczone piękne malowidła ścienne znajdujące się wewnątrz. To one przyciągają do Kraśnika rzesze zagranicznych turystów.
W roku ubiegłym odnowiono dach i założono nowe okiennice zabezpieczające przed wejściem niepożądanych osób do środka.
Ze względu na to, że obiekty są zabytkowe, potrzeba sporo pieniędzy na ich remont. Tak dużych kwot nie ma ani samorząd Kraśnika, ani fundacja, dlatego wspólnie będą się starać o zdobycie zewnętrznych funduszy.
Synagogi nie będą spełniały czysto religijnej funkcji z tego powodu, że w Kraśniku nie ma już społeczności żydowskiej. Jednak z tego względu, że są na trasie licznych wycieczek zagranicznych turystów znalazły się na trasie organizowanego szlaku chasydzkiego. Władze miasta wiedzą, że odrestaurowane zabytki kultury żydowskiej będą ogromnym walorem turystycznym. I widzą w tym szansę na rozwój i poszerzenie współpracy międzynarodowej.
SynagogA
Zbudowano ją w centrum miasta w XVII wieku. Od strony północno-wschodniej jest sala męska, a od południowego zachodu dolną kondygnację zajmuje przedsionek, górną - babiniec. We wnętrzu zachowały się pozostałości polichromii. Zdobienia ściany zachodniej przedstawiały wołu i rybę. Sklepienie zajmował wizerunek otoczonego jaskółkami orła z owocem cytrusowym w dziobie i gałązką palmy w szponach.
W 1945 r. synagoga została przeznaczona na warsztaty spółdzielni rzemieślniczej, a po 1980 r. - opuszczona. Stojący na lewo od synagogi budynek to przyszkółek - tak zwano bóżnicę dodatkową, wznoszoną, gdy główna nie mogła pomieścić wszystkich wiernych. W 1948 r. urządzono
tu punkt skupu.


Pozostałe informacje

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Jakie modele aut z Ameryki cieszą się największą popularnością?

Samochody sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych są coraz częściej spotykane na polskich drogach. Wielu kierowców decyduje się na import, ponieważ auta z Ameryki oferują lepsze wyposażenie, a ich zakup bywa bardziej opłacalny niż nabycie analogicznego modelu w Europie.

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Oszczędność i higiena, czyli dlaczego warto inwestować w dobre worki do odkurzacza?

Codzienne porządki w domu wymagają nie tylko sprawnego sprzętu, ale również odpowiednio dobranych akcesoriów. Jednym z istotnych elementów wpływających na skuteczność odkurzania są worki, które odpowiadają za zatrzymywanie zanieczyszczeń wewnątrz urządzenia.

Po konferencjach politycy kurtuazyjnie wymienili uwagi w holu lubelskiego ratusza

Poseł Moskal składa zawiadomienie, prokuratura bada, a wiceprezydent Fulara chłodzi nastroje

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie odmowy udostępnienia przez Urząd Miasta Lublin protokołu po kontroli CBA złożył poseł PiS, Michał Moskal. Władze miasta tłumaczą, że protokół jest dowodem w prowadzonym śledztwie i nie może być upubliczniony. A chodzi o domniemanie nieprawidłowości przy budowie dworca metropolitalnego w  Lublinie w kwocie 7,5 miliona złotych.

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

31-latek z Chełma poszukiwany 44 listami gończymi złapany w Holandii

Odsiedział pół wyroku i nie wrócił z przepustki. Chełmianin był poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania i 44 listami gończymi.

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej
ZMIANA ORGANIZACJI RUCHU

Majówka na przystanku. Lublin świętuje, a autobusy jadą inaczej

W sobotę w Lublinie zaplanowano uroczystości związane z rocznicą uchwalenia konstytucji 3 maja. To też oznacza spore obkazdy komunikacji miejskiej.

Poseł Michał Krawczyk zaprasza na wyborcze wiece Rafała Trzaskowskiego
film

Sztabowcy Trzaskowskiego szykują grunt na wiece w Lublinie i Zamościu

Rafał Trzaskowski po raz kolejny przyjedzie na Lubelszczyznę. Zaplanowano dwa wiece 4 maja. O godzinie 14 kandydat KO na prezydenta spotka się z mieszkańcami Lublina na Placu Łokietka, a o godz. 17 na Rynku Wodnym w Zamościu.

Jacek Spisacki

Stworzył Pomnik Sybiraków i zaprojektował ołtarz papieski. Zmarł Jacek Spisacki

Był artystą i nauczycielem. W wieku 78 lat zmarł Jacek Spisacki. Zaprojektował charakterystyczny Pomnik Sybiraków w Białej Podlaskiej.

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi
galeria
film

Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS w Lublinie – kompleksowa opieka nad słuchem, mową i drogami oddechowymi

W Lublinie powstało Centrum Słuchu i Mowy MEDINCUS, nowoczesna placówka medyczna specjalizująca się w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji zaburzeń słuchu, mowy oraz problemów otorynolaryngologicznych.

Informacja Wójta Gminy Wólka

Informacja Wójta Gminy Wólka

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Wypadli z motorówki i utknęli pod mostem na Wiśle

Sezon dopiero ruszył, a na Wiśle w Puławach już doszło do niebezpiecznego zdarzenia. 52-latek i jego 44-letnia żona wypadli z łodzi motorowej. Mężczyzna był pijany.

ciężarówki

W Jaki Sposób Pozyskiwać Pojazdy Do Swojej Floty?

Czym jest flota samochodowa i kim jest fleet car manager? W jaki sposób finansować pojazdy do swojej floty i która opcja jest najbardziej opłacalna? Sprawdź!

płyta drogowa i dziewczyna

Rodzaje i Zastosowanie Płyt Drogowych

Płyty drogowe betonowe mają szerokie zastosowanie w przemyśle drogowym. Wykorzystywane są jako rozwiązanie przejściowe, dla drogi dojazdowej na placu budowy i podczas tworzenia podjazdów do budynków. Idealnie sprawdzają się jako szybka alternatywa naprawy asfaltu czy ustabilizowania błotnistego terenu.

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Pokaz iluzji - doskonała iluzja dla młodszych i starszych

Czy kiedykolwiek marzyłeś o odbyciu podróży w nieznane, gdzie granice rzeczywistości zlewają się z fantazją? Jeśli tak, to pokaz iluzji jest dla Ciebie doskonałym miejscem do zaspokojenia tych pragnień. To magiczne show, które przeniesie Cię w świat niepojętych sztuczek i misternie skonstruowanych iluzji. Pokaz iluzjonisty to nie tylko spektakularne widowisko, ale również fascynujące doświadczenie zarówno dla młodszych, jak i starszych.

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość
Zdjęcia / SONDA
galeria

Pikieta pod Stokrotką. Związkowcy mają dość

Związkowcy ze Stokrotki rozpoczęli pikietę w Lublinie. Walczą o "godność pracy". - Wyszliśmy na ulicę, bo zarząd nas nie słucha - mówi Alicja Symbor, przewodnicząca związku zawodowego w Stokrotce.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium