Sześć stacji roweru miejskiego, ogniwa fotowoltaiczne na szkołach i przedszkolach, gruntowna przebudowa krytej pływalni. To plany miasta na najbliższe lata.
Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę
Na ostatniej sesji radni przyjęli „Plan gospodarki niskoemisyjnej miasta Kraśnik”. Obszerny dokument dotyczy lat 2015-2020. Chodzi m.in. o zmniejszenie zużycia energii cieplnej i elektrycznej.
– To jest niezmiernie ważny dokument nie tylko dla mieszkańców, ale też dla spółdzielni mieszkaniowych czy przedsiębiorców – podkreślał podczas ostatniej sesji rady miasta Michał Mulawa, rzecznik prasowy kraśnickiego ratusza. Mulawa jest też odpowiedzialny za pozyskiwanie środków zewnętrznych.
Miasto zaplanowało m.in. termomodernizację budynków oświatowych za ponad 5 mln zł. To kontynuacja dotychczasowych działań.
– Zostały do wykonania szkoły podstawowe nr 3 i 6 i Publiczne Gimnazjum nr 1 – wylicza Mulawa. – Czekamy tylko na rozpisanie konkursu przez Urząd Marszałkowski.
Urzędnicy z Kraśnika chcą też aby na budynkach miejskich pojawiły się ogniwa fotowoltaiczne. – One produkowałyby prąd na potrzeby własne, z nadwyżki byłyby oddawane do sieci – tłumaczy Mulawa. – Zastanawialiśmy się też czy na budynkach szkół i przedszkoli nie powinny pojawić się solary. Jednak po dyskusji i z doświadczeń innych miast wynika, że lepiej zamontować jest ogniwa fotowoltaiczne niż kolektory słoneczne. W miesiącach kiedy jest najgoręcej szkoły stoją puste.
Przebudowana z wykorzystaniem pomp ciepła, instalacji solarnych i ogniw fotowoltaicznych ma być również kryta pływalnia. – Chodzi o to, by zużywała dużo mniej energii – podkreślał Mulawa.
Wśród planowanych inwestycji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Kraśniku znalazły się m.in. przebudowa wiat przystankowych. Na nich zostaną zamontowane ogniwa fotowoltaiczne, które będą zasilać wyświetlacze informujące o czasie przyjazdu autobusu.
Miasto chce też zmodernizować uliczne oświetlenie i rozbudować system ścieżek rowerowych. – Burmistrz jest już po pierwszych konsultacjach z rowerzystami i wójtami okolicznych gmin – podkreśla Mulawa.
Na tym nie koniec. – Planujemy też budowę systemu roweru miejskiego – dodał Mulawa. – Chcemy starać się o środki z różnych źródeł.
Miasto planuje sześć stacji roweru miejskiego.