Chodzi o petycję, którą Rada Miasta Kraśnik rozpatrywała tydzień temu – „dotyczącą ochrony zdrowia mieszkańców gminy przed coraz większą ekspozycją na sztuczne pola magnetyczne PEM o coraz szerszym zakresie częstotliwości”. Większość radnych, głosami osób z klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości i Wspólnego Kraśnika, przegłosowała uchwałę w tej sprawie. Teraz chcą się z tego stanowiska wycofać.
W projekcie uchwały, która będzie rozpatrywana na sesji nadzwyczajnej zwołanej na czwartek (godz. 16), jest mowa o tym, by wspomnianą petycję uznać za „bezzasadną”. „Zadaniem przedstawicieli władz każdej jednostki samorządu terytorialnego jest troska o bezpieczeństwo i zdrowie jej mieszkańców, tworzących wspólnotę samorządową, którą kierowali się radni przy rozpatrywaniu petycji” – czytamy w uzasadnieniu.
Rada była zobowiązana zająć się petycją Stowarzyszenia Koalicja Polska Wolna od 5G, która wpłynęła już w marcu. Zaś wtorkowa sesja była ostatnim dniem na jej rozpatrzenie.
„Zarówno Komisja Skarg, Wniosków i Petycji, jak też Rada Miasta, nie dysponowała rzetelnym i całościowym opracowaniem dotyczącym argumentacji zawartej w treści pisma, jak i przedstawionym przez przedstawiciela wnioskodawców podczas sesji” – czytamy w uzasadnieniu. „Mając na uwadze fakt, że bezpośrednio po podjęciu uchwały (…) w przestrzeni publicznej pojawiło się stanowisko Ministerstwa Cyfryzacji, dotyczące technologii, o której mowa w petycji, powołujące w swej treści naukowe publikacje dotyczące wpływu energii elektromagnetycznej na organizm, zasad pomiaru natężenia pola elektromagnetycznego, procedury lokalizacji stacji bazowych oraz nadzoru Inspekcji Ochrony Środowiska nad ich funkcjonowaniem, Rada Miasta doszła do przekonania o konieczności ponownego rozparzenia zasadności argumentacji zawartej w skierowanym piśmie.”
W uzasadnieniu projektu uchwały, którym kraśnicka rada zajmie się za dwa dni, jest też mowa o tym, że petycja ws. 5G „nie spełniała warunków formalno-prawnych”.
Wnioskodawcy zwracają też uwagę, że podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę tzw. megaustawa o 5G „była szeroko konsultowana, w tym na forum Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, której Zespół ds. Społeczeństwa Informacyjnego pozytywnie zaopiniował jej postanowienia.”
Dodajmy, że po wtorkowej decyzji radnych ws. sieci 5G, ale też utrzymania w Kraśniku tzw. „strefy wolnej od ideologii LGBT”, internet zalały memy o Kraśniku. Internauci wyśmiewali podjęte decyzje.