Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

26 września 2020 r.
8:36

Polska śmieje się z Kraśnika. O co chodzi z petycją o sieci 5G?

Kraśnik stał się pośmiewiskiem w mediach. Miasto ostatnio aż trzykrotnie trafiło na stronę „ASZdziennika” – satyrycznego serwisu, który pisał m.in. o „Akcji GROM-u w Kraśniku, który uwolni „mieszkańców z rąk radnych terroryzujących głupotą”. Wszystko przez ostatnie decyzje rady miasta. O co dokładnie chodzi?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Taka „reklama” w mediach na pewno nie jest nam potrzebna – mówi jeden z mieszkańców Kraśnika. – Psuje wizerunek miasta, który jest już i tak mocno nadszarpnięty. Przed laty śmiano się z palm sprowadzonych do Kraśnika. Teraz oglądamy memy dotyczące LGBT i sieci 5G.

– Informacje, które krążą są nieprawdziwe. Wprowadzają ludzi w błąd. Są krzywdzące dla Kraśnika i mieszkańców – zwraca uwagę radna Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik).

Sesja

Wszystko z powodu utrzymanego większością głosów „stanowiska dotyczącego powstrzymania ideologii LGBT przez wspólnotę samorządową” jak też przyjętej także na ostatniej sesji petycji „Stop zagrożeniu życia i zdrowia”. Jej autorzy wyrażają sprzeciw wobec „wprowadzania standardu 5G bez wcześniejszego zbadania wpływu tej technologii na zdrowie mieszkańców”. Czas naglił, bo wtorek był ostatnim dniem na ustosunkowanie się do petycji w sprawie 5G, które zostało przysłane do urzędu już pod koniec marca. Po tym trafiło pod obrady Komisji Skarg, Wniosków i Petycji, którzy uznali, że „zasługuje za uwzględnienie”.

Na sesji o petycji mówiła Justyna Czarnota, wolontariuszka przy Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Przeciwdziałaniu Elektroskażeniom Prawo do Życia, która jak sama się przedstawiła, „jest matką i pracownikiem samorządu od 14 lat”. Zaznaczyła, że 1,5 roku, poświęciła kwestii ustawy tzw. 5G.

– Brałam czynny udział w jej procedowaniu na komisjach senackich i sejmowych – wyjaśniła. I stwierdziła: – Wtedy też zobaczyłam, że to co ta ustawa sobą reprezentuje łamie wszystkie nasze prawa i postaram się to państwo przedstawić.

Mówiła m.in. o wpływie sieci 5G na zdrowie. W jej opinii zostało naruszone unijne prawo „zasada ostrożności”. – Zasada ALARA (dotyczy bezpieczeństwa promieniowania-red.), mówi, że jeśli coś nie jest przebadane to nie wprowadzajmy tego – podkreśliła Czarnota. – Przypominam, że mamy już takie sytuacje w historii. Chodzi o azbest. Też był cudowny, tani, odporny na wysokie temperatury a okazał się rakotwórczy.

Radni byli podzieleni. Jacek Michalczyk z klubu radnych burmistrza (Porozumienie i Rozwój) miał żal, że na sesję nie został zaproszony „ekspert”. Innych kobieta przekonała: – Naprawdę mnie pani przestraszyła. I nie będę polemizował z pani wiedzą, która jest ogromna – stwierdził radny Jerzy Misiak (Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwości).

Ostatecznie petycja, choć w zmienionej formie została przyjęta większością głosów – za było 9 radnych (PiS i Wspólny Kraśnik), przeciw – 6 (radni PiR i przedstawiciel Nowoczesnej), a od głosu wstrzymały się 3 radne (dwie z klubu PiR i szefowa kraśnickiej SLD).

Komentarze

Tematem zainteresowały się media, także te ogólnopolskie. Informując: „Sprzeciw wobec wprowadzania standardu 5G i sieci Wi-Fi w szkołach. Rada Kraśnika poparła petycję” (TVN 24), „Kraśnik wolny od 5G. Ministerstwo Cyfryzacji włącza się w sprawę” (RMF FM). Stacja podała, że „przedstawiciele resortu kontaktują się w tej sprawie z burmistrzem. Tematem spotkania ma być uchwała rady miasta dotycząca demontażu masztów telefonii 5G i bezprzewodowej sieci Wi-Fi w szkołach”.

Kraśnik opisał też i to aż trzykrotnie w ostatnim czasie portal satyryczny ASZdziennik, oczywiście prześmiewczo, m.in. w kontekście uwalniania mieszkańców przez GROM, który mają odbić ich z „rąk radnych terroryzujących głupotą”.

W dyskusję, w mediach społecznościowych włączył się zaś m.in. Witold Tomaszewski, pełniący obowiązki rzecznik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Na Twitterze zadeklarował, zwracając się bezpośrednio do radnych „chęć przyjazdu na posiedzenie Rady wraz z państwowymi ekspertami, aby wyjaśnić Państwu jak bardzo zostaliście wprowadzeni w błąd” – napisał Tomaszewski, przyznał też, że wysłuchał sesji i wystąpienia Justyny Czarnoty. „Włos się jeży na głowie, co drugie zdanie to kłamstwo albo niezrozumienie tematu. Można powiedzieć, że radni zostali oszukani.” – podsumował.

Tymczasem burmistrz Kraśnika Wojciech Wilk uspokaja: Nie zamierzam wyłączać dzieciom sieci wi fi w szkołach. Nie będę realizował postanowień tej uchwały, bowiem uważam ją za wadliwą prawnie i niepotrzebną. Moim zdaniem poruszana tematyka leży poza kompetencjami Rady Miasta.

Wyjaśnia radnych po sesji

– Zawsze warto wysłuchać i jednej i drugiej strony – komentuje zapowiedź Witolda Tomaszewskiego radna Anna Jaszowska (Klub Radnych PiS). – Jeśli te osoby są specjalistami w tym temacie to dobrze ich posłuchać. Przyznam jednak, że chętnie poznałabym opinię nie inżynierów a lekarzy i biologów.

Radna Jaszowska podkreśla również, że petycja niczego nikomu nie nakazuje i do niczego nie zobowiązuje. Podobnie wypowiada się Tomasz Saj, jej klubowy kolega, który również był za.

– Uznaliśmy, za zasługującą na uwzględnienie petycję Stowarzyszenia Koalicja Polska Wolna od 5G, ze względu na troskę o zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców Kraśnika, w związku możliwymi zagrożeniami, związanymi z coraz większą ekspozycją na sztuczne pola elektromagnetyczne, o coraz szerszym zakresie i częstotliwości – mówi nam radny Tomasz Saj. – Nie wskazujemy jednak na konieczność żadnych konkretnych działań, które miałby podjąć burmistrz lub dyrektorzy szkół, jak np. demontaż funkcjonujących sieci Wi-Fi w szkołach. Uwzględniając skierowaną do Rady Miasta Kraśnik petycję, chcemy zasygnalizować wagę tematu bezpieczeństwa ludzi w kontekście wprowadzania nowych technologii teleinformatycznych. Zainicjować publiczną debatę na ten temat.

– Krzywdzące jest to, że ktoś śmieje się z nas, uważając, iż jesteśmy przeciwko sieci 5G. Nie takie jest nasze stanowisko – podkreśla radna Iwona Włodarczyk (Wspólny Kraśnik). – Dostrzegamy zalety nowoczesnych technologii, ale też chcemy mówić o ewentualnym zagrożeniu i wpływie na nasze zdrowie. Myślę, że jesteśmy to winni mieszkańcom miasta, bo zapewne stacje bazowe także będą powstawać na terenie Kraśnika. W tym wszystkim niepokojące jest to, że Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, umieściła pole elektromagnetyczne (PEM) w grupie 2B – czyli wśród czynników o możliwym działaniu rakotwórczym dla ludzi.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bogdanka LUK Lublin wygrała na wyjeździe z ZAKSĄ Kędzierzy-Koźle 3:0

Bogdanka LUK Lublin pozostaje w grze o półfinał

W drugim meczu ćwierćfinałowym play-off Bogdanka LUK Lublin pokonała ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle 3:1. Tym samym do wyłonienia półfinalisty konieczne będzie trzecie spotkanie, w niedzielę, w Lubinie. Początek o godzinie 14.45

Przemysław Kusiak to jeden z liderów Matematyki

LNBA: Potrzebne będą trzecie mecze

W sobotę rozegrano drugie mecze półfinałowe w Konferencji A. Zwycięstwa odniosły w nich zespoły Patobasket i Matematyki, co oznacza, że do wyłonienia finalistów będą potrzebne trzecie spotkania.

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie
koncert
5 kwietnia 2025, 19:00

Duch Seattle w Lublinie ! Grunge’owy hołd w Zgrzycie

W lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt w sobotę, odżyje duch Seattle lat 90. Ze sceny popłyną brudne gitarowe brzmienia i chropowate wokale – zupełnie jak w klubach Seattle sprzed trzech dekad. Znów powrócą wspomnienia przy takich utworach jak: „Smells Like Teen Spirit”, „Would”, „Jeremy”, „Alive”, „Black Hole Sun” i innych. To nie będzie zwykły koncert, lecz muzyczna podróż w czasie: w rocznicę śmierci Kurta Cobaina i Layne’a Staleya Lublin odda im szczególny hołd.

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Moto Session 2025: Samochody, pokazy i goście specjalni

Szybkie, drogie i luksusowe. Przerobione i dopieszczone. Plus pokazy stuntu i driftu, czyli dwa dni z motoryzacją w najlepszym wydaniu. W weekend w Lublinie: Moto Session 2025.

Filip Wójcik to kolejny zawodnik, który zostaje w Motorze na następny sezon

Kolejny piłkarz Motoru Lublin podpisał nowy kontrakt

W ostatnich dniach Motor Lublin przedłużył umowy z trzema piłkarzami. Najpierw nowe kontrakty podpisali: Michał Król i Mathieu Scalet, a we wtorek żółto-biało-niebiescy poinformowali, że w klubie zostaje także Filip Wójcik. Wszyscy związali się z beniaminkiem PKO BP Ekstraklasy na kolejny rok.

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.
foto
galeria

Premiera w Teatrze Osterwy: Niewiarygodna historia Małej S.

Trwają przygotowania do sobotniej premiery „Niewiarygodnej historii Małej S.” w lubelskim Teatrze im. J. Osterwy. Będzie to pierwszy – po dłuższej przerwie – spektakl przeznaczony dla najmłodszej widowni.

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi
ZDJĘCIA

"Najważniejszy egzamin w ich życiu". Przyszli adwokaci mierzą się z zagadnieniami prawnymi

Egzamin jest bardzo długi i trudny - mówi przewodniczący komisji. Po studiach i trzech latach aplikacji przyszedł czas na cztery dni egzaminów z różnych zagadnień prawa. W Lublinie rozpoczął się egzamin adwokacki.

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Koniec negocjacji z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej elektrowni jądrowej – poinformował we wtorek premier Donald Tusk. Obecny plan zakłada, że prąd z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej popłynie do sieci w 2036 roku.

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS
ZDJĘCIA
galeria

Jaki zawód na przyszłość? Dzień otwarty w ZSChIPS

Cukiernik, optyk, ratownik medyczny, czy klasa psychologiczno-medyczna. Przed nami egzamin ósmoklasisty, a potem wybór szkoły średniej. Zespół Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego zaprosił swoich potencjalnych, przyszłych uczniów.

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji
ZDJĘCIA
galeria

To nie rzemiosło, to sztuka. Najlepsi młodzi fryzjerzy w akcji

Magia i Fantazja – takie było hasło tegorocznej, XIV edycji Ogólnopolskiego Konkursu Fryzjerskiego „Najlepszy uczeń w zawodzie fryzjer”. Uczestnicy konkursu puścili wodzę fantazji i swoje wyobrażenia przełożyli na włosy modelek.

Łukowskie PEC

Brakuje milionów i nie mogą ruszyć z budową elektrociepłowni. Będzie wniosek

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nie może ruszyć z budową nowej elektrociepłowni, bo oferty firm są droższe niż założony kosztorys. Miasto szuka nowych możliwości w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie
(Nie)Wyparzona Gęba
film

Pisze dla innych, a teraz opowie swoją historię – Igor Jaszczuk w (Nie)Wyparzonej Gębie

Po 25 latach milczenia Igor Jaszczuk wraca na scenę – bez presji wytwórni, za to z wielką autentycznością. Jego najnowszy singiel „Baobab” to nostalgiczna podróż do czasów młodości, spotkań pod drzewem, które stało się symbolem twórczych początków. Artysta, znany jako autor hitów dla innych, zaśpiewa własnym głosem.

Aleksandra Tomczyk

Aleksandra Tomczyk zostaje w Lublinie

Chociaż od dłuższego czasu nie ma jej w składzie MKS FunFloor, to Paweł Tetelewski nie wahał się przedłużyć umowy z Aleksandrą Tomczyk. 30-letnia rozgrywająca podpisała nowy kontrakt, chociaż na razie musi skupić się na leczeniu kontuzji.

Jedną z atrakcji Dnia otwartego na Politechnice Lubelskiej był tunel aerodynamiczny
galeria

Politechnika Lubelska: Informatyka, innowacje i rekrutacja

Był tunel aerodynamiczny i programowanie robotów. Były długopisy 3D i e-oko w inżynierii. A przede wszystkim: była możliwość lepszego poznania uczelni. Jak wyglądał Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej?

Inspektor Andrzej Mioduna
KADRY

Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie ma nowego zastępcę

Inspektor Andrzej Mioduna był komendantem w Janowie Lubelskim i w Zamościu. Teraz objął stanowisko p.o. Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium