Zmiany w organizacji ruchu kołowego na rynku i skupienie parkingów w jego południowej części – takie są założenia przebudowy. Planowana jest też budowa fontanny, a także pożegnanie z pomnikiem kraśnickiej cegły, który zastąpią ceglane ławki
Urząd Miasta w Kraśniku szuka firmy, która opracuje dokumentację projektowo-kosztorysową rewitalizacji miejscowego rynku, według wytycznych zawartych w „Koncepcji zagospodarowania terenu – Plac Wolności w Kraśniku”. Zgodnie z zapisami zawartymi w tym dokumencie, zmienić ma się tam organizacja ruchu.
– Jadąc od ulicy Narutowicza wyłączone z ruchu mają być ulice znajdujące się zarówno po lewej, jak też prawej stronie – opisuje Emilia Łukasik, p.o. rzecznika Urzędu Miasta w Kraśniku. – Strona od supersamu, jak też od ulic Tęczyńskich i Krakowskiej, będą dalej otwarte dla ruchu.
Pojazdy będą mogły dalej jeździć też przez centralną część placu. „Zmodyfikowany zostanie jednak przebieg drogi biegnącej wzdłuż południowo-zachodniej pierzei rynku” – czytamy w opracowanej na zlecenie miasta koncepcji. „Zostanie ona odsunięta od budynku handlowego. W przypadku drogi przecinającej płytę rynku będzie istniała możliwość jej czasowego wyłączenia z ruchu na potrzeby organizacji uroczystości państwowych oraz imprez okolicznościowych.”
Zgodnie z koncepcją miejsca parkingowe mają zostać skupione w południowej części rynku. Pozostawione zostaną też parkingi przy ulicach Kościuszki i Tęczyńskich.
W większości zmienić ma się też posadzka rynku. Planowane jest też wyniesienie nawierzchni drogi do poziomu nawierzchni placu, aby w przypadku zamknięcia ruchu na drodze powstała jednolita powierzchnia.
Lokalizacji nie zmieni pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, który pozostanie w tym samym miejscu. Zdemontowany ma zostać natomiast pomnik kraśnickiej cegły. – Jest to samowola budowlana – zaznacza Łukasik.
Cegła z rynku jednak nie zniknie. Zgodnie z przygotowaną koncepcją, pomnik ten ma zostać zastąpiony pomnikiem użytkowym „w postaci stałych siedzisk na obrzeżach placu wykonanych z tejże cegły”.
Poza tym w części placu, gdzie stoi pomnik marszałka Piłsudskiego, przewidziano też miejsce na ogródki piwne. Po stronie przeciwnej – w południowo-wschodniej części rynku zaplanowano zaś fontannę. Ma składać się z tryskaczy zamontowanych w posadzce.
Lampy oświetleniowe mają zostać zamontowane w posadzce w otoczeniu pomnika Piłsudskiego i w południowej części płyty rynku. „Ponadto w części wschodniej i północno-zachodniej zainstalowane zostaną lampy oświetleniowe niskie. Dopełnieniem systemu oświetlenia rynku będą lampy oświetleniowe wysokie zlokalizowane w jego północnej i południowej części” – czytamy w koncepcji.
Uporządkowana ma zostać też zieleń. Wycięte mają być drzewa iglaste znajdujące się w centralnej części płyty rynku. Planowane są nowe nasadzenia, przede wszystkim pośród miejsc postojowych, jak też przy wjazdach na rynek.
Istniejąca studnia ma zostać zachowana, jednak w myśl koncepcji ma być przekształcona w zdrój wody pitnej, potocznie nazywany „poidełkiem”. Na placu poza ławkami i śmietnikami pojawią się też stojaki na rowery.
Miasto będzie starać się o unijne dofinansowanie zaplanowanych prac. – Do końca września musimy mieć przygotowane dokumenty, aby móc ubiegać się o wsparcie – dodaje Łukasik.
Jeśli Urzędowi Miasta nie uda się uzyskać dofinansowania, inwestycja będzie realizowana etapami.