![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Kraśnik to kolejne zabytkowe miasto Lubelszczyzny z długą i ciekawą historią. Jego początki sięgają XIII wieku, kiedy stał tu zamek, a w granicach obwarowań zamkowych istniał kościół i osada targowa. Zapraszamy na nostalgiczny spacer po ulicach, zaułkach i placach Kraśnika lat 60-tych.
![AdBlock](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/user/adblock-logos.png)
Pierwsza lokacja miasta miała miejsce między 1360 r. a 1370 r. Od połowy XV w. Kraśnik stał się własnością rodu Tęczyńskich, którzy sprowadzili tu kanoników regularnych – zakonnicy przejmują istniejący kościół i budują klasztor. Tęczyńscy ponadto otaczają miasto nowymi murami i fundują szpital wraz z kościołem p.w. Św. Ducha. W 1604 r. miasto przechodzi na własność Jana Zamoyskiego i zostaje włączone do Ordynacji Zamojskiej.
Kraśnik aż do XIX w. przetrwał z układem przestrzennym miasta lokacyjnego, wytyczonym czterema blokami zabudowy wokół placu rynkowego i zespołem widocznych obwarowań w postaci fos, wałów, murów i bram miejskich oraz przeważająca zabudową drewnianą. Wiek XX to wzrost ilości zabudowy poza linią dawnych obwarowań.
źródło: Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Lublinie
![e-Wydanie](https://cdn01.dziennikwschodni.pl/media/public/dziennikwschodni.pl/e-wydanie-artykul.png)