Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

23 października 2022 r.
14:21

Wyremontowana, zabytkowa kamienica czeka na otwarcie. "To takie kraśnickie"

0 2 A A

Choć inwestycja już „została zakończona i oddana do użytkowania”, to z wyremontowanej kamienicy przy Kościuszki 26 w Kraśniku i dobudowanej oficyny mieszkańcy będą mogli korzystać dopiero od 11 listopada. Bo właśnie w Święto Niepodległości zaplanowano oficjalne otwarcie. – To takie „kraśnickie” – komentuje opozycyjny radny Paweł Kurek (Polska 2050)

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Prace związane z przebudową zespołu budynków przy ul. Kościuszki w Kraśniku (inwestycja za 8 mln zł jest współfinansowana ze środków UE) ruszyły jesienią 2019 r. I pierwotnie miały potrwać do września 2021 r. Po drodze pojawiły się jednak pewne problemy. Rok temu burmistrz Wojciech Wilk informował: – W głównym budynku zabytkowej kamienicy trwają obecnie prace wykończeniowe i niedługo powinniśmy tam instalować wyposażenie. Niestety, prace opóźniły się w drugim, nowo powstałym obiekcie, głównie ze względu na badania archeologiczne, które były przez dłuższy czas prowadzone na terenie dziedzińca. Problemy z zaopatrzeniem i z pracownikami wynikające z uwarunkowań covidowych też odegrały tu pewną rolę, jeśli chodzi o terminy. Mamy nadzieję, że nie wyniosą one dłużej niż dwa miesiące i cały kompleks będzie mógł ruszyć pełną parą po nowym roku.

Ale nie ruszył. – Zakończenie prac wydłużyło się z różnych przyczyn, m.in. covidowych – wyjaśniał na początku września tego roku burmistrz Kraśnika. – Przemalowane zostały także filary w oficynie. Dbając o bezpieczeństwo mieszkańców, zrealizowaliśmy też zalecenia powiatowego inspektora nadzoru budowlanego dotyczące przebudowy schodów prowadzących z oficyny do amfiteatru. Ostatnie prace zostaną wykonane w tym miesiącu i po dopuszczeniu do użytkowania kompleks będzie otwarty jesienią tego roku.

Urząd Miasta Kraśnik, który informuje, że „inwestycja pn. „Przebudowa zespołu budynków, przy ul. Kościuszki 26” została zakończona i oddana do użytkowania”, właśnie podał datę oficjalnego otwarcia kompleksu. Zostało zaplanowane za blisko 3 tygodnie.

– Planujemy otwarcie Kościuszki 26 w dniu 11 listopada, podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości – zapowiada Wojciech Wilk.

Tego też dnia jak wyjaśnia Ewelina Hałabiś, kierownik Biura Burmistrza poza oficjalnym otwarciem „nastąpi oddanie do użytkowania mieszkańcom oraz wspomnianym podmiotom”.

W tym miejscu ma działać m.in. oddział Centrum Kultury i Promocji.

– Będą się tam odbywały m.in. zajęcia taneczne, teatralne, kulinarne i plastyczne. Będzie się tam mieścić również siedziba Izby Pamięci, Centrum Wolontariatu, Młodzieżowej Rady Miasta, Związku Harcerstwa RP oraz organizacji pozarządowych – Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Zarząd Oddziału w Kraśniku, Orkiestry Dętej OSP – wylicza burmistrz. – Na piętrze ma być prowadzona działalność medyczna (przychodnia POZ - red.). W nowej części zrewitalizowanego zespołu budynków mieści się sala konferencyjna, w której będą odbywać się sesje Rady Miasta oraz wydarzenia kulturalne. To również będzie bardzo dobre miejsce na kameralne koncerty i spotkania autorskie.

To, że kompleks jest już gotowy, czeka tylko na oficjalne otwarcie nie dziwi radnego miejskiego Pawła Kurka (Polska 2050).

– Bo w Kraśniku przede wszystkim szerzy się propagandę – ocenia radny Kurek. – Przypomnę tylko, że nawet północna obwodnica Kraśnika (droga wojewódzka nr 833 - red.) była otwierana dwa razy. To takie „kraśnickie”. I dodaje: – Będzie podobnie jak z otwarciem kanału przez Mierzeję Wiślaną (uroczystość odbyła się 17 września, w dniu 83. rocznicy napaści Związku Radzieckiego na Polskę - red.).

Program kraśnickiej uroczystości 11 listopada nie jest jeszcze znany.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Rodzinne dbanie o zdrowie. NFZ zaprasza na bezpłatne badania

Konsultacja listy leków, nauka samobadania piersi i profilaktyka chorób układu krążenia. Narodowy Fundusz Zdrowia oferuje darmowe badania i konsultacje.

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie
23 maja 2024, 19:00

Powrót mistrzów absurdu. Kury w Zgrzycie

Po niespodziewanej reaktywacji, Kury nie zamierzają osiąść na grzędzie. Chcą w dalszym ciągu znosić złote jaja ironii. Nabrali rozpędu i nie poprzestają na pojedynczych koncertach. W najbliższy czwartek zagrają w lubelskim Zgrzycie materiał z kultowej płyty „P.O.L.O.V.I.R.U.S.”.

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Innowacje i wyzwania dla edukacji przyszłości

Krytyczne myślenie, dociekliwość i refleksyjność. Akademia WSEI zaprasza na konferencję o innowacjach i zmianach, jakie powinny zajść w systemie edukacji.

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina
film

Polski Cukier AZS UMCS ma nową rozgrywającą. Szybki powrót do Lublina

Tej zawodniczki nikomu w Lublinie specjalnie przedstawiać nie trzeba. Jako pierwsza, do zespołu Polskiego Cukru AZS UMCS, w poniedziałek dołączyła Aleksandra Stanaćev, która zdobywała przecież z akademiczkami mistrzostwo i wicemistrzostwo.

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin
28 maja 2024, 20:00

Słoweńscy pionierzy industrialu wystąpią w Radiu Lublin

Na tą wiadomość czekaliśmy bardzo długo. 28 maja w lubelskim Studiu im. Budki Suflera wystąpią słoweńscy ekscentrycy, pionierzy industrialu – grupa Laibach. Formacja uciekająca jakimkolwiek próbom zaszufladkowania ich twórczości, a przy tym kontrowersyjna, nieokiełznana, nietuzinkowa. Ich koncerty to crème de la crème. Muzycznie? To po prostu destylat industrialu.

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Studenci pamiętają o więźniach politycznych

Grupa studentów Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej z Białorusi będzie pisać listy do internowanych. To z okazji obchodzonego 21 maja Dnia Solidarności z Więźniami Politycznymi.

Niedługo po odkryciu tragicznej śmierci Weroniki H. jej 35-letni syn został zatrzymany

Syn pobił matkę na śmierć. Jest akt oskarżenia

Bił matkę po twarzy, uderzał jakimś tępym narzędziem, gdy się przewróciła, jeszcze ją docisnął, a głową kobiety uderzył o podłogę. 74-letnia Weronika H. nie przeżyła. Jej syn będzie odpowiadał za zabójstwo przed sądem. Grozi mu nawet dożywocie.

Bogdan Krześniak to były działacz PSL-u, który w ostatniej kadencji reprezentował barwy PiS w radzie powiatu puławskiego. W ostatnich wyborach, startując z listy Prawa i Sprawiedliwości, otrzymał 626 głosów, co zapewniło mu mandat. Tuż przed pierwszą sesją, lekceważąc podpisane umowy, zmienił polityczne barwy

Zabrał władzę puławskiemu PiS-owi. "Zraziłem się do nich"

Głos jednego radnego zdecydował o tym, że władze w powiecie puławskim trafiła w ręce Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Radnego, który swój mandat otrzymał startując z listy Prawa i Sprawiedliwości. Rozmawiamy z Bogdanem Krześniakiem, nowym członkiem zarządu, który zmienił polityczne środowisko.

Oranżeria w Radzyniu

Nowi radni chcą uchylić dyskryminacyjną kartę. Odblokują środki unijne?

Samorządowa Karta Praw Rodzin ma charakter ideologiczno- polityczny - piszą radni z Radzynia Podlaskiego w uzasadnieniu do uchylenia tego dokumentu. Miasto straciło już szansę na unijne dofinansowanie przez kartę.

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Burze i grad. IMGW wydaje alerty dla całego województwa

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla wszystkich powiatów. Prognozowane są silne ulewy, burze i opady gradu.

Marsz dla Życia i Rodziny w 2023 roku

Okażą wdzięczność za życie maszerując ulicami Lublina

„Dziękuję, że mnie urodziłaś”. Pod takim hasłem, w Dzień Matki ulicami Lublina przejdzie tegoroczny Marsz dla Życia i Rodziny.

Sprzęt od WOŚP trafi na oddział pulmonologiczny

Fundacja WOŚP robi prezent szpitalowi. Podaruje sprzęt dużej wartości

To już pewne. Do Zamojskiego Szpitala Niepublicznego trafi sprzęt o wartości przeszło miliona złotych. Trafi na oddział chorób płuc. Przekaże go Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Miał lepkie ręce. Odpowie w multirecydywie

Okradał kobiety na cmentarzu, zrywał naszyjniki z szyi i zabrał pieniądze przedszkolnej pedagog. Teraz może posiedzieć za kratkami nawet kilkanaście lat.

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca
galeria

Wyczekiwany przetarg ogłoszony. PKP sypią milionami na remont dworca

Wyczekiwany przetarg w końcu został ogłoszony. Kolejowa spółka szuka firmy, która wyremontuje dworzec PKP w Łukowie. W środku powstanie sala widowiskowa Łukowskiego Ośrodka Kultury.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium